Philips vyvinul televizor s Androidem dříve, než Google představil platformu Android TV. To má dva důsledky: zatímco ostatní výrobci modely s operačním systémem Android zvolna představují, Philips je již prodává. Na druhou stranu, současná generace běží na Androidu 4.2 Jelly Bean, zatímco Android TV bude na novějším Android L. A od toho se odvíjí trable s aplikacemi.
Více ...Rozhovor se šéfem divize chytrých televizorů Philips První test set-top-boxu s Android TV |
Aplikace vytvořené pro 5" telefon a 10" tablet nejsou pro provoz na velkých obrazovkách připraveny, a systém tak neumožní ani jejich instalaci. Proto si při prohlížení nabídky obchodu Google Play v televizoru připadáte, že z něj většina aplikací zmizela. A pokud zkusíte instalovat z webového prohlížeče v počítači, je televizor označen jako nekompatibilní zařízení. Chápeme, že úprava aplikací je pod kontrolou jejich tvůrců, ale čekali jsme, že se Philips postará o to, aby v době uvedení televizoru byly ty zajímavější aplikace připravené. Dobrou zprávou je, že tento stav se může jen lepšit.
Připravené aplikace: potěší Dropbox, chybí Voyo
Aplikační nabídka televizoru Philips 55PFS8209/12 není na poměry běžných chytrých televizorů špatná, ale zdaleka nenaplňuje představu výběru z tisíců aplikací, na kterou jsme u systému Android zvyklí z tabletů a chytrých telefonů a kterou od televizoru s Androidem zákazník očekává. Od výrobce jsou přímo v menu nachystány například YouTube, hudební portály Spotify a Deezer, videopůjčovny Topfun a FilmBox Live, koncertní portál iConcerts, komunikátor Skype, fotobanka Picasa nebo prohlížeč Chrome.
Další aplikace tak můžete vybírat buďto z galerie aplikací, nebo přímo z obchodu Google Play. Jak jsme již psali, velká část z těch, které běžně používáme, je zatím nekompatibilní. Potěšila nás však například možnost instalace MX Playeru a mediacentra Plex, čímž se z testovaného televizoru stane luxusní integrované multimediální centrum.
Trochu překvapivě chybí i dvě aplikace, které se jinak v chytrých televizorech docela zabydlely a jsou pro českého diváka poměrně klíčové: videoarchiv pořadů České televize iVysílání a videopůjčovna TV Nova Voyo.
Tu první můžete spustit oklikou, v rámci interaktivního systému HbbTV. Při sledování televize přepnete na jeden z DVB-T kanálů české televize, spustíte systém HbbTV a vyberete položku „iVysílání“. Pak již vše funguje tak, jak jste zvyklí ze stejnojmenného webového prostředí. Ve druhém případě je to horší, Voyo prostě nespustíte.
Službu iVysílání v televizoru najdete jen jako součást hybridního HbbTV.
Skype si tradičně neporadí s textovými vzkazy, ale jen voláním, a to jak běžným hovorem, tak videohovorem. Při jeho započetí se automaticky spustí panel s logem Philips, jehož součástí je i kamera s mikrofony. Ty po skončení hovoru můžete zase ručně zaklapnout, a kameře tak znemožnit šmírování. Zvuková kvalita hovoru je velmi dobrá, u videa se někdy rozpadal, nebo mizel obraz. Obraz druhé strany někdy nenaběhl a zatímco my vidět byli, koukali jsme na černou obrazovku s živou miniaturou vlastního videa v rohu. Při sledování televize vás systém umí na příchozí hovor upozornit, ale ne vždy se jej podaří zvednout.
Potěšila nás aplikace Cloud Explorer, kterou lze spárovat s vaším účtem na úložišti Dropbox. Na televizoru pak můžete zobrazovat uložené fotografie, přehrávat uložená videa a hudbu. Velmi šikovné. Dostupnost služby však v průběhu času docela kolísala. Spolupráce s jinými úložišti, například OneDrive, zatím nebyla možná. Prohlížeč Chrome spadl vždy hned po startu.
Dobře fungují aplikace Hudba Google a Filmy Google, poslouchat a sledovat můžete podobně jako v aplikaci. Je škoda, že další služby Google, zejména Now, Disk a Mapy v televizoru nefungují.
Pochválit musíme rychlost, s jakou systém reaguje na povely a pohyb v menu. Odezva je mnohdy zcela bezprostřední, většinou během sekundy. Jen ojediněle (například při otevírání galerie aplikací) čekáte déle.
Při sledování vysílání funkcemi neotravuje, umí je využít
Relativně rychlý je i start televizoru, což u „chytrých“ modelů není samozřejmé. Po spuštění televizoru spatříte obraz vysílání během osmi sekund, přepnutí kanálu trvá sekundy dvě.
Pokud se budete chtít jen koukat na televizní vysílání, chytré funkce nemusíte potkat. Můžete si však snadno vyvolat menu „Nyní v televizi“ a podívat se na právě vysílané a následující začínající pořady. Výborně funguje televizní programový průvodce, můžete si přečíst anotace pořadů a vybrat ty, co chcete nahrát na připojený externí disk. Dvojice tunerů umožňuje jiný pořad sledovat a jiný nahrávat.
Kdysi běžnou, dnes spíše neobvyklou funkcí je obraz v obraze, známý pod zkratkou PIP. U Philipsu jej nazývají Multi-view a můžete zkombinovat příjem dvou kanálů televizního vysílání, nebo signál ze vstupu a TV vysílání. Při spuštění aplikací se PIP ukončí.

Přípojná místa jsou poměrně bohatá, vedle čtveřice HDMI a trojice USB konektorů najdete i SCART, komponentní analogový vstup, digitální zvukový výstup a výstup pro sluchátka. I když na zadní stranu je nikdo nejspíše zapojovat nebude. Jeden konektor „krmí“ DVB-T a DVB-C tunery, další dva pak tunery satelitní.
Při přepínání vstupů narazíte i na položky USB a Síť. Tou první procházíte adresáře a spouštíte multimédia na připojené USB paměti nebo pevném disku, tou druhou činíte totéž, ale přes DLNA síťová zařízení. Kompatibilita formátů je perfektní (přehrál vše, co nám přišlo pod ruku), jen přes DLNA nenačte externí titulky. U jejich zobrazení také zamrzí nemožnost změny rozměrů a barvy (což starší televizory Philips uměly).
Televizor zvládne i bezdrátový přenos zvuku a obrazu z tabletu nebo počítače pomocí technologií Miracast a WiDi.
Aplikace pro tablet a chytrý telefon
Do telefonu či tabletu si můžete stáhnout aplikaci Philips TV Remote a televizor jejím prostřednictvím ovládat. Můžete přepínat kanály a hlasitost, prohlížet si programového průvodce (ale ne vždy měl načtené informace o pořadech) i ovládat aplikace. Dotykový displej telefonu pak může fungovat jako touchpad. Lze aktivovat i akcelerometr v dálkovém ovladači televizoru a kurzor jím ovládat.
Televizor také může odesílat obraz právě zvoleného vstupu televizního vysílání a posílat jej na displej tabletu. Můžete tak jít třeba do kuchyně a nepřerušit sledování pořadu. Streamovaný obraz se nám však nepodařilo přepnout do širokoúhlého formátu.
Obraz a zvuk
Obraz patří rozhodně mezi kladné vlastnosti televizoru. Líbilo se nám velmi přirozené, syté, ale neagresivní barevné podání. Gradace odstínů je velmi dobrá, mimo zcela krajních jemných stupňů, které splývají jak u bílé, tak u černé. Toho si všimnete spíše u testovacích obrazců, při běžném obrazu jsme pocit ztráty kresby v tmavých scénách měli jen výjimečně.
Velmi dobré je podání kontrastních scén. Toho, že černá není zcela černá, si díky nasvětlení Ambilightem v podstatě nevšimnete ani ve zcela tmavé místnosti. Diody podsvětlení jsou v rámečku kolem displeje, snaží se o lokální stmívání, ale poměrně kultivovanou nerušivou cestou. Test pohybové ostrosti ukázal rezervy, ale patří spíše k tomu lepšímu.
Zvuk je slušný a díky v zádech integrovanému středo-basovému reproduktoru má i trochu hloubky. Ačkoli zní bohatě, je znát, že je ekvalizačně nucen. Pro běžné sledování TV vysílání je dobrý, pro filmy to chce minimálně soundbar.
Ambilight
Ambilight je unikátní systém, který v televizorech nabízí jen Philips, respektive TP Vision. Panel z LED diod na zadní straně osvětluje zeď za televizorem a okolo něj v reakci na zobrazený obraz. Pokračováním souvisejících barev může pocitově zvětšit velikost obrazu, rychlými změny osvětlení dokáže zdramatizovat děj (např. záblesky při střelbě), nebo pomalými klidnými reakcemi může pouze zpříjemnit kontrast obrazu při sledování v noci a tím subjektivně vylepšit podání černé. Jak bude Ambilight reagovat na obraz (a zda vůbec), si nastavíte deseti předvolbami v menu.
V praxi je důležité, zda bude televizor umístěn u volné stěny, nebo jej chcete vklínit do obývací stěny nebo jiného nábytku. Ambilight totiž potřebuje prostor a čistou plochu, díky které jeho barevné světelné hrátky mohou vyniknout a správně fungovat. Když se tato podmínka dodrží, výsledek je velmi dobrý a při sledování rozhodně příjemný.
Závěr: výborný televizor, který předběhl dobu a zároveň zaspal
Testovaný televizor se nám veskrze líbil. Především, má velmi dobrý obraz, navíc ještě podpořený nejnovější generací systému Ambilight. Pokud máte volnou zeď, může to být při volbě televizoru pádný argument.
Vzhledově povedené jsou i na bocích umístěné jednoduché nožičky, které však z instalace diskvalifikují mnohé TV stolky, které jsou kratší než televizor. Během testování tak přístroj stál na dvojici stoliček. Oproti klasickému stojanu s centrálním uchycením televizoru toto „moderní“ řešení znemožňuje snadné natáčení televizoru.
Operační systém Android je po letech složitých a nekompatibilních „chytrých“ řešení závanem čerstvého vzduchu, avšak máme obavu, že mnohem radostněji bude od příští generace, která bude postavena na systému Android L a bude mnohem bohatší na kompatibilní aplikace. V tomto ohledu Philips trochu předběhl dobu.
A bohužel naopak, testovaný televizor si neporadí s DVB-T2 vysíláním s kódováním HEVC/H.265, takže za pět, šest let majitele sledující pozemské vysílání nejspíše čeká nákup set-top-boxu. Současná aplikace pro příjem YouTube si s kodekem VP9 neporadí a nová nebude pro tuto modelovou řadu nejspíše vydána.
Celkový dojem z televizoru je však pozitivní, zejména s ohledem na kvalitní obraz a dobře fungující multimediální funkce. Velkou plochu obrazovky oceníte i při zobrazení 3D s aktivními stmívacími brýlemi.
Philips 55PFS8209/12 má oficiální cenovku 55 990 Kč, běžně jej však pořídíte za 37 899 Kč, včetně DPH. Menší, 48" model ze stejné řady, tedy 48PFS8209/12 stojí oficiálně 39 990 Kč, běžně jej koupíte za 30 990 Kč.