Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

  15:16
Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal vlnu dohadů. Fotografie totiž může připomínat invazi obřích pavouků do oblasti, která vypadá jako archeologické vykopávky nějakého města. Vysvětlení je ovšem poněkud prozaičtější, byť některé otázky není tak lehké zodpovědět.
Detaily ze dvou snímků z marsovké družice Mars Expres, který Evropská vesmírná...

Detaily ze dvou snímků z marsovké družice Mars Expres, který Evropská vesmírná agentura nazvala „stopy „pavouků“ v marsovském městě Inků. | foto: ESA/TGO/CaSSIS

Sonda Mars Express krouží kolem Marsu již od roku 2003 a za tu dobu učinila mnoho zajímavých objevů. Pomohla například najít hluboko pod povrchem Marsu velké solné jezero (nebo vrstvu kalu) a loni dokonce zařídila první přímý přenos z jiné planety.

Mise Mars Express zařídila první živý přenos z jiné planety. Trval hodinu

Nyní si na své konto připsala další zajímavý objev, či spíše snímek. Je na něm vidět nápadně strukturovanou oblast, která je zčásti obklopena něčím, co vypadá jako hemžící se pavouci. Samotná Evropská vesmírná agentura (ESA), která sondu spolu s ruským Roskosmosem vyslala a provozuje jí, fotografii popsala „Mars Express zaznamenal stopy „pavouků“ v marsovském městě Inků“.

Záběr zachycuje jižní polární oblast Marsu, a byl zachycen stereokamerou s vysokým rozlišením (HRSC) 27. února 2024, kdy sonda Mars Express snímala planetu během oběhu s pořadovým číslem 25 449. Právě ony tmavé skvrny na snímku jsou „líhní pavouků“ rozesetých po této oblasti. Vzhledem k tomu že rozlišení snímků je 15 metrů na jeden zobrazovací bod (pixel), museli by být takoví pavouci opravdu gigantičtí s velikostí desítek až stovek metrů.

Snímek části Marsu ukazuje vyvýšenou síť lineárních, mřížkovitých hřebenů a stěn známou jako Inca City a roztroušené tmavé skvrny, které naznačují přítomnost prvků známých jako „pavouci“.

Pravda o tom, jak tyto „pavouci“ vznikají, je však mnohem prozaičtější. Když se plynný oxid uhličitý zahřeje na slunečním světle, může na některých místech prorazit plochu nadložního suchého ledu, či chcete-li tuhého oxidu uhličitého, což se někdy označuje jako marťanské gejzíry. Tím se v ledu vytvoří rozvětvené rýhy a protože se tento plyn promíchá s tmavým prachem, který spolu s ním pronikne na povrch, vytvoří se ony tmavé skvrny. Zpravidla vznikají, když na marsovskou jižní polokouli dorazí jaro a slunce začne zahřívat onu zmraženou vrstvu, přičemž se teplo nahromadí na dně vrstev.

Není to poprvé, co vědci pozorují tento úkaz a nazývají ho „pavouky“. Zachytila je již dříve například jiná evropská sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Její záběry ukazovaly tyto vzory ve zřetelnější podobě.

Výsek povrchu Marsu pořízený sondou Trace Gas Orbiter, která je součástí mise ExoMars. Vpravo fotografie zachycuje část erodované kráterové pánve a tmavé skvrny s úponky, které nápadně připomínají pavouky.

Na druhou stranu obrázky sondy Mars Express ukazují tmavé skvrny na povrchu, zatímco TGO zachycuje také pavučinovité kanály, které jsou vyřezány do suchého ledu pod povrchem.

Ruiny města na Marsu?

Zatímco u „pavouků“ si jsou vědci jisti jejich původem, poněkud záhadné pravidelné tvary marsovského „města Inků“ jasnému vysvětlení zatím odolávají, ale o názvu mají jasno.

„Důvod tohoto názvu není žádnou záhadou, lineární, téměř geometrická síť hřebenů připomíná incké ruiny. Město Inků, známé spíše jako Angustus Labyrinthus, bylo objeveno v roce 1972 sondou NASA Mariner 9,“ vysvětlují odborníci z ESA.

Podle odborníků z ESA se „město“ nachází uvnitř velkého kráteru, který vznikl nárazem horniny z vesmíru do povrchu planety. Tento náraz pravděpodobně způsobil, že se na okolní planině vytvořili zlomy, které byly následně vyplněny stoupající lávou a od té doby časem erodovaly.

Snímek části Marsu ukazuje vyvýšenou síť lineárních, mřížkovitých hřebenů a stěn známá jako Inca City a roztroušené tmavé skvrny, které naznačují přítomnost prvků známých jako „pavouci“.

Jisti si ale nejsou a tak to, jak útvary vznikly, zatím není přesně objasněno. Někteří vědci si totiž myslí, že za vznikem těchto útvarů může být proměna písečných dun v kámen v dlouhém časovém období. Tuto teorii podporuje fakt, že směrem ke střední části se krajina poněkud mění, velké oblé a oválné víry vytvářejí efekt připomínající mramor. Předpokládá se, že k tomuto efektu dochází při opotřebení vrstevnatých usazenin v průběhu času.

„Nebo by hřebeny mohly být „eskery“, klikaté struktury související s ledovci,“ uzavírají příběh jedné z pravděpodobných variant vzniku Inca City lidé z ESA.

24. května 2019

Autor:

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Advantage Consulting, s.r.o.
STATIK - SLUŽEBNÍ AUTO (50-80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.