Co nás čeká v roce 2012. Elektronické šperky i „zbytečně“ velké disky

Elektronické hračky jako šperky, ovládání bez nutnosti sledovat displej zařízení, televize na přání, tablety místo notebooků a díky cloudu i nadbytek místa na harddiscích. To jsou novinky, které se budou chtít letos prosadit u vás doma i v autě.

Tablety budou i letos hitem. | foto: Kužník, NývltTechnet.cz

V oblasti IT a spotřební elektroniky nás pravděpodobně nečeká nijak revoluční rok (než však přišel iPad, také nikdo nečekal, jak revoluční novinkou bude). Přesto lze již nyní vysledovat několik trendů, které možná už letos ovlivní vaše užívání elektroniky.

Elektronické šperky

Nejde o nic nového. O nějaký návrh mobilu, komunikátoru nebo MP3 přehrávače, který by se dal nosit na ruce jako šperk, se snažila každá značka. Žádná neuspěla, což se má letos změnit. Limitující faktory v tomto ohledu jsou: materiál, uživatelské a komunikační rozhraní a výdrž akumulátoru vzhledem k jeho nutné miniaturizaci.

Nejdál se zatím dostal překvapivě Apple se svým iPodem nano. Už před jeho příchodem na trh se spekulovalo, že bude mít podobu hodinek - více zde. Nakonec to tak úplně hodinky nebyly, nicméně pásek, který iPod v hodinky přeměnil, začalo ihned vyrábět několik asijských firem. Apple si trendu buď povšiml (nebo jej spíše sám plánoval) a během roku firma představila vylepšený model nano s několika vzory hodinkových ciferníků, a dokonce i vlastní pásek na ruku - více zde.

Hlavní novinku v oboru však přinese letos firma Casio. Ta se chystá v březnu představit hodinky s vestavěnou novou technologií Bluetooth LE (LE = Low Energy), které budou pro majitele pojítkem s mobilním telefonem nebo třeba tabletem, se kterými i synchronizuje přesný čas. Na displeji pak bude možné sledovat příchozí volání, sms, e-maily atd.

Nejde o první hodinky, které něco podobného dokážou, zásadní změnou je však  použitá technologie Bluetooth 4 se standardem LE. Ten má oproti stávajícímu zlomkovou spotřebu energie. Nový model Casio G-Shock GB-6900 by tak měl na knoflíkovou baterku vydržet až dva roky i se zapnutým Bluetooth a při neustálé komunikaci s jiným zařízením. To by se stávajícím komunikačním rozhraním bylo nemyslitelné.

Nové hodinky G-Shock jsou první svého druhu (a představeny by měly být zřejmě už v lednu na největší světové výstavě spotřební elektroniky CESu), ale lze předpokládat, že během roku se na trhu objeví i další doplňky využívající energeticky nenáročné komunikační rozhraní. Ať už to budou náramkové telefony (nebo jen obyčejné telefony s větší výdrží), hudební přehrávače (dočkáme se iPodu se Siri rozhraním?) nebo měřící zařízení pro fitness aktivity, atd.

Ovládání, při kterém se nemusíte koukat

S nástupem elektronických šperků, ale zejména s rozšířením mobilních telefonů, tabletů a navigací a jejich využívání při jízdě autem vedlo výrobce k hledání dalšího způsobu ovládání. 

Ovládání hlasem není žádnou novinkou, ale dosud bylo jeho nasazení neúspěšné. Teď však přišla elektronická asistentka Siri a bariéra odmítání ze strany zákazníka se zdá být protržena. Svou zásluhu na tom opět má pokročilá technologie, která si na rozdíl od konkurenčních rozhraní neplete slovní spojení "ten am" (deset hodin dopoledne) se slovním spojením "teen anal" (překlad raději neuvádíme) - více zde.

Každý anglicky mluvící uživatel chytrého telefonu nebo tabletu si tak už brzy bude moci za jízdy v autě pohodlně objednat letenku nebo třeba pizzu, zorganizovat schůzku nebo si třeba nadiktovat poznámky, které se automaticky převedou do textu. To vše bez jediného pohledu na displej a bez nutnosti byť jediného dotyku displeje nebo klávesnice.

Apple si také nechal patentovat rozpoznávání obličeje pomocí integrované kamerky, takže ani přihlášení se do systému nebude vyžadovat uživatelovu výraznější interakci.

Další aplikace pro Siri (a zřejmě další podobná rozhraní) budou přibývat. Už teď jsou v Applu zavaleni žádostmi a nápady na vylepšení Siri. Konkurenční Google  nezůstane pozadu - více zde, a jak to bude ve Windows 8, uvidíme také už brzy. Právě rok 2012 je totiž mimo jiné rokem příchodu nových Windows.

Nové ovládání hlasem se však chystá i do obýváků. Na CESu jej představí minimálně jedna společnost (zatím nemůžeme uvést která). Na televizi stačí promluvit a ona přepne na vybraný program (těch mohou být v nabídce stovky a klikání přes dálkové ovládání je tedy zdlouhavé) nebo jej třeba v určený čas nahraje.

Chystá se ovládání gesty, se kterým uspěl Microsoft u svého Kinectu - více zde. Kamerky budou zřejmě zabudovány přímo v rámu televize. Dá se předpokládat, že takovéto televize umožní přímo i pohybové ovládání a hraní her přes webové rozhraní v rámci systému Smart TV - více zde. Nebo dětem nahradí tabuli na kreslení. První pohybové ovladače už loni na CESu představila firma LG, u ovládání gesty však nebudou žádné ovladače třeba. Postačí například zvednutý palec pro "olajkování" programu a jeho zařazení do oblíbených.

Program televize takový, jaký právě chcete

V USA se mluví o malé revoluci. Systémy pro sledování televize na přání, jako jsou Netflix, Hulu, TiVo, Apple TV nebo Roku, už významně mění trh s placenou televizí (pay TV). Loni se první vlaštovky objevily i u nás. Do chytrých televizorů Samsung přibyla on-line video půjčovna Topfun s nabídkou filmů v HD rozlišení i ve 3D - více zde. Nabídku filmů výrazně rozšířil Panasonic, který ji nabízí majitelům televizorů vybavených systémem VieraCast.

Analytici předpokládají, že právě on-line distribuce filmů, seriálů a zábavných pořadů významně ovlivní (a také již ovlivňuje) trh se satelitní a kabelovou televizí. Překážkou je zatím nedostatečná propustnost sítí (zjednodušeně řečeno, je velký problém obsloužit celý panelák, pokud by si všichni jeho obyvatelé naráz pustili film v HD a zároveň ještě surfovali na internetu).

Klíčové pro masové rozšíření služeb bude jejich schopnost fungovat na co nejvíce platformách (Google TV, Apple TV, iOS zařízení, Android zařízení, herní konzole XBox, Playstation 3, Playstation Vita, Nintendo, Blu-ray přehrávače atd.). Právě proto, že například Netflix je multiplatformní, tak v USA vede, tvrdí server Gigaom. Velmi chytře si v tomto ohledu počíná televize HBO, která svou aplikaci HBO Go vytvořila jak pro iPad a androidí tablety, tak pro set-top boxy systému Roku a chystá se i na XBox a další systémy.

Díky systému smart TV se očekává i rozšíření sociálních sítí do televizorů. Služby jako GetGlue nebo IntoNow umožňují zapojeným uživatelům chatovat v reálném čase o právě sledovaném filmu nebo seriálu, podívat se, na co se právě ostatní koukají, nebo třeba přijímat tweety (krátké zprávy z Twitteru) od herců, kteří v právě promítaném kuse hrají. Nám v redakci to přijde poněkud přihlouplé, ale odborníci z agentury Fjord, kteří stojí mimo jiné za úspěšnou a kvalitní aplikací pro BBC nazvanou iPlayer, si myslí, že právě sociální sítě přinesou do televizí další fungující prostor pro umístění reklamy.

Váš disk je zbytečně velký, přichází cloud

Cloud (anglicky mrak) označuje službu vzdáleného datového uložiště, tedy jakéhosi on-line pevného disku. Na něj si nahrajete svá data a máte je k dispozici kdekoli na světě, kde je připojení k internetu.

Příkladem může být například iCloud společnosti Apple. Do něj si můžete automaticky zálohovat obsah svého iPhone telefonu nebo iPad tabletu. Včetně kontaktů, fotek, muziky a aplikací. Ty pak můžete briskně obnovit po ztrátě přístroje nebo je využít pro synchronizaci více zařízení.

iCloud je základem i pro službu iTunes Match. Jakmile si na iTunes koupíte nějakou hudbu, automaticky se uloží do vašeho "cloudu", a vy si ji tak můžete stáhnout do jakéhokoli svého přístroje s iTunes. Podobně můžete do cloudu nahrát i svoji muziku (například z CD).

S trochou nadsázky lze říci, že na pevných discích bude zbytečně mnoho místa, firmy vás budou lákat i nutit ukládat data na jejich servery. Plakat ale nemusejí ani výrobci pevných disků, na kterých jsou data v cloudu nahrána: většina poskytovatelů cloudových služeb všechna data ukládá ve třech kopiích tak, abyste o ně nepřišli ani v případě živelné pohromy nebo vojenského konfliktu.

S cloudem se vám nikdy nestane, že nějaký dokument nebo třeba film zapomenete doma. Máte ho vždy a všude po ruce (samozřejmě za předpokladu, že jste v dosahu internetu).

Cloud má ale také jeden otazník a jedno minus. Svá data svěřujete nějaké třetí straně. Věříte jí? A celý cloud stojí a padá s připojením k internetu. Když ho nemáte, nemáte data.

Tablety mnohým nahradí notebooky

Záchranným kruhem pro mírně stagnující IT odvětví budou tablety. Nové modely pravděpodobně představí většina významných výrobců jak z oblasti IT, tak i spotřební elektroniky. Alfou a omegou bude tenké a pevné tělo a dlouhá výdrž na baterie. Oproti prvním tabletům bude bohatší nabídka přípojných míst - USB host, HDMI a čtečka paměťových karet budou samozřejmostí.

U Applu to ovšem platit beze zbytku nebude. Tato firma si totiž již dávno uvědomila, že když bude prodávat levnou 8GB verzi tabletu se čtečkou karet, těžko pak prodá drahou 64GB verzi bez nějakého jiného zásadního vylepšení. Paměťová karta vyjde na pár stovek, ale za integrovanou paměť v tabletu si nejen u Applu tvrdě připlatíte. 

Lepší modely tabletů dostanou do vínku i výkonné čtyřjádrové procesory nVidia Tegra 3. Ten má dostatek výkonu i pro provoz budoucích Windows 8.
Boom nastane u příslušenství pro tablety, tedy především různé držáky a stojany, dokovací stanice, klávesnice a externí wi-fi disky. O pouzdrech a obalech ani nemluvě. Množství aplikací v iTunes Store či Android Market bude dále stoupat, což ale také znamená, že bude stále složitější oddělit zrno od plev. Tento fakt pomůže k životu mnohým časopisům a specializovaným serverům, které se stanou ochotnými rádci ztraceného uživatele.

Tablet stále častěji funguje i jako pracovní nástroj, nejen na schůzky a prezentace. Panasonic loni představil svůj Toughpad, odolný tablet, který vydrží i náročné podmínky a nešetrné zacházení například v továrnách - více zde. Potíže s připojením do chráněných firemních sítí, které první tablety z firemního použití docela úspěšně vylučovaly, jsou již díky šikovným aplikacím (například Cytrix Receiver) vyřešeny.    

Ultrabooky čeká bujará evoluce

Rok 2012 bude ve znamení ultrabooků. Lze očekávat, že během veletrhu CES 2012 představí své ultranovinky každá firma, která v IT světě něco znamená.
Počátkem roku by měl Intel představit novou generaci procesorů pod názvem Ivy Bridge. Evolučně tak nahradí loňskou revoluční novinku Sandy Bridge. Nové procesory s 22 nm architekturou budou mít výrazně nižší tepelný ztrátový výkon a naopak posílený výpočetní a především grafický výkon.

To se samozřejmě odrazí na nové generaci ultrabooků: výkonem předčí současné notebooky a vydrží déle v provozu na akumulátory. Výdrž kolem osmi hodin běžné práce nebude nereálná.

Nejčastější budou 13“ a 14“ modely, možná se ale dočkáme i 15“ ultrabooků. U těch je samozřejmě obtížnější splnit požadavky specifikace na hmotnost.

Zdraví pod dohledem

Na zdraví záleží lidem především, a v tomto i následujících letech si začneme zvykat na nejrůznější technologické vymoženosti, které nám pomohou dostat zdraví pod kontrolu. Nemyslíme tím jen pod kontrolu lékařských odborníků (i když pokrok kráčí v medicíně mílovými kroky a vybavení vyrobené před deseti lety už je často až neuvěřitelně zastaralé). Máme na mysli služby, zařízení a nástroje pro individuální, automatickou a laikům přístupnou kontrolu zdraví.

Jednoduché mobilní aplikace a "zdravotní sociální sítě" umožní lidem zaznamenávat jejich zdraví a probrat svoje problémy či pokroky s ostatními - pěkným příkladem je služba PatientLikeMe.com. Sofistikované nástroje, komunikující s vaším počítačem nebo mobilním telefonem, budou sledovat vaši aktivitu, tlak nebo tep. To vše opět analyzováno v reálném čase. S využitím rozpoznávání vzorců a pravidelností na velkém vzorku dat lze očekávat zajímavé objevy, výzkumy a účinnou prevenci.

Zřejmě nejdále jde služba 23andMe.com, která vám umožňuje zkoumání vlastního genetického profilu. Pošlete jim vzorek své DNA a za pár týdnů máte jako na talíři v cloudu přístupné všechny informace o své genetické výbavě. Jak postupuje poznání v genetice, tak se i tyto údaje (respektive jejich interpretace) týden od týdne zpřesňují, a vy tak například můžete odhalit některá zdravotní rizika.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

Premium

Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s...

6. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...