Parrot ukázal tajný projekt vodního dronu, MYO náramek, který ovládne vše

aktualizováno 
Phoenix (Od zpravodaje Technet.cz) - Francouzská společnost Parrot představila na konferenci Solidworks World 2015 svůj nový projekt bezpilotní lodě. Vývojáři z Thalmic Labs nás nechali vyzkoušet náramek, který si navléknete na ruku a gesty můžete ovládat prakticky cokoliv. DJ Armin van Buuren jím řídí světelnou show.

Parrot je značka, kterou zná zřejmě každý, kdo někdy při telefonování používal handsfree. Od roku 1994, kdy tato francouzská firma vznikla, bylo právě Bluetooth příslušenství k mobilům to, čím vešla ve známost. V roce 2010 však přišel na svět Parrot AR.Drone. Bezpilotní kvadrokoptéra, která se stala populární po celém světě i díky možnosti ovládání přes iPad. Od té doby je Parrot synonymem právě pro létající drony. A letos k nim zřejmě přibudou i bezpilotní lodě. 

V rámci odborné konference Solidworks World 2015, kterou každoročně pořádá společnost Dassault Systemes, firma Parrot předvedla prototyp hydrofilního dronu. Navržen byl pochopitelně pomocí CAD programů Solidworksu. 

Systém je založen na miniaturnímu dronu (MiniDrone), což je hračka, kterou pořídíte za 100 dolarů. Samotná loď bude zřejmě jen „obalem“, do kterého se tento dron zacvakne a bude sloužit jako pohon. Jak to přesně bude fungovat, je zatím přísně tajné a zakladatel společnosti Henri Seydoux nám k tomu odmítl prozradit další podrobnosti. Jisté je, že první funkční prototyp bude k vidění během dvou až tří měsíců.

Karim Fargeau má projekt vodního dronu Parrotu na starosti.

Karim Fargeau má projekt vodního dronu Parrotu na starosti. V ruce drží první 3D výtisk prototypu.

Rozhraní programu Solidworks Industrial Design, ve kterém vzniká i projekt...

Rozhraní programu Solidworks Industrial Design, ve kterém vzniká i projekt vodního dronu společnosti Parrot.

Při navrhování designu dronu využila firma Parrot, jako jedna z prvních na světě, nový software Solidworksu s názvem Industrial Design. Podle vlastních slov zakladatele Parrotu jim tento způsob práce přinesl zásadní zrychlení a zlevnění celého procesu návrhu. „Naši designeři teď mohou chrlit nápady podobně rychle jako módní návrháři,“ dodává CEO Parrotu Henri Seydoux.

Uživatelské prostředí Industrial Designu je totiž navrženo tak, aby jej dokázal intuitivně ovládat každý designer. Z ručně načrtnuté skici lze systémem „chyť a táhni“ jednoduše vytvořit finální 3D model výrobku. Industrial Design je cloudový program, takže se vše ukládá na vzdálené uložiště a jednotlivé kroky lze sdílet a koordinovat se spolupracovníky kdekoliv na světě. Ovládací rozhraní je přizpůsobeno jak pro dotyk (ovládání přes tablet), tak pro desktop.

Kromě dronů na hraní nabízí Parrot i profesionální autonomní stroje. Mezi ně patří letošní model eXom a loňský dron eBee. Ty mohou například rychle monitorovat vyznačené území nebo zkontrolovat výsadbu na rozsáhlejším poli. Zvládnou vizuální kontrolu produktovodů nebo elektrických vedení. Ve spolupráci s nástroji pro analýzu obrazu mohou pomoci s inventurou skladišť či pracovních strojů v areálu. Se správným vybavením mohou velmi podrobně fotografovat území, případně tvořit jeho přesné 3D modely. Oba byly samozřejmě navrženy pomocí CAD programů Solidworks.

Dron eBee společnosti Parrot patřil k těm nejdokonalejším, jaké šlo na...

Dron eBee společnosti Parrot. Požívá se primárně pro mapování. Ve vzduchu vydrží 50 minut a dokáže přitom zmapovat oblast až 12 kilometrů čtverečních. Trasu lze dopředu naplánovat v programu eMotion. Pak se již dron chová zcela samostatně.

Snímky eBee pořizuje na vložený fotoaparát (na snímku Canon IXUS). Ty jsou po...

Snímky eBee pořizuje na vložený fotoaparát (na snímku Canon IXUS). Ty jsou po příletu automaticky zpracovány v programu Postflight Terra a je z nich vytvořen 3D model. Program dokáže podle záchytných bodů doplnit již existující mapu o foto vrstvu.

Zatímco eBee je především na dálkové lety, novinka od Parrotu eXom je nejlepší...

Zatímco eBee je především na dálkové lety, novinka od Parrotu eXom je nejlepší v mapování členitých objektů, jako jsou například budovy, mosty, sochy.

Jeden náramek ovládne vše

Nositelná elektronika a internet věcí patří mezi témata, které ani odborná konference zabývající se CAD programy nemůže opomenout. Náramek MYO kanadské společnosti Thalmic Labs představený v rámci konference Solidworks World budiž důkazem. Snímá pohyby svalů v ruce a převádí je na konkrétní povely, navíc může sloužit i jako klasický fitness náramek.

První prototyp náramku vznikl už v roce 2012 a byl vyroben z látky. Až v programech Solidworksu jej vývojáři přetvořili do finální „plastové“ podoby, protože se ukázalo, že musí být o dost odolnější, než se původně předpokládalo. 

Fotogalerie

„Museli jsme postupně sesbírat data od desítek tisíc uživatelů, abychom zajistili, že funkčnost náramku bude skutečně univerzální,“ vysvětlil nám hlavní designér společnosti Chris Goodine. Každý jsme jiný, někdo má ruku porostlou chlupy, někdo se výrazněji potí a další má problém s nadměrným množstvím tuku. Senzory náramku MYO však musí fungovat na každé ruce. Snímají pohyb (gyroskop), rychlost (akcelerometr) a orientaci v prostoru (magnetometr). Pohyby svalů sleduje proprietální EMG sensor. Díky němu pozná náramek, zda máte prsty zaťaté v pěst, volně roztažené, nebo zda ruka ukazuje doleva či doprava.

Web Summit

Hlavní pódium konference Web Summit 2014 na dublinském výstavišti RDS hraje...

Zástupci společnosti Thalmic Labs předváděli evolučně starší verzi MYO i na loňské konferenci v Dublinu. Z ruky jí však tehdy nedali.

My jsme si mohli MYO v rámci konference vyzkoušet na vlastní kůži. Náramek šel z ruky na ruku a neviděl jsem, že by někdo s jeho kalibrací nebo ovládáním měl výraznější problémy. Nejprve je totiž nutné MYO zkalibrovat. To zabere asi dvě minuty. Zatnete ruku v pěst, roztáhnete prsty a tak dál. Program si vše zaznamená a po zhruba šesti krocích oznámí, že je vše připraveno k použití.

Samotné spárování s počítačem (telefonem, tabletem) se děje pouhým dotykem (NFC) přes Bluetooth 4.0. Pak už můžete pouhými pohyby rukou (ruky) ovládat například prezentační prostředí Solidworksu, dron od Parrotu, přehrávání hudby nebo videa na připojeném tabletu či mobilu, nebo jako DJ Armin van Buuren celou světelnou show (jak to vypadá, se můžete podívat na videu). 

Náramek MYO. Všimněte si kovových senzorů na vnitřní straně.

Náramek MYO. Všimněte si kovových senzorů na vnitřní straně.

MYO zatím zvládá pouze jasná gesta, jako je zatnutí ruky nebo ohnutí prstů. Nepozná rozdíl mezi tím, když spojíte palec a ukazováček nebo palec a prostředníček. „Tato gesta jsou velmi podobná a potřebujeme ještě provést celou řadu měření a pokusů, než je budeme schopni rozlišit vždy a u každého. Nutné budou také přesnější senzory. Je to podle mě otázky tří až pěti let,“ reagoval na dotaz o možnostech náramku MYO Goodine.

Původně mělo jít MYO na trh už v roce 2013 za 150 dolarů a už tehdy se o něm psalo jako o budoucnosti ovládání. Dnes si jej stále můžete pouze předobjednat, a to za cenu o 40 dolarů vyšší. Tvůrci jej předváděli už i na loňském veletrhu CES 2014, ale skutečné premiéry se náramek ještě nedočkal. Doufejme, že neskončí jako ovládání Leap Motion. To vzbudilo před uvedením obrovské očekávání, které se nikdy nenaplnilo. Dodnes totiž neexistuje pro Leap Motion smysluplná aplikace, která by tento způsob ovládání pomohla masově rozšířit.

SolidWorks

Program, ve kterém se narodil chytrý termostat Nest i vrtací souprava na záchranu chilských horníků.

SolidWorks je strojírenský 3D CAD software primárně určený pro platformu Microsoft Windows. Slouží pro navrhování a vizualizaci výrobků. Umožňuje vytváření jednoduchých náčrtků, které lze v průběhu vývoje jednoduše a rychle zpřesňovat až do podoby výrobního výkresu. Ten je možné vytvořit takřka automaticky z hotového 3D modelu potaženého odpovídající texturou. SolidWorks nabízí bohatou knihovnu povrchů, které nejenže vypadají jako ve skutečnosti, ale také se tak chovají.

Mezi zásadní funkce programu totiž patří možnost virtuálního testování pevnosti a ohebnosti nakreslených součástí. Stačí vybrat způsob používání a software v simulaci zobrazí místa, kde by při skutečném použití došlo k poruše (lomu atd.). Chybu je možné ihned jednoduše napravit například přidáním materiálu a znovu vše vyzkoušet.

SolidWorks umí vytvořit i ilustrovaný manuál, kde je celý výrobek vidět rozložený ve 3D nákresu a se šipkami naznačujícími například směr vložení akumulátoru atd.

V SolidWorksu byla mimo jiné navržena i vrtací souprava, kterou se záchranáři provrtávali k zavaleným chilským horníkům (více zde), špionážní mechanický kolibřík určený pro americkou armádu (více zde), vodní skútr pro potápěče, ale i předměty denní potřeby jako lahev na pití s chlazením a filtrací vody nebo "termoešus" na polévku do mikrovlnky.

Simulace namáhání držáku záchranářského nářadí. Po zadání směru síly se na

Simulace namáhání držáku záchranářského nářadí. Po zadání směru síly se na pohyblivém modelu zobrazí místa, která by se namáháním poškodila (zvýrazněno zelenou barvou).

Prostředí programu SolidWorks. Finální 3D návrh výrobku a v popředí skutečný

Prostředí programu SolidWorks. Finální 3D návrh výrobku a v popředí skutečný výrobek (nářadí pro záchranáře)

Dassault Systemes každoročně pořádá odbornou konferenci SolidWorks World, kde představuje novinky v aktuální verzi programu i zajímavé klienty společnosti. V minulosti tak vystoupil například James Cameron.

Letos se konference zúčastnilo přes 5 500 odborníků a 140 novinářů z celého světa. SolidWorks používá přes 1,7 milionu zákazníků.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Najdete na iDNES.cz