Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Mongolsko zakázalo 774 slov, která se budou na webu cenzurovat

aktualizováno  1. dubna 23:15
Mongolsko, které je zatím hodnoceno jako země respektující svobodu slova, zavádí černou listinu. Více než 700 slov se nebude moci objevit na internetových stránkách. Většinou jde o nadávky, ale často je zákaz sporný.

Ruská vláda si počíhá na používání sprostých výrazů. Neuniknou média ani literární klasici. | foto: Profimedia.cz

Mongolsko plánuje cenzurovat internet. Místní zpravodajský portál zveřejnil seznam zakázaných slov. Ze zprávy nevyplývá, zda jde o zákaz publikace kdekoli na webu, nebo pouze o černou listinu slov týkající se uživatelských komentářů.

V seznamu, který je k dispozici pravděpodobně díky úniku informací přes vyfocený dokument na obrazovce, jsou také slova ruská, čínská a anglická. Mezi anglickými je řada nadávek, od jemnějších bad ("špatný"), "jerk" (šmejd) nebo "darn" (zatraceně) až po tvrdší nebo homofobické výrazy. O seznamu informoval server The Next Web.

Svoboda tisku, ale obavy novinářů

Mongolská ústava chrání svobodu slova i svobodu tisku a Mongolsko je relativně dobře hodnoceno i na žebříčku svobody slova organizace FreedomHouse.org. Místní organizace ovšem upozorňuji, že zákony a především jejich uplatňování znesnadňují novinářům nezávislou práci.

V Mongolsku je neobvykle vysoký počet tiskovin, přes 500 titulů je na zemi se třemi miliony obyvatel opravdu hodně. Ale noviny si na sebe obvykle nevydělají. "Prominentní politici a podnikatelé údajně vlastní naprostou většinu vydávaných titulů," píše na svém blogu Lisa Gardnerová, australská novinářka žijící v Ulánbátaru. Oficiální údaje chybí, protože vlastníci médií se často skrývají za nicneříkající soukromé společnosti.

"Ústava sice zapovídá cenzuru, ale někdy stačí i samotný tlak na novináře, a dochází tak k autocenzuře," upozorňuje Gardnerová. Upozornit například na korupci, která v Mongolsku patří k výrazným problémům, znamená vystavit se riziku nákladných soudních procesů. Od roku 1999 do roku 2011 bylo z "poškození dobrého jména" nařčeno více než tři sta novinářů.

Novináři navíc nemají v zákoně přílišné zastání. Investigativní novinařina zde naráží na řadu překážek. Novinář prakticky nesmí vykonávat žádné "vyšetřování", a u soudů je důkazní břemeno zcela na něm. Podle Gardnerové má přitom žurnalista velký problém předložit důkazy, které může vzít soud v úvahu. "Třeba dokumenty, které novinář získá, musejí být kopie ověřené notářem." Netřeba zdůrazňovat, že pokud se novinář dostane k nějakým dokumentům, které ukazují nekalé jednání politika, obvykle nedostane možnost pořídit úředně ověřenou kopii.

Také zákon o přístupu k informacím má řadu výjimek. Novináři se nesmějí ptát na nic, co podle politiků či úředníků souvisí se soukromými informacemi, veřejným zájmem, vědou a technologiemi, státními záležitostmi a dalšími tématy. Podle kritiků má takový zákon o přístupu k informacím prakticky opačný efekt a slouží k utajení informací, které politici nechtějí zveřejnit. Novináři, který o takové informace jen požádá, navíc hrozí finanční postih, či dokonce vězení.

Právě v nezávislém financování zpravodajství vidí Gardnerová východisko ze současné situace. "Je potřeba najít nové obchodní modely. Noviny si na sebe musejí vydělat, pak mohou informovat nezávisle," dodává. Současně zákony však takové změně nepomáhají.

Oprava: Článek mylně uváděl národnost australské novinářky Gardnerové.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....