Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak vypadala první webová stránka na světě

Internetové stránky v jazyce HTML doslova změnily kybernetický svět a otevřely jej široké veřejnosti. Tim Berners-Lee, autor konceptu webu, je nadále aktivní a hovoří nyní o tom, že Web potřebuje reformu. Ale od začátku...

Kteří lidé stojí za rozvojem webu? Kdo napsal první webovou stránku? | foto: Profimedia.cz

Začalo to Sputnikem

Začátky, jak jste si už u našeho seriálu asi zvykli, můžeme hledat hlouběji v historii, než by se zdálo. Když Sovětský svaz před téměř padesáti lety vypustil družici Sputnik, první umělou oběžnici naší planety, znamenalo to mnohem více, než jen věděcký úspěch. Znamenalo to vyhrát jednu bitvu ve studené válce, ukázat se před světem (a v médiích) jako progresivní země a demonstrovat svoje úspěchy. A Spojené státy, protihráč na bitevním poli, založily organizaci ARPA (Advanced Research Projects Agency), která měla dohlížet na vývoj vědeckých teorií a technologií, aplikovatelných ve vojenství. Historie Internetu tedy začíná roku 1957.

Už v roce 1962 se ve vládní agentuře RAND objevil návrh počítačové sítě, která si bude vyměňovat balíčky dat (pakety) na rozdíl od souvislého toku dat (jako je to např. u analogového telefonu, kde signál teče po drátě od jednoho přístroje k druhému). Každý z balíčků jedniček a nul má na sobě adresu a je také podepsaný. Pokud se ztratí (ať už kvůli nukleárnímu útoku nebo protože někdo omylem vypnul server), může se vždy poslat další, identický balíček. Zní to možná trochu abstraktně, ale je to přesně to, co se děje, když si prohlížíte nějakou stránku. Ale ke stránkám je ještě cesta dlouhá.

Kde se vzaly všechny ty zkratky?

První síť ARPANET propojovala v roce 1969 Univerzitu v Kalifornii v Los Angeles a v Santa Barbara, SRI ve Stanfordu a Univerzitu v Utahu. Data mezi nimi tekla rychlostí 50 Kbps. O tři roky později tu byl první email a v roce 1973 přišli Vinton Cerf a Robert Kahn s protokolem TCP/IP, který ale až o deset let později zcela nahradil původní protokol NPC. Prakticky to znamená, že počítače připojené k síti spolu umějí komunikovat a posílat i přijímat data. Od roku 1984 si armáda vyvíjí svůj MILNET sama a ARPANET se více méně osamostatňuje. A připomeňme ještě zkratku DNS, díky které si nemusíte pamatovat čísla 194.79.52.194 a místo toho můžete napsat jenom www.idnes.cz.

Arpanet - 1980

Konečně přichází na řadu web

V březnu 1989 sestavil tehdy třiatřicetiletý anglický fyzik Tim Berners-Lee návrh systému pro výměnu informací mezi vědci v laboratořích CERN, kde tehdy pracoval. Šéfovi se návrh líbil: „Neurčité, ale zní to skvěle…“ připsal na papír a Tim se pustil do dalšího vývoje tohoto systému. Jeho základní myšlenkou byla výměna informací v čistě textové podobě, navzájem propojených dnes dobře známými hypertextovými odkazy. Přidal se k němu ještě systémový expert Robert Cailiau. Chtěli pomoci všem pracovníkům snáze sdílet informace, které byly po počítačích v CERNu uložené.

Návrh webu - Tim Berners-Lee

HTML - jazyk internetu

Klíčovým slovem se stalo slovo hypertext. Pokud jste četli minulý díl seriálu (článek o první počítačové myši), víte, že idea hypertextu pochází už z let šedesátých. Možnosti počítačů skutečně k propojování dokumentů a dat doslova vybízely. Konkrétní provedení však byla odlišná a nepříliš obecná. Naši hrdinové začali s návrhem jednotného jazyka – HyperText Mark-up Languge, zkráceně HTML. Jednalo se o čistě textový souborový formát (což umožnilo snadné úpravy) v kombinaci s jednoduchým systémem tagů. Tak bylo možné textově zapsat, jak se má stránka typograficky a logicky strukturovat. Tagy označují odkazy, nadpisy a později i obrázky.

První webový prohlížeč - WorldWideWeb

V roce 1990 rozběhli na počítačích NeXT první webový prohlížeč všech dob. Ve hře bylo více názvů: „The Mine of Information“ nebo „The Information Mesh?“ (důl informací, informační síť). V květnu už byl název jasný. Znáte ho velmi dobře. Pavučina širého světa: WorldWideWeb. Protože šlo o úplně nový koncept, nebyl to tehdy ještě tak trefný název. Web běžel jenom na jedné počítačové síti a i zde si musel svoje místo teprve vydobýt. A tak účel první internetové stránky byl jasný: seznámit kolegy s konceptem a možnostmi nového systému. Na adrese http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html spustili stránku o WWW. Na této adrese už ji nenajdete. Naštěstí nám ale CERN zachoval alespoň kopii této stránky z roku 1992, kterou najdete na webu W3C. Dočteme se zde o historii internetu, jeho cílech a o tom, co je třeba ještě dopilovat.

Webový prohlížeč 1993 - WorldWideWeb

Který prohlížeč je ten ... první?

V první řadě to byly aplikace. Pro začátek webový browser, prohlížeč stránek. Jazyk HTML potřeboval, aby jej nějaký program uživateli přeložil. První prohlížeč WorldWideWeb (NeXTcube) běžel na počítačích NeXT, ale byl příliš komplikovaný a náročný. Bylo potřeba napsat jednodušší program. Na jaře 1991 přišel konečně prohlížeč pro všechny. Dnešní uživatelé, namlsaní internetovou grafikou a klikáním na odkazy, by asi příliš nadšení nebyli. Žádné obrázky, žádné ikonky, žádné klikání. Jenom textový prohlížeč, mezi odkazy nefungovala jiná navigace, než naťukání čísla odkazu na klávesnici. Jednalo se nicméně o nenáročný, platformě nezávislý prohlížeč.

Textový prohlížeč

Koncem roku 1992 odstartoval vývoj grafického prohlížeče Mosaic. Původně pro Unix, v prosinci 1993 už běžel i ve Windows a na počítačích Macintosh. Souběžně s vývojem prohlížečů stoupal i počet webových serverů a také oblíbenost WWW. V roce 1993 už bylo po světě přes 200 serverů. Dnes je počet webů vyšší než 100 milionů.


V říjnu 1994 opustil Tim Berners-Lee laboratoře CERN a založil World Wide Web Consortium (W3C). Podpořili jej MIT (Massachusetts Institute of Technology), DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) i Evropská komise. Cílem konsorcia bylo a je sledovat vývoj internetu, vydávat doporučení a „dovést WWW k plnému využití jeho možností.“ Právě díky živelnému vývoji, kde se věci standardizují až zpětně, na základě osvědčené praxe, se mohl internetový svět technologií vyvíjet tak dynamicky. Existují ovšem námitky, že takováto anarchie není vhodná. Právě na hraně těchto dvou proudů musí W3C balancovat.

Internetový rytíř bojuje dál

Za svůj přínos a průkopnický vynález byl Tim Berners-Lee odměněn rytířským titulem. Pro BBC tehdy řekl, že hlavní myšlenka Webu tehdy byla jasná: „Poskytnout lidem místo pro spolupráci, komunikaci a sdílení informací. Tím, že lidé mohou něco psát společně, pomůže vyřešit různá nedorozumění.“ V poslední době vyjádřil Sir Berners-Lee v souvislosti s debatami o tzv. Web 2.0 obavu o směřování internetu. Mluví o znovu-vynalezení jazyka HTML. Jedná se totiž mimo jiné o jazyk s velmi shovívavou syntaxí, což zní sice  jako klad, ale může přinést některé zmatky.

Tim Berners-Lee

Díky, že jste s námi sledovali vývoj webových stránek. Tento článek samozřejmě nemohl pokrýt celé to dobrodružství nadšené práce vědců v devadesátých letech, natož pak obrovský boom webu v posledních deseti letech. Proto zde pro zájemce přidáváme odkazy na obsáhlejší internetovou historii. A když na ně budete klikat a váš prohlížeč si začne povídat se servery všude po planetě, na vlastní kůži pocítíte, jaký pokrok web udělal.

Prohlížení internetových stránek je nepochybně něco, co změnilo bez nadsázky celý svět: možnost rychlého přístupu k informacím, zprávám a zábavě, možnost odkazovat, komunikovat s lidmi z celého světa a sdílet informace se jistě znatelně dotkla našich životů. 

Na otázku, zda se mu nyní, s odstupem, zdá vynález webu dobrý nebo špatný nápad, rytíř Tim Berners-Lee odpovídá: "Web je nástroj pro komunikaci. Díky webu můžete zjistit více o ostatních lidech. Pojďme používat web k tomu, abychom lidem pomohli navzájem si porozumět."

Mohlo by vás zajímat:

Nejčtenější

Takto vypadá tabulka rasové čistoty, která rozhodovala mezi životem a smrtí

V tomto díle seriálu Poklady z depozitáře si představíme exponát, který je stejně cenný jako zrůdný. Jde o tabulku, podle které nacisti během druhé světové války určovali čistotu rasy. Porovnávala se...

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

Stalinův muž maršál Vorošilov: podepsal Katyň, ale ve Finsku mu zmrzl úsměv

Premium

Trvala jen sto dní a skončila před 85 lety. Tzv. zimní válka, kdy Rudá armáda vtrhla do Finska a obsadila jeho východní oblasti, jež Rusko drží dodnes. Agresi velel Stalinův kamarád, maršál Kliment...

Raketa SpaceX vytvořila na obloze neobvyklou spirálu, vidět byla i z Česka

V pondělí bylo možné na noční obloze pozorovat zvláštní výjev. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX patřící Elonu Muskovi vynesla do vesmíru přísně utajovaný vojenský náklad. Následně se kolem horní...

iPhone, nebo iPad? Vyzkoušeli jsme, které zařízení má výkonnější procesor

V redakci se nám v jednu chvíli sešly dvě novinky – iPhone 16e s procesorem A18 a iPad Air s procesorem M3. Z hlediska použití jde samozřejmě o nesrovnatelná zařízení, otázka „který z čipů je...

27. března 2025

Meta vlastnící Facebook chce, abychom PC i mobily nahradili něčím jiným

Koukání na monitory počítačů a displeje mobilních telefonů může být v budoucnu zastaralé. Budoucnost je prý někde úplně jinde, alespoň si to myslí lidé ze společnosti Meta Platforms v čele s jejich...

27. března 2025

Nepodceňujte tělocvik. Už před 100 lety se učitelé přeli o sportu ve škole

Před 100 lety si středoškolský tělocvikář v Lidových novinách stěžoval na to, že někteří jeho kolegové ve sboru tělocvikem pohrdají.

27. března 2025

Mundus sine Caesaribus! Alternativní síť Bluesky vydělává prodejem triček

Šéfka mikroblogovací platformy Jay Graberová přišla na konferenci v tričku s latinským citátem vzdorujícím Markovi Zuckerbergovi. Zalíbilo se uživatelům. Síť Bluesky se proto pustila do prodeje jeho...

26. března 2025  17:02

AMD trefilo do černého. Výkonná grafika nezruinuje rozpočet a je skladem

Vyzkoušeli jsme grafickou kartu AMD Radeon RX 9070. Míří na zájemce o hraní ve 4K rozlišení, ale bez ochoty nebo možnosti za to utratit celou výplatu. V rámci ceny nabízí nadstandardní množství...

26. března 2025

POZOR VLAK: Jak funguje ETCS? Ukážeme vám to

Tvůrci videomagazínu POZOR VLAK vyslyšeli přání diváků a ve 145. vydání podrobně představí jednu z největších novinek na české železnici, jednotný evropský zabezpečovací systém ETCS. Ten začal hrát...

26. března 2025

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

Trhané pohyby už robota Boston Dynamics neprozradí. Hýbe se přirozeněji

Humanoidní robot Atlas firmy Boston Dynamics se neustále zlepšuje v napodobování pohybů lidí. Nové video ukazuje velký pokrok ve vývoji tohoto stroje, který nyní umí třeba lézt po čtyřech nebo metat...

25. března 2025  18:26

Raketa SpaceX vytvořila na obloze neobvyklou spirálu, vidět byla i z Česka

V pondělí bylo možné na noční obloze pozorovat zvláštní výjev. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX patřící Elonu Muskovi vynesla do vesmíru přísně utajovaný vojenský náklad. Následně se kolem horní...

25. března 2025  8:06

Takto vypadá tabulka rasové čistoty, která rozhodovala mezi životem a smrtí

V tomto díle seriálu Poklady z depozitáře si představíme exponát, který je stejně cenný jako zrůdný. Jde o tabulku, podle které nacisti během druhé světové války určovali čistotu rasy. Porovnávala se...

25. března 2025

Britská ponorka strávila na moři rekordních 204 dní. Čekala na vystřídání

Patrola balistické ponorky Královského námořnictva se protáhla na více než dvojnásobek doby, jakou by měla správně trvat. Pro posádku je to velká zátěž. Za prodloužení plavby nejspíš mohly technické...

25. března 2025

Česko buduje s Ukrajinou satelitní síť. Družice z Brna už pracuje v kosmu

Ve vesmírném prostoru nyní kolem Země obíhá první družice z budované satelitní sítě, na které spolupracují Česko a Ukrajina. Družice TROLL o rozměrech 20 × 10 × 34 centimetrů vyrobená brněnskou...

24. března 2025  21:46

Ireně Kačírkové by bylo 100 let. Je známá z Bílé paní nebo Starců na chmelu

Doménou herečky Ireny Kačírkové, která se narodila před 100 lety, 24. března 1925, byly bystré, inteligentní a sebevědomé dívky a ženy.

24. března 2025