Technologičtí rivalové spojili síly proti sledovacím technikám státních agentur, které ve jménu boje proti terorismu analyzují soukromá data uživatelů on-line služeb a elektronických komunikačních prostředků. Založili iniciativu "Reform Government Surveillance" (Reformujme vládní dohled) a napsali dopis prezidentu Baracku Obamovi a Kongresu.
"Lidé nebudou používat technologie, kterým nevěří. Vlády tuto důvěru ohrozily a nyní musí pomoci ji obnovit." shrnul svůj postoj Brad Smith, viceprezident společnosti Microsoft.
Za iniciativou stojí společnosti AOL, Facebook, Google, Linkedin, Microsoft, Twitter a Yahoo, k otevřenému dopisu se přidal i Apple. Vznikla jako reakce na odhalené sledovací praktiky NSA a dalších vládních bezpečnostních agentur, na které upozornil bývalý zaměstnanec NSA Edward Snowden (více: Je to ještě horší. NSA sleduje "prakticky všechno, co děláte na internetu").
Otevřený dopis do Washingtonupřeloženo ze stránek reformgovernmentsurveillance.com Vážený pane Prezidente a členové Kongesu. Chápeme, že vlády mají povinnost chránit své občany. Avšak odhalení z letošního podzimu zdůrazňují akutní potřebu celosvětově reformovat vládní sledovací postupy. V mnoha zemích se příliš naklánějí ve prospěch státu a v neprospěch práv jednotlivců - práv, která jsou obsažena v naší Ústavě. To vše podkopává svobody, na kterých nám záleží. Co se nás týče, zaměřujeme se na zabezpečení dat našich uživatelů - nasazujeme nejnovější technologie šifrování, čímž předcházíme neautorizovanému sledování na našich sítích a odmítáme vládní požadavky, abychom se ujistili, že jsou v souladu se zákonem a v přiměřeném rozsahu. Vybízíme Ameriku, aby zahájila takové reformy, které zajistí, že vládní sledování bude jasně vymezeno zákonem, bude odpovídat rizikům, bude transparentní a předmětem nezávislých prověrek. Celý seznam námi definovaných pravidel naleznete na webu ReformGovernmentSurveillance.com. V úctě AOL, Apple, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter, Yahoo.
|
Již minulý týden Barack Obama na tiskové konferenci uvedl, že předloží NSA reformy, které ujistí Američany, že jejich soukromí není agenturou porušováno. "Určitý dozor je nutný pro prevenci teroristických útoků na americké půdě." uvedl Obama a doplnil: "Nemají zájem číst vaše e-maily, nemají zájem o vaše textové zprávy".
Zda se prezident Obama nebo Kongres inspiruje iniciativou navrhovanými pravidly, to samozřejmě nevíme. Ale můžeme doufat. V tomto případě jsou totiž technologičtí giganti se svými zákazníky na stejné lodi. Mediálně vděčná sledovací kauza NSA totiž nevrhá na jejich cloudové služby dobré světlo.