Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Test: Konec FM lomozu, poslouchejte celý svět. V kuchyni i na zahradě

  2:24
Poslechněte si zvuk písečné bouře nebo třeba rokenrol z Brazílie. Otestovali jsme čtyři rádia, která vám přehrají hudbu z celého světa a díky wi-fi částečně nahradí domácí audio věž. Ráno vás vzbudí a po připojení iPodu mu poslouží jako reproduktor.

Internetová rádia přicházejí | foto: Kužník, Nývlt

Nejvyšší model z testované čtveřice je Pure Evoke Flow. Ve výbavě naleznete jak FM tuner, tak i DAB pro příjem digitálního rozhlasu (obdoba digitální televize DVB-T). Samozřejmě umí přes wi-fi přijímat jakákoliv internetová rádia, podcasty a streamovat hudbu z počítače nebo síťového úložiště.

Radio budoucnosti MP3
Testovaná rádia: zleva - Sagem My Web Tuner 500, Pure Evoke Flow, Sagem MYDU@L RADIO 700, Revo Pico WiFi

Rádio spolupracuje s vlastním internetovým portálem thelounge.com, kde si můžete nastavit oblíbené stanice. Vyniká příjemným ovládáním kombinujícím dotyk a mechanické prvky. Jako jediné používá nádherný OLED displej, který reaguje na intenzitu osvětlení v místnosti. Samozřejmostí je velmi dobrý zvuk.

Druhým nejzajímavějším přístrojem v testu je Revo Pico WiFi. Jako jediný má přímo od výroby zabudovaný akumulátor (Pure jej umožňuje dokoupit) a můžete jej bez obav používat v koupelně i na zahradě. Stříkance vody ani srážející se voda mu totiž nevadí.

Bez zásuvky vydrží Pico hrát přes tři hodiny. Dokáže přitom pochopitelně přes wi-fi přijímat internetová rádia. Za tímto účelem spolupracuje s internetovým portálem Reciva.com, kde si můžete libovolně přidávat a třídit oblíbené stanice a podcasty. K rádiu dostanete v ceně i dálkové ovládání. Revo po připojení jakéhokoliv MP3 přehrávače funguje jako reproduktor.

Dalším kouskem s vestavěným reproduktorem je Sagem MYDU@L RADIO 700. Prostřednictvím portálu V-Tuner vám nabídne tisíce rádií z celého světa, přičemž můžete přidávat libovolné další stanice a streamy. MP3, WMA a VAW muziku přehraje i z domácího uPnP serveru či USB paměti.

Velký a přehledný displej je skvěle čitelný i bez okulárů, podsvětlení lze vypínat manuálně i automaticky. Nechybí dva budíky a usínací režim sleep. Velkým plusem je FM tuner s výtečným příjmem a zobrazením RDS informací.

Posledním pánem na holení je Sagem My Web Tuner 500, který jako jediný nemá zabudovaný reproduktor a je určený k připojení k zesilovači, aktivním reprosoustavám nebo mikrosystému. Displej a vnitřní logika jsou shodné s druhým sagemem, nemá však FM tuner.

Ve výbavě nechybí ani budík na dva různé časy a usínací režim sleep, jejich užitnou hodnotu však snižuje fakt, že připojené reprodukční zařízení musí být zapnuto celou noc nebo ho musíte naprogramovat zvlášť. Pokud tedy chcete budit, volte raději model s integrovaným reproduktorem.

Pro podrobný test každého výrobku klikněte na odkaz

Již testovaná rádia - odkaz vede na příslušný článek


Pure Evoke Flow - krása, elegance a funkčnost

Pure je v oblasti digitálních rádií jednou z nejzavedenějších značek. Už na první pohled výrazně boduje designem a ani ve funkčnosti nijak nezaostává.

PURE front

FM a DAB

Základní funkcí rádia pro rozvinuté země je příjem DAB (včetně DAB+, Band III 174-240 MHz, L-Band 1452-1490 MHz) rozhlasu. U nás se vysílání v tomto formátu teprve chystá (v Praze a Brně již probíhají testovací vysílání - viz tento a tento článek). Pure tedy použijete především jako přijímač internetových a FM rádií a také jako streamovací zařízení pro šíření hudby po bytě.

Displej - Pure Evoke Flow
DAB rozhlas u nás nevysílá. Zkušební vysílání zatím běží v Brně. Situace by se však mohla změnit již letos.

Za tímto účelem je vybaven technologií wi-fi, která zvládá i zabezpečení WPA2. Pro příjem terestriálně šířených stanic je na zadní straně teleskopická prutová anténa. FM tuner je vybaven funkcí RDS. Jelikož však většina stanic u nás nevysílá kromě svého názvu žádné smysluplné informace (např. jaká skladba právě hraje), je RDS spíše příjemným zpestřením.

Displej - Pure Evoke Flow
Příjem FM tuneru je velmi slušný i bez vytažení antény. Informace na snímku má na svědomí funkce RDS.

Pro FM nabízí pure 10 a pro DAB 30 pamětí pro uložení oblíbených stanic. Příjem VKV je spolehlivý a v Praze není ani nutné pro většinu stanic anténu vytahovat.

Displej - Pure Evoke Flow
K dispozici je 10 pamětí pro FM rozhlas a 30 pro DAB, neomezený počet pro internetová rádia.

Internetová rádia

Jakmile pure vybalíte z krabice, zapojíte do zásuvky a připojíte k bezdrátové síti, je okamžitě schopen přijímat přibližně 10 000 rozhlasových stanic z celého světa. Stačí si vybrat. Vyhledávat lze podle názvu stanice, žánru, země původu, jazyka a kvality vysílání. Stejným způsobem lze hledat mezi podcasty.

Displej - Pure Evoke Flow
Vyhledávání je jednoduché, účelné a rychlé. Otočením otočného ovladače vyberete daný parametr, stiskem potvrdíte a z přednastavených položek opět točením vyberete.

Stanice lze během poslechu přidávat do seznamu oblíbených stiskem jediného tlačítka. Duplicit se obávat nemusíte, protože klávesa je podsvícena a použitelná pouze tehdy, pokud ještě stanice mezi oblíbené zařazena nebyla.

Displej - Pure Evoke Flow
Internetových rádií nabízí pure cca10 000.

Další možnost spravování a vyhledávání stanic a podcastů nabízí internetový portál The Lounge, který spolupracuje se všemi rádii Pure. Jednoduchým způsobem na něj rádio přihlásíte zadáním výrobního čísla a kódu, který vám stránka vygeneruje a pošle e-mailem.

PURE back open
Pokud si k pure dokoupíte akumulátor, můžete jej používat třeba i na zahradní party. 

Potom již můžete libovolně třídit a organizovat položky v seznamu oblíbených stanic a podcastů. Pro každého uživatele je možné vytvořit samostatný seznam. Veškeré změny provedené na webu se ihned po zapnutí projeví i na rádiu. Počet pamětí není omezen.

Počet stanic není omezen výběrem redaktorů stránek The Lounge. Nové streamy lze přidávat v sekci Favourites.

Displej - Pure Evoke Flow
Ve výběru podcastů nechybí ten nejlepší. Pořad Rádia Česko Příběhy 20. století. Po jeho poslechu se nedoporučuje potkat komunistu. Sazba za vraždu je totiž vysoká...

Pure nabízí také specialitu, kterou mimo Logitech Squeezebox (ve skromnější podobě) ostatní konkurenti nemají. Speciální sekce Pure Sound obsahuje desítky nejrůznějších zvuků. Od ledové bouře přes praskání ohně až po zvuk ptáků v pralese nebo jarní louky. Uklidňující a také trochu... zvláštní. Dnešní přetechnizovaná doba si prostě žádá své...

Displej - Pure Evoke Flow
Uklidňující švitoření ptáčků nebo uši rvoucí polární bouře? Pure vám pustí obojí.

Pure lze přenášet mezi jednotlivými sítěmi, přístupové údaje si pamatuje. Vždy je potřeba pouze ručně vybrat patřičnou síť. Heslo přiřadí přístroj sám.

Displej - Pure Evoke Flow
Je libo reggae? Nebo raději balkánskou dechovku? Na internetu cokoliv.

Hudba bezdrátově po celém bytě

Pure umožňuje přes wi-fi streamování hudby v rámci UPnP. Stačí tedy jakýkoliv síťový disk (NAS) nebo obyčejný USB disk připojený na domácí router s patřičným nastavením (tj. musí podporovat UPnP).

Displej - Pure Evoke Flow

Pure zobrazí stromovou strukturu adresářů podobně jako průzkumník ve windows. Stejně jako ostatní rádia v testu měl i pure trochu problémy s načtením velkokapacitních disků (nedokáže je načíst najednou). NAS s kapacitou 1 TB byl již zcela nad jeho síly (stejně jako nad síly reva a obou sagemů). Pokud však prohledáváte disk postupně, tedy adresář po adresáři, nemá pure nejmenší problém ani s takto "obřím" diskem.

Pure dokáže streamovat soubory ve formátech WMA (Standard V9), WAV, AAC, MP3, MP2 a Real Audio.

PURE zadek
Na zadní straně přehrávače jsou výstupy (3,5mm jack) na: zleva - USB port pro upgrade firmwaru, výstup pro připojení reproduktoru pro stereo poslech, výstup na sluchátka, výstup do audiosestavy, vstup pro externí zdroj zvuku (např. MP3 přehrávač).

Jak poslouchat - nejlepší zvuk v testu

Rádio má integrovaný reproduktor o výkonu slušných 7 W RMS. Zvuk je v rámci kategorie vynikající a ze všech čtyř testovaných rádií jasně nejlepší. Lepší jsme v redakci ještě neslyšeli (mluvíme pochopitelně o kategorii radiobudíků a internetových rádií).

Displej - Pure Evoke Flow
Ve stand-by režimu se na displeji zobrazuje čas a datum. Pokud nechcete být v noci rušeni svítícím displejem, dá se vypnout. Kdykoli lze čas i datum zobrazit dotykem na madlo.

Vynikajících výsledků dosahuje i při poslechu přes sluchátka. Jako jediný nabízí samostatný výstup pro připojení ještě jednoho reproduktoru pro stereo poslech (nutno dokoupit zvlášť). Zvuková kvalita výstupu je taktéž velmi dobrá.

Velmi nás však zklamal výstup pro připojení rádia do domácího audiosystému. Síla výstupu je ovlivněna regulací hlasitosti, navíc nelze nijak vypnout integrovaný reproduktor. Pure tak prakticky připojit nelze, protože buď reproduktor řve, nebo je absolutně ticho, pak však nejde ani žádný signál do audiosystému.

Do ložnice i na noční stolek

Evoke Flow je ideální na noční stolek nebo třeba do kuchyně. Má totiž budík i kuchyňské odpočítávací hodiny (až 23 hodin). Po uplynutí času přestane rádio hrát. Dotykové kovové madlo slouží jako snooze - tedy odložení zvonění budíku. Délku prodlevy lze nastavit. Nevýhodou je, že flow vás vzbudí pouze pípáním nebo poslechem DAB rádia, které však v ČR zatím nevysílá.

Displej - Pure Evoke Flow
Ráno vás probudí postupně se zesilující pípání.

Nechybí samozřejmě funkce Sleep (až hodina a půl) - tedy nastavení času, po jehož uplynutí se rádio samo vypne. Pokud v menu nastavíte, že se má displej ve stand-by režimu vypnout, lze jej kdykoliv rozsvítit dotykem madla. V noci se tak kdykoliv můžete přesvědčit, kolik je hodin, kolikátého je a zda máte správně nastavený budíček. Přitom vás ve spánku neruší žádný svítící neon. Výborná funkce.

Displej - Pure Evoke Flow
Odpočítávání času se hodí nejen do kuchyně.

OLED displej reaguje na hladinu okolního osvětlení a s jeho klesající intenzitou se snižuje i intenzita jeho podsvětlení.

Ovládání - dotykem i jinak

Ovládání je jedním slovem pohodlné. Lze mít pochopitelně výhrady k dotykovým tlačítkům (těch je celkem pět), ale ačkoliv v redakci nepatříme právě k příznivcům tohoto typu ovládání, pure nás potěšil.

Displej - Pure Evoke Flow
Hlavní menu: poslech DAb rádia, The Lounge je vstup ke všem internetovým rádiím a podcastům, Media Player je pro streamování hudby z NAS nebo síťového disku, FM tuner, Auxiliary input přepne pure do režimu, kdy funguje jako zesilovač a reproduktor připojeného MP3 přehrávače.


Vždy se rozsvítí pouze to tlačítko, které můžete použít. Na displeji se zároveň objeví nápověda, co jeho stiskem vykonáte. Dva otočné voliče taktéž fungují jako klávesy. Levý slouží pro regulaci hlasitosti, stisk potom k okamžitému ztlumení. Pravý pro listování v menu a jednotlivých seznamech. Stiskem lze provést výběr nebo zanoření do nabídky. Vpravo od tří kontextových dotykových kláves je tlačítko pro návrat o úroveň výše.

Displej - Pure Evoke Flow
Základní menu pro poslech internetových rádií: My favourites - oblíbené, Stations - abecední seznam stanic, kde je možné vyhledávat, Listen again - služba některých zahraničních FM rádií, která umožňují opakovaný poslech pořadů, které posluchač ve vysílacím čase nestihl, Podcast - výběr a vyhledávání podcastů, PURE Sounds - výběr několika desítek zvuků (bouře, praskání ohně, zvonění atd.)

Madlo má kromě své "přenášecí" funkce ještě úlohu Snooze pro zamáčknutí budíku. V noci stačí pouhý dotyk a zhasnutý displej se rozsvítí a vy víte, kolik je hodin. Při dotyku madla začne reproduktor nepatrně pískat. 

Něco navíc...

Z celé čtveřice nabízí pure největší množství dokoupitelných doplňků (akumulátor, přídavný reproduktor, dokovací kolébka pro iPod s dálkovým ovladačem). Jako jediný však není z výroby vybaven dálkovým ovladačem - ten je také nutno dokoupit.

Pure pravidelně dbá na upgrade firmwaru. Ten je možný buď přes wi-fi, nebo připojením USB paměti. Aktuálně byla například přidána možnost příjmu DAB+.

Předpokládaná cena rádia se po přepočtu z eur pohybuje pod hranicí 6 000 Kč. Redakce má k dispozici testovací vzorek od společnosti Teleko, s. r. o. Tímto děkujeme.

 Plusy  Minusy

+ krásný design
+ jednoduchá obsluha
+ vynikající zvuk
+ vše v jednom - FM, DAB, stream i internetová rádia
+ lze přidávat stanice jež nejsou v seznamu na www.thelounge.com

- špatné propojení s domácím audiosystémem
   


Revo Pico WiFi - do koupelny i na zahrádku

Revo Pico má jako jediné ze čtveřice integrovaný akumulátor a díky tomu není závislé na elektrické síti. Na jedno nabití dokáže hudbu streamovat tři hodiny. Rádio je navíc odolné proti stříkancům vody a v klidu jej lze používat v koupelně nebo na zahradě. Dálkové ovládání má taktéž částečně! voděvzdornou úpravu a není problém jej používat mokrýma rukama.

Revo front

Revo je tradiční výrobce internetových rádií. Na Technetu jsme již testovali modely Blik a Mondo. Pico je však od nich svou přenosností zcela odlišné.

FM i internetové rádio úplně kdekoliv

Revo má integrovaný FM tuner bez RDS. K dispozici je pouze pět pozic pro uložení oblíbených stanic. Na dálkovém ovladači také naleznete příslušných pět přímých voleb. Uložení do paměti provedete dlouhým stiskem. Na těle přístroje pak skrze kontextové menu. Příjem je spolehlivý i při zatažené anténě. Částečné automatické ladění vyhledá vždy nejbližší další stanici.

Revo back
Výstup na sluchátka i vstup pro adaptér jsou chráněny pružnou gumovou krytkou proti vniknutí vlhkosti.

Revo nabízí největší počet okamžitě dostupných internetových stanic - přes 15 000. Další streamy a stanice lze libovolně přidávat prostřednictvím spolupracujícího portálu Reciva.com. To je jeho zásadní výhoda například oproti přístroji Pure a oběma sagemům.

Displej - Revo Pico WiFi

Displej - Revo Pico WiFi
Na displeji se během poslechu střídají údaje - potřebné o bitrate s těmi nepotřebnými

Stanice lze v přehrávači vyhledávat podle žánru a země původu. Lépe a rychleji je naleznete fulltextovým vyhledávačem na zmíněném portálu Reciva. Tamtéž lze přidávat streamy (stanice i podcasty), které zatím v adresáři Recivy nejsou (toto například pure a Sagem 700 neumožňují).

Displej - Revo Pico WiFi
Radio Luxembourg. The Legend is back...

Přitom ještě před několika měsíci bylo ve výběru "pouze" 12 000 stanic. Reciva je zároveň i komunitní web, kde si můžete s ostatními vyměňovat názory a rady. Na základě vašeho výběru vám taky doporučuje k poslech rádia, která ještě neznáte.

Displej - Revo Pico WiFi
Pico nabízí zdaleka nejvíc internetových rádií k okamžitému poslechu. K těmto můžete pohodlně přidávat další. Třeba i to svoje...

Stanice i podcasty je možné třídit do libovolného počtu seznamů oblíbených položek. Jakmile je na internetu seznam vytvořen, objeví se po zapnutí i v rádiu. Přidané stanice jsou uloženy pod položkou My Stuff a dále pak logicky pod My Stations, My Podcast a My Streams (tj. stanice, které nepocházejí z adresáře Recivy).

PURE antena

Bezdrátově z notebooku i síťového disku

Revo umí výborně streamovat hudbu ze síťových úložišť. Buď pomocí UPnP, nebo jednoduše přes sdílení ve windows. Stačí označit příslušné složky ke sdílení a revo si je už v rámci domácí sítě najde. Pokud chcete hudbu streamovat i bez zapnutého počítače, budete potřebovat router s funkcí UpnP nebo například NAS (síťový disk).

Displej - Revo Pico WiFi

Displej - Revo Pico WiFi
Pod položkou My Stations se skrývají stanice z adresáře Reciva.com přidané mezi oblíbené. My Streams jsou rádia a podcasty, které přidáte do adresáře vy.

Streamovanou hudbu lze třídit dle názvu a interpreta. Revo také dokáže zobrazit adresář po adresáři. Nevyužívá přitom bohužel oba řádky, takže na jednu obrazovku vidíte vždy pouze jeden adresář.

Pomocí dálkového ovládání lze playback kdykoliv pozastavit nebo mezi jednotlivými skladbami přeskakovat. Na displeji se zobrazuje název skladby, odehraný čas a bitrate (datový tok).

Takzvaný Media Player (přehrávání streamované hudby) najdete v hlavním menu. Nemá však na těle přístroje ani na dálkovém ovladači své tlačítko.

Revo jako zesilovač na cesty

Revo má vpředu vstup (3,5mm jack) pro připojení jakéhokoliv externího zdroje zvuku (např. MP3 přehrávač). Funguje pak jako zesilovač a reproduktor zároveň. Díky nezávislosti na elektrické energii je tato funkce ideální například do horské chalupy.

Revo linkovy vstup
Linkový audio vstup (3,5mm jack) je umístěn za pružnou gumovou krytkou na přední straně přehrávače.

Pico bohužel nelze připojit do domácí audiosestavy. Nemá k tomu potřebný výstup a není na to ani určeno. Teoreticky tak však lze učinit přes sluchátkový výstup. Ten je ale pochopitelně ovlivněn regulací hlasitosti.

Veškeré vstupy a výstupy jsou ukryty pod pružnými krytkami, aby se dovnitř nedostala vlhkost.

Rozměry rádia: 167 mm x 10 5mm x 105 mm

Zvuk - na sluchátka nejlepší z testu

Zvuk z integrovaného reproduktoru je pouze průměrný. Hrají pouze středy, výraz je plochý a při vyšší hlasitosti až agresivní. Naopak poslech na sluchátka nás velmi mile překvapil. Je nejlepší z testu. Projev má méně basů, ale je živý a výrazný.

Ovládání - s dálkou žádný problém

Pico Wifi se nejlépe obsluhuje dálkovým ovladačem. Z něj jsou pohodlně dostupné všechny funkce. Na rozdíl od pure a stejně jako u obou sagemů dostanete dálkové ovládání v ceně základního setu.

Revo DO
Dálkové ovládání je v ceně.

Přehrávači dominuje otočný volič, který je zároveň i potvrzovacím tlačítkem. Pokud chcete například regulovat hlasitost, musíte nejprve stisknout klávesu Volume a pak kolečkem nastavit požadovanou úroveň. Volič slouží i k rychlému listování v menu a seznamech. Na předchozí úroveň je vždy možný návrat stiskem tlačítka Back. Pro přepínání mezi FM a internetem slouží klávesa IR/FM.

Revo bohužel nijak neindikuje stav akumulátoru, a to ani při nabíjení. Těsně předtím, než se přístroj vypne, objeví se hláška Battery exhausted.

Něco navíc…

K revu dostanete v základním balení vše potřebné, včetně výměnných zástrček pro použití ve Velké Británii. Dokoupit si můžete autonabíječku, která revo promění ve společníka na dlouhé cesty autem. V kempu, kde mají wi-fi, tak můžete v klidu poslouchat svá oblíbená rádia.

Revo Wifi redakci do testu poskytla firma Digital Radio, s. r. o. Kontakt na digitalniradio.com. Tímto děkujeme. Cena za komplet 5 590 Kč.

 Plusy  Minusy

+ integrovaný akumulátor pro poslech i mimo dosah elektrické sítě
+ dálkové ovládání v ceně
+ vynikající zvuk přes sluchátka
+ největší počet okamžitě dostupných internetových rádií - přes 15 000

- chybí stand-by režim

   


Sagem MY DU@L RADIO 700

Sagem 700 side

Sedmistovka od Sagemu trochu připomíná budík s ručičkovými hodinami – jen má místo ciferníku reproduktor. Funkce hodin se nicméně nevzdává, ve formě velkých alfanumerických znaků je zobrazuje na displeji.

Sagem 500 disp 3
Zobrazení hodin

Nabízí dva časy pro buzení, přičemž si můžete zvolit, jakým zdrojem hudby vás probudí a jak hlasitě to bude. Nechybí ani automatické vypnutí po usnutí, tedy Sleep, v rozsahu 0-60 minut. Čas si sagem řídí sám, podle internetu (NTP).

Sagem 700 DO

Zde ale podobnost s budíkem končí. Přijímač dovede přehrávat internetová rádia, streamovat hudbu z UPnP serverů, přehrávat muziku z USB paměti a přijímat FM vysílání.

Hudební výlety do světa

Přístup k internetovým rádiím je realizován pomocí portálu V-Tuner, který v současnosti obsahuje více než 12 tisíc stanic. Velkou nevýhodou oproti druhému testovanému sagemu je absence "V-Tuner ID", což znamená, že přístroj nemůžete v portálu registrovat a upravovat oblíbené položky a především přidávat vlastní streamy. A to je veliké minus.

Sagem 700 buttonky 2
Ovládacími prvky na vrchní stěně uřídíte většinu funkcí rádia


Příklad: Nabídka stanic RadioIO je zde pouze v bitrate 64 kbit/s, přičemž svépomocí byste si mohli přidat i kvalitnější 128 kbit/s.  A Český rozhlas 3 – Vltava je v nabídce jen v ubohém 32 kbit/s streamu.
Třídění a vyhledávání stanic je zcela klasické, takže lokalita a žánr, lehce nadstandardní jsou kategorie "Populární" a "Nově přidané. Zadání jména stanice (nebo alespoň počátečního písmena) není možné, takže někdy se při listování delším seznamem stanic docela doslova nacvakáte. Kteroukoli stanici však můžete přidat mezi "oblíbené", takže pro příště se obejdete bez hledání.

Sagem 700 back
Zleva: Hlavní vypínač, konektor pro napájecí adaptér, konektor pro připojení antény, konektor linkového vstupu AUX, analogový stereofonní linkový výstup, LAN ethernetový port, konektor pro připojení wi-fi anténky

Datové přenosy po bytě

MY DU@L RADIO 700 (složitější název už asi vymyslet nemohli) se dokáže připojit k jakémukoli UPnP úložišti v síti, v mém případě k bezdrátovému NAS. Stejně jako všechny ostatní si sagem neporadil s vytvořením knihovny multimédií (stovky interpretů a tisíce alb), ale ochotně procházel adresářovou strukturou disku. Reakce byly bleskurychlé, pokud máte sbírku logicky tříděnou, je to pohodlný způsob. Jen pozor, přístroj neumí české znaky.

Sagem 500 disp 7
Displej při reprodukci internetového rádia

Podle návodu by se měl připojit i ke sdíleným médiím ve windows (XP s WMP 11 a Vista), avšak nám se to nepodařilo. Oba sagemy se v systému registrovaly pro sdílení, ale zatvrzele se odmítaly připojit. Mohlo jít o souhru okolností či vadu firmwaru – ale nepodařilo se.

Sagem 700 USB
USB port je vyveden prakticky na čelní stěně

Praktickým zdrojem nahrávek může být i USB paměť, přehrávač si poradí s MP3 a WMA soubory, zobrazí i ID3 tagy.

Průzkum v blízkém okolí -  analogovém éteru

Pokud by vás omrzely tisíce stanic z celého světa a chtěli byste zkusit, co se vysílá v blízkém okolí, potěší vás perfektně pracující FM tuner. Po prvotním zapnutí prohledá celé pásmo a naladěné stanice uloží – díky RDS je opatří názvy, a tak si při listování seznamem nemusíte pamatovat frekvence. Já jich chytil 19 (Praha na kopci) a všechny byly zcela čisté. Naladěný seznam lze kdykoli aktualizovat.

Sagem 700 disp 2
Seznam uložených FM rádií

Zcela nepochopitelnou volbou je konektor "jack" pro připojení antény z příslušenství (kus drátu), klasický koaxiál by slušel lépe – byla by tak možnost připojit domovní anténní rozvod.

Nic moc reproduktor, velmi dobrý výstup

Nepříliš lichotivě musím hovořit o vestavěném reproduktoru. Není tak tragický jako u Revo Pico, ale kvalit pure zdaleka nedosahuje. Zvuk je poměrně živý, chybí mu však hutnější podání, vše se odehrává v pásmu středů a nižších výšek. Minusem je také nižší maximální hlasitost. Do ložnice na poslech před usnutím, případně do kuchyně jako podkres k mytí nádobí dostačuje, ale na serióznější poslech určitě není.

Sagem 700 disp 1
Displej při reprodukci MP3 

To linkový výstup je jiná káva – nejlepší v testu. Zvuk je hutný a plný, hezky se poslouchá. Basy sice jsou trochu topornější a méně výrazné, ale jinak mu při srovnání s konkurencí není co vytknout. Ba naopak. Není agresivní ani nenudí.

Cena: 4 750 Kč

 Plusy  Minusy

+ snadná obsluha a bezproblémový provoz
+ velmi slušný zvuk z linkového výstupu
+ rychlá odezva na pokyny
+ výborný FM tuner
+ má USB vstup

- horší zvuk vestavěného reproduktoru
- nelze přidávat další stanice do seznamu V-Tuner
- nemá sluchátkový výstup

   


Sagem My Web Tuner 500

Sagem 500 front

Tvarově opravdu originálně pojatá skříň přehrávače vypadá, jako kdyby ho nad displej bodla včela a otekl – vysoké čelo volně se svažující dozadu. Od ostatních v testu se liší především absencí vestavěného reproduktoru. Zvuk je vyveden konektory cinch pro připojení zesilovače, AV receiveru, aktivních reprosoustav či mikrosystému.

Sagem 500 side

Vzhledem ke koncepci je škoda, že není vybaven i digitálním zvukovým výstupem. Signál by tak obešel D/A převodníky a ekvalizaci přehrávače a podstatně kvalitněji by ho mohl zpracovat kupříkladu AV receiver.

Sagem 500 back
Zleva: hlavní vypínač, konektor síťového adaptéru, analogový stereofonní linkový výstup, LAN ethernetové připojení, USB port. Wi-fi anténka je zabudovaná uvnitř.

Ve většině možností a funkcí je zcela shodný s testovaným stájovým kolegou, proto se zaměříme jen na rozdíly. Nejprve na to, co nemá.

Sagem 500 DO

O absenci reproduktoru jsme si řekli hned v úvodu. Dalšímu škrtu neunikl FM tuner, zmizel beze stopy. Ačkoli zůstala dvojice alarmů, je zde využití sporadické – buďto by muselo být připojené reprodukční zařízení v provozu celou noc, nebo by se muselo jiným časovačem také vzbudit. A to je trochu krkolomné...

Sagem 500 disp 6
Hlavní menu přehrávače

Naopak oproti sedmistovce je zde jedno velmi zásadní vylepšení – v přístroji naleznete V-Tuner ID, kterým přístroj na portálu V-Tuner zaregistrujete. Pak můžete snadno vytvářet seznam oblíbených stanic (efektivně je vyhledávat) a především přidávat vlastní streamy - snadno doplníte ty, které mezi více než 12 000 předvolenými chybějí. A ačkoli se to nezdá - je jich stále dost.

Sagem 500 disp 1
Displej během přehrávání MP3 skladby z NASu

Připojení k UPnP mediaserveru či USB flashové paměti (port nesmyslně na zadní stěně) funguje zcela identicky jako u sedmistovky.

Sagem 500 disp 5
Nejlépe funguje prohlížení disků. Vytvoření knihovny z desítek gigabytů hudby je nad síly přehrávačů

K testování dorazil předprodejní vzorek, je možné, že finální verze dozná lehkých funkčních změn. U obou sagemů lze firmware upgradovat pomocí USB portu.

Sagem 500 disp 4
Brouzdání adresáři s muzikou v NAS.

Zvukový projev patří k průměru – nemá v rámci kategorie zásadní nedostatky, ale díky méně výrazným basům a nepříliš prokresleným detailům začne po chvíli poslechu trochu nudit. Vyšší středy jsou zbytečně ostré. Charakter zvuku lze ovlivnit čtveřicí žánrových ekvalizačních průběhů, nicméně zde by bylo k užitku spíše BBE. K levnějším aktivním reprosoustavám a mikrosystémům jde o dobrou volbu, ke kvalitnějším sestavám doporučujeme modelově vyššího stájového kolegu.   

Cena zatím nebyla stanovena.

 Plusy  Minusy

+ snadná obsluha a bezproblémový provoz
+ rychlá odezva na pokyny
+ má USB vstup

- zvuk je horší než u stájového kolegy
- zvláštní, poněkud nepěkný vzhled
- nemá sluchátkový výstup

   


 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největši dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 plazmový televizor  Panasonic TH-42PZ700
 

Plazmový televizor s 42" Full HD panelem se vyznačuje dokonalým podáním černé barvy a jemnou gradací (4 096 stupňů) a bohatostí (68 miliard) barev. Spolu s dostatkem přípojných míst, kombinací analogového i digitálního tuneru je ideální pro redakční testy ve vysokém i standardním rozlišení.
 www.panasonic.cz

 LCD televizor  Samsung LE40F71B
  Zástupce cenově dostupné třídy LCD televizorů má 40" Full HD panel s odezvou 8ms a dynamický kontrast 6 000:1. Používáme ho pro testy zdrojů signálu s vysokým i standardním rozlišením, často je k němu prostřednictvím HDMI připojen počítač.
 www.samsung.cz
 herní konzole/blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 Blu-ray přehrávač  Panasonic BMP- BD30
  Moderní blu-ray přehrávač střední třídy používáme jako zdroj HD (až 1080p) i SD signálu pro testování televizorů a recenzujeme na něm nové BD tituly. Prostřednictvím HDMI 1.3 přehrává i moderní zvukové formáty Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS HD Master Audio a 7.1-channel PCM.
 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberta Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5-35 000 Hz ocením u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením blu-ray i HD DVD disků a vypalováním blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk blu-ray titulů. 
http://cz.europe.creative.com/

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem doplňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 55 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 46 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 55 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 11 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...