Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Kutilský videonávod: Udělejte si chytré zrcadlo z dostupných součástek

aktualizováno 
Tvořivost je mnoha našincům vrozená, což dokazuje i v podstatě celonárodní šití roušek. Co takhle zkusit něco složitějšího, třeba chytré zrcadlo.

Na internetu koluje mnoho různých návodů na výrobu chytrého zrcadla a v podstatě vždy se jedná o stejný typ. Tedy polopropustné sklo, za kterým je umístěná obrazovka. Část světla zrcadlem projde a část se odrazí. 

Je to podobné jako ve filmových výslechových místnostech, kdy je obžalovaný v dobře osvětleném prostoru, zatímco tým specialistů ho pozoruje z úplné tmy na opačné straně zrcadla. Pokud je splněný poměr intenzity osvětlení cca 1:8, člověk z osvětlené místnosti nemůže vidět absolutně nic.

Upozornění

 • Zásahy do elektroinstalace je oprávněn provádět pouze člověk, který k tomu má ze zákona povolení.
 • Tento návod vyžaduje alespoň částečnou znalost anglického jazyka, protože se odkazuje na dokumenty v angličtině. 
 • Hodit se budou zkušenosti s programováním. Pokud by nastala jakákoliv nečekaná chyba, může pak být těžké to bez pomoci napravit a zrcadlo zůstane nefunkční.

Krok 1Výběr správného projektu

Potřebné součásti

 • Raspberry Pi 4B (nebo 3B)
 • HiFiBerry AMP2
 • Měnič napětí 12V na 5V DC (3A)
 • 12V zdroj napětí (IP67, 100W)
 • HiFiBerry Universal case pro Pi4
 • USB zvuková karta
 • 12V konektor pro HiFiBerry
 • HDMI kabel
 • 3.5 Jack M na RCA M kabel
 • 5V konektor pro mikrofon (bez PSU)
 • Voděodolný reproduktor
 • Citlivý voděodolný mikrofon
 • Sonoff Basic + vypínač
 • USB modul ESP 8266 + dráty
 • Polopropustné zrcadlo
 • Monitor nebo TV
 • Volitelné: 220230V zásuvka, wi-fi extender, Google Chromecast

Po nastudování technologie výroby a způsobu kódování chytrého zrcadla jsem se rozhodl pro zřejmě ten nejslavnější nekomerční projekt od Michaela Teeuwa MagicMirror. Je to freewarový software, který již v základní instalaci umožňuje na čistě černém podkladu zobrazení času, lokálního počasí, kalendáře, RSS zpráv a přivítání. Všechny ostatní vychytávky, včetně hlasového modulu Google Assistant, se řeší pomocí přídavných modulů, které může vyvíjet každý, kdo ovládá pokročilejší programování hlavně v JS nebo YAML. 

K nejpoužívanějším modulům, které i za sebe doporučuji integrovat hned po instalaci hlavního jádra systému patří: MMM-Hotword, MMM-AssistantMk2, MMM-API, MMM-Spotify, MMM-YouTube, MMM-TelegramBot a MMM-Remote-Control. Níže si o nich povíme více. 

Jak jistě z názvů vyplývá, tyto moduly umožňují ovládání poslechu hudby na Spotify nebo YouTube, anebo vzdálené ovládání pomoci smartphonu. 

Krok 2Důkladná příprava

Když jsem přemýšlel, jak zrcadlo vyrobit, hned zpočátku jsem zavrhl tlustý zrcadlový rám, do kterého většinou lidé schovávají mikropočítač, monitor, veškeré elektrosoučástky a kabely potřebné pro správnou funkci. Podle mě to ale vůbec nevypadalo dobře. Rozhodl jsem se tedy, že moje chytré zrcadlo jednoznačně musí být bezrámové. A jelikož za nejpraktičtější umístění považuji koupelnu, tak navíc musí být i voděodolné. A to proto, aby se vodní pára nedostávala do monitoru a ostatních elektrických zařízení, hlavně mikropočítače. 

V další fázi jsem se rozhodl, že k zrcadlu přidám i voděodolný citlivý mikrofon s reproduktorem, který mi zajistí bezproblémovou komunikaci a poslech hudby bez strachu z vody. Přidal jsem pár dalších drobností a úprav vzhledu samotné koupelny a můj projekt byl na světě. 

Krok 3Krok za krokem

 1.  Na rychlou SD kartu nainstalujte operační systém Raspbian Buster (nebo vyšší), návod najdete zde. Kartu zasuňte do slotu Raspberry Pi 4B+, připojte klávesnici, myš a monitor a pokračujte podle instrukcí na obrazovce. Nastavte si vzdálenou správu pomocí VNC nebo SSH, které vám do budoucna umožní pohodlné ovládání bez nutnosti připojení klávesnice a myši.
 2. Dle návodu na tomto odkazu nainstalujte program MagicMirror² –  využijte zjednodušenou automatickou instalaci, která je jednoduchá.
 3. Ve složce /home/pi/MagicMirror/config zeditujte soubor „config.js“ podle tohoto nastavení. Pokud tento soubor ve složce bude chybět, stačí přejmenovat soubor „config.js.sample“ na „config.js“.
 4. Nainstalujte tyto dva moduly dle návodů v odkazech pro správnou funkci hlasového asistenta: MMM-Hotword a MMM-AssistantMk2.
 5. Nejsložitější částí je nastavení a registrace modulu Google Assistant. Vše potřebné naleznete na této stránce
 6. Přidejte kód nastavení modulů MMM-Hotword a MMM-AssistantMk2 do hlavního konfiguračního souboru (/home/pi/MagicMirror/config/config.js) dle návodů: MMM-AssistantMk2  a MMM-Hotword
 7. Pokud budete chtít přidat hlasem ovládané světlo, doporučuji si pořídit modul Sonoff Basic a nahrát do něj nový firmware od Tasmota. Podrobné návody naleznete na zde  nebo zde.
 8. A poslední, již náročnější část: zapojení Sonoff Basic s externím vypínačem.

Jednotlivé komponenty se dají koupit v České republice náklady se pohybují kolem deseti tisíc korun. Využijte je tak, jak je zachyceno v úvodním videu. 

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

 • Nejčtenější

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Vypínání pozemní TV v DVB-T začne 8. července. Podívejte se, kdy bude u vás

Společnost České radiokomunikace, která provozuje největší síť pozemních vysílačů, začne znovu vypínat současný formát...

USA i Evropa se šíření koronaviru v lednu ubránily. Pak přišel podruhé

Analýza malých genetických změn viru SARS-CoV-2 ze Spojených států i Evropy ukazují, jak se během prvního měsíce...

Jaký je nejdražší lék na světě? V lékárně jste si ho nejspíš koupili i vy

Premium Nejdražší lék na světě – Zolgensma – si své prvenství na žebříčku extrémně nákladných terapií vysloužil svou cenou. To...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Československý protiletadlový kanon, který ostřeloval Maginotovu linii

Protiletadlový kanon vzor 22 ze Škody Plzeň patřil v dekádě svého vzniku ke světové špičce. Za Mnichova už byl sice...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

 • Další z rubriky

Tisíce českých počítačů se zapojily do boje s koronavirem. Může i ten váš

Síť počítačů zapojených do projektu Folding@Home, jehož hlavním cílem je nyní analýza viru SARS-CoV-2, má již více než...

Firmy Adidas a Google se spojily, aby vytvořily chytrou kopačku

Adidas se v úterý desátého března chystá představit nový produkt označovaný jako Adidas GMR. Je to chytrá stélka do...

Nejvýkonější 14" notebook na světě. Má procesor od AMD a famózní zpracování

Že jsou nové čipy od AMD výkonová bomba tušíme od veletrhu CES, na kterém je představili. Neodolali jsme proto možnosti...

Notebooky Honor přicházejí na trh. Zaujmout chtějí cenou a magickou funkcí

Otestovali jsme čtrnáctipalcový MagicBook 14, se kterým značka Honor vstupuje na český trh. Stejně jako u chytrých...

Najdete na iDNES.cz