Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Drony útočí. Chystají se do práce i pod vánoční stromečky

  0:01
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Bezpilotní letouny, nebo-li drony, prožily na veletrhu CES 2015 prudký rozmach. Maličké drony na hraní i pořizování „selfie“ fotografií si možná již letos budeme nadělovat pod stromeček. A díky těm velkým se například zlepší mapy nebo zefektivní práce ve skladech.

Podle prognóz pořádající agentury CEA trh s uživatelskými drony do pěti let převýší hodnotu jedné miliardy dolarů. Není proto divu, že drony nás poryvy vzduchu osvěžovaly na výstavišti každou chvíli. Plocha jim věnovaná vzrostla od minula o 25 procent. 

Obří fotogalerie

Po výstavišti jich létaly desítky. Odvážnější vystavovatelé je nechávali svištět nad hlavami návštěvníků, ostatní pro ně připravili síťové klece. A další stovky dronů byly jen nehybně postaveny v expozicích, některé ještě ve fázi prototypů. „To co je nyní z polystyrénu, bude u finálního produktu z uhlíkových vláken,“ komentoval naše pozdvižené obočí vystavovatel u společnosti FlyHawk. 

Pozor, z dronu vyletí ptáček

Ty nejmenší drony se schovají do dlaně a jsou určené pro hraní. A pokud můžeme podle reakcí návštěvníků soudit, tatínkové se s nimi budou se svými potomky dost přetahovat.

Model Ubsan Q4 se vejde do dlaně. Neumí nic než létat. Ve vzduch vydrží kolem pěti minut a pořídíte ho za cenu nižší než 20 dolarů.

Ty o trochu větší dokáží na dlani alespoň přistát a jsou již vybaveny kamerou. Ovládáte je chytrým telefonem nebo tabletem a můžete s nimi natáčet video a fotografovat. Kvalita obrazu nebývá nejvyšší, ale pokud budete na výletě pořizovat skupinové selfie z kvadrikoptérky z ptačí perspektivy, nikdo nad horším prokreslením snímku žbrblat nebude.

Klíčové je, že i u malých „droníků“ výrobci implementovali pokročilé řídící systémy,které zajišťují jejich vyvažování, stabilizaci a udržení směru. Jejich ovládání je tak poměrně snadné a přímočaré.

Zkontroluje pole nebo vytvoří 3D fotomapu

Velké drony mají větší nosnost  a tak pod sebou mohou nést například kompaktní fotoaparát, zrcadlovku, nebo kvalitní videokameru. Mohou být také vybaveny dalšími senzory, například kamerou pro infračervené spektrum nebo ultrazvukovými radary - ty se pak dostávají do hry například při modelování zemského povrchu.

Hlava modelu eXom osazená několika kamerami (obyčejnou a termokamerou) a ultrasonickými čidly a přijímači.

Takové drony pak mohou rychle monitorovat vyznačené území, zkontrolovat výsadbu na rozsáhlejším poli. Zvládnou vizuální kontrolu produktovodů nebo elektrických vedení. Ve spolupráci s nástroji pro analýzu obrazu mohou pomoci s inventurou skladišť či pracovních strojů v areálu. Se správným vybavením mohou velmi podrobně fotografovat území, případně tvořit jeho přesné 3D modely – na to jsou specializované například nové modely společnosti Parrot.

Logističtí pomocníci

Zatím nepříliš viděnou variantou jsou takzvané transportní drony, které mají převážet objekty, například balíky ve skladu. Na stánku Qualcommu jsme viděli prototyp hybridního dronu, který mimo vrtulí pro létání disponoval i pásovým systémem pro jízdu po povrchu.

Nejsofistikovanější dron předvedla na veletrhu společnost Qualcomm. Zatím bezejmenný prototyp s čipem Snapdragon je obojživelný. Díky pásům se dokáže pohybovat i po velmi nakloněné rovině. Má zabudovaný inteligentní systém pro zcela autonomní pohyb.

Pomocí stereoskopické kamery a dalších senzorů se dokázal sám orientovat v prostoru, vyhnout se pohyblivým překážkám a samostatně přelétat mezi definovanými místy. Z něj by chtěl výrobce vyvinout právě dron pro práci v logistických centrech.

Zde bude klíčová zejména efektivita dronu, který bude muset mimo sebe unést i náklad a zároveň nevytvořit takové vzduchové víry, aby ostatní balíky rozházel.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....