Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Diktátor odřízl zem od internetu. Zvýšil produktivitu, protestům nezabránil

Faure Gnassingbé, prezident afrického státu Togo, vypnul na začátku září v celé zemi internet, aby tak omezil protesty občanů proti jeho vládě. Vypnutí internetu mělo několik zajímavých důsledků - ale svůj účel nesplnilo. V některých ohledech byly dopady internetové cenzury právě opačné.
Cenzura internetu (ilustrační snímek)

Cenzura internetu (ilustrační snímek) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

„Vypnutí internetu je neospravedlněný útok na svobodu slova v Togu. Ukazuje to, jak daleko je vláda ochotna zajít, aby umlčela opozici.“

Francois Patuel, Amnesty International

Pátého září, kolem desáté hodiny dopoledne, začaly lidem v africkém Togu vypadávat internetové služby. Napřed zkoušeli restartovat telefon, pak volali na horkou linku operátora. Během několika hodin ale bylo jasné, že problém je mnohem větší: vláda centrálně vypnula přístup svých občanů k internetu.

Prezident Faure Ganssingbé, který je hlavou státu od roku 2005, čelí v posledních měsících výrazným protestům. Ganssingbé je pokračovatelem „prezidentské dynastie“, která se k moci dostala pučem v roce 1967, jen sedm let poté, co Togo vyhlásilo nezávislost.

Lomé, hlavní město sedmimilionového subsaharského státu Togo

Lomé, hlavní město sedmimilionového subsaharského státu Togo

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Opozice organizuje demonstrace, kterých se účastní až statisíce lidí. Například 19. srpna podle některých zdrojů vyšlo do ulic až 800 tisíc lidí, což je více než desetina obyvatel Toga. Protestující požadují, aby se obnovil ústavní článek, který zakazuje prezidentovi nastoupit více jak na dvě volební období. Nyní přitom prezident Ganssingbé slouží své již třetí období, nastoupil v roce 2005 a byl znovuzvolen v letech 2010 a 2015.

Protesty v Togu
Protesty v Togu

Protesty v Togu mají většinou mírový charakter. Podle mezinárodních organizací během protestů zahynul devítiletý chlapec a asi 70 lidí bylo zraněno. Někteří protestující ale údajně zapalují například domy, které patří lidem spolupracujícím s vládou.

Většina těchto protivládních protestů se organizuje po síti - podobně, jako tomu bylo například i během tzv. arabského jara v letech 2010 až 2012. Vláda v Togu tedy přistoupila k vysoce kontroverznímu kroku a omezila přístup obyvatel na internet. Konkrétně došlo k odříznutí mobilního internetu.

Togo a svoboda slova

V posledních letech se situace ohledně svobody slova v Togu vylepšila, a to natolik, že stát dostal v roce 2016 od neziskové organizace FreedomHouse.org hodnocení „částečně svobodný“ namísto původního „nesvobodný“.

„Ústava a další zákony chrání (v Togu) svobodu slova,“ píše FreedomHouse. „Ale v listopadu 2015 byl schválen nový zákon proti pomluvám a falešným informacím, který umožňuje trestat takové jednání až dvouletým vězením.“ Nízký podíl lidí s přístupem na internet (7 %) přičítá FreedomHouse chudobě, chybějící infrastruktuře i politickým obstrukcím.

Podle statistik je v Togu přibližně 13 % populace připojeno k celosvětové síti, nejčastěji právě skrze mobilní telefony. Mezi mladými lidmi je pak penetrace mobilním internetem výrazně vyšší, než mezi starší generací.

Přibližně týdenní internetový zákaz tak - spíše než jako omezení občanských aktivit - posloužil jako zajímavá sociologická sonda. „Vypnutí internetu mělo ohromě negativní dopad,“ shrnuje pro The Guardian podnikatel Mawuna Koutonin. „Bylo to jako žít ve vězení: nemohli jste se ozvat svým blízkým, ani oni vám, protože někdo rozhodl, že to nepůjde, a tento zákaz vynutil proti vaší vůli. Naše životy jsou na internetu tak závislé, že vynucený výpadek internetu připomíná vězení s vysokou ostrahou.“

Život v Togu bez internetu: méně sexu, více práce a knih

WhatsApp, vlastněný Facebookem, je nejpopulárnější aplikací pro zasílání textových zpráv.

Jak se projevila nedostupnost internetu v životě běžných lidí, především ve městech? První, čeho si lidé všimli, je, že nefunguje aplikace WhatsApp, která je v Togu prakticky synonymem on-line komunikace. „Řada lidí ani nezná slovo internet, používají totiž výhradně WhatsApp, který se pro ně tak stal synonymem internetu,“ píše Koutonin.

První večer bez internetového připojení byl podle něj plný strachu. Lidé si vybírali peníze z banky, což bylo kvůli nefunkčnímu internetu takřka nemožné. „Nejspíše také poklesla sexuální aktivita,“ spekuluje Koutonin. „WhatsApp je v této zemi největší seznamkou, a nezávazný sex je běžný. Podle jednoho mého známého ale nefunkční WhatsApp vedl k tomu, že se lidé museli více snažit. Chudí chlapci, kteří by normálně poslali dívce nějaký vtipný obrázek nebo virtuální květiny, nyní museli investovat do květin reálných. Ti, kteří by jinak ohromovali citáty okopírovanými někde na internetu, teď museli pozvat své přátele do baru a prokázat své komunikační schopnosti v reálném světě.“

Dalším překvapivým dopadem byla zvýšená produktivita práce. „Togané, počínaje úředníky a konče policisty, jsou i v pracovní době neustále na WhatsApp. Nyní místo toho pracovali,“ všiml si Koutonin. „A mimo pracovní dobu se spolu více bavili a více chodili ven. Konverzace byly živější, rodinné večeře delší, vypadalo to, že se lidé více zajímají o ostatní a mají k sobě blíže.“ Koutonin připouští, že jeho interpretace může být ovlivněna nostalgií.

Negativní dopady: ztracené příležitostí, otřesená důvěra

Negativní dopady byly nicméně všudypřítomné. Vypnutý internet znamenal pro řadu firem prakticky nepřekonatelnou překážku a podlomil důvěru v digitální transakce. Zvláště firmy, které byly na internetu závislé, utrpěly výrazné ztráty. „Ukazuje se, že diktátorské režimy nejsou pro virtuální podnikání ideální,“ podotýká Koutonin, který sám v on-line sféře podniká.

„Kdyby vláda chtěla odvést pozornost mladých od politiky, měla by jim naopak dát rychlý internet zdarma...“

Vláda podle Koutonina svůj krok úplně nedomyslela. „Kdyby chtěli, aby se mladí přestali zajímat o politiku, měli jim naopak dát internet zdarma, a snížit ceny piva a kondomů,“ spekuluje Koutonin. „Mladí lidé by pak koukali na pornografii, whatsappovali a youtubovali a neměli by čas myslet na politiku.“

Vypnutí internetu naopak sjednotilo opozici a mobilizovalo mladé lidi, mezi kterými je používání internetu výrazně častější.

Internetová kavárna v Togu

Druhý pokus o vypnutí mobilní komunikace

Vláda se v druhé polovině září pokusila o vypnutí internetu znovu. Tentokrát ale odstřihla jen některé služby, především již zmíněný WhatsApp a mobilní internet. Jinde došlo jen ke zpomalení průtoku dat (bandwidth).

20.září 2017 v 00:34, příspěvek archivován: 29.září 2017 v 15:47

Confirmed. WhatsApp has been shutdown again in #Togo night before the protests. We're expecting a complete shutdown soon #Togodebout

20.září 2017 v 09:04, příspěvek archivován: 29.září 2017 v 15:47

@akweiakwei @CameroonWeb It’s a slowdown on the network. The bandwidth is reduced. WhatsApp is totally blocked on mobile networks. However working with VPNs

Zřejmě bylo snahou vyřadit služby selektivně tak, aby nedošlo k omezení v oblasti podnikání (což znatelně poškozuje ekonomiku), ale přitom aby se zamezelo organizování protestů on-line. Tento výpadek trval dva dny, předcházel tak protestu, který svolala opozice.

Znázornění výpadku internetu v Togu na službách Google (data z Transparency Report Google)

V reakci na tyto výpadky lze sledovat rostoucí zájem obyvatel Toga o služby VPN (Virtual Private Network), které obvykle umožňují obejít vládní zákaz internetu, alespoň v případě, že jde pouze o zákaz selektivní.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

Počítače se stanou neviditelnými. Jak cloud computing změní budoucnost

Díky cloud computingu lze využívat výkonné technologie s minimálními investicemi. Je všude přítomný a škálovatelný....

Také všude vidíte Elona Muska? Na Twitteru upřednostnil vlastní příspěvky

Nové úpravy ve zobrazování příspěvků na Twitteru mají jeden nehezký dopad – tweety Elona Muska, majitele sociální sítě,...

Konec omezování, Musk chce pořádně nafouknout příspěvky na Twitteru

Dosavadní limit počtu znaků na jeden příspěvek na Twitteru by se měl do budoucna zásadně zvýšit. Je to jeden z dalších...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...