Google může jedním malým kolíkem zlikvidovat trh s chytrými televizory

aktualizováno 
Nikdo to nečekal, přišlo to nenápadně. Google představil krabičku Chromecast za 35 dolarů. A jedním malým kolíkem možná zruší trh s chytrými televizory za tisíce dolarů. Povede se mu to? Záleží na tom, jak se vývojáři chopí uvolněného vývojového kitu.

Google Chromacast je malý HDMI adaptér pro příjem streamovaného obrazu a zvuku. K síti se připojuje přes wi-fi, napájí se z USB portu televizoru. Nemá žádná ovládací tlačítka, ani dálkový ovladač. Je jakýmsi pasivním  prostředníkem mezi chytrými telefony s iOS a Androidem, webovým prohlížečem Chrome, cloudovými službami Google a jakýmkoli televizorem s HDMI portem.

Z telefonu si tak můžete jedním kliknutím pustit na velkou obrazovku video z YouTube, Chromecast jej bere přímo ze serverů a v nejlepší dostupné kvalitě. V USA, kde je nyní v prodeji, si mohou jeho noví majitelé užít i filmy a seriály z půjčovny Netflix a hudbu z Google Play Music a služby Pandora. Vše s pohodlím chytrého telefonu nebo tabletu a velkého televizoru, případně domácího kina.

Jakmile se Chromecast dostane do českého služboprázdna bez Netflixu, Pandory a Google Play Music, užijí si zákazníci na velké obrazovce především YouTube a zobrazení svých fotografií uložených například na Picase. A také možnost přenášet jakýkoli obsah z webového prohlížeče Chrome. Včetně on-line aplikací, her a videí.

K čemu by vám potom byla chytrá televize Smart TV?

Podle ohlasů nových majitelů vše funguje, jak má, jen při přenosu z webového prohlížeče Chrome zaznamenali sníženou snímkovou frekvenci, nejspíše kvůli nižšímu výkonu použitého počítače, který musel veškeré video při vysílání překódovávat.

Kat chytrých televizorů "Smart TV"?

Nejdůležitějším činem Googlu při představení Chromecastu bylo uvolnění vývojového prostředí (SDK) pro vývojáře. Díky tomu mohou funkcionalitu Chromecastu přidat do jakékoli své aplikace - aktuálně pro Android, ChromeOS, iOS a rozšíření prohlížeče Chrome.

Jak by to mohlo vypadat? Pustíte zpravodajskou aplikaci iDNES.cz, kliknete na tlačítko v rohu a zpravodajství včetně videí můžete okamžitě číst na své velké obrazovce. Spustíte aplikaci iVysílání České Televize, nebo půjčovny TopFun, klik - a všechna videa sledujete na svém velkém televizoru. A pokud to služba umožní, tak ve FullHD kvalitě. Stejně by to mohlo být u prohlížení map, Twitteru, Facebooku, Instagramu ... nebo lokálních videí.

Kombinace chytrého telefonu nebo tabletu a Chromecastu má (respektive: by měla) oproti aplikacím v chytrém televizoru spoustu výhod. Především pohodlí obsluhy - dotykový displej je v každém případě šikovnější než tlačítka dálkového ovladače nebo mávání pohybovým senzorem. Nemluvě o psaní na virtuální klávesnici přímo na displeji. A pokud se do toho vývojáři obují, bude dramaticky širší i nabídka aplikací.

Využíváte aplikace ve Smart TV?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne, aplikace ve Smart TV nevyužívám. 5575
Ano, aplikace ve Smart TV využívám. 1568

Zda cenově skutečně dostupné zařízení od Googlu (krabička stojí 700 Kč) vyvolá televizní revoluci, zatím není vůbec jisté. Klíčové bude, zda bude rychle, bezproblémově a opravdu spolehlivě fungovat a zda se nabízené možnosti chytnou softwaroví vývojáři. Pokud ano, má Smart TV Alliance velký problém.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Najdete na iDNES.cz