Skandály mění digitální asistenty, na vyžádání je nebudou kontrolovat lidé

  12:09aktualizováno  12:09
Společnost Amazon se rozhodla, že umožní uživatelům, aby vypnuli kontrolu lidmi. Podobně o uživatele bojuje i Google a Apple se k něčemu takovému chystá. Je to reakce na nedávné informace o tom, že s nahrávkami z hlasových asistentů pracovali lidští kontraktoři mimo tyto společnosti.

Amazon Echo Show | foto: Amazon

Používat některé z digitálních hlasových asistentů může být zábavné i praktické. Jak se ovšem nedávno ukázalo, má to i svá úskalí, protože si člověk nemůže být u zapnutého asistenta jistý svým soukromím.

Alexa od Amazonu, Siri společnosti Apple a asistent Googlu připravili nebo připravují možnosti, jak uživatelům zvýšit pocit soukromí tím, že si mohou nastavit, aby se jejich komunikace, která se automaticky nahrává, nedostala ke kontrole do lidských rukou.

Podle agentury Bloomberg se změna u Amazonu objevila v nastavení v pátek, když byla doplněna položka o možnosti lidské kontroly spolu s možností ji vypnout. Úprava je přitom skryta v nabídce Setting (Nastavevní) – Alexa Privacy (Ochrana soukromí Alexa) – Manage How Your Data Improves Alexa (Spravovat, jak vaše data vylepšují Alexu). Dříve bylo možné pouze vypnout používání záznamů k vývoji nových funkcí Alexy. V květnu pak firma přidala možnost smazat záznamy komunikace.

O poslechu části nahrávek externími spolupracovníky, kteří mají s provozovatelem hlasové asistentky smlouvu, se vědělo již od dubna letošního roku. Že v tom Amazon není sám, se potvrdilo minulý měsíc, když podobnou praktiku popisoval jeden kontraktor společnosti Google.

Amazon, Apple, Google a další využívají tyto externí spolupracovníky k tomu, aby se zlepšilo rozpoznávání hlasu. Týmy externistů pomáhají zlepšit fungování asistenta u uživatelů používajících nářečí či slang. Pracují s nahrávkou a jejím automatickým přepisem, který kontrolují a opravují v něm případné chyby.

Fotogalerie

Problém byl ovšem s tím, že některé nahrávky byly pořízeny bez vědomé aktivace virtuálního asistenta uživatelem. Zařízení jej tak v podstatě odposlouchávalo, byť to mohlo být chybným rozpoznáním příkazu k aktivaci. Navíc ne vždy byla podle Bloombergu data plně anonymizována, jak by se dalo při nakládání s takto citlivými údaji předpokládat.

Firmy na základě obavy veřejnosti nyní postupně mění nastavení svých služeb, aby umožnily uživatelům chránit si více své soukromí. Uživatel si však sám musí o vyjmutí z lidské kontroly zažádat.

Svůj vliv má i pozornost některých regulačních orgánů a právníků, které tyto problémy začaly zajímat. Například kvůli vyšetřování německým úřadem na ochranu dat se rozhodl Google na tři měsíce v Evropě zastavit nahrávání komunikace z digitálních asistentů.

Apple zase slibuje vynechání externích spolupracovníků při kontrole rozpoznávání řeči poté, co deník The Guardian na konci minulého měsíce odhalil, že se v nahrávkách objevila komunikace s lékaři nebo hlasový záznam sexuálních hrátek. I tato firma se chystá připravit možnost v nastavení, kde lze kontrolu lidskými spolupracovníky vypnout.

Podle nedávného průzkumu zveřejněného americkou stanicí NPR (pdf) už nějakého digitálního asistenta vlastní 53 milionů Američanů, tedy asi pětina dospělé populace, přičemž více než polovina z nich má doma víc než jedno takové zařízení.

Autor:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Google končí s tablety, chce se soustředit na notebooky

Google Pixel Slate s doplňkovou klávesnicí v obalu

Google již patrně nepředstaví žádný nový tablet. Uživatelé se tak budou muset spokojit s produkty jiných tvůrců, kteří...

Výkon za dobré peníze: kombinace čipů AMD a Nvidia v pěkném notebooku

Asus ROG

Procesory AMD platí u notebooků stále za trochu exotické zboží. Intel však bojuje s výrobními kapacitami, AMD pro změnu...

Samsung vrazil do notebooku mobilní čip a dostal se na 23 hodin výdrže

Samsung Book S

Jen o fous nový notebook Samsung Book S nevydrží celých 24 hodin v zápřahu. Alespoň podle tvrzení výrobce. Díky použité...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz