Chyby ostatních mohou být velmi vynalézavé - dát si na výlohu obchodu nápis "chyba překladu" nebo napsat na dort "napište mu VÍTEJ na dort" chce ještě o trochu víc než nedostatek soustředěnosti a kompetence. Zároveň ale všichni z vlastní zkušenosti víme, že podobné chyby se stávají i nám. Možná právě proto se na ně rádi koukáme - je to přehled chyb, za které může někdo jiný.
Co vás čeká v tomto článku:
Chyblog - blog o chybáchFAILblogy se zabývají shromažďováním všech možných i nemožných selhání a chyb, zachycených obrazem, videem nebo textem. Failblog neboli "chyblog" (chyba+blog) může být obecný, ale také se může specializovat, a to až směšně konkrétně. Náznaky chyblogů sahají samozřejmě velmi daleko do historie webu, jde o přirozený projev lidské škodolibosti, stejně jako televizní Šprťouchlata nebo pořady typu Neváhej a toč. Napadá nás třeba blog Davea Barryho. Úzký vztah mají FAILblogy také se známým internetovým memem LOLcats. |
- "A co mám na ten dort napsat?" - "Napište na něj Vítejte." - "Rozumím, spolehněte se." (zdroj: Cake Failure, jeden z vysoce specializovaných FAILblogů)
1. FAILblog
Nejznámějším reprezentantem FAILblogů je samozřejmě FAILblog.org, denně aktualizované shromaždiště těch nejtrapnějších a nejvtipnějších omylů z celého světa. Ať už jde o nevhodnou reklamu, špatně vykonanou práci, technický kiks nebo naprosté selhání lidského faktoru, najdete je zde pohromadě, lakonicky okomentované, obvykle jediným jednoslovným komentářem, který si fotka či video zaslouží.
U další části publika jsou nejoblíbenější krátká videa, podobná těm z pořadů typu Neváhej a toč. Díky slávě tohoto "blogu neúspěchů" si autor na nedostatek přispěvatelů zřejmě nemůže stěžovat. Namátkou vybíráme skok na pogo tyči, otevírání flašky nebo noční koupání ve fontáně.
FAILblog a jeho nástupci si už získali takovou popularitu, že pronikají i do off-line světa. Alespoň se o to snaží nálepky FAILstickers, kterými mohou lidé označit něco jako FAIL (chyba, neúspěch, selhání) i v reálném světě.
2. Photoshop Disasters
Jak všichni dobře víme, dokonalá pleť a svůdné křivky modelek, které vidíme na obálkách lifestylových časopisů, jsou iluzí, za kterou povětšinou vděčíme programu jménem Photoshop. V tomto grafickém programu od firmy Adobe se vytvářejí fotomontáže všeho druhu - reklamní, umělecké i ryze praktické. Ne každá úprava reality ovšem na výsledném obrázku působí věrohodně. Někdy je výsledek vysloveně tristní - špatná perspektiva, chybějící či přebývající ruce, omylem vyretušovaný pupík...
Photoshop Disasters obvykle nabízejí i fundovaný komentář ohledně provedené fotomontáže. Toto je náš oblíbený.
Blog Photoshop Disasters shromažďuje právě takové výtvory grafiků, kde je chyba očividná. Nebo je sice skrytá, ale o to vtipnější, když ji objevíte. Ukazuje totiž, že i zručný grafik může pozapomenout na zdánlivě samozřejmé věci, jako třeba že medvěd má čtyři nohy.
K častým případům Photoshop Disasters patří objevování důkazů o tom, že byla vylepšena svůdná fotka modelky. Ne že by někdo pochyboval o tom, že jsou fotky upravovány, ovšem důkaz stejně pobaví.
Když už modelce ubíráte na váze, dejte si pozor, zda zároveň nedodáváte novou vizáž i tapetám za ní.
Původně jsme se domnívali, že blog bude zajímavý pouze pro experty, kteří se grafikou nějakým způsobem zabývají. Ale jeho popularita svědčí o tom, že nad nepovedenými fotomontážemi se rádi pobaví snad všichni.
-
Photoshop Disasters (anglicky)
Michael Jackson na nácviku pár dní před smrtí? Nebo neobratná fotomontáž? Pohled mezi nohavice napoví...
Přebaly DVD a VHS patří mezi časté hřiště grafiků, kteří pracují ve Photoshopu zásadně při 25% zvětšení. Jak jinak si vysvětlit takovouto fotografii?
Reklama na lékařské procedury může dopadnout i takto. Doufáme, že modelku nemuseli z prostěradla seškrabovat a jedná se pouze o nadměrné používání nástroje rozmazání.
3. There I Fixed It
Domácí kutilství má v Česku dlouhou tradici. To také vysvětluje obrovskou popularitu seriálu Pat a Mat. Ovšem i tito experti by asi nevěřícně kroutili svými vynalézavými hlavičkami, kdyby zabrousili na blog ThereIFixedIt.com (v překladu doslova: "tak, spravil jsem to"). Uvidíme, že vynalézavost (a také drzost nebo nehorázná absence pudu sebezáchovy) kutilů z celého světa nezná hranic.
4. Gramatické blogy
Pro většinu českých čtenářů asi nebude kategorie gramatických blogů až tak zajímavá. Ovšem i lidé se základní znalostí angličtiny se mohou učit chybami ostatních. Blogy všímající si pravopisných nebo gramatických chyb ve veřejných textech (jídelní lístky, reklamy, nápisy...) mají k dispozici takový přísun materiálu, že se musejí specializovat.
A tak zde máme Apostrophe Catastrophes, sledující dodržování interpunkce, blog Unnecessary Quotes, který "shromažďuje" fotografie "nadbytečných uvozovek" a obecný English Fail blog, kterému se hodí do krámu vše.
5. Passive Aggressive Notes
Přestože nedosahují "kvalit" předchozích blogů, příspěvky na Passive Aggressive Notes mohou mít zvláštní kouzlo chtěného i nechtěného zároveň. Jde o rozsáhlou sbírku (obvykle) rozzlobených vzkazů nalepených na nejrůznější místa. "Díky, že jsi mi ukradl televizi, šmejde. Tady k ní máš dálkové ovládání!" je jeden z našich oblíbených (který jsme ovšem do uzávěrky nevyhrabali).
Blog je totiž opravdu rozsáhlý a pestrý, od nasupených vzkazů nad sdílenou mikrovlnkou přes úpěnlivé prosby na záchodových dveřích až po láskyplné vzkazy mezi manžely.
Samozřejmě, že mnoho chyb (na všech uvedených blozích) má na svědomí technika. Právě ta technika, která nám má ušetřit tolik práce. Někdy se ale přeci jen vyplatí řídit se příslovím "dvakrát měř, jednou řež". Než se vaše fotografie proslaví na jednom z uvedených blogů.
Ještěže tu jsou ty automatické překladové služby. Bez nich bychom byli všem pro smích, že neumíme anglicky...
Zdroje:
-
9 nejlepších fail blogů (anglicky)
-
Technet na Facebooku (česky)