„Máme zodpovědnost chránit vaše data, a pokud to nedokážeme, potom si nezasloužíme, abychom vám sloužili,“ napsal mimo jiné Mark Zuckerberg ve vyjádření ke kauze tajného a nečestného zpracování dat společností Cambridge Analytica na svém facebookovém profilu.
Jen „obyčejný“ dotazník ...Společnost Cambridge Analytica získala informace v roce 2014, když přes externího výzkumného pracovníka zaplatila uživatelům malou částku, aby vyplnili její kvíz osobnosti a stáhli si aplikaci, která z jejich profilů a profilů jejich přátel získala určité soukromé informace. To v té době Facebook umožňoval a neověřil si, jak budou informace použity. Cambridge Analytica je pak zneužívala v předvolebních kampaních po celém světě, včetně České republiky. |
Zuckerberg v rozhovoru pro CNN řekl, že rád kvůli kauze předstoupí před poslance amerického Kongresu. Podle agentury AP se kongresmani při plánovaném slyšení budou ptát, zda ruští agenti mohli samotnou sociální sítí a skrze ní i voliči před prezidentskými volbami v USA manipulovat.
„Pošleme tam člověka, který se nejlépe vyzná v tom, co chce Kongres zjistit. Když to budu já, půjdu tam rád,“ řekl šéf Facebooku. Znovu přiznal, že společnost Facebook chybovala a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.
Londýnská konzultační firma Cambridge Analytica neférově získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016, ale i v dalších zemích včetně České republiky. Šéf bezpečnosti Facebooku kvůli aktuální kauze i neshodám s vedením společnosti rezignoval na svou funkci.
Ve středečním rozhovoru pro magazín Wired Zuckerberg řekl, že jeho firma však nenašla žádné spojení mezi společností Cambridge Analytica a ruskou Agenturou pro výzkum internetu, která vyrábí demagogické a nepravdivé informace a šíří je do světa.
Facebook nyní podle svého šéfa zlepší ochranu osobních údajů a omezí k nim přístup aplikacím jiných společností. Zuckerberg to taktéž uvedl ve svém vůbec prvním veřejném komentáři k aféře, která otřásla důvěrou klientů Facebooku a způsobila pád cen akcií jeho firmy.
„Snažil jsem se pochopit, co se přesně stalo, abych se ujistil, že se to nebude opakovat. Došlo k narušení důvěry mezi Facebookem a lidmi, kteří s námi sdílejí svá data. Ti také očekávají, že je budeme chránit. To se nestalo a musíme to napravit,“ napsal Zuckerberg, jehož k vysvětlení kauzy vyzvali zákonodárci v USA či Británii.
K datům společnosti Cambridge Analytica dopomohl osobnostní kvíz vytvořený akademikem Aleksandrem Koganem, který s firmou spolupracoval. Do jeho aplikace se zaregistrovalo na 300 000 uživatelů, pravidla Facebooku však do roku 2016 umožňovala aplikacím volný přístup také k údajům o všech přátelích přihlášených osob.
Zuckerberg ve středu uvedl, že Facebook bude dále omezovat přístup aplikací vytvořených mimo společnost k údajům majitelů účtů. Zároveň také upozorní uživatele na již existující nástroj, který jim umožní kontrolovat přístup jednotlivých aplikací k jejich datům.
20. března 2018 |