Jejich příběh je podobný. Obě se z Čech přestěhovaly do ciziny a obě zde se svými partnery založily firmu. Potkali jsme je na obřím výstavišti veletrhu CES v Las Vegas.
Na srdce je Qardio
Martině Janečkové před několika lety onemocněl tchán. Zdálo se, že utrpěl slabou mrtvičku. V nemocnici však nedokázali identifikovat podstatu, protože příznaky mezitím odezněly. Pacienta poslali domů i s poměrně objemným přístrojem na sledování činnosti srdce, který musel nosit. To mimo jiné obnášelo, že několik dní měl na hrudi přilepené senzory a nesměl se v těchto místech mýt. Po návratu do nemocnice lékaři zjistili, že senzory byly špatně přilepené a celou akci bylo nutné zopakovat. A tehdy se to stalo.
"S manželem nás napadlo, že přeci musí existovat jednodušší cesta, jak činnost srdce sledovat," říká Janečková, dnes šéfka obchodu společnosti Qardio. Vzniklo QardioCore. I pro lékařské účely dostatečně přesný EKG (ECG) monitor, který se připne na hruď jako pásek a schová se i pod letní tenké tričko. Kontinuálně sleduje činnost srdce a všechny údaje ukládá do paměti. V příslušné aplikaci či na monitoru počítače jsou pak kdykoliv k dispozici nejen uživateli, ale i lékaři.
Následovalo QardioArm. Kapesní měřič tlaku, který ze všeho nejvíc připomíná přenosné reproduktory. Opět jej stačí nasadit a měření sledovat třeba na displeji telefonu. Údaje se však ukládají do paměti přístroje, i když právě není s telefonem spárován.
Dnes má firma Qardio spolupracovníky po celém světě. Přímo na vývoji se podílí přes 50 lidí. Sídlí v San Franciscu a pobočku má v Londýně.
Od senzorů pro hráče fotbalu až po čelenku na sport
Eva Zeisel je spoluzakladatelkou společnosti Spree. Je zároveň autorkou prvního výrobku firmy: sport trackeru schovaného v čelence Spree, která monitoruje nejen uživatelův srdeční tep (bez hrudního pásu), ale zároveň podle teploty těla vyhodnocuje kvalitu a aktuální fázi tréninku.
"Napadlo nás to díky partnerství s firmou Hot Head technologies. Ta vyvinula systém pro sledování teploty například pro hráče amerického fotbalu. V tomto sportu dochází k úmrtím poměrně často i kvůli přehřátí hráčů," vysvětluje Zesiel, nyní provozní ředitelka společnosti Spree.
Systém však nebyl ze začátku příliš úspěšný. "Nabízeli jsme jej do škol i na stavby, kde hrozí akutní přehřátí pracovníků nebo žáků při sportování na přímem slunci. Pak ovšem začali přicházet rodiče a žádali nás, zda nemáme něco takového pro děti i do běžného života," dodává Zesiel.
Tak vznikla čelenka Spree. Sportovní příslušenství, které se hodí dobře na kolo (padne dobře i pod helmu), na běh, ale i pro děti na hraní ve státech jako je Arizona nebo Texas, kde se v létě šplhají teploty pohodlně nad 45 stupňů Celsia.
Po spárování s mobilem čelenka v reálném čase a na základě předem zadaných údajů o uživateli ukazuje, zda teplota těla je již optimální, nebo jestli je potřeba se ještě před tréninkem rozehřát. Stejně tak ohlídá, zda se během sportování nebo hry organismus nepřehřívá. V aplikaci si lze nastavit i tréninkový plán a systém pohlídá jeho dodržení. Firma Spree sídlí v Dallasu.