Konference WCIT-12 v Dubaji nemá na programu nic menšího než cenzuru internetu, maskovanou za národní zájmy jednotlivých zemí. Její závěry budou mít dopad na provoz internetu po celém světě, a tedy i v Česku. Konferenci pořádá Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a o těch nejčernějších scénářích jsme vás informovali již v tomto článku. Nově je možné některá jednání sledovat živě na tomto odkazu.
CENZURA internetu budeJde jen o to kdy |
Zatímco se všichni upnuli na probíhající konferenci, vyšlo najevo, že ITU už v tichosti před několika dny schválila normu Y.2770. Ta zjednodušeně řečeno umožňuje vládám, aby do detailů prozkoumávaly přenášený obsah od uživatelů, a to i v případě, že je šifrován. Soukromí uživatelů už v tomto případě neexistuje. Samotná norma ani žádné závěry nebyly zveřejněny. V Česku o tom podrobně informoval server Lupa.cz.
Na novém postupu by ještě nutně nemuselo být nic špatného, ale v celé normě není žádná pojistka proti zneužití a využívání systému například pro sledování politicky nepohodlných osob. Norma, která kromě číselného označení nese název Requirements for Deep Packet Inspection in Next Generation Networks řeší takzvané DPI (Deep Packet Inspection).
To umožní poskytovatelům internetu (a tedy i vládám) zkoumat kompletní uživateli přenášený obsah, nikoliv jen hlavičky paketů (ty analyzují dnes kvůli správnému routování). Mimo jiné také povolí obejít šifrování tím, že umožní zachytávat šifrovací klíče, které si uživatelé (respektive jejich aplikace) vymění. Dalším využitím má být snazší analýza P2P komunikace, norma přímo mluví například o uživatelích Bit-Torrentu, které chce identifikovat.
V této souvislosti je zajímavé uvést, že návrh předložila Čína, která si s autorskými právy hlavu nikdy nelámala. I z toho lze poměrně lehce usuzovat, k čemu chce tato země DPI využívat (například na sledování komunikace mezi disidenty).
Vše o konferenciv Dubaji |
Agentura Reuters v neděli 9.prosince přinesla další znepokojivou zprávu. Uniklý společný návrh Ruska a Číny, který podpořila například i Saúdská Arábie, žádá, aby některé pravomoci organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) přešly na vlády jednotlivých zemí. Nezisková organizace ICANN je přitom dosud zodpovědná za koordinaci internetu jako celku.
Toto opatření může vést k omezení opozice, zavírání nepohodlných internetových stránek, dohledávání jednotlivců, kteří se vzepřou režimu a například na svých blozích umísťují "nemístné" názory atd. Lze se tak ovšem pouze domnívat, protože žádná oficiální stanoviska neexistují.
Podle pozorovatelů tento návrh nejspíše neprojde, protože zástupci Evropské unie a USA jsou proti. Trend je ovšem zřejmý a cenzura ve stále větší části světa velmi žádaná.
Konference probíhá až do 14. prosince.