Na jaře odborná porota vybrala 26 nejlepších kutilů a začínajících designérů, kteří se do soutěže přihlásili (někteří soutěží ve dvojici se společným dílem), aby se zúčastnili workshopu v Ostravě v rámci projektu Balakryl RECY věci.
Tam pod vedením profesionálních designérů a ambasadorů projektu, Antonína Wenzela a Mariana Lacka vytvořili nová soutěžní díla. O tom, kdo je nejlepší, rozhodne veřejnost v internetovém hlasování, které proběhne od 2. září do 21. října.
Zvítězí tři soutěžící s největším počtem získaných hlasů, kteří se podělí o výhru 20 000 korun, nejlepší výrobky budou vystaveny od 17. do 21. října v OpenStudiu na pražském Výstavišti v Holešovicích na prestižní výstavě Designblok 2019.
Následující den, tedy 22. října, budou po ukončení výstavy všechny soutěžní předměty vydraženy. Některé online, jiné přímo na slavnostním večeru na Výstavišti. Výtěžek nově poputuje do společnosti PESTRÁ, která zajišťuje výcvik asistenčních psů pro lidi s handicapem.
Nápady ze sběrného dvora
Všichni účastníci si workshop v Ostravě užili. Ve sběrném dvoře našli řadu „pokladů“, kterých se lidé, mnohdy bez rozmyslu, zbavují. V dílně pak z nalezených věcí vytvořili nové zajímavé kousky.
Třeba Petru Suchou zaujala ve sběrném dvoře stará lavička a plastové sedadlo. Lavičku zbavila nesoudržných nátěrů až na původní dřevo, aby ji mohla natřít krycí barvou v tmavě šedém odstínu. Stoleček na nápoje, stylově ve tvaru hrníčku, udělala z odložené desky a natřela v kombinaci tmavě šedé a růžové.
Veronika Novotná a Michaela Tkáčová navrhly a společně vyrobily stůl Gradient. Je složený z okna, železných židliček, roštu z postele, odřezků z práce jiných účastníků a hřebíků. Nejprve bylo potřeba z okenního rámu opatrně dostat sklo. Rám i kovové židličky zbrousily bruskou, aby jim mohly věnovat nový nátěr. Na židličky namontovaly desku vyříznutou z roštu, na ni umístily různými odstíny natřené odřezky ve tvaru jehlanů. Navrch položily zrenovované okno.
Andrea Masaryková přidala ke své šachovnici i silné motto: „Nečum do telky, ale hraj!“ Šachovnici totiž vytvořila z vyhozené televize. Opět bylo potřeba ji vyčistit, zbrousit a přetřít bezbarvým ochranným lakem.
Figurky Andrea vyřezala z roštu postele, hrací desku vyřízla ze staré skříně a natřela ji bílým Balakrylem. Potom stačilo vzít do ruky černou barvu, natřít figurky a namalovat hrací políčka. Aby barva nestékala do políček protihráče, stačilo si pomoci papírovou lepicí páskou.
I ostatní soutěžící přistoupili ke své tvorbě se stejným entuziasmem. Na svět tak přišla díky recyklaci a hlavně chytrým nápadům spousta zajímavých věcí. O tom, kdo se bude moci objevit na výstavě Designblok vedle nejlepších designérů, můžete v hlasování rozhodnout i vy, čtenáři.