Končí rok tabletů, chytrých televizí a bezdrátového přenosu čehokoliv

aktualizováno 
Velký nástup tabletů a stále chytřejší televize, to jsou asi nejdůležitější trendy uplynulého roku na poli spotřební elektroniky. Končící rok mohl v Česku potěšit především hudební a rozhlasové posluchače. Přinesl jim konkurenci v on-line prodeji huby a digitální rozhlas.

Digitální rozhlas a on-line hudba, to jsou české novinky roku 2011

Netbooky versus tablety a trochu utrabooky

Rok 2011 uvrhl jednoduché přenosné počítače netbooky tak trochu na druhou kolej. I když je chce Intel oživit zcela novým čipem Atom, který již nebude mít problém s přehráváním Full HD filmů, příliš nadšení asi nepřinese ani v nastupujícím roce.

Bude to i v důsledku stále více se prosazujících tabletů, které nyní díky klesající ceně ohrožují už i segment těchto přenosných počítačů. Byl to především jejich rok. Na úspěch prvního iPadu navázala druhá generace a končeně mu začali zdatně konkurovat i jiní výrobci. Ne všem se ale dařilo, a tak třeba Hewlett-Packard zastavil výrobu tabletů s operačním systémem WebOS.

Asus ZenBook UX-31E

Jeden z prvních ultrabooků Asus ZenBook

Vraťme se ale k netbookům, nad kterými někteří výrobci již  zlomili hůl. Nejvýznamnější z nich je Dell, který se místo nich hodlá zaměřit tzv. ultrabooky.  

Ty mají zachránit výrobce přenosných počítačů. První vlašťovky se již objevily, ale hlavní nápor čekejte až v roce 2012.

Úspěch se dá očekávat už jen proto, že si ze svých předchůdců bere to lepší - kombinují vysoký výkon s malou hmotností a vysokou výdrží na baterie.

Ultrabook musí splňovat kritéria, která stanovila společnost Intel. Musí být lehký do 1,4 kg, tenký do 20 mm a na jedno nabití vydržet pracovat nejméně pět hodin. Neměl by obsahovat optickou mechaniku a klasický mechanický pevný disk, ten nahradí elektronické SSD uložiště. V obchodě byste za ně neměli nechat o moc víc než 1 000 dolarů, tedy 19 000 Kč. A samozřejmě, základem každého ultrabooku by měl být procesor a čipová sada od Intelu, přesněji CULV procesor a grafický systém HD 3000 z rodiny SandyBridge.

On-line hudba v ČR

Zatímco před rokem v naší zemi prakticky neexistoval on-line obchod s muzikou, nyní si můžeme dokonce vybrat. Nejdříve a především - v České republice byl konečně zprovozněn největší hudební on-line obchod na světě, iTunes. Majitelé iPodů a iPhonů tak nemají co řešit, elegantněji si už hudbu kupovat nemohou.

Supraphon otevírá internetový obchod

Supraphon otevřel internetový obchod

Své obří archivy české hudby zpřístupnilo vydavatelství Supraphon spuštěním obchodu Supraphoneline.cz. Ve formát mp3 a FLAC můžete nakupovat celá alba, nebo jednotlivé skladby - album vyjde typicky na 149 Kč, písnička na 25 Kč. U mluveného slova jsou ceny nižší.

České hudební společnosti také spustily MusicJet, streamovací službu, u které písničky nekupujete, ale platíte za možnost je poslouchat. V počítači, nebo chytrém mobilním telefonu. Výhodou je, že můžete poslouchat, na co máte chuť (k dispozici máte celý archiv), nevýhodou je časová omezenost - pokud přestanete platit, muziku si nepustíte. Výhodnější konkurence, služba Deezer, sice svůj vstup na český trh oznámila, zatím však plně dostupná není.

Smart TV a Video on Demand

Televizní přijímače přestaly být zařízení na pasivní sledování programu.

Apple TV

Chytré televize si poradí i s internetem

Přibírají schopnosti multimediálních center a nabízí desítky aplikací, prohlížení internetu a přístup do bezedných hudebních a filmových archivů.

Některé to umí sami od sebe, jiným se musí pomoci speciální krabičkou.

Mění to způsob sledování televize, kdy se stále více do popředí dostávají služby poskytování obsahu na vyžádání přes internet. Tedy především v zemích na západ od nás a za mořem. Tam jsou služby jako Netfix či Hulu běžné.

Digitální rozhlas dorazil do Česka

V Praze a okolí, Ostravě a v Brně už lze naladit digitální rozhlas DAB. Stejně jako digitální televize přináší větší výběr stanic i doplňkové služby.

V DAB najdete programy Českého rozhlasu 3, Česko, D-dur, Leonardo, Region a Wave, rádio Proglas, Radio Vaticana, hitové komerční stanice RTL 102.5 a hudební stanice RTL Classic, RTL Groove a RTL ItalianStyle. Celkem zatím 13 stanic. K příjmu stanic potřebujete DAB+ rozhlasový přijímač pracující v režimu L-Band.

Bezdrátově obraz, zvuk i elektřina

Pokud byl ještě před rokem problém najít standardizované zařízení pro přenos videa ve Full HD a zvuku, letos se s různými zařízeními roztrthl pytel. Běžně se již prodávají zařízení s technologií Intel Wi-Di, Asus, HP a další zase přišly se systémem založeným na WHDI a spousta dalších firem nabízí další řešení

Rozšiřuje se i počet zařízení, které je možné nabíjet bezdrátově. Princip bezdrátového nabíjení mobilních telefonů a kapesních přehrávačů využijí výrobci například pro kuchyňské roboty.

OLEDe, kde jsi?

Nástupce LCD displejů označovaný jako OLED tu měl být široce nasazen již několik let, ale "skutek utek".

LG 31

OLED televizí je jako šafránu a jsou drahé a malé

Technologie OLED (organická dioda emitující světlo) využívá organických uhlíkových sloučenin, které s přísunem elektřiny vysílají světlo. OLED se proti LCD a plazmě vyznačuje výraznějšími barvami, vyšším kontrastem a rychlejší odezvou, takže lépe snáší rychlé změny obrazu.

Zatímco malé displeje pro mobilní přístroje na bázi této technologie už nejsou žádnou zvláštností, u větších rozměrů je to problém.

Vše by se ale mělo změnit do několika let. Lze však těmto slibům ještě věřit?

A technologické novinky nebo trendy zaujaly vás? Dejte nám vědět v diskusi.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jen další počítačová myš? Logitech se za tři minuty nabije na celý den

Řada myší MX Master se na veletrhu IFA v Berlíně rozrostla o druhou generaci. Úplnou novinkou je pak klávesnice MX...

Google má mluvící wifi, levný Chromebook, a nová sluchátka do uší

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Microsoft ukázal nové Windows, dvoudisplejový notebook a Android

Nyní ukázal vůbec poprvé notebook Surface s úsporným čipem ARM a také bezdrátově dobíjeným stylusem. Hlavní novinkou je...

Facebook kupuje za miliardy přístroj, který skenuje vaše nervy

Začínající firma CTRL-labs vytvořila poměrně jednoduché zařízení, které má neinvazivně sledovat neurální signály. Není...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz