Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kde udělali soudruzi chybu? Ruská fotbalová lahev zapálí papír i podlahu

  12:15aktualizováno  12:30
Ruský prodejce minerálních vod má z ostudy kabát. Přišel s limitovanou řadu lahví ve tvaru fotbalového míče, aby potěšil fanoušky blížícího se mistrovství světa ve fotbale, ale ta funguje jako lupa. Lahev již některé obchody z nabídky stahují.

Místo uhašení žízně budete možná hasit oheň. | foto: Youtube, Fontanka ru

Místo vody oheň. Blíží se mistrovství světa ve fotbale, které se bude poprvé konat v Rusku a východní Evropě vůbec. Ovšem šampionát bude zajímavý nejen díky tomu. Příležitosti propagace se chytá mnoho firem, ale ne všechny úspěšně a máme tu první úsměvný bizár.

Tamní výrobce minerálních vod Svjatoj Istočnik (Svatý pramen) přišel s originální lahví ve tvaru fotbalového míče. Ovšem někteří zákazníci nyní zveřejňují záznamy, proč se do toho nikdo jiný nepustil. Lahev funguje na slunci jako lupa a soustředěním světla zapaluje objekty kolem.

„Papíru to trvá minutu, krabičce zápalek o chlup déle,“ píší redaktoři z ruského serveru Fontanka, kde výrobek zkoušeli. Ve videoklipu zachycují, že po chvíli začne doutnat i podlaha (není zřejmé, zda dřevěná či jiná).

Ovšem výrobce si popel na hlavu nesype a za svým produktem si stojí. Její mluvčí hájí lahev tím, že je na etiketě jasně napsáno, aby ji zákazníci uchovávali mimo přímý sluneční svit. Ruští regulátoři sice kontrolují složení lahví, ale už ne jejich tvar. V reakci na videa již řetězec supermarketů Ashan a Lenta výrobek z regálů stáhnul.

Samozřejmě je možné, že to má výrobce Svjatoj Istočnik promyšlené. Lahev sice může způsobit požár, máte alespoň čím oheň uhasit hned v zárodku.

Jak láhev zapaluje papír:

Zapálit papír je samozřejmě s trochou snahy možné i s jinými lahvemi. Proto se například nedoporučuje nechávat lahve v autě na místě, kde na ně svítí slunce. Lahve totiž mohou zapálit třeba umělohmotné potahy na sedadle.

Když se slunce soustředí

Jak funguje zapálení papíru čočkou? Lupa - a podobné čočky - jsou soustavou optických členů, obvykle ze skla, ale i z průhledného plastu. Čočka ovlivňuje šíření světla určitým způsobem. Ve chvíli, kdy světlo prochází rozhraním dvou prostředí (například vzduch a sklo, sklo a vzduch), mění se skokově (a předvídatelným způsobem) směr a rychlost. Díky této fyzikální vlastnosti lze vytvořit čočku, která má požadované fyzikální charakteristiky a láme tak světelné paprsky požadovaným způsobem.

V případě lupy jde o čočku konvexní, tedy čočku spojnou. Ta mění paprsky rovnoběžné v paprsky soustředěné do jednoho místa, kterému se říká ohnisko. V tom slově správně cítíme slovo „oheň“, který na tomto místě může vzniknout, protože se zde na malém místě (teoreticky v jednom bodě) sejdou slunečné paprsky, které by jinak osvětlovaly mnohem větší oblast. To vede k rychlejšímu zahřívání v daném bodě.

Lupa soustřeďuje paprsky slunce do ohniska

Pokud se čočka nastaví tak, aby výsledný obraz promítal sluneční paprsky na co nejmenší světelný bod, může dojít ke zvýšení teploty na daném místě. Teplota stoupá rychleji, pokud jde o tmavý objekt, který energii neodráží. Výsledkem může být zahřátí daného bodu na teplotu až několik set stupňů Celsia. Pokud tato teplota stačí k zapálení (jako například u papíru), může lupa v tzv. „ohniskové vzdálenosti“ skutečně zapálit oheň.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili vysvětlení toho, jak funguje lupa.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....