Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čermák: Sem se mi dívejte. Ne do té kamery, myslím do očí

Máš za sebou černocha? ptávala se babička, když jsem za sebou zapomněl zavřít dveře. Bylo to v dobách, kdy jsme politickou korektnost a vlastně ani moc černochů neznali. Jeden bydlel v sousední ulici a byl z Kuby, ale dveře u nás nikdy nezavíral.

Miloš Čermák očima Miloše Gašparce | foto: Miloš Gašparec

Dnes jsme všichni korektní až úzkostlivě, na Internetu za vás však přesto může nepříjemnou práci udělat Turek. Ovšem nejde o narážku na občany země, která Evropu zásobí nepříliš drahou pracovní silou, nýbrž o takzvaného mechanického Turka. V devatenáctém století to byl zázračný stroj, který uměl hrát šachy a údajně porazil také Napoleona. Ve skutečnosti byl uvnitř schovaný živý šachista. A právě proto se tak jmenuje internetová služba, kterou od roku 2005 provozuje internetový obchod Amazon.

Zjednodušeně to je burza práce, kterou lépe zvládnou lidé než počítače. Divíte se, že taková existuje? Ale jistě. Vezměte si jednoduchý příklad, že máte roztřídit stovku portrétů podle toho, jestli se na nich lidé usmívají, anebo mračí. Jistěže to jde udělat počítačově.

Musíte použít software pro rozpoznání obrazu, analyzovat rysy obličeje a podle nich dospět k určitému závěru. Ale je to spousta programátorské práce, navíc nikoliv se stoprocentním výsledkem. Když tentýž úkol dáte živému člověku, udělá ho bez většího úsilí za pár minut.

To byla myšlenka, s kterou Amazon svého Turka založil. Kdo chce, může si vydělat jako "námezdná síla". Ale služba je otevřena také pro ty, kteří nějakou práci vhodnou pro lidský mozek potřebují udělat. Potřebujete roztřídit data nebo třeba přepsat akustický záznam na text? Pak na Turkovi na Amazonu pravděpodobně najdete zájemce, kteří vám to rychle a levně udělají.

Turka použil i psycholog Jefferson Duarte z univerzity v Houstonu k zajímavému experimentu. Zkoumal, co tváře lidí prozrazují o jejich schopnosti či ochotě splácet půjčky.

Jak napsal časopis Economist, Duarte dal k posouzení tváře potenciálních věřitelů. Lidé měli na stupnici od jedné do pěti "oznámkovat" lidi, o kterých nic nevěděli, jen měli k dispozici jejich fotografie. Duarte zase naopak znal jejich finanční záznamy a historii. A zjistil zajímavou, téměř neuvěřitelnou věc: že se dojem z vizáže žadatelů shoduje s tím, co vyplývá z jejich záznamů.

Když babička o někom říkala, že mu gaunerství a podvody "koukají z očí" (případně, že "to má napsané v obličeji"), tak asi věděla, co říká. V lidské tváři je toho asi vepsané víc, než dokážeme exaktně popsat. Je to jako s tím úsměvem: dokážeme na první pohled rozeznat neupřímný úšklebek od srdečného smíchu. Ale vsadím se, že počítačové systémy, byť využívající nejmodernější software, by s tím měly problém.

Dnešní ekonomické potíže jsou do značné míry způsobeny tím, že banky dávaly půjčky a hypotéky nesprávným lidem. Možná to není náhoda, že ke krizi došlo právě teď, kdy o úvěrech i mnohém ostatním rozhodují spíše sofistikované počítačové systémy než konkrétní lidé. Dřív se zkušený bankovní úředník podíval a viděl. Dnes naťuká desítky dat do počítače a nechá si klientovu důvěryhodnost spočítat.

Jak se z té šlamastyky dostat? První krok může být v tom, že se zase začneme dívat sami sobě do očí.

Miloš Čermák, Technet.cz

Narozen 1968, komentátor a autor. Vystudoval biokybernetiku na FEL ČVUT (1991) a když si po státnicích koupil v Londýně knížku "Jak blafovat o počítačích", měl před sebou kariéru počítačového odborníka. Na zpáteční cestu do vlaku si však koupil ještě knížku "Jak blafovat o médiích", takže se nakonec rozhodl pro žurnalistiku.

V letech 1991 až 2003 byl reportérem v Reflexu, v letech 2003 až 2005 šéfkomentátorem Lidových novin, pak se na půl roku vrátil zpátky do Reflexu a svou oficiální novinářskou kariéru zakončil jako strategický ředitel časopisu Respekt. Zjevně však zvolil strategii špatnou, takže po třech měsících ho vzbouřená redakce této pozice zbavila. Od té doby je Miloš Čermák komentátorem, sloupkařem, blogerem, konzultantem, vysokoškolským učitelem a vydavatelem.

Většinu času však nedělá nic.


Blog Miloše Čermáka najdete na Extra.cz.
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....