Google Chromacast je malý HDMI adaptér pro příjem streamovaného obrazu a zvuku. K síti se připojuje přes wi-fi, napájí se z USB portu televizoru. Nemá žádná ovládací tlačítka, ani dálkový ovladač. Je jakýmsi pasivním prostředníkem mezi chytrými telefony s iOS a Androidem, webovým prohlížečem Chrome, cloudovými službami Google a jakýmkoli televizorem s HDMI portem.
Z telefonu si tak můžete jedním kliknutím pustit na velkou obrazovku video z YouTube, Chromecast jej bere přímo ze serverů a v nejlepší dostupné kvalitě. V USA, kde je nyní v prodeji, si mohou jeho noví majitelé užít i filmy a seriály z půjčovny Netflix a hudbu z Google Play Music a služby Pandora. Vše s pohodlím chytrého telefonu nebo tabletu a velkého televizoru, případně domácího kina.
Jakmile se Chromecast dostane do českého služboprázdna bez Netflixu, Pandory a Google Play Music, užijí si zákazníci na velké obrazovce především YouTube a zobrazení svých fotografií uložených například na Picase. A také možnost přenášet jakýkoli obsah z webového prohlížeče Chrome. Včetně on-line aplikací, her a videí.
K čemu by vám potom byla chytrá televize Smart TV?
Podle ohlasů nových majitelů vše funguje, jak má, jen při přenosu z webového prohlížeče Chrome zaznamenali sníženou snímkovou frekvenci, nejspíše kvůli nižšímu výkonu použitého počítače, který musel veškeré video při vysílání překódovávat.
Kat chytrých televizorů "Smart TV"?
Nejdůležitějším činem Googlu při představení Chromecastu bylo uvolnění vývojového prostředí (SDK) pro vývojáře. Díky tomu mohou funkcionalitu Chromecastu přidat do jakékoli své aplikace - aktuálně pro Android, ChromeOS, iOS a rozšíření prohlížeče Chrome.
Jak by to mohlo vypadat? Pustíte zpravodajskou aplikaci iDNES.cz, kliknete na tlačítko v rohu a zpravodajství včetně videí můžete okamžitě číst na své velké obrazovce. Spustíte aplikaci iVysílání České Televize, nebo půjčovny TopFun, klik - a všechna videa sledujete na svém velkém televizoru. A pokud to služba umožní, tak ve FullHD kvalitě. Stejně by to mohlo být u prohlížení map, Twitteru, Facebooku, Instagramu ... nebo lokálních videí.
Kombinace chytrého telefonu nebo tabletu a Chromecastu má (respektive: by měla) oproti aplikacím v chytrém televizoru spoustu výhod. Především pohodlí obsluhy - dotykový displej je v každém případě šikovnější než tlačítka dálkového ovladače nebo mávání pohybovým senzorem. Nemluvě o psaní na virtuální klávesnici přímo na displeji. A pokud se do toho vývojáři obují, bude dramaticky širší i nabídka aplikací.
Využíváte aplikace ve Smart TV?
Zda cenově skutečně dostupné zařízení od Googlu (krabička stojí 700 Kč) vyvolá televizní revoluci, zatím není vůbec jisté. Klíčové bude, zda bude rychle, bezproblémově a opravdu spolehlivě fungovat a zda se nabízené možnosti chytnou softwaroví vývojáři. Pokud ano, má Smart TV Alliance velký problém.