Dárek pro milovníky hudby: internetové rádio a celá diskotéka v jediném přístroji

aktualizováno 
Přehrávat internetová rádia bez počítače a procházet domácí hudební knihovnou z pohodlí pohovky umožňuje Wi-Fi rádio Revo Mondo. Vyzkoušeli jsme, jak zapadne do domácí hudební sestavy.

Revo Mondo - internetové rádio a WiFi přehrávač hudby | foto: Revo

Skoro jakoukoli hi-fi věž, domácí hudební sestavu či domácí kino můžete snadno doplnit o schopnost přehrávat statisíce internetových rádií a muziku, kterou máte uloženou v počítači. Stačí testované Revo Mondo připojit do linkového vstupu a zadat heslo do své bezdrátové sítě - víc zpravidla není třeba dělat.

Právě v jednoduchosti a skoro úplné "blbuvzdornosti" je síla testovaného produktu. Drtivou většinu funkcí uřídíte čtveřicí tlačítek na dálkovém ovladači (dvě šipky, potvrzovací a návratové tlačítko). Navzdory tomu, největší výtky máme právě k logické struktuře menu. 

REVO _1
Dálkový ovladač i přehrávač překvapí opravdu malými rozměry. Navzdory kulatému tvaru se v bocích přístroje neskrývají reproduktory - rádio hraje pouze skrze připojenou aparaturu nebo aktivní reprosoustavy.  

Internetová rádia

V okamžiku registrace přehrávače do sítě máte k dispozici desítky tisíc internetových rádií. 


Aktuální počet stanic, které má Revo v nabídce. Stav k 5.11.2008


Poslechnout si lokální rozhlasové vysílání z cizokrajné země? Stačí kliknout ...


Můžete si ale pustit i lokální zpravodajství vysílané z pražské Vinohradské třídy ...

Jsou tříděna dle žánrů, lokalit vysílání a abecedně, avšak postupné krokové vyhledávání je v tom obrovském množství zdlouhavé a především neefektivní - nikde totiž nevidíte bitrate (datový tok), ve kterém rádio vysílá. Snadno si tak spustíte vysílání například v 32 kbit/s a takto nízkou kvalitu prakticky nejde vydržet. Navíc - a zde je první výtka k logice obsluhy - přístroj si nepamatuje předchozí úroveň výběru, a tak když chcete stanici změnit, musíte podniknout celé vyhledávací kolečko znovu.

Naštěstí zde výrobce nabízí geniální alternativu. Svůj radiopřijímač zaregistrujete (pomocí kódu v paměti přístroje) do webového portálu reciva.com, kde potom můžete stanice pohodlně vyhledávat a vytvořit si vlastní seznam oblíbených rádií.

Reciva
Záložka "My Stations" na portálu Reciva.com

Reciva
"Tagový mrak", ve kterém stanice vybíráte podle jejich lokace, tedy místa, odkud vysílají. Virtuální hudební turistice nic nebrání. 

Ten si přijímač Revo automaticky stáhne a uloží. Stačí v menu vybrat položku "My Stations" a zvolit ze svého výběru. Pokud byste chtěli přijímat i stanici, která v katalogu portálu Reciva není, můžete zde přidat přímo adresu streamu (vysílání). V menu pak vyberete položku "My Streams".

Reakční rychlosti přístroje jsou poměrně slušné, alespoň ve srovnání s některými jinými síťovými přehrávači. Kladně hodnotím i velký displej, který je čitelný i z dálky.

REVO _3
Konektivitu s počítačovou sítí zajišťuje pouze Wi-Fi anténka. Upřímně, klasickou RJ-45 zástrčku pro metalické LAN připojení bych uvítal také.

Přístup do hudební knihovny

Pomocí Reva můžete přehrávat i muziku z vlastní sbírky. Stačí ji mít uloženou na síťovém disku (či jiném uložišti) s funkcí uPNP nebo nasdílenou ve Windows XP či Vista (případně MAC OS). Připojení k hudební knihovně v počítači (domácího mediaserveru i přes Wi-Fi připojeného notebooku) fungovalo zcela bez problémů a perfektně. Skladby byly roztříděny dle ID3 tagů a lze je vyhledávat i podle interpretů a žánrů.


Přehrávání z hudební knihovny z notebooku s Windows Vista. Přístroji nedělá problémy čeština, ani vyšší bitrate.

Velkou výhodou je bezproblémová funkčnost, rychlost reakcí a schopnost si poradit i s 320 kbit/s MP3 soubory (včetně těch s variabilním datovým tokem), drobnou nevýhodou je trochu kostrbatá práce se skladbami. Věřím, že v příští verzi firmware budou některé zbytečné ovládací komplikace odstraněny.

Přístup do síťového disku (NAS) se zhruba 60 GB muziky nedopadl nejlépe (vždy byla načtena jen část skladeb), ale to je poněkud extrémní případ (navíc to nutně nemusí být chybou přehrávače Revo, ale z důvodu chybné spolupráce s NASem). 


REVO _4
Propojení s hudební sestavou má na starosti dvojice konektorů cinch. Potěší sluchátkový výstup (i když bych ho raději viděl z boku), naopak nepotěší absence digitálního výstupu - při propojení s dražší sestavou by se samozřejmě hodil, protože by kvalitu zvuku neovlivnily vestavěné D/A převodníky.

V ostrém provozu

Během testování jsme nezaznamenali žádné potíže s komunikací v síti, Revo fungovalo zcela bez problémů. Osvědčila se kombinace zapojení, kdy do linkového výstupu (který neovlivní regulace hlasitosti) byl připojen zesilovač z poslechové sestavy a do sluchátkového výstupu malé PC reprosoustavy. Ty dobře posloužily při večerním poslechu pohádek či ranním buzení zpravodajskou relací (Revo má hodiny i možnost buzení - nejprve tónem, poté naposledy naladěnou rozhlasovou stanicí).  


REVO _6
Základní čtveřici ovládacích tlačítek a zapínání přehrávače naleznete i na vrchní straně Monda. V případě, že v dálkovém ovladači vyčerpáte baterii (hodinový "knoflík"), stále si bez potíží rádio pustíte.

Zvukový projev při přehrávání rádií odpovídá zvolenému bitrate a kompresní technologii (MP3, WMA, AAC), se kterou daná rozhlasová stanice vysílá. U 192 kbit a více již lze hovořit o kvalitním poslechu. Více nám o zvukových kvalitách řekl poslech kvalitních testovacích MP3 souborů z vlastních zásob. Projev je charakteristický lehkým zdůrazněním nižších kmitočtů a zároveň jemným potlačením výšek - kteréžto neduhy šlo zmírnit korekcí na zesilovači. Jinak je projev frekvenčně bohatý, s velmi slušným vokálem - v rámci běžného poslechu na přiměřeně kvalitní aparatuře nelze mít výhrad.    

REVO _2
Dálkový ovladač má "nepromokavou" úpravu, sáhnout na něj můžete i mokrýma rukama. To může být výhodou například v kuchyni, kde k němu můžete připojit třeba kompaktní PC reproduktory. 

Revo Mondo je perfektně fungující bránou do světa internetových rádií a snadnou cestou mezi hudební sbírkou v počítači a poslechovou aparaturou. Potěší snadné použití a velmi dobrý zvuk, rozčarují některé nelogičnosti v menu. Za cenu 3290Kč je to perfektní tip na dárek pro každého, kdo má internetové připojení.

Vánoce na iDNES.cz

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

AKG N700NC

Příjemný vzhled, bezdrátový přenos zvuku, potlačení okolního hluku a možnost ovládat hlasové asistentky. To je recept...

Najdete na iDNES.cz