Chytré technologie se stěhují do telefonů a tabletů a nic je nemůže zastavit. Podporují to totiž i lékaři, kteří pomáhají i s rozvojem měřících přístrojů především pro cukrovkáře nebo obézní pacienty s vyšším tlakem.
Průkopníkem propojování světa bílých plášťů a mobilních bezdrátových technologií je i Uwe Diegel, německý světoběžník a bývalý profesionální pianista. Ten před patnácti lety rozjel technologickou firmu zaměřenou na zdravotnictví. "Bylo mi šestadvacet, kdy jsem si při nehodě poškodil několik nervů a má dosavadní kariéra profesionálního pianisty byla zničena," vzpomíná Diegel v rozhovoru pro Technet.cz.
Pak ale přišel rok 2008. "Přišel magický moment, který změnil můj život, koupil jsem si iPhone," vzpomíná na příchod telefonu, který změnil jeho byznys. Svou firmu prodal a vstoupil do služeb společnosti Medica, kde dnes vede celý výzkum pro dceřinnou společnost iHealth Lab.
Doktor na dálku v Česku - Sherlog eVitoI v Česku je systém s velice podobnými ambicemi jako iHealth. Jmenuje se Sherlog eVito a o svém zhruba rok starém systému hovoří jako o telemedicíně, tedy o vzdálené medicíně. Klidně pro něj ale můžeme použít modernější označení Digital Health či eHealth. Jeho základem jsou zdravotnické přístroje, jako je glukometr, tlakoměr, ale i například krokoměr nebo inteligentní váha, která vedle aktuální hmotnosti vyhodnotí tělesný podíl vody, svalů a tuku. To vše vybavené bezdrátovým systémem ANT+ pro bezdrátový přenos dat do telefonu nebo počítače. Systém shromážděné údaje nahrává do cloudu, kde k nim má přístup jak uživatel, tak jeho ošetřující lékař. V přehledných grafech a výstupech tak lze sledovat stav pacienta i na dálku. K dispozici jsou aplikace pro Android i iOS, které nabízejí podobný přehled. V systému si lze nastavit různé cíle, které chce uživatel dosáhnout. Firma navíc slibuje i on-line poradenství ve výživových a kondičních otázkách. Sherlog eVito nabízí několik platebních variant. Základem je dvouleté předplatné. Nejlevnější plán stojí necelých devět tisíc korun. V ceně je glukometr, krokoměr a USB přijímač pro přenos naměřených dat z těchto zařízení. |
Načasoval si to pěkně. Už před pěti lety se mezi geeky zvedla vlna zájmu o vlastní těla a postupně se rozšiřuje i do telefonů, tabletů a počítačů běžných uživatelů. "Pokud prodáváte osobní tlakoměry nebo měřáky glukózy v krvi, prodáváte nemoc, ale pokud to propojíte s iPhonem, je z toho rázem wellness," tvrdí Diegel a dodává: "Pokud někdo musí investovat dvacet dolarů do domácího přístroje na měření tlaku, tak je naštvaný, zatímco pokud je krabička propojena s iPhonem, tak může být klidně o třicet dolarů dražší."
Doktor na dálku
Skuteční lékaři se dnes místo odmítání nových technologií zaměřili na jejich využití pro dobro své i svých pacientů. Změřit se tak může každý sám a nasdílená data může vyhodnotit program nebo lékař na dálku.
"Udělat taková měření trvá chvilku a do tří minut mohou být na světě i výsledky. To je mnohem rychlejší a levnější než běžné nemocniční testy," tvrdí Diegel, který bude své poznatky prezentovat i o tomto víkendu na letošním festivalu iCON.
A sám se netají tím, že lékaři zvyšují automaticky prodeje. "Každý doktor, který začne naše zařízení používat, většinou přivede průměrně deset dalších zákazníků z řad svých pacientů," dodává s tím, že momentálně je největší zájem o zařízení, která dokážou měřit kompletní tělesné hodnoty.
iCON PragueDvoudenní otevřený festival pro všechny fanoušky chytrých technologií. Letošním tématem je Life hacking, tedy využívání možností chytrých zařízení ke zlepšení života a zjednodušení práce. Akce proběhne o tomto víkendu v dejvické Národní technické knihovně. Návštěvníci si budou moci osahat novinky od Applu i vychytávky pro chytré telefony a tablety. Součástí festivalu je i placená konference, kde se bude řešit hlavně využívání myšlenkových map a v současnosti populárních měřících náramků v praxi. V rámci akce proběhne navíc vernisáž černobílých iPhone fotografií od Tomáše Tesaře, Jana Šibíka a dalších fotografů. |
Diegelova zařízení se otevírají vývojářům zvenku, ale mají i 300 interních inženýrů. "Máme ale otevřenou API, aby mohli programátoři jednoduše tvořit aplikace pro naše měřáky," vysvětluje a dodává, že ve Spojených státech už prodávají víc připojených měřáků než těch klasických.
Budoucnost je prý růžová
Pojem Quantified self je prostě fenomén, který ve spojení s wearables, tedy měřícími náramky, bude udávat trendy v následujících letech. Už letošní CES ukázal, že bez záznamu trasy, průměrné rychlosti a tempa a spálených kalorií brzy nevyběhne ani ten nejsvátečnější běžec. A to je jenom začátek
Budoucnost je ale možná ještě barvitější. "Picasso říkal, že pokud si něco dokážeme představit, tak je to reálné. Proto já vidím levné přístroje, které dokážou automaticky a včas diagnostikovat běžné, ale i závažné choroby. Zároveň vím i o lidech, kteří už experimentují s 3D tiskárnami, na kterých tisknou potřebné části lidských těl. Prostě budoucnost je růžová," uzavírá Diegel.
Další nositelná elektronika pro zdravíTrend wearables se zdá být nezadržitelný. Ze všeho nejvíc jsou vidět nejrůznější chytré hodinky a fitness náramky.
|