Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Úbytek zakázek zřejmě teprve přijde, říká šéfka největšího výrobce zrcadel

  7:01
Když rodiče Lucie Hronové zakládali firmu Amirro a přežili divoká 90. léta minulého století, netušili, že je ta největší zkouška teprve čeká a že ji způsobí maličký virus. Hronová dnes stojí v čele největšího výrobce zrcadel v České republice, přitom původně vystudovala zcela jiný obor.

„Dávám přednost zrcadlům bez rámu, protože čisté zrcadlo je naprosto neutrální prvek,“ říká Lucie Hronová. | foto: archiv L. Hronové

Jaká je vaše původní profese?
Po maturitě a složení státní zkoušky z němčiny jsem si našla místo v bance. Ale nebylo to nic pro mě. Ani po letech jsem nevěděla, co má které oddělení na starosti a jak vlastně banka funguje. Když mě v roce 1996 oslovili rodiče, jestli bych nepřestoupila do jejich firmy na zrcadla, moc dlouho jsem se nerozmýšlela. Stala jsem se hlavním důstojníkem pro komunikaci se zahraničím, protože jsem uměla německy. Firma už tehdy vyvážela především do Německa.

Jste v pořadí šestá ve sklářské dynastii rodu Holejšovských.
Sklo bylo odmalička samozřejmou součástí mého života. Dědeček Emil byl celý život kuličem ve sklárně v Chlumu u Třeboně, ráda jsem ho pozorovala při broušení skleniček. Tatínek Pavel vystudoval na VŠCHT obor sklo a pracoval jako technolog ve sklárně Kavalier v Sázavě. Sázava byla moje dětství. Sklárna určovala život celého městečka a teplé oranžové světlo z pecí bylo večer viditelné i z okolních kopců. Všichni jsme si jako děti zkusili fouknout do sklářské píšťaly a svátek byl, když nám tátové přinesli z práce tříštivé skleněné slzičky.

Tříštivé slzičky? Co to bylo?
To se nechalo žhavé sklo kápnout do vody, kde prudce zchladlo ve tvaru kapky s dlouhým ocáskem tenkým jako vlas. V ocásku bylo velké pnutí, a když jste ho ulomili, kapka se rozprskla na tisíc kousíčků.

Vraťme se k vaší rodinné tradici. Kdy a jak to všechno začalo?
Bohužel jsem se o náš rodokmen začala zajímat až v dospělosti, když dědeček už nebyl. Během pátrání jsem zjistila, že můj praprapradědeček Johann Holejšovský se v roce 1799 narodil ve sklárně v Plachtíně a jeho syn Karl, vnuk Johann i pravnuk Emil, můj výše zmíněný dědeček, se narodili ve sklárně Hrádek. Všichni byli skláři.

Amirro založili v 90. letech 20. století vaši rodiče. Co je k tomu vedlo?
Ta myšlenka se zrodila na výstavě obrazů mojí maminky Zdeňky Holejšovské v německém Weidenu. Tam se rodiče potkali s majitelem továrny na zrcadla. Během rozhovoru našli spoustu zajímavých možností ke spolupráci, protože tehdy platilo, že cokoliv se vyrábí v Německu, může se stejně kvalitně, ale s mnohem nižšími náklady vyrábět i v Čechách.

Takže se po návratu hned vrhli na zrcadla?
Nejprve začali v Zelenči s několika kamarády s výrobou jednoduchých poliček z plochého skla. Postupně se výroba rozšiřovala, výkon zvyšoval a výrobní program se rozšířil o zrcadla. Vše vypadalo jednoduše a krásně, jenže německý partner, který měl neustálé potíže s cash flow, nakonec prohrál nerovný boj s bankami a zbankrotoval. V konkurzním řízení se pak zavřela voda i nad nezaplacenými pohledávkami mladé české firmy. To byla tvrdá lekce z reálného kapitalismu.

Lucie Hronová

Narozena 6. února 1972 v Ústí nad Labem. Po absolutoriu Gymnázia Zdeňka Nejedlého v Říčanech studovala Jazykovou školu v Praze. Ve společnosti Amirro působí od roku 1997, od roku 2016 je její jednatelkou. Je vdaná, má dvě děti.

Jak se vám podařilo přežít?
Moje obchodním duchem nadaná maminka naštěstí budovala s pomocí mého staršího bratra fungující prodejní síť v Čechách. Rodiče pak v roce 1997 založili – už bez cizí účasti – firmu Amirro se stejným programem.

Máte dva výrobní závody, jeden v Čelákovicích a druhý v Uhlířských Janovicích. Náplň práce obou je stejná, nebo se liší?
Přestože v obou používáme stejné technologie, stejné brousicí nástroje a opracováváme stejné ploché sklo, velmi se liší. Čelákovickou výrobní halou „proteče“ denně cca 20 tun skla a zrcadel, janovickým závodem možná 500 kilogramů.

Jaký je váš sortiment?
V Čelákovicích vyrábíme skleněné a zrcadlové dílce pro nábytkářský průmysl, složité broušené nebo fazetované komponenty pro výrobce lustrů, hotová zrcadla do interiérů. V Uhlířských Janovicích je to především o malých a velmi přesných výrobcích. Obrábíme zde hrany skleněných pilníčků, kulatá sklíčka do průhledů různých strojů – vše s velkou přesností na pár desetin milimetru. Ale také třeba kapesní zrcátka.

Prý děláte i tzv. chytrá zrcadla, co to je?
Pojem chytrá zrcadla se vžil pro taková zrcadla, která vám kromě toho, že jste nejkrásnější na světě, prozradí třeba, kolik je hodin, přehrají hudbu nebo vám během ranní hygieny umožní poslechnout si nejnovější zprávy. A ano, i taková zrcadla vyrobit umíme.

A co atypická zrcadla na přání zákazníků?
To je ve firmě už dlouhá léta poněkud kontroverzní téma. Zakázková zrcadla vyrábíme, ale kdybyste tuto otázku položil mistrům ve výrobě, budou se tvářit dost kysele. Ono není snadné do rozplánované sériové výroby vtěsnat atypický výrobek. Ale uvědomujeme si, že právě zrcadlo je tím prvkem, který dodá nové koupelně konečný lesk, a pokud to jen trochu jde, snažíme se splnit zákazníkovy představy. I z obchodního hlediska je zakázková výroba velmi zajímavá.

Zásobujete zrcadly jenom Českou republiku, anebo je vyvážíte také do jiných zemí?
Přibližně 80 procent svých produktů vyvážíme na evropský trh. Hlavní cílovou destinací našich zrcadel je Německo, ale můžete se s nimi setkat i v Rakousku, Holandsku, Francii, Finsku, Řecku, Chorvatsku, ve Švýcarsku a na Slovensku.

Jak na vaši firmu dopadla omezení po 12. březnu?
Měla jsem obavy, protože naše produkty se prodávají v obchodech, které byly uzavřeny mezi prvními. A zrcadla nepatří ke zboží, které k životu bezpodmínečně potřebujeme. Naštěstí náš odbyt udržel na stabilní úrovni hlavně německý a holandský trh, kde omezení nejsou tak striktní. Jsem pyšná na naše zaměstnance, kteří přes nepohodlí způsobené hygienickými opatřeními a přes obavy z možné infekce všichni chodí do práce.

Využili jste nějakou formu pomoci od státu, třeba kurzarbeit?
Zatím jsme naštěstí žádnou nepotřebovali. Mám ale obavu, že úbytek zakázek nastane, až se projeví snížená kupní síla obyvatel, kteří byli karanténními předpisy zasaženi naplno a budou si muset utáhnout opasky. Je možné, že budeme potřebovat krýt záda bankovním úvěrem, protože někteří z našich odběratelů nás požádali o prodloužení splatnosti faktur, a jsem si jistá, že někteří si ji prodlouží i bez ptaní.

Vaši rodiče stojí spolu s vámi v čele společnosti. Kdo určuje směr, kterým se ubíráte?
Vizionářem a inovátorem je stále tatínek. Má schopnost nahlížet za zatáčku a nenechá nás usnout na vavřínech.

Půjdou vaše děti ve vašich stopách?
Netroufám si odhadnout, kam je život zavane. Starší syn má technický talent, pro který je ve výrobní firmě vždy velmi široké pole uplatnění. Ale letos skládá závěrečnou zkoušku jako umělecký kovář a spíš než sklo ho přitahuje ocel a kov. Mladšímu synovi je teprve 13 let. Ale už teď je jasné, že v něm dřímá obchodnický a finanční duch. Byla bych ráda, kdyby jednou firmu převzali, ale zároveň bych uvítala, kdyby nasbírali co nejvíce zkušeností v jiných firmách, oborech i zemích a obohatili jimi náš způsob práce. Ale rozhodnutí bude na nich.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři - Praha: Jana Maláčová, Marta Semelová, Jana Bobošíková, Patrik Nacher, Josef Nerušil, Zuzana Majerová Zahradníková, Jiří Hynek, Markéta Pekarová Adamová, Olga Richterová. Střední Čechy: Jan Hamáček, Stanislav Grospič, Jana Volfová, Karel Havlíček,  Radek Rozvoral, Radomil Bábek, Tomáš Sochr, Jan Skopeček, Vít Rakušan

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Škola si poradila s mamataxi, ráno zakázala autům vjezd do ulice

Stále více rodičů vozí děti do školy a jejich auta ucpávají okolí a ohrožují ty, kdo jdou pěšky. Dočasný projekt Školní...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

První školu v Praze zcela zavřeli kvůli covidu, nakažené jsou děti i učitelé

Kvůli zvýšenému počtu nakažených koronavirem byla zavřena ZŠ Chmelnice v Praze 3. Žáci budou mít následujících deset...

Slavia - U. Berlín 3:1, oslabení hosté sahali po bodu, rozhodli náhradníci

Proti oslabenému soupeři si koledovali o ztrátu, v závěru zápasu se ale fotbalisté Slavie přeci jen znovu dostali do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Sparta 3:2, hosté jen snižovali, třetí gól dal nádherně Sýkora

Sparťanští fotbalisté v prvním těžkém ligovém testu sezony propadli. Ve šlágru 7. kola Fortuna ligy podlehli v Plzni...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Palác Broadway v aukci nikdo nechtěl, šanci na nákup dostane nájemce

Elektronická aukce o miliardový Palác Broadway se obešla bez příhozu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových...

Pražské ostrovy. Známá místa, která vás překvapí svou historií

Premium Víte, kde se uskutečnil první všesokolský slet? Kam chodila ráda tancovat Božena Němcová a že i Praha měla své Benátky?...

Muž couval před dvoumetrovým útočníkem, ze strachu mu dal svůj mobil

O pomoc při vyšetřování srpnového přepadení chodce požádali nyní policisté. Zveřejnili záznam, na němž je vidět, jak...

Kavárna Slavia znovu otevřela. Zaměříme se na českou klientelu, říkají majitelé

Kavárna Slavia, jejíž historie se píše už od roku 1881, se ve středu znovu otevřela veřejnosti. Nynější majitelé ji...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...