Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Státy OSN chtějí větší kontrolu nad internetem, USA navzdory

  16:05
První oficiální výstup z jednání členských států Mezinárodní telekomunikační unie nebudí příliš optimismu. Rezoluce, která se objevila ve středu, totiž hovoří o prosazení většího vlivu jednotlivých států na chod internetu.

Světový summit Mezinárodní telekomunikační unie se odehrává v Dubaji | foto: ITU

Obavy o svobodu internetu začínají nabývat reálné podoby. Zástupci 193 členských států OSN jednají na konferenci WCIT-12 v Dubaji do pátku 14. prosince o změnách v telekomunikacích. Toto zasedání Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), tedy orgánu OSN, má jako jedno z hlavních témat provoz internetu. Ve středu byla oficiálně ohlášena první rezoluce, která nabádá vedení ITU k tomu, aby hrálo aktivní a konstruktivní roli v řízení internetu.

CENZURA internetu bude

Jde jen o to kdy

Jasné sdělení podle ČTK vychází ze staršího stanoviska ITU, díky němuž má být dohlížecí pravomoc nad záležitostmi spojenými s internetem suverénním právem států. To bylo přijato v roce 2005. Tehdy šlo však pouze o slovní prohlášení. Nynější summit má za cíl přepsat Mezinárodní telekomunikační řád (ITR), který se v podstatě neměnil od roku 1988.

Rezoluce nebyla formálně přijata hlasováním. Předsedající konference Muhammad Násir Al-Ghaním podle webu magazínu Business Week tvrdil, že chtěli na závěr středečního jednání pouze zjistit, jakou má takový návrh podporu. V jaké podobě se toto prohlášení objeví v pátečním závěrečném usnesení, není jasné.

Nigérii, Kubě, Alžírsku, Saúdské Arábii a dalším se tak podle serveru CNet povedlo přesvědčit většinu vrcholných delegátů k podpoře rozhodnutí, které by mohlo do budoucna výrazně ovlivnit chod internetu. USA, státům EU a dalším, které jsou proti, se tak zatím nedaří prosadit plány, s kterými na světový summit ITU přijely.

Zaskočení odpůrci

Přijetí rezoluce bylo poněkud překvapivé, protože nedlouho před tím se vedení konference dušovalo, že se nebude schvalovat žádné kontroverzní rozhodnutí. Možná tím země, které usilují o změnu politiky kontroly nad internetem, chtěly dát najevo, že vyžadují větší vstřícnost. Tyto státy si během zasedání stěžovaly, že vlády USA a dalších států nejsou ochotny k dostatečným kompromisům v jednáních.

Španělský zástupce dokonce vznesl stížnost, že si nebyl vědom toho, že se hlasuje o usnesení a že by pak se pak zachoval jinak. Al-Ghaním na to reagoval, že o hlasování opravdu nešlo, že to bylo "hledání nálady v jednacím sále". Také šéf americké delegace Terry Kramer řekl, že se bude snažit směr daný rezolucí zvrátit.

Více o konferenci

v Dubaji

USA, státy EU a další vesměs západní země se obávají, že zvýšení regulace by mohlo znamenat konec éry otevřeného internetu, který je řízen bez větších problémů směsicí soukromých podniků a neziskových skupin. Řada návrhů na regulaci internetu již vzbudila velký odpor ze strany zastánců svobody projevu a lidských práv. Pro internetové firmy jsou zase znepokojivé návrhy, které by znamenaly povinnost platit za přenos dat do zahraničí.

O internet se nyní stará americká nezávislá organizace ICANN a spolu s ní řada nevládních a neziskových organizací. Pokud by se pravomoci těchto organizací přenesly na vlády, výrazně by jim to usnadnilo kontrolu nad pro ně nevhodným obsahem, a tím pádem i umožnilo efektivnější cenzuru.

Více o možných změnách a jejich dopadech jsme psali v tomto článku.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....