Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Celá země bez internetu. Státy si pod záminkou maturit zkouší cenzuru

  18:07
Blokování přístupu k internetu je obvykle vnímáno jako extrémní cenzura. V některých státech se to však bere jako běžné opatření, které má zabránit studentům v podvádění u důležitých zkoušek. Internet několik hodin nefunguje vůbec nikomu, a to ani přes mobilní operátory.

Během zkoušek v některých zemích vypínají internet pro všechny, nejen pro studenty | foto: montáž: Michal Barák, iDNES.czProfimedia.cz

„Funguje ti internet?“

„Jasně, že ne. Dneska jsou přece maturity!“

Podobný rozhovor může tento a příští týden proběhnout v kancelářích po celém Alžírsku. Jak jsme vás již ve čtvrtek informovali, tamější vláda totiž nařídila, aby se v době probíhajících státních maturit zablokoval přístup k internetu po celé zemi.

Přístup k internetu mají v době zkoušky zablokovaný všichni obyvatelé Alžírska, nejen studenti

Blokování je absolutní a postihuje podle BBC pevné i mobilní připojení. Studenti tak nemají možnost používat Google, Wikipedii ani žádný jiný „nepostradatelný“ prostředek instantních vědomostí. Přístup k internetu v tu dobu však nemá ani nikdo další v celé čtyřicetimilionové zemi (internet zde jinak běžně používá přibližně 45 % populace). 

20.června 2018 v 11:30, příspěvek archivován: 22.června 2018 v 16:06

Voici les horaires de suspension du service #internet pendant les épreuves du #Bac2018 / @Algerie_Telecom https://t.co/AGqLt9grCi

Dobrovolný zákaz nepomohl, tak nastoupila blokace natvrdo

Blokování internetu začíná v moment začátku zkoušky a trvá po celých 60 minut, který mají žáci na vyplnění a odevzdání písemného testu. Tyto hodinové výpadky postihnou celé Alžírsko a budou se opakovat. Zkoušky se konají na různých školách v různých datech. Více než 700 tisíc žáků letos skládá zkoušky ve dvou tisícovkách zkušeben mezi 20. a 25. červnem. 

Alžírská ministryně školství Nouria Benghrabitová navíc uvedla, že konkrétně sociální síť Facebook bude blokována po celou tuto dobu, co budou skládány zkoušky: „Takové rozhodnutí pro nás nebylo snadné, ale nemůžeme jen pasivně přihlížet tomu, jak lidé u zkoušek podvádějí.“ Odkazuje tak k roku 2016, kdy zadání testů uniklo na internet a masově se šířilo právě po sociálních sítích. Ministryně školství se tehdy před kamerami rozplakala - více v článku Alžírskem zmítá maturitní skandál.

V roce 2017 vláda pouze „požádala poskytovatele internetu o blokaci sociálních sítí“, ale toto dobrovolné opatření nebylo údajně dostatečné. Proto je letos internet blokovaný natvrdo.

Informace o výpadku na globální mapě Cisco (20. a 21. června 2018)

Benghrabitová také uvedla, že ve zkušebních halách jsou přijata i další opatření. U dveří jsou bezpečnostní rámy, které mají studentům zabránit v pronesení jakékoli elektroniky. Nadto jsou u tiskáren, kde se testy tisknou, nainstalovány bezpečnostní kamery a rušičky mobilního signálu.

Cvičná cenzura internetu

Maturitní blackout není novinka tohoto roku, jak by se mohlo z některých zpráv zdát. Zkušenosti s ním mají obyvatelé minimálně v pěti zemích a dalších teritoriích:

  • Uzbekistán v roce 2014 zablokoval internet 1. srpna během přijímacích zkoušek na univerzity. Blokace se týkala nejen internetu, ale i textových zpráv. Občané dostali SMS s informací o tom, že se „provádí naléhavá údržba sítě“. Podle Rádia svobodná Evropa jde v Uzbekistánu o běžnou praxi, nejde tedy jen o rok 2014, našli jsme zmínky už o omezeních z roku 2011.
  • Etiopie v roce 2017 zablokovala přístup k internetu (a v roce 2016 zablokovala přístup k sociálním sítím), vláda to zdůvodnila tím, že nechtěla, aby na internet unikly otázky z celostátních testů.
  • Alžírsko blokuje letos internet v celé zemi poprvé, blokování bude probíhat opakovaně v rozmezí šesti dní.
  • Irák letos rovněž blokuje internet kvůli zkouškám (ale údajně to zkoušel už v roce 2015), blokování bude probíhat v následujících dvou týdnech, vždy v době konání zkoušek.
  • Sýrie blokovala přístup k internetu mezi 31. červencem  a 11. srpnem, zřejmě právě kvůli probíhajícím zkouškám.
  • Indický stát Gujarat patří k regionům, které blokovaly přístup obyvatel k internetu v roce 2016 na několik hodin kvůli probíhajícím zkouškám

Všechny tyto země spojuje jedna vlastnost. Stojí si velmi špatně v žebříčku svobody slova a mají často i vroubek v přehledu Freedom on the Net (pokud jsou zahrnuty).

Podle kritiků je vypínání internetu během státních zkoušek velmi nebezpečné. „Vlády obhajují tato drastická opatření údajným rozsáhlým podváděním u zkoušek, nikdy však nedodají podklady, které by takové podvádění ukazovalo,“ upozorňuje aktivista Grant Baker v rozhovoru pro Al-Džazíru. „Vlády také neukazují, zda tato opatření skutečně zabránila podvodům,“ dodává. Zlozvyk blokování internetu během zkoušek se přesto podle něj rok od roku rozmáhá a rozšiřuje do dalších zemí.

Ne každá vláda by dokázala takto dokonale odříznout svou zemi od internetu. Jedním z důsledků těchto zákazů internetu v době zkoušek může být i „cenzura internetu nanečisto“, tedy ověření toho, že mechanismy blokování fungují tak, jak mají, že nejde zákaz snadno obejít. To se může vládě hodit, pokud chce blokovat internet z jiných důvodů, třeba kvůli hrozbě občanských nepokojů, jako tomu bylo loni v Togu. Proto je podle kritiků internetové cenzury důležité upozorňovat na případy, kdy vlády dostávají do rukou možnosti blokování internetu.

Mělo by se blokovat i v Česku?

Na závěr jsme se, spíše pro zajímavost, podívali na to, jak je tomu s využíváním internetu u českých státních maturit. Pojmy vyskytující se v letošních didaktických testech z češtiny byly na Wikipedii vyhledávány během a po maturitě významně více:

Pojmy vyhledávané během/po českých státních maturit z českého jazyka (Wikipedia.org)

Celkové počty jsou celkem malé. To však samo o sobě neznamená, že by jen stovky lidí vyhledávaly daný pojem, mohly se spokojit jen s náhledem ve vyhledávači, a to se ve statistikách Wikipedie neprojeví. Navíc si lidé mohli hledat pojem až po maturitní zkoušce, nikoli během zkoušky, tedy opět nejde o důkaz nějakého podvádění.

A i kdyby pár set studentů podvádělo, je těžko představitelné, že by se kvůli tomu na několik hodin odmlčel celý internet, se všemi online aktivitami, jakými je nakupování, komunikace, bankovnictví, zajištění bezpečnosti a podobně. Takový krok si opravdu mohou dovolit jen země koketující s autoritativními praktikami.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....