Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich stane skutečností. Do ulic vyrazí samořiditelná auta, virtuální asistentky obsadí televize i pračky a 5G síť se dočká prvních aplikací, které možná zcela změní fungování průmyslu tak, jak jej známe.

CES 2019 začíná | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Veletrh spotřební elektroniky CES je jednou z největších akcí svého druhu a dokáže řádně zahustit i takové město, jako je Las Vegas. Přes 4 500 vystavovatelů a 182 000 letos registrovaných návštěvníků spolehlivě zaplní pokoje i tohoto největšího „hotelového města“ na světě.

A to vše proto, že právě zde během pěti následujících dní technologické firmy z celého světa odtajní své chystané produktové řady a technologické postupy nejen pro další rok. Analytici se z tohoto mixu snaží vydestilovat trendy pro jednotlivá odvětví. 

Podle odborníků pořádající agentury CTA  a dalších analytiků jsou to tyto: reálný nástup 5G sítí, masivní rozšíření umělé inteligence (AI) a virtuálních asistentek, první služby reálně využívající autonomní automobily, větší propojenost prvků chytré domácnosti a obecně IoT zařízení. Razantní vývoj zaznamenávají také výrobky určené primárně ženám. 

Zájem o jednotlivé akce na CES 2019 je i v novinářské dny obrovský.

Zájem o jednotlivé akce na CES 2019 je i v novinářské dny obrovský.

Všechno bude na 5G

O síti páté generace (5G) i o autonomních automobilech se hovoří už dlouho. Letos se však poprvé v těchto kategoriích dočkáme reálných výrobků a služeb pro koncové uživatele. Souběh těchto technologií není náhodný - autonomní systémy budou postaveny na vzájemné výměně dat a 5G sítě tuto výměnu zajistí. „Nastává doba datová. A i proto se stále více hovoří o bezpečnosti dat a soukromí. V Evropě v této souvislosti začalo platit GDPR, naopak v Číně žádné soukromí očekávat nemůžete. Bezpečnost dat však bude obrovské téma,“ komentoval nové trendy Steve Koenig, hlavní analytik pořádající agentury CTA. Zranitelnost dat, respektive jejich možné zneužití, je jen jeden z problémů, se kterým se musí firmy zavádějící celý komplex technologií kolem internetu věcí vypořádat.  

„Třicet let jsme strávili propojováním lidí, dalších třicet let se teď budeme snažit propojit věci,“ prohlásil Brian Modoff, výkonný viceprezident Qualcommu. Tímto krátkým souvětím shrnul podstatu nastupujících 5G sítí, která je však často přehlížena. Soubor nových technologií totiž nebude primárně sloužit nám uživatelům k získání rychlejšího mobilního internetu (i když i to má umět dokonale), ale především umožní propojení jednotlivých přístrojů, strojů, senzorů, služeb a dalších komponent. Díky 5G budou moci vzniknout zcela nové služby i výrobky, bude se dokonce moci změnit fungování celého průmyslu. 

Předchozích 30 let jsme strávili propojováním sebe samých, příštích 30 let...

Předchozích 30 let jsme strávili propojováním sebe samých, příštích 30 let budeme propojovat věci.

S rozvojem sítí 5G už koketují prakticky všechny rozvinuté země včetně České republiky. Přečtěte si, co přinese jediná supersíť po vypnutí všech stávajících 2G 3G a 4G sítí.

Komunikace věcí neboli internet věcí (IoT) přinese díky 5G a AI nejen zcela samořídicí auta, ale třeba i chirurgické operace prováděné na dálku (díky superrychlému a robustnímu propojení přes 5G). Jako drobnost se jeví například titulkování televizních pořadů v reálném čase. To bude díky rychlému přenosu dat bez problémů možné, protože AI se díky strojovému učení našprtá i ty nejlokálnější celebrity, místní názvy a slangové výrazy, takže například i živý vstup reportéra brněnské televize bude moci být opatřen titulky.

Každopádně 5G poslouží i pro prosté zavedení vysokorychlostního internetu tam, kam by ho „po drátu“ nebo jiným konvenčním způsobem nebylo ekonomické zavádět. 

Další trendem v souvislosti s IoT bude interoperabilita jednotlivých přístrojů a senzorů. Nikdo nechce výrobky jen jedné značky, což ovšem v praxi znamená, že například takzvaná chytrá domácnost vlastně vůbec chytrá není, protože kouřový detektor od značky A nekomunikuje s bezpečnostní kamerou značky B. Díky 5G však bude moci existovat cloudová služba, která dokáže propojit různé platformy. 

CES 2019

Díky 5G síti bude možné (díky rychlosti připojení) i v domácích podmínkách lépe využít v takřka reálném čase zpracování a analýzu obrazu například z bezpečnostních kamer nebo domácích zvonků s kamerou. 

Umělá inteligence a strojové učení navíc zajistí, že se výrobky svým fungováním přizpůsobí našim potřebám podle toho, jak je budeme používat.  Nicméně i automatizace má své limity. Budeme se je učit hledat a poznávat a bude tak vznikat i mnoho zcela absurdních aplikací.

Asistentky zatím v Česku mít nebudeme

Očekává se mohutný nástup virtuálních asistentek, které budou (respektive už částečně jsou) integrovány doslova ve všem. Od sluchátek (stačí jen stisknout tlačítko, případně vyslovit oživující formuli a můžete začít asistentku úkolovat), až po televizory a spotřebiče bílé techniky a chytrá auta. Rozvoj podporují jak sami hlavní výrobci Google, Amazon a Apple (Microsoft je s Cortanou mimo hru), tak tentokrát i poskytovatelé služeb, zástupci ostatních značek a obchodníci obecně. Ovládání hlasem se pomalu stává jedním z nejdůležitějších typů uživatelského rozhraní. 

V USA nejrozšířenější asistentka Alexa od Amazonu se k dnešnímu dni naučila už 60 000 různých aplikací/dovedností (v angličtině se používá výraz skills) a funguje na 20 000 kompatibilních zařízení. My v Česku zatím výhod virtuálních asistentek využívat nemůžeme, protože žádná z nich není v Češtině. Nejblíže k uvedení v Češtině je Google Assistant, firma to přislíbila již loni, ale zatím se nic neděje. Přečtěte si, co všechno takový asistent umí a jak se s ním v obýváku žije, když s ním jste ochotni mluvit anglicky.

Rok s Google v obýváku – deset nejčastějších věcí, na které se ptáme:

Všechno není růžové

Nástup umělé inteligence však není obecně vnímán pouze pozitivně. Podle některých scénářů Světového ekonomického fóra a společností jako PricewaterhouseCoopers a Gartner může do roku 2025 připravit o místo až 75 milionů lidí. Podle konzultační firmy McKinsey se počet typů zaměstnání, která vyžadují pouze „nižší schopnosti práce s digitální technikou“ sníží ze současných 40 procent na 30 procent v roce 2030 a naopak, počet míst, která vyžadují vyšší odbornost z pohledu digitálních technologií, vzroste ze současných 40 na padesát procent.

Podle agentury Pew Center Research si dokonce 37 procent odborníků z oblasti technologií (oslovili vývojáře, obchodní ředitele, atd.) myslí, že většina lidí se díky umělé inteligenci v příštích deseti letech nebude mít lépe. Bojí se například toho, že jako lidi ztratíme kontrolu nad mnoha činnostmi, protože AI v nich bude rozhodovat za nás. Můžeme se tak stát na umělé inteligenci i nebezpečně závislí. Obavy panují i ze zneužití AI v oblasti propagandy, kyberzložinu či autonomních zbraní.

Samořídící auta ještě letos budou jezdit stále jen úrovni autonomie 3 - tj. s...

Samořídicí auta ještě letos budou jezdit stále jen úrovni autonomie 3 - tj. s řidičem za asistence AI, která bude sledovat, zda řidič dává pozor a případně zasáhne.

Samořídící auta vyrazí do ulic, získáme 25. hodinu

Veletrh CES se postupem let stal jednou z hlavních událostí i v automobilovém průmyslu. Zatímco autosalon v Paříži umírá, do Nevady se sjíždějí automobilky, aby zde ukázaly to, co budeme v autech dělat, až je nebudeme muset řídit.

Mluví se o takzvané dvacáté páté hodině, kterou lidstvo získá tím, že místo toho, aby se v zácpě věnovalo řízení, bude si třeba číst, sledovat filmy nebo pobývat ve virtuální realitě, jak si to představuje automobilka Audi ve spolupráci s filmovým studiem Disney. 

Už loni jsme měli možnost se svést autonomním autobusem, který v předem vybrané lokalitě a v takřka reálném provozu vozil cestující zcela bez zásahu lidské ruky.

Na video se můžete podívat zde. Co všechno autonomní autobus dokáže, si přečtěte v tomto článku.

8. ledna 2018

Letos se však vydají do ulic vybraných měst v rámci testování už i na první pohled zcela obyčejná auta. V San Franciscu začnou v nejbližších týdnech doručovat jídlo samořídicí auta společnosti GM respektive její divize Cruise ve spolupráci s firmou DoorDash.

Ford se startupem Argo AI začne v ostrém provozu testovat svá samořídící auta v ulicích Washingtonu DC. S komerčním provozem počítá již od roku 2021.

Daimler a Bosch si jako testovací město pro své sedany třídy S vybrali San José v Silicon Valley. Jezdit začnou v červenci letošního roku.

Zatím se všechny vozy budou ulicemi pohybovat v autonomním režimu úrovně 3 (level 3 autonomy), což zkráceně znamená, že auto je v určitém prostředí schopno samostatného provozu a systém vyzve řidiče k převzetí řízení, pokud nejsou dané podmínky splněny.

Investice do chytrých aut v roce 2018

Investice do chytrých aut v roce 2018.

Vývoj v oblasti pohání obrovské investice samotných automobilek, ale tentokrát i spolupráce a peníze dalších firem, které chtějí služby samořídicích aut využívat, a proto jsou ochotné na ně přispět (viz fotografie). Z tohoto důvodu se na vývoji podílí služby jako Uber a někteří další dopravci. Protože co může být pro kamionového dopravce horší než řidič, který si neumí ani včas nandat sněhové řetězy nebo alespoň přizpůsobit jízdu stavu vozovky. To se umělé inteligenci za volantem nestane. Pro služby jako je UBER je člověk za volantem také pochopitelně „jen náklad navíc“. Čímž se dostáváme zpět k hrozbám, které s sebou AI nese a uvedli jsme je v textu výše.

Již před časem se přidaly i firmy jako Panasonic, které vidí chytrou dopravu zase trochu jinak. Japonská firma například na CESu prezentovala spolupráci se státem Colarado, kde společně staví chytré dálnice. V současnosti je zatím hotovo 144 kilometrů (z města Golden do Vail po Interstate 70) s celkem 50 stanicemi, které odečítají nejrůznější data jak o samotných autech (na cestě krouží více než 500 připojených aut), tak celkově o stupni dopravy, znečištění ovzduší. Na CESu firma oznámila, že má k dispozici dalších 20 milionů dolarů k dovybavení dalších 725 kilometrů silnice.

Pro ženy

Zajímavým trendem, kterého si všímají všechny technologické magazíny, je nástup technologií, výrobků a služeb určených především pro ženy. Chytrá odsávačka mateřského mléka, která se dá nenápadně a pohodlně nosit přímo v podprsence, se dočkala vylepšené verze. 

Chytrá spotřební elektronika určená především pro ženy

Chytrá spotřební elektronika určená především pro ženy.

Značka Willow, která před dvěma lety uvedla první model, však nyní dostala konkurenci v podobě britského výrobku The Elvie, které už se na ostrovech prodává a do USA zamíří v únoru. Cíl je zřejmý, dát ženám možnost odsávat mléko kdykoliv a kdekoliv zcela nenápadně.

Nejvíce produktů se věnuje kvalitě pokožky a nápravám případných chyb. K těm nejprostším pak patří chytrá zrcadla, která pomohou s makeupem i lokalizací problémových míst. Novinky chystá L’Oréal i Neutrogena. Podrobně vás s nimi seznámíme v dalším článku.

  • Nejčtenější

Některé funkce z Windows a Office zmizely. Připomeňte si ty nejhorší

Microsoft se v průběhu let v systému Windows zbavil celé řady funkcí. Některé byly zbytečné, jiné až otravné. Pojďme si...

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si...

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by...

První vzdušné tankování z dronu. Američané jsou zase o krok napřed

Letové testy tankovacího bezosádkového letounu Boeing MQ-25 Stingray mají za sebou významný milník. Vůbec poprvé v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se, jak Měsíc „ukousnul“ Slunce při částečném zatmění

Krátce před čtvrtečním polednem začala dvě hodiny trvající vesmírná podívaná, která není tak častá, a na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Na Wi-Fi záleží. Nový O2 Smart Box zajistí doma ten nejlepší signál

Advertorial Internet se stal nezbytnou součástí lidských obydlí. Jeho nutnost Češi pocítili s ještě větší intenzitou v době...

Apple se chystá se zpožděním ukázat novinky. Možná tablet i počítač

V úterý večer se společnost Apple chystá představit celou řadu novinek za svého hardwarového a možná i softwarového...

Vyzkoušeli jsme první monitor Huawei, zaujme především střídmou elegancí

Čínský gigant Huawei rozšiřuje pestrost své nabídky spotřební elektroniky i na českém trhu. Tentokrát o základní 23,8"...

Srovnali jsme špičkové grafiky AMD. Topmodel zarazí cenou, ne výkonem

Grafické karty něbyly nikdy výkonnější, ale také dražší. Nárůst výkonu ale mnohdy není úměrný nárůstu ceny. V redakčním...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...