Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nový trend: elektronika co vás honí do sportu, hlídá tlak i cukr v krvi

Zvýšený tlak, průběh spánkových fází nebo tělesné funkce ještě nenarozeného dítěte. To všechno máte pod palcem na displeji mobilního telefonu nebo tabletu. Budoucnost fenoménu Digital Health jsme probírali s Uwe Diegelem, bývalým klavíristou a šéfem společnosti iHealth.
Společnost iHealth vyrábí glukoměr ve dvou variantách, jedna se připojuje přes

Společnost iHealth vyrábí glukoměr ve dvou variantách, jedna se připojuje přes Bluetooth, druhá přímo do systémového konektoru iOS zařízení. Na testační proužek nanesete kapku krve, vložíte do glukoměru a na displeji iOS zařízení se za několik sekund zobrazí hladina cukru v testované krvi. Aplikace má historii naměřených hodnot a dokáže diabetikovi vykreslit i glykemickou křivku. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Chytré technologie se stěhují do telefonů a tabletů a nic je nemůže zastavit. Podporují to totiž i lékaři, kteří pomáhají i s rozvojem měřících přístrojů především pro cukrovkáře nebo obézní pacienty s vyšším tlakem.

Uwe Diegel, šéf společnosti iHealth

Průkopníkem propojování světa bílých plášťů a mobilních bezdrátových technologií je i Uwe Diegel, německý světoběžník a bývalý profesionální pianista. Ten před patnácti lety rozjel technologickou firmu zaměřenou na zdravotnictví. "Bylo mi šestadvacet, kdy jsem si při nehodě poškodil několik nervů a má dosavadní kariéra profesionálního pianisty byla zničena," vzpomíná Diegel v rozhovoru pro Technet.cz.

Pak ale přišel rok 2008. "Přišel magický moment, který změnil můj život, koupil jsem si iPhone," vzpomíná na příchod telefonu, který změnil jeho byznys. Svou firmu prodal a vstoupil do služeb společnosti Medica, kde dnes vede celý výzkum pro dceřinnou společnost iHealth Lab.

Doktor na dálku v Česku - Sherlog eVito

I v Česku je systém s velice podobnými ambicemi jako iHealth. Jmenuje se Sherlog eVito a o svém zhruba rok starém systému hovoří jako o telemedicíně, tedy o vzdálené medicíně. Klidně pro něj ale můžeme použít modernější označení Digital Health či eHealth.

Přístroje, které lze využít v rámci nabídky telemedicínské služby SHERLOG eVito

Jeho základem jsou zdravotnické přístroje, jako je glukometr,  tlakoměr, ale i například krokoměr nebo inteligentní váha, která vedle aktuální hmotnosti vyhodnotí tělesný podíl vody, svalů a tuku. To vše vybavené bezdrátovým systémem ANT+ pro bezdrátový přenos dat do telefonu nebo počítače.

Systém shromážděné údaje nahrává do cloudu, kde k nim má přístup jak uživatel, tak jeho ošetřující lékař. V přehledných grafech a výstupech tak lze sledovat stav pacienta i na dálku.

K dispozici jsou aplikace pro Android i iOS, které nabízejí podobný přehled. V systému si lze nastavit různé cíle, které chce uživatel dosáhnout. Firma navíc slibuje i on-line poradenství ve výživových a kondičních otázkách.

Sherlog eVito nabízí několik platebních variant. Základem je dvouleté předplatné. Nejlevnější plán stojí necelých devět tisíc korun. V ceně je glukometr, krokoměr a USB přijímač pro přenos naměřených dat z těchto zařízení.

Načasoval si to pěkně. Už před pěti lety se mezi geeky zvedla vlna zájmu o vlastní těla a postupně se rozšiřuje i do telefonů, tabletů a počítačů běžných uživatelů. "Pokud prodáváte osobní tlakoměry nebo měřáky glukózy v krvi, prodáváte nemoc, ale pokud to propojíte s iPhonem, je z toho rázem wellness," tvrdí Diegel a dodává: "Pokud někdo musí investovat dvacet dolarů do domácího přístroje na měření tlaku, tak je naštvaný, zatímco pokud je krabička propojena s iPhonem, tak může být klidně o třicet dolarů dražší."

Doktor na dálku

Skuteční lékaři se dnes místo odmítání nových technologií zaměřili na jejich využití pro dobro své i svých pacientů. Změřit se tak může každý sám a nasdílená data může vyhodnotit program nebo lékař na dálku.

"Udělat taková měření trvá chvilku a do tří minut mohou být na světě i výsledky. To je mnohem rychlejší a levnější než běžné nemocniční testy," tvrdí Diegel, který bude své poznatky prezentovat i o tomto víkendu na letošním festivalu iCON.

A sám se netají tím, že lékaři zvyšují automaticky prodeje. "Každý doktor, který začne naše zařízení používat, většinou přivede průměrně deset dalších zákazníků z řad svých pacientů," dodává s tím, že momentálně je největší zájem o zařízení, která dokážou měřit kompletní tělesné hodnoty.

iCON Prague

Dvoudenní otevřený festival pro všechny fanoušky chytrých technologií. Letošním tématem je Life hacking, tedy využívání možností chytrých zařízení ke zlepšení života a zjednodušení práce. 

Akce proběhne o tomto víkendu v dejvické Národní technické knihovně.

Návštěvníci si budou moci osahat novinky od Applu i vychytávky pro chytré telefony a tablety. Součástí festivalu je i placená konference, kde se bude řešit hlavně využívání myšlenkových map a v současnosti populárních měřících náramků v praxi.

V rámci akce proběhne navíc vernisáž černobílých iPhone fotografií od Tomáše Tesaře, Jana Šibíka a dalších fotografů.

Diegelova zařízení se otevírají vývojářům zvenku, ale mají i 300 interních inženýrů. "Máme ale otevřenou API, aby mohli programátoři jednoduše tvořit aplikace pro naše měřáky," vysvětluje a dodává, že ve Spojených státech už prodávají víc připojených měřáků než těch klasických.

Budoucnost je prý růžová

Pojem Quantified self je prostě fenomén, který ve spojení s wearables, tedy měřícími náramky, bude udávat trendy v následujících letech. Už letošní CES ukázal, že bez záznamu trasy, průměrné rychlosti a tempa a spálených kalorií brzy nevyběhne ani ten nejsvátečnější běžec. A to je jenom začátek

Budoucnost je ale možná ještě barvitější. "Picasso říkal, že pokud si něco dokážeme představit, tak je to reálné. Proto já vidím levné přístroje, které dokážou automaticky a včas diagnostikovat běžné, ale i závažné choroby. Zároveň vím i o lidech, kteří už experimentují s 3D tiskárnami, na kterých tisknou potřebné části lidských těl. Prostě budoucnost je růžová," uzavírá Diegel.

Další nositelná elektronika pro zdraví

Trend wearables se zdá být nezadržitelný. Ze všeho nejvíc jsou vidět nejrůznější chytré hodinky a fitness náramky.

Qardio
Spree - Eva Zeisel
Tři možné pozice pro zobrazení - primární a nad ní dvě sekundární. Vše se dá...
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....