"Společnost Terra-Medica dobrovolně stahuje z trhu 56 výrobních sérií léků," uvedla FDA (Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv) v tiskové zprávě. "Úřad zjistil, že tyto přípravky mohou obsahovat penicilin nebo deriváty penicilinu, které mohly vzniknout během fermentačního procesu." Společnost zároveň přiložila tabulku a přehled balení identifikující přípravky, které nežádaný penicilin mohou obsahovat.
Homeopatika: jen cukr, ani molekula účinné látkyPodívejte se na naši podrobnou analýzu historie a současnosti homeopatických tvrzení |
Událost je paradoxní, jelikož o účinnost homeopatik se vedou spory už více než sto let. Homeopatie je založena na přesvědčení, že "čím zředěnější lék je, tím je účinnější". Výsledkem ovšem je, že ty "nejúčinnější" stokrát ředěné přípravky neobsahují ani molekulu původní ingredience.
Firmy ovšem této vlastnosti homeopatik využily a propagují je jako přírodní, alternativní léčebný přípravek "bez vedlejších účinků". Jako přípravky bez účinných látek také nemusejí být ve většině zemí (včetně USA a ČR) testovány jako léky, stačí splňovat normy potravinových doplňků. Nejčastěji jde o cukrové tablety. Proto je také velkým problémem, že homeopatické pilulky obsahovaly látku se skutečnými účinky na organismus.
Právě ve chvíli, kdy se v pilulce omylem objevila potenciálně účinná látka, nastal pro homeopatickou společnost problém. Homeopatika v tu chvíli najednou mohla mít měřitelné, i když ne právě žádoucí účinky. Podle magazínu Wired to není poprvé, kdy byly homeopatické přípravky staženy z trhu proto, že nedopatřením obsahovaly účinnou látku. V roce 2009 byl například stažen přípravek Zicam poté, co lidé hromadně hlásili ztrátu čichu. Tehdy byl zřejmě problém způsoben vysokým obsahem zinku.
Účinnost homeopatik není experimentálně potvrzena
Lékaři obecně považují homeopatické přípravky za formu placeba, tedy pilulek, které "účinkují" stejně jako obyčejná cukrová tabletka, kterou lékař podá pacientovi s tím, že ho může vyléčit. Spor shrnula britská Výběrová komise pro vědu a techniku v roce 2010 (podrobné PDF): "Homeopatie je neužitečná a neetická. S politováním konstatujeme, že zastánci homeopatie propagují selektivní přístup k důkazním materiálům, čímž riskují, že budou mást veřejnost, média i zákonodárce."
Závěr komise odkazuje na hodiny veřejných jednání, během kterých zastánci homeopatie argumentovali, že se tato metoda vymyká standardním medicínským postupům, a proto nelze požadovat důkazy účinnosti jako u ostatních léků. "Už jen proto, že v homeopatii platí základní pravidlo, že se léčí člověk, nikoli nemoc," reagoval v roce 2013 na náš dotaz Jan Matyáš, profesionální homeopat a vystudovaný chemik. "Homeopat vybírá vhodný lék na základě více symptomů než jen nemocné části těla, jako jsou na fyzické úrovni vztah k teplu, strany potíží, preferované chutě, na mentální úrovni třeba strachy nebo záliby. A i když nebude homeopatie vědecky ověřenou metodou léčby, není to důvod pro její omezení," dodává Matyáš.
S tím však zásadně nesouhlasí naprostá většina vědecké obce: "Zastánci homeopatie si ze záhadného důvodu myslí, že jejich pilulky jsou jaksi zvláštní a nejdou otestovat standardními lékařskými experimenty," diví se britský lékař a novinář Ben Goldacre. "Není nejmenší důvod domnívat se, že účinnost alternativních léčebných postupů není možno posoudit na základě dobře navržených lékařských experimentů," píše Jesper Jerkert, který ukazuje, že "dvojitě zaslepený experiment" lze použít i u testování homeopatik.
V jedné z nejrozsáhlejších meta-studií týmu Klause Lindeho, publikované v odborném lékařském časopise The Lancet, se například potvrdila závislost mezi tím, jak pečlivě a rigorózně jsou testy prováděny, a tím, jak příznivé jsou k homeopatikům. To potvrdila i systematická analýza, kterou provedl Edzard Ernst v roce 1998.
Homeopaté se obvykle brání, že důležitou součástí homeopatie je osobní vztah homeopata a pacienta. Právě osobní rozhovor a vědomí, že je pilulka předepsaná na míru, ovšem zvyšuje působnost placeba.
"Věřím, že pro mnoho lidí je takováto procedura prospěšná, a to i přesto, že dostanou jen placebo pilulky," píše lékař Ben Goldacre ve své knize Bad Science. Problém podle něj nastává v okamžiku, kdy si homeopaté sami nedokážou přiznat, že homeopatická pilulka (volně dostupná v lékárně) žádné z těchto léčebných účinků nemá. "Homeopaté vám říkají, že v těch pilulkách účinek je a zároveň není."
Lékaři obecně nejsou proti homeopatikům jako takovým, pokud nestojí v cestě klasické léčbě. "Lidé homeopatii používají většinou v případě, že trpí různými psychosomatickými neduhy nebo virózami. A tam platí, že cokoli pomůže víře v uzdravení, to opravdu zlepší zdravotní stav pacienta. Přitom jej to takřka nemůže poškodit," řekla Technetu v roce 2013 praktická lékařka, která si nepřála být jmenována. "A je jasné, že čím dražší a hezčí placebo je, tím lépe funguje." Problém nastane ve chvíli, kdy homeopat přesvědčí pacienta, aby se léčil výhradně jím doporučenými alternativními metodami.
S tím se bohužel setkávají i lékaři v Česku. "U třiadvacetileté pacientky jsme zachytili nádor v raném stádiu. Měla velkou šanci se vyléčit a nehrozilo jí ani odnětí prsu," vzpomíná pro iDNES.cz přední český onkolog Pavel Klener. Léčbu však odmítla. Když se k lékařům po roce vrátila, zasažená tkáň už se doslova rozpadala a na léčbu bylo pozdě. "Krátce nato zemřela. Nemám rád silná vyjádření, ale zabila ji šarlatánská iluze, že nádoru se zbaví jen s pomocí víry a homeopatik," dodal Klener.