Nejlepší amatérští designéři a kutilové letos dorazí na Designblok

aktualizováno 
Řada designérů i firem usiluje o možnost vystavit své návrhy a produkty na pražské výstavě Designblok, největší přehlídce designu ve střední Evropě. Letos poprvé mají tuto šanci i nejlepší amatérští designéři a kutilové, které vybrala odborná porota v rámci soutěže RECY věci.

Veronika Novotná a Michaela Tkáčová – Stůl Gradient | foto: Archiv soutěže

Na jaře odborná porota vybrala 26 nejlepších kutilů a začínajících designérů, kteří se do soutěže přihlásili (někteří soutěží ve dvojici se společným dílem), aby se zúčastnili workshopu v Ostravě v rámci projektu Balakryl RECY věci.

Tomáš Honzárek vytvořil Mozaikovitý obraz.

Tomáš Honzárek vytvořil Mozaikovitý obraz.

Tam pod vedením profesionálních designérů a ambasadorů projektu, Antonína Wenzela a Mariana Lacka vytvořili nová soutěžní díla. O tom, kdo je nejlepší, rozhodne veřejnost v internetovém hlasování, které proběhne od 2. září do 21. října.

Zvítězí tři soutěžící s největším počtem získaných hlasů, kteří se podělí o výhru 20 000 korun, nejlepší výrobky budou vystaveny od 17. do 21. října v OpenStudiu na pražském Výstavišti v Holešovicích na prestižní výstavě Designblok 2019.

Následující den, tedy 22. října, budou po ukončení výstavy všechny soutěžní předměty vydraženy. Některé online, jiné přímo na slavnostním večeru na Výstavišti. Výtěžek nově poputuje do společnosti PESTRÁ, která zajišťuje výcvik asistenčních psů pro lidi s handicapem.

Nápady ze sběrného dvora

Všichni účastníci si workshop v Ostravě užili. Ve sběrném dvoře našli řadu „pokladů“, kterých se lidé, mnohdy bez rozmyslu, zbavují. V dílně pak z nalezených věcí vytvořili nové zajímavé kousky.

Fotogalerie

Třeba Petru Suchou zaujala ve sběrném dvoře stará lavička a plastové sedadlo. Lavičku zbavila nesoudržných nátěrů až na původní dřevo, aby ji mohla natřít krycí barvou v tmavě šedém odstínu. Stoleček na nápoje, stylově ve tvaru hrníčku, udělala z odložené desky a natřela v kombinaci tmavě šedé a růžové.

Veronika Novotná a Michaela Tkáčová navrhly a společně vyrobily stůl Gradient. Je složený z okna, železných židliček, roštu z postele, odřezků z práce jiných účastníků a hřebíků. Nejprve bylo potřeba z okenního rámu opatrně dostat sklo. Rám i kovové židličky zbrousily bruskou, aby jim mohly věnovat nový nátěr. Na židličky namontovaly desku vyříznutou z roštu, na ni umístily různými odstíny natřené odřezky ve tvaru jehlanů. Navrch položily zrenovované okno.

Andrea Masaryková přidala ke své šachovnici i silné motto: „Nečum do telky, ale hraj!“ Šachovnici totiž vytvořila z vyhozené televize. Opět bylo potřeba ji vyčistit, zbrousit a přetřít bezbarvým ochranným lakem.

Andrea Masaryková – Šachovnice

Andrea Masaryková – Šachovnice

Figurky Andrea vyřezala z roštu postele, hrací desku vyřízla ze staré skříně a natřela ji bílým Balakrylem. Potom stačilo vzít do ruky černou barvu, natřít figurky a namalovat hrací políčka. Aby barva nestékala do políček protihráče, stačilo si pomoci papírovou lepicí páskou.

I ostatní soutěžící přistoupili ke své tvorbě se stejným entuziasmem. Na svět tak přišla díky recyklaci a hlavně chytrým nápadům spousta zajímavých věcí. O tom, kdo se bude moci objevit na výstavě Designblok vedle nejlepších designérů, můžete v hlasování rozhodnout i vy, čtenáři.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Hasiči z Chrástu mají nevšední zbrojnici. I s věží pro sušení hadic

Hasičská zbrojnice z roku 1953 v Chrástu u Plzně prošla kompletní rekonstrukcí...

Hasičská zbrojnice z roku 1953 v Chrástu u Plzně sloužila nejen hasičům, ale i dalším spolkům, které zde měly klubovnu,...

Najdete na iDNES.cz