Amazon Echo Show

Amazon Echo Show | foto: Amazon

Skandály mění digitální asistenty, na vyžádání je nebudou kontrolovat lidé

  • 4
Společnost Amazon se rozhodla, že umožní uživatelům, aby vypnuli kontrolu lidmi. Podobně o uživatele bojuje i Google a Apple se k něčemu takovému chystá. Je to reakce na nedávné informace o tom, že s nahrávkami z hlasových asistentů pracovali lidští kontraktoři mimo tyto společnosti.

Používat některé z digitálních hlasových asistentů může být zábavné i praktické. Jak se ovšem nedávno ukázalo, má to i svá úskalí, protože si člověk nemůže být u zapnutého asistenta jistý svým soukromím.

Alexa od Amazonu, Siri společnosti Apple a asistent Googlu připravili nebo připravují možnosti, jak uživatelům zvýšit pocit soukromí tím, že si mohou nastavit, aby se jejich komunikace, která se automaticky nahrává, nedostala ke kontrole do lidských rukou.

Podle agentury Bloomberg se změna u Amazonu objevila v nastavení v pátek, když byla doplněna položka o možnosti lidské kontroly spolu s možností ji vypnout. Úprava je přitom skryta v nabídce Setting (Nastavevní) – Alexa Privacy (Ochrana soukromí Alexa) – Manage How Your Data Improves Alexa (Spravovat, jak vaše data vylepšují Alexu). Dříve bylo možné pouze vypnout používání záznamů k vývoji nových funkcí Alexy. V květnu pak firma přidala možnost smazat záznamy komunikace.

O poslechu části nahrávek externími spolupracovníky, kteří mají s provozovatelem hlasové asistentky smlouvu, se vědělo již od dubna letošního roku. Že v tom Amazon není sám, se potvrdilo minulý měsíc, když podobnou praktiku popisoval jeden kontraktor společnosti Google.

Amazon, Apple, Google a další využívají tyto externí spolupracovníky k tomu, aby se zlepšilo rozpoznávání hlasu. Týmy externistů pomáhají zlepšit fungování asistenta u uživatelů používajících nářečí či slang. Pracují s nahrávkou a jejím automatickým přepisem, který kontrolují a opravují v něm případné chyby.

Problém byl ovšem s tím, že některé nahrávky byly pořízeny bez vědomé aktivace virtuálního asistenta uživatelem. Zařízení jej tak v podstatě odposlouchávalo, byť to mohlo být chybným rozpoznáním příkazu k aktivaci. Navíc ne vždy byla podle Bloombergu data plně anonymizována, jak by se dalo při nakládání s takto citlivými údaji předpokládat.

Firmy na základě obavy veřejnosti nyní postupně mění nastavení svých služeb, aby umožnily uživatelům chránit si více své soukromí. Uživatel si však sám musí o vyjmutí z lidské kontroly zažádat.

Svůj vliv má i pozornost některých regulačních orgánů a právníků, které tyto problémy začaly zajímat. Například kvůli vyšetřování německým úřadem na ochranu dat se rozhodl Google na tři měsíce v Evropě zastavit nahrávání komunikace z digitálních asistentů.

Apple zase slibuje vynechání externích spolupracovníků při kontrole rozpoznávání řeči poté, co deník The Guardian na konci minulého měsíce odhalil, že se v nahrávkách objevila komunikace s lékaři nebo hlasový záznam sexuálních hrátek. I tato firma se chystá připravit možnost v nastavení, kde lze kontrolu lidskými spolupracovníky vypnout.

Podle nedávného průzkumu zveřejněného americkou stanicí NPR (pdf) už nějakého digitálního asistenta vlastní 53 milionů Američanů, tedy asi pětina dospělé populace, přičemž více než polovina z nich má doma víc než jedno takové zařízení.

13. dubna 2017