Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Test: Funkcemi nabitý televizor za příjemnou cenu. Se dvěma výhradami

Panasonic aktuálně nabízí jednu z nejpříjemnějších chytrých platforem. Systém My Home Screen nepřekáží, ale šikovně kombinuje vše, co po zapnutí televizoru potřebujete. Výtku o horším podání černé barvy modelu TX-42ASE650 leckdo rád přehlédne při pohledu na cenovku.

Panasonic Viera TX-42ASE650 | foto: Panasonic.cz/Technet.cz

Panasonic již tento rok představí novou generaci televizorů s operačním systémem Firefox OS. To však neznamená, že okamžitě zavrhne svoji současnou chytrou platformu. Po testu 42palcového LCD televizoru TX-42ASE650 musíme říci, že by to byla jednoznačně škoda.

Současná verze systému My Home Screen totiž patří mezi mezi chytrými televizními platformami mezi nejpovedenější. Je jednoduchá na obsluhu, snadno si vše přizpůsobíte k obrazu svému a pokud by výrobce opravil pár nepříjemných nesmyslů a přidal několik aplikací, byla by téměř perfektní.

Centrální obrazovka My Home Screen

Úvodní obrazovka nabízí velké okno s obrazem TV vysílání, nebo zvoleného vstupu signálu. Stačí na ovladači kliknout na OK a obraz se zvětší na celou obrazovku. Kolem něj jsou rozmístěny chytré aplikace, například náhled programu aktuálně vysílaných pořadů. Šipkami můžete projet celou nabídku a vždy vidíte, jak dlouho již pořad běží a jeho krátký textový popis. Prokliknutím na něj „přeladíte“. Funguje to s vestavěným DVB-T i DVB-C tunerem.

Úvodní obrazovka „MyHome Screen“ kombinuje živý obraz s chytrými funkcemi dle...

Úvodní obrazovka My Home Screen kombinuje živý obraz s chytrými funkcemi podle vaší volby.

Jaké programy budete na úvodní obrazovce mít, si vyberete sami, volit můžete i z různých grafických podkladů a rozložení obrazovky. Fanoušky sportu zaujme například obrazovka „Eurosport“, kde je v okolních částech obrazovky zobrazen sportovní obsah: videa, aktuality, výsledky zápasů. Na obrazovce „Game“ zase můžete vedle obrazu hrát například Solitaire. Obrazovek můžete mít nainstalováno více a přepínat mezi nimi. A každý člen domácnosti může mít v televizoru účet a připravené vlastní obrazovky.

Výběr úvodní obrazovky.

Výběr úvodní obrazovky.

K přihlašování slouží uživatelské jméno a heslo, které si prostřednictvím televizoru vytvoříte a e-mailem potvrdíte. Zadávání údajů není nejpohodlnější, ovladač totiž nefunguje jako „ukazovátko“, a tak se buď jen ručně posouváte tlačítko po tlačítku po virtuální klávesnici, nebo „datlíte“ na klávesnici ovladače jako na mobilním telefonu. Vzhledem k velké dotykové ploše jsme očekávali něco jako „swype“, ale marně. Při vyhledávání videí nebo třeba v mapě je to jednodušší, protože můžete využít poměrně dobře fungující hlasové ovládání. Mikrofon je v ovladači a můžete mluvit poměrně potichu.

Dálkové ovladače z příslušenství.
Dálkové ovladače z příslušenství.

Dálkové ovladače jsou v příslušenství dva. Jeden klasický televizní a druhý s dotykovou plochou, mikrofonem a potvrzovacím tlačítkem na spodní straně.

Vytvoření účtu je důležité i pro přístup do My Home Cloud, kde můžete stahovat aplikace nebo (po zadání platebních údajů) nakupovat značkové příslušenství k televizoru, jako jsou 3D brýle nebo kamera. Zajímavá je funkce „Family and Friends“, kde se můžete spojit s přáteli, tedy pokud mají také televizor Panasonic. Snadno si pak mezi sebou můžete posílat textové vzkazy, obrázky, nebo videa.

Aplikace: v rozumném množství a rozumné kvalitě

Výhrady k obsluze „touchpadem“ ovladače se výrazně zmírní, když neobsluhujete virtuální klávesnici televizoru, ale jednotlivé chytré aplikace. Tam je na obrazovce kurzor, který opravdu plynule posouváte, jak jste zvyklí u notebooků. Na spodní straně ovladače je navíc praktické potvrzovací tlačítko, takže palec nemusí kulatou plochu touchpadu vůbec opouštět, místo „OK“ jen kliknete ukazováčkem.

Obchod s aplikacemi je rozdělen do kategorií. Není přeplácán a aplikace...

Obchod s aplikacemi je rozdělen do kategorií. Není přeplácán a aplikace zpravidla dávají smysl. Jsou zdarma, jimi zprostředkovaný obsah však leckdy placený je.

Nainstalované aplikace pohromadě.

Nainstalované aplikace pohromadě. Uspořádat si je můžete sami.

Poměrně dobře je na tom televizor z hlediska lokálního obsahu, nechybí on-line videopůjčovny VOYO a Topfun, videoportály Prima Play a TN.cz, on-line vysílání hudební stanice Óčko a kulturní přehled Copak.cz. Populární videoarchiv České televize iVysílání nenajdete jako aplikaci, je však dostupný jako HbbTV služba a funguje bez jakýchkoli problémů.

U map je absence samostatné aplikace vyřešena šalamounsky: jakmile do dálkového ovladače zahlaholíte „mapy“, spustí webový prohlížeč a načte web s mapami Bing. Místa můžete vyhledávat hlasem, pohyby v mapě a přibližování pak uřídíte touchpadem a tlačítky na ovladači. Mapy od Googlu bychom však viděli raději.

Mezi přípojnými místy naleznete 3 HDMI porty, dva USB porty, slot pro SD kartu,...

Mezi přípojnými místy naleznete tři HDMI porty, dva USB porty, slot pro SD kartu, ethernetový port, optický digitální výstup, sluchátkový výstup, komponentní analogový vstup a SCART.

Z pohledu všech aplikací nás potěšilo, že aplikační obchod není „přeplácán nesmysly“, a obsahuje tak rozumný počet poměrně relevantních aplikací. V kategorii „video“ tak najdete portály YouTube, Vimeo, DailyMotion, archiv koncertů Berlínské filharmonie, archiv leteckých dokumentů AeroCinema, video přírodovědné Wild TV, TV vysílání TV5 Monde a ZDF nebo HD video hořícího krbu či mořských vln. Mezi hudebními aplikacemi nás zaujaly SHOUTCast, TuneIn radio a Deezer. Komunikátor Skype potřebuje kameru z příslušenství, jen s ovladačem však zvládnete Facebook, Twitter nebo fotoalbum Picasa.

Pro majitele fitness doplňků a nositelné elektroniky Withings je připravena aplikace, která všechny nahrané hodnoty přehledně přepracuje do grafů a uloží pro budoucí srovnávání.

Televizor reaguje na povely svižně, zpomalí jen při přístupu k některým aplikacím. A to máme pocit, že spíše způsobuje rychlost komunikace se serverem než nedostatek výkonu televizoru.

Zapomětlivý přehrávač a funkce zrcadlení obrazovky

Vestavěný multimediální přehrávač přehrál vše, co jsme zkusili přehrát. Jak z USB, tak sdíleného síťového disku. Problém nastal jen u jednoho 12GB ripu s velmi vysokým datovým tokem, kde se zasekával obraz. Jinak běžely všechny 1080p ripy (typicky 2 - 6 GB) zcela plynule a ve výborné kvalitě.

Nastavení titulků je třeba vždy opakovat.

Nastavení titulků je třeba vždy opakovat.

Titulky z externích souborů přehrává jen z USB úložiště, u každého souboru je musíte znovu z menu aktivovat a leckdy i zvolit správnou jazykovou sadu. Kdyby si přehrávač pamatoval volbu „titulky chci“ a poslední volbu znakové sady (když už automatická detekce chybuje), ušetřil by tím dost klikání. Velikost ani další parametry titulků nelze nastavit. Raději bychom je měli trochu větší, ale čitelné jsou.

Jedinná velikost a barva titulků. Zde mají „mediacentra“ zatím navrch.

Jediná velikost a barva titulků. Zde mají „mediacentra“ zatím navrch.

Televizor má samozřejmě DLNA certifikaci, vzdálené přehrávání z tabletů, chytrých telefonů nebo z počítače funguje bez problémů.

Potěší integrovaná funkce zrcadlení obrazovky, miracastové propojení s chytrým telefonem LG G3 fungovalo výborně, Wi-Di spojení s Acerem S7 s Windows 8.1 však končilo neúspěchem.

Aplikace TV Remote 2

V rámci aplikace TV Remote 2 funguje i „Swype&Share“, kdy přehrávané video nebo fotografii odešlete z chytrého telefonu či tabletu na obrazovku pouhým tahem prstu směrem k televizoru. Škoda jen, že aplikace pro Android hledá jen v integrované paměti a nedokáže přistoupit i na SD kartu.

Aplikace je poměrně propracovaná, nabízí podrobné ovládání televizoru, včetně simulace touchpadu a možnosti pro psaní využít klávesnici tabletu. Z televizoru si můžete nechat streamovat obraz i na displej chytrého zařízení a tak si film dokoukat například v posteli. Z aplikace lze přistupovat i na filmy uložené na pevném disku. 

Aplikace TV Remote 2 pro Android.

Aplikace TV Remote 2 pro Android.

Díky funkci TV Anywhere se k televizoru můžete připojit i přes internet a (ačkoli televizor v tu chvíli vypadá jako vypnutý) sledovat TV příjem z jeho tuneru. Funguje to jak  s DVB-T, tak u DVB-C, ale v případě nejrozšířenější kabelové televize od UPC je jednodušší použít jejich on-line přehrávač Horizon TV

U námi testovaného televizoru však funkce nefungovala správně, aplikace se k němu sice připojila, ale přenos videa spadl dříve, než začal. Aplikace navíc není dvakrát stabilní, a to jak na starším Asus MemoPad HD7, tak novém LG G3.

Průměrný obraz a solidní zvuk

Panasonic osadil televizor IPS panelem, což se odráží zejména na velmi širokých pozorovacích úhlech. Skvělá je i pohybová ostrost, i tradiční „kameny úrazu“ z našeho japonského testovacího Blu-ray disku přehrál televizor velmi dobře. Výtky nemáme ani k reprodukci barev, ani k ostrosti obrazu. Potud vše perfektní.

Televizory

v našich testech

Slabinou je však reprodukce černé barvy. Zatímco při sledování ve dne vypadá černá zcela černě, při sledování v tmavé místnosti je černá spíše šedou (s lehce modrým nádechem), a ve tmavých scénách se tak ztrácejí tak detaily. Výtku zaslouží LED podsvětlení obrazovky, ve všech rozích je patrně tmavší.

Televizor je vybaven funkcí pasivního 3D obrazu a musíte říci, že vypadá skvěle. Zřejmě tomu pomáhá i rychlé zpracování snímků (výrobce udává 1200 Hz), pohyb objektů je velmi plynulý a přirozený a například scény z Avataru jsou prostorově velmi výrazné a na oko příjemné.

Zvuk zní i z vestavěných reproduktorků docela obstojně, zejména reprodukce vokálů je výrazná, srozumitelná a poměrně přirozená. Bez zkreslení umí hrát i poměrně nahlas. V akčních scénách je patrná „zakulacenost“ hran, zvuku chybí jiskra. Pro sledování filmu je (tak jako vždy) lepší připojit soundbar nebo lepší zvukový systém, pro běžné sledování televize však stačí.

Závěr: hodně muziky za rozumné peníze

Chytrý systém MyHome Screen se nám opravdu líbí. Škoda drobných nedodělků u multimediálního přehrávače a absence dvojitých tunerů, které by dokázaly lépe využít možnost záznamu pořadu na externí disk. Nefunkčnost MyTV Anywhere považujeme za chybu testovaného kusu, sami jsme ji v provozu dříve viděli.

Co nám vadilo, však bylo horší podání černé barvy během nočního sledování.

Za 13 890 korun však Panasonic TX-42ASE650 nabízí opravdu hodně muziky.

Článek se mi líbí
  • Nejčtenější

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Pecky jako žádné jiné. Otestovali jsme nové „fazolky“ od Samsungu

Z ucha nijak nevykukují a vypadají spíše jako módní doplněk než jako sluchátka. Nová Galaxy Buds Live jsme otestovali...

Složitěji už to nejde. Nový zesilovač Technics je experimentem pro odvážné

Tradiční „puristické“ pravidlo špičkové poslechové techniky, čím méně se zvukovým signálem pracujete, tím lépe, nechali...

Chytrá reprosoustava Apple dostala levnější a šikovnější sestřičku

Je menší, levnější a má se stát centrem chytré domácnosti i vaší komunikace. Více než zvukem nejspíše HomePod Mini...

Nový čip Qualcommu potlačí okolní hluk, i když sluchátka neucpou uši

Má odstranit hluk i bez utěsnění uší a dostat tuto funkci do velkého množství různých modelů. Qualcomm na veletrhu IFA...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...