Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový trend: elektronika co vás honí do sportu, hlídá tlak i cukr v krvi

Zvýšený tlak, průběh spánkových fází nebo tělesné funkce ještě nenarozeného dítěte. To všechno máte pod palcem na displeji mobilního telefonu nebo tabletu. Budoucnost fenoménu Digital Health jsme probírali s Uwe Diegelem, bývalým klavíristou a šéfem společnosti iHealth.
Společnost iHealth vyrábí glukoměr ve dvou variantách, jedna se připojuje přes

Společnost iHealth vyrábí glukoměr ve dvou variantách, jedna se připojuje přes Bluetooth, druhá přímo do systémového konektoru iOS zařízení. Na testační proužek nanesete kapku krve, vložíte do glukoměru a na displeji iOS zařízení se za několik sekund zobrazí hladina cukru v testované krvi. Aplikace má historii naměřených hodnot a dokáže diabetikovi vykreslit i glykemickou křivku. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Chytré technologie se stěhují do telefonů a tabletů a nic je nemůže zastavit. Podporují to totiž i lékaři, kteří pomáhají i s rozvojem měřících přístrojů především pro cukrovkáře nebo obézní pacienty s vyšším tlakem.

Uwe Diegel, šéf společnosti iHealth

Průkopníkem propojování světa bílých plášťů a mobilních bezdrátových technologií je i Uwe Diegel, německý světoběžník a bývalý profesionální pianista. Ten před patnácti lety rozjel technologickou firmu zaměřenou na zdravotnictví. "Bylo mi šestadvacet, kdy jsem si při nehodě poškodil několik nervů a má dosavadní kariéra profesionálního pianisty byla zničena," vzpomíná Diegel v rozhovoru pro Technet.cz.

Pak ale přišel rok 2008. "Přišel magický moment, který změnil můj život, koupil jsem si iPhone," vzpomíná na příchod telefonu, který změnil jeho byznys. Svou firmu prodal a vstoupil do služeb společnosti Medica, kde dnes vede celý výzkum pro dceřinnou společnost iHealth Lab.

Doktor na dálku v Česku - Sherlog eVito

I v Česku je systém s velice podobnými ambicemi jako iHealth. Jmenuje se Sherlog eVito a o svém zhruba rok starém systému hovoří jako o telemedicíně, tedy o vzdálené medicíně. Klidně pro něj ale můžeme použít modernější označení Digital Health či eHealth.

Přístroje, které lze využít v rámci nabídky telemedicínské služby SHERLOG eVito

Jeho základem jsou zdravotnické přístroje, jako je glukometr,  tlakoměr, ale i například krokoměr nebo inteligentní váha, která vedle aktuální hmotnosti vyhodnotí tělesný podíl vody, svalů a tuku. To vše vybavené bezdrátovým systémem ANT+ pro bezdrátový přenos dat do telefonu nebo počítače.

Systém shromážděné údaje nahrává do cloudu, kde k nim má přístup jak uživatel, tak jeho ošetřující lékař. V přehledných grafech a výstupech tak lze sledovat stav pacienta i na dálku.

K dispozici jsou aplikace pro Android i iOS, které nabízejí podobný přehled. V systému si lze nastavit různé cíle, které chce uživatel dosáhnout. Firma navíc slibuje i on-line poradenství ve výživových a kondičních otázkách.

Sherlog eVito nabízí několik platebních variant. Základem je dvouleté předplatné. Nejlevnější plán stojí necelých devět tisíc korun. V ceně je glukometr, krokoměr a USB přijímač pro přenos naměřených dat z těchto zařízení.

Načasoval si to pěkně. Už před pěti lety se mezi geeky zvedla vlna zájmu o vlastní těla a postupně se rozšiřuje i do telefonů, tabletů a počítačů běžných uživatelů. "Pokud prodáváte osobní tlakoměry nebo měřáky glukózy v krvi, prodáváte nemoc, ale pokud to propojíte s iPhonem, je z toho rázem wellness," tvrdí Diegel a dodává: "Pokud někdo musí investovat dvacet dolarů do domácího přístroje na měření tlaku, tak je naštvaný, zatímco pokud je krabička propojena s iPhonem, tak může být klidně o třicet dolarů dražší."

Doktor na dálku

Skuteční lékaři se dnes místo odmítání nových technologií zaměřili na jejich využití pro dobro své i svých pacientů. Změřit se tak může každý sám a nasdílená data může vyhodnotit program nebo lékař na dálku.

"Udělat taková měření trvá chvilku a do tří minut mohou být na světě i výsledky. To je mnohem rychlejší a levnější než běžné nemocniční testy," tvrdí Diegel, který bude své poznatky prezentovat i o tomto víkendu na letošním festivalu iCON.

A sám se netají tím, že lékaři zvyšují automaticky prodeje. "Každý doktor, který začne naše zařízení používat, většinou přivede průměrně deset dalších zákazníků z řad svých pacientů," dodává s tím, že momentálně je největší zájem o zařízení, která dokážou měřit kompletní tělesné hodnoty.

iCON Prague

Dvoudenní otevřený festival pro všechny fanoušky chytrých technologií. Letošním tématem je Life hacking, tedy využívání možností chytrých zařízení ke zlepšení života a zjednodušení práce. 

Akce proběhne o tomto víkendu v dejvické Národní technické knihovně.

Návštěvníci si budou moci osahat novinky od Applu i vychytávky pro chytré telefony a tablety. Součástí festivalu je i placená konference, kde se bude řešit hlavně využívání myšlenkových map a v současnosti populárních měřících náramků v praxi.

V rámci akce proběhne navíc vernisáž černobílých iPhone fotografií od Tomáše Tesaře, Jana Šibíka a dalších fotografů.

Diegelova zařízení se otevírají vývojářům zvenku, ale mají i 300 interních inženýrů. "Máme ale otevřenou API, aby mohli programátoři jednoduše tvořit aplikace pro naše měřáky," vysvětluje a dodává, že ve Spojených státech už prodávají víc připojených měřáků než těch klasických.

Budoucnost je prý růžová

Pojem Quantified self je prostě fenomén, který ve spojení s wearables, tedy měřícími náramky, bude udávat trendy v následujících letech. Už letošní CES ukázal, že bez záznamu trasy, průměrné rychlosti a tempa a spálených kalorií brzy nevyběhne ani ten nejsvátečnější běžec. A to je jenom začátek

Budoucnost je ale možná ještě barvitější. "Picasso říkal, že pokud si něco dokážeme představit, tak je to reálné. Proto já vidím levné přístroje, které dokážou automaticky a včas diagnostikovat běžné, ale i závažné choroby. Zároveň vím i o lidech, kteří už experimentují s 3D tiskárnami, na kterých tisknou potřebné části lidských těl. Prostě budoucnost je růžová," uzavírá Diegel.

Další nositelná elektronika pro zdraví

Trend wearables se zdá být nezadržitelný. Ze všeho nejvíc jsou vidět nejrůznější chytré hodinky a fitness náramky.

Qardio
Spree - Eva Zeisel
Tři možné pozice pro zobrazení - primární a nad ní dvě sekundární. Vše se dá...
Autoři: ,

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Senioři, nebo vzdělaní? Studie překvapila. Kdo nejvíc věří dezinformacím

Panuje představa, že například senioři jsou nejvíc zranitelnou skupinou, co se odolnosti vůči dezinformacím týče. Zároveň se předpokládá, že vyšší vzdělání lidem pomáhá odlišit falešné zprávy od...

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40