Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otestovali jsme rádio budoucnosti: FM, DAB, wi-fi i internetové stanice

Revo Blik Radiostation nabízí poslech rozhlasu a hudby jako žádný jiný přístroj před ním. Naladíte na něm FM rádio i kteroukoliv z tisíců internetových stanic. Dokáže bezdrátově streamovat hudbu z externího disku nebo počítače a třešinkou na pomyslném dortu je DAB tuner pro příjem digitálního rozhlasu, který se v Praze a okolí testuje.

Rádio budoucnosti blik. | foto: Revo

Unikátnost řešení Revo Blik Radiostation spočívá právě v kombinaci všech zmíněných technologií v jednom zařízení. Jedná se o první zařízení tohoto typu na světě kombinující v sobě FM tuner, DAB tuner, internetová rádia a bezdrátový přístup k hudbě na síťovém úložišti.

Tuzemský posluchač zatím využije především FM tuner (automatické ladění, RDS, 10 pamětí s přímým tlačítkovým vstupem) a především wi-fi pro příjem internetových rádií a podcastů.

Blik funguje také jako domácí bezdrátový "distributor“ hudby. Alba stačí mít uložena na sdíleném disku nebo počítači a přístroj je skrze domácí bezdrátovou síť najde, na displeji zobrazí jejich adresářovou strukturu a samozřejmě také přehraje. Skladby můžete pochopitelně přeskakovat, nelze je přetáčet. Vzhledem k ceně 3 290 Kč (wi-fi verze bez DAB) se jedná o levnou a univerzální variantu obdobných, ale oproti bliku jednoúčelových systémů (nicméně v tomto oboru propracovanějších a také výrazně dražších) od Philipsu (Streamium), Sonos apod.

Blik celek 

Revo Blik Radiostation Revo Blik Radiostation Revo Blik Radiostation
Veškeré informace se zobrazují na přehledném podsvíceném monochromatickém dvouřádkovém alfanumerickém displeji (6,7 cm x 2,4 cm). Pokud přístroj vypnete, jas displeje se ztlumí tak, aby nerušil. Zobrazí se aktuální čas a datum.

Revo Blik umí ze stále rostoucí rodiny internetových rádií (nyní 11 000) stanice vyhledávat podle jména, žánru a dalších atributů. Uživatel si je může přidávat do seznamu oblíbených, který lze podle potřeby dále řadit do libovolného počtu kategorií. Stejným způsobem přehrává a samozřejmě i vyhledává také podcasty.

Stanice i podcasty jsou tříděny podle žánru a země, odkud vysílají. Uživatel si však může zvlášť nechat zobrazit naposledy poslouchané či ostatními posluchači vyhodnocené jako nejlepší.

Blik detail buttonky

DAB tuner si plnohodnotně mohou užívat zatím jen zákazníci ve státech jako je Německo, Velká Británie, Norsko, Švýcarsko, Rumunsko, Austrálie a další. U nás v současné době probíhají testy tohoto způsobu šíření rozhlasového signálu. Princip je podobný jako u digitální televize DVB-T. Zatímco digitalizace televize je v plném proudu, a přesto, že provozovatelé DABu tvrdí, že mohou spustit vysílání prakticky okamžitě, na oficiální provoz si ještě český posluchač počká. První licence FM rádií končí již v roce 2013, ale poslanci chtějí rozhlas plně digitalizovat až roce 2019 - viz článek  Digitální rozhlas obsadí Česko až v roce 2019

Šťastnější a pokrokovější uživatelé v Praze a okolí mohou v rámci zkušebního vysílání (probíhá od června) na své DAB přístroje naladit Rádio Česko, D-Dur, Rádio Wave a Rádio Leonardo.

Blik zadní panel
Anténa pro příjem FM a DAB rozhlasu. Wi-fi anténa je umístěna uvnitř na boku přístroje.

Blik je vybaven i audio vstupem (3,5mm jack - kabel přiložen) pro připojení MP3 přehrávače nebo jiného zdroje zvuku. Slouží potom zároveň jako zesilovač a reproduktor. Nestačí-li vám mono zvuk z integrovaného reproduktoru, můžete přes dva cinche propojit rádio s jiným zesilovačem, případně hi-fi věží apod. Výstup není ovlivňován regulací hlasitosti. 

Blik detail konektory
Výstup na sluchátka a audio výstup (2 cinche - nejsou součástí balení) na propojení se zesilovačem apod. Tento výstup není ovlivňován regulací hlasitosti. Reproduktor bliku je i při propojení stále aktivní.

Blik detail Mport

Blik - display - MPort
Takzvaný mport (3,5mm jack - kabel jack-jack součástí balení) slouží pro připojení MP3 přehrávače nebo jiného audio zařízení. V základním menu po vybrání položky MPort pak blik slouží jako kombo s jedním reproduktorem (mono).

V základním balení naleznete kromě síťové nabíječky i plnohodnotné dálkové ovládání a propojovací kabel k Mportu (3,5mm jack - 3,5mm jack) Revo Blik funguje i jako klasický rádio budík. Vzbudí vás vybranou stanicí.

Blik - dálkový ovladač
Veškeré funkce lze obstarat i pomocí přiloženého dálkového ovladače. Tlačítka je nutné mačkat trochu silněji.

Vybalit, zapojit a sesíťovat

Při zapojování bliku jsem nenarazil na žádnou nelogičnost a manuál (PDF soubor na přiloženém CD) přišel na řadu pouze v jediném případě.

Blik - display - DHCP Blik - display - Internet
Blik - display - Ssid
Připojení k wi-fi: vše lze nastavit ručně, nebo využít automatiku.

Zapojit blik do bezdrátové sítě je dílem okamžiku. Ze seznamu dostupných sítí vyberete požadovanou, a pokud je zabezpečena, pomocí šipek sestavíte z řady písmen, znaků a čísel na displeji dané heslo. Blik neměl problém ani se zabezpečením typu WPA. Pokud přístroj přenášíte mezi dvěma sítěmi, podruhé heslo již zadávat nemusíte, rádio si jej pamatuje a připojí se automaticky.

Blik - display - Shared Media

Podobně jednoduché je to se sdílením souborů (MP3, WMA, WAV, AAC, RealMedia, AU, AIFF) v rámci domácí wi-fi. Nejjednodušší způsob, jak v bliku přehrávat hudbu uloženou na počítači nebo sdíleném disku uloženém třeba v jiné místnosti, je následující: příslušný adresář stačí ve Windows označit jako sdílený. Za okamžik se objeví i na displeji bliku. Přístroj zobrazuje stromovou strukturu adresářů stejně, jako ji vidíte na počítači. Skladby lze přeskakovat, nikoliv přetáčet. Hudbu lze sdílet i pomocí Windows Media Playeru (UpnP) nebo sdíleného disku (CIFS). Blik spolupracuje i s Mac OS.

Využití této funkce a poslech internetových rádií samozřejmě předpokládá, že uživatel je v dosahu nebo má doma zavedenu bezdrátovou síť.

Blik vrchni pohled

Zvuk bliku není při poslechu přes integrovaný reproduktor nijak oslňující (zní poněkud zastřeně). Je však zcela dostačující k poslechu rádií i streamované hudby jako zvukové kulisy. Blik má také dostatečný výkon, aby s ním bylo možné ozvučit celý obývák. Pro ideální výsledek je nutné propojit přehrávač se zesilovačem nebo jinou vhodnou audio aparaturou.

Mluvené slovo, nebo raději rock?

Přehrávač blik pracuje se seznamem internetových rádií uloženým na stránkách wifiradio-frontier.com. Ten čítá více než 11 000 stanic (včetně českých rádií) a libovolný počet dalších do něj můžete přidat. K tomu je nutné se na stránky nejprve zaregistrovat zadáním přístupového kódu, který vygeneruje sám blik (Get access code). Poslouchat však samozřejmě můžete i bez registrace, jen nemůžete rádia přidávat. Registrace je zdarma a nezabere víc než minutu.

Blik - display - podcasts Blik - display - genreBlik - display - list Blik - display - favourite 
Blik - display - oblibene Blik - display - my added stations
Blik - display - Search station
Na displeji bliku si pomocí přehledného menu můžete vybírat z nepřeberného množství internetových stanic a podcastů. Ty jsou předtříděny do několika seznamů (podle žánru, lokality, odkud rádio vysílá, podle abecedy, podle oblíbenosti, ale i podle toho, jaké stanice byly naposledy poslouchány. Další seznamy si může vytvořit sám uživatel. V rámci My Favourites Stations lze vytvářet neomezené množství podsložek (zde položka Oblibene - viz dále). V My Added Stations se zase zobrazí ty stanice, které do bliku uživatel přidal prostřednictvím internetové stránky wifiradio-frontier.com. Stejně jako na webu lze i přímo v přístroji stanice vyhledávat zadáním názvu nebo jeho části.

Rozhraní stránek je velmi intuitivní a příjemné. Můžete zde internetové stanice přidávat (složka My Added Station), zařazovat mezi oblíbené (My Favourites Stations) a třídit do podadresářů (seznamů) dle libosti. Počet seznamů není nijak omezen. Podobně můžete činit i s podcasty. Ty však v aktuální verzi nelze přidávat. To znamená, že můžete přehrávat pouze ty, co jsou v seznamu na stránkách wifiradio-frontier.com. Českých tam naleznete zatím 73.

Vzhled stránek  wifiradio-frontier.com

.

Domovské stránky pro Revo Blik Radiostation Domovské stránky pro Revo Blik Radio Station
Vlevo: Pohled na základní obrazovku se seznamem přidaných stanic. Kliknutím na ikonku se srdíčkem a znaménkem + nebo - přidáte/uberete stanici do/ze seznamu oblíbených. Systém se vás zároveň dotáže, zda chcete použít některý ze stávajících seznamů, nebo vytvořit nový. Vpravo: Způsob, jakým lze vložit jakoukoliv stanici, kterou v seznamu čítajícím více než 11 000 položek nenajdete, je velmi jednoduchý. Do prvního řádku vložíte název stanice, do druhého URL streamu, třetí je pro stát, odkud vysílá, čtvrtý pro žánr a poslední pro typ kodeku, v kterém je obsah šířen. Stejně vypadá seznam oblíbených stanic (My Favourites Stations) - všimněte si položky Oblibené na levém screenshotu.

Domovské stránky pro Revo Blik Radiostation Domovské stránky pro Revo Blik Radiostation
Vlevo: Základní seznam internetových rádií rozdělený podle země, ze které vysílají. Stejně tak lze vyhledávat podle žánru, jazyka, oblíbenosti nebo "novosti" (New stations) stanice. Vpravo: správa účtu umožňuje mimo jiné i synchronizaci s vícero rádii.

Stejné složky jako na webu (My Added Station, My Favourites Stations, Location, Genre atd.) i ty vámi vytvořené se okamžitě zobrazují i v přehrávači. Jakmile stanici do seznamu na stránkách přidáte, lze ji okamžitě poslouchat i prostřednictvím bliku. Jinými slovy: změny, které uděláte on-line na internetu, se ihned projeví i na přehrávači. Jednodušší to být snad ani nemůže. Teď už si opravdu stačí pouze vybrat, zda máte chuť na acid jazz, nebo bavorskou dechovku. V bliku můžete mít obojí během pár sekund.

Blik - display - Wi-Fi Blik - display - Radio Luxembourg 
 Blik - display - radio humor Blik - display - WMWY
Během přehrávání lze zobrazit několik druhů informací. Vždy se zobrazuje jméno stanice a v dolním řádku dle výběru: žánr, čas, typ audio kodeku, spektrální analyzér, aktuální čas atd. Na displej se vejdou vždy dvě položky ze seznamu. 

Problém mohou být rádia, nebo lépe řečeno služby, které používají svůj vlastní internetový přehrávač a nenabízejí link (URL), kde se nachází stream. Taková do bliku nepřidáte. Typickým případem je třeba Last.fm nebo Pandora. S Last.fm si poradí zatím pouze podobné, ale dražší zařízení od Logitechu Squezee Box – viz článek Otestovali jsme nekonečný zdroj hudby: Logitech Squeezebox.

Stejně jako FM nebo DAB si i internetová rádia můžete uložit do jedné z deseti pamětí a kdykoliv je vyvolat stiskem příslušné klávesy. K uložení stačí dlouhý stisk. Nejprve se na displeji zobrazí, zda je pozice volná, či co je na ní uloženo. Pokud stisk neuvolníte, uloží se na ní právě poslouchaná stanice.

Blik vrchni pohled zezadu

FM nebo DAB

Blik - display - DAB

V nejvyšší verzi má blik vestavěny oba tunery (levnější je bez DAB). Jak analogový (FM), tak digitální na příjem DAB. DAB neboli Digital Audio Broadcasting může být šířen v několika verzích. Blik si poradí i s DAB+, což je modernější verze DABu využívající kodek HE-AAC známý také jako AAC+. Ten zaručuje vyšší kvalitu zvuku při stejném datovém objemu jako u původního DAB. V testovacím provozu, který v Praze a okolí proběhl a po prázdninách bude pravděpodobně pokračovat, se využívá takzvaného L-bandu (frekvence 1 452-1 492 MHz).

Aktuálně lze na DABu naladit tato rádia: (MPEG2): ČRo WAVE (192 kbit/s) a ČRo REGION (192 kbit/s); DAB+ (AAC): ČRo ČESKO (48 kbit/s), ČRo LEONARDO (56 kbit/s) a ČRo D-dur (64 kbit/s). Kromě Wave žádné z těchto rádií na velmi krátkých vlnách (FM) nechytíte. A nakonec rádio Wave "díky“ Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a Radě ČRo koncem srpna z analogového vysílání zmizí také. Více o testovacím vysílání DAB v článku Digitální rozhlas konečně dorazil do Prahy. Zatím jen na zkoušku.

Blik - display - region Blik - display - Teleko DAB
Blik - display - DAB bitrate Blik - display - Alarm
Blik - display - DAB Full scan Blik - display - FM scan setting
Na displeji se při poslechu DAB rozhlasu zobrazují doplňkové informace podobně jako u RDS nebo internetových rádií. K naladění veškerých stanic vysílajících ve všech normách (včetně L-bandu) je potřeba zvolit Full Scan.

Stanice nemusíte v éteru nijak složitě lovit, stačí jednou zapnout Full scan a všechny dostupné se seřadí do přehledného seznamu (viz. screenshoty).

Blik - display - FM

FM tuner je vybaven funkcí RDS (zobrazuje se žánr nebo charakter vysílaných dat). Spolehlivě ladí i s téměř zasunutou teleskopickou anténou. Stejně jako u DABu a internetových rádií je k dispozici 10 pamětí s přímým přístupem přes tlačítka na přístroji nebo na dálkovém ovládání.

Další funkce

Aktuální čas a datum se na přístroji automaticky nastaví po zapnutí FM rádia. Navolit lze dva časy buzení (denně, pouze pracovní dny, o víkendu). Opakované buzení (Snooze) lze nastavit v rozmezí 5 až 60 minut. Nechybí funkce Sleep (15 až 90 minut), která vypne blik po uplynutí předem nastavené doby. K dispozici je i upgrade firmware přímo ze stránek výrobce.

Blik - display - Alarm Blik - display - set alarm time
Blik - display - SLEEP Blik - display - Factory reset

Koupit, či nekoupit?

V naší redakci vyvolal blik nadšení chlazené pouze faktem, že DAB rozhlas u nás naplno vysílat hned tak nezačne. Naštěstí je v prodeji jak verze s DAB (4 990 Kč), tak i bez DABu za 3 290 Kč. Na poslech internetových rádií bez potřeby počítače je vynikající.

Ovládání přístroje je zcela bezproblémové a intuitivní - ideálně přes dálkové ovládání. První zapojení do bezdrátové sítě a uvedení do chodu nám netrvalo ani minutu.

Blik je ideální a vzhledem k počtu funkcí a jejich kvalitě i levný multimedální přehrávač pro hudební fanoušky, kterým nestačí bohatá sbírka empétrojek, ale chtějí navíc poslouchat i internetová rádia a podcasty a nemít stále zapnutý počítač. Umožňuje také bezdrátové streamování hudby ze síťového úložiště do celého domu nebo bytu. Technicky založení vizionáři ocení DAB tuner, brzy vstávající zase dva budíky.

Revo Blik Radiostation je nekonečný zdroj hudby, mluveného slova, informací...

Technická specifikace:

  • Blik nemá vnitřní paměť
  • Podporované formáty: DAB, DAB+, L-Band, dokáže streamovat MP3, WMA, ACC, AIFF, RM, AU, WAV
  • Displej: alfanumerický podsvícený LCD, dvouřádkový, 6,7 x 2,4 cm
  • Vstupy a výstupy: výstup na sluchátka, audio výstup 2 x cinche, reproduktor, wi-fi, dálkové ovládání
  • Napájení: síťový adaptér
  • Blik nemá integrovaný akumulátor
  • Rozměry: 255 x 120 x 70 mm
  • Hmotnost 670 g

Další informace o výrobku naleznete na českých stránkách distributora digitalniradio.com.
O situaci s digitálním rozhlasem DAB a jeho aktuálním zkušebním provozu se dočtete zde.
Stránky výrobce (v angličtině) naleznete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 14 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

V extrémních podmínkách týrají nabíječky a auta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 1 příspěvek

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 7 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 6 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Seznamte se s budoucím kolegou. V síle i flexibilitě vás snadno překoná

v diskusi je 1 příspěvek

22. dubna 2024  15:15

Humanoidní robot Atlas od Boston Dynamics se odebral na zasloužený odpočinek a nahradila ho úplně...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...