Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dodržte svá předsevzetí, jinak vaše peníze shrábne Bush. Vsaďte se

Motivační komunitní služba StickK.com vám usnadní dodržování vašich rozhodnutí a předsevzetí. Pro posílení vaší pevné vůle si vezme rukojmí vám nejdražší, vaše peníze. Dočkáte se i bonusu v podobě podpory přátel s podobnými zájmy a cíli.

Předsevzetí se dodržují lépe, pokud získáte podporu přátel. Nebo pokud vám jde o peníze...

Lidé po celém světě si dávají především se začátkem nového roku předsevzetí všeho druhu. Zhubnout pět kilo, přibrat pět kilo, pravidelně cvičit, věnovat se více rodině/práci... Ovšem jen zlomek předsevzetí se dočká svého dovršení, většina lidí je vzdá nebo na ně blahosklonně zapomene.

Liknavým snaživcům spěchají na pomoc nejrůznější služby, nástroje a systémy. Jeden radí začínat postupně, další doporučuje vytvořit si síť přátel, kteří vás budou podporovat. Takřka všechny pak nabádají k vedení pečlivého deníku úspěchů a neúspěchů. Jenže znáte to. Dokud lidem nesáhnete na peníze...

StickK.com - dodržte svá předsevzetí, nebo zaplatíte výkupné

StickK.com - dodržte svá předsevzetí, nebo zaplatíte výkupné

Vsaďte se sami se sebou!

Právě tímto nečekaným vylepšovákem se odlišuje služba StickK.com. Je to komunitní síť lidí, kteří chtějí dodržet svůj plán a hodlají k tomu využít standardních i méně standardních prostředků. Kromě on-line deníku, dobré podpory mezi uživateli, pravidelných připomínek nebo motivačních článků a návodů, je to právě možnost vsadit na sebe a svoje předsevzetí peníze.

StickK.com - dodržte svá předsevzetí, nebo zaplatíte výkupné

Uživatelé služby StickK.com se bezplatně zaregistrují a poté mohou sami sebe úkolovat. K dispozici jsou připravené šablony na obvyklé úkoly:

  • Chci zhubnout x kilo za y dní
  • Každý týden půjdu dvakrát cvičit
  • Připravuji se na maratón/půlmaratón
  • Budu se častěji vídat s rodiči/partnerem/přáteli...
  • Chci přestat kouřit
StickK.com - dodržte svá předsevzetí, nebo zaplatíte výkupnéStickK.com - vytvoření vlastních úkolů

Vytvoření vlastního úkolu je velmi flexibilní, takže pokud si nevyberete z nabídky nejčastějších úkolů a předsevzetí, máte prostor svůj úkol popsat vlastními slovy. Třeba motivujete někoho dalšího a budete se vzájemně sledovat a podporovat.

A samozřejmě si můžete vytvořit vlastní úkoly a cíle, fantazii a odhodlanosti se meze nekladou. Ovšem kladou se přísné podmínky, respektive ušijete si je na sebe sami.

Nesplníš? Zaplatíš!

Akademický původ

Služba StickK.com se pyšní svým původem na univerzitě v Yale pod vedením profesora ekonomie Deana Karlana. Právě zde studenti při výzkumu lidského rozhodování a motivace zjistili (často na vlastní kůži, jak se můžeme dočíst v knize Nudge od Richarda Thalera a Casse Sunsteina), že ekonomické stimuly fungují velmi dobře. A to i za předpokladu, že je člověk uvalí sám na sebe.

Jejich koncept "Commitment Contract" umožňuje aplikovat ekonomické a společenské stimuly i pro osobní rozhodování.

Služba StickK je výjimečná právě tím, že umožňuje použít silnou metodu cukru a biče. Peníze. Vychází ze známého biblického rčení: "Duch je silný, leč tělo slabé." Mnoha lidem nedělá problém vybrat si správné předsevzetí, ale nedokážou najít pevnou vůli k jeho dodržení, k jeho přetavení do zvyku. Finance, jak ukazuje praxe, mohou sloužit spolu s podporou známých i neznámých přátel jako velmi silná motivace.

V praxi to vypadá tak, že si na sebe vsadíte. Vše je zatím zcela na vás. Vymezíte své předsevzetí, kolik týdnů chcete cíl sledovat a jakou částku chcete vsadit. Já kupříkladu zvolil 12 týdnů po 10 dolarech. Pokud ani jeden týden nesplním své předsevzetí, přijdu o 120 dolarů. Pokud splním vždy, nepřijdu o žádné peníze. Žádné peníze nevyhraji (to by se služba stickK.com dlouho neudržela), odměnou mi je nově získaný užitečný návyk.

Kam se podějí prohrané peníze?

StickK nabízí širokou škálu účtů, kam mohou jít peníze, které svou slabou vůli prohrajete. Nejoblíbenější volbou je samozřejmě charita: když už se mi nepovedlo vysadit tenhle týden svou tiramisovou dávku, ať to prospěje alespoň někomu potřebnému, může si třeba uživatel říci. Další možností je posílání peněz příteli (tedy na libovolný účet, příjemce musí napřed potvrdit, že je se sázkou srozuměn).

Bezesporu nejprovokativnější využití peněz je proto oblíbené právě pro svou kontroverznost. Peníze můžete zasílat také na tzv. anti-charitu. Stejně jako charitu si ji vyberete podle svých preferencí, ovšem tak trochu naruby: ze seznamu vyberete instituci, která je vám nejméně sympatická. Na výběr jsou tradičně polarizované tábory Republikáni/Demokrati, organizace za rozšíření/zrušení zbraní anebo Pro-Life/Pro-Choice aktivisté. V seznamu se vyjímá třeba "Knihovna George W. Bushe", "oblíbená" zvláště u apolitických uživatelů. "Ještě deset kliků, nebo tvoje peníze tenhle týden zase dostane Bush!" je rozhodně účinný trenérský pokřik.

Nabídka anti-charit zahrnuje třeba politické, ekologické nebo aktivistické organizace, často s protichůdnými stanovisky, aby si každý mohl vybrat tu nejnesympatičtější

Nabídka anti-charit zahrnuje třeba politické, ekologické nebo aktivistické organizace, často s protichůdnými stanovisky, aby si každý mohl vybrat tu nejnesympatičtější.

Záleží stále na vás

Služba StickK není v žádném případě všelékem na slabou vůli, špatný životní styl nebo psychické problémy. To ani nemůže. Služba z vás neudělá silnějšího člověka s pevnou vůli, všechna rozhodnutí, závazky a vyhodnocení děláte pořád vy. Může ale dobře posloužit k přesunu sil a odhodlání do budoucna: "Teď jsem se rozhodla, ale vím, že za týden možná nebudu až tak silná. Nastražím tedy sama na sebe past, které se nebudu moci tak snadno vyhnout, a tak se pojistím proti budoucím slabým chvilkám."

Homer nebo Spock?

Připravte se na souboj logiky a odhodlání s pohodlím.

Jste spíše Homer Simpson nebo Spock ze Star Treku? Každý, jak říkají Thaler a Sunstein, máme v sobě oba dva. Přísně logický Spock je u otěží, když jde o plánování, zvažování a ukládání si předsevzetí. Jenže v běžném životě, když jsme vystresovaní, unavení a líní, přebírá otěže ulejvák Homer.

Protože občasný nástup Homera na scénu je prakticky nevyhnutelný, musí Spock vymyslet svůj plán tak, aby s Homerem počítal. Právě podpora přátel nebo různé sázky se sebou samým, zkrátka zodpovědnost a kontrolovatelnost (accountability) umožňuje lidem vytrvat i v předsevzetí, které by Homer brzy potopil.

Nezanedbatelnou roli hrají také tzv. podpůrci (supporters), kteří mohou sledovat, jak se vám daří, a komentovat vaše pokroky a svěřovat se se svými zkušenostmi. Možná jsem měl štěstí, ale dva supporteři, kteří si mě našli podle podobných cílů, jsou skutečně užitečnými pomocníky, navíc je díky tomuto poutu celá služba rázem osobnější. A pokud si StickK propojíte s Facebookem, bude moci vaše úspěchy a neúspěchy sledovat celé vaše okolí.

To je trochu silná káva i na mne. To už raději přispěju panu Bushovi na vzdělání.

Podobné služby

Na podobném principu fungují služby 43things.com, amazee.com, lifetick.com nebo comotivate.com. A velké množství dalších. Také zde sdílíte své cíle s přáteli a vzájemně se podporujete v jejich naplňování.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 41 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....