Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ptáci nosit roušky nemusí. Pusťte si je do bytů, projasní vám den

Nařízené omezení pohybu mnohé z nás uvěznilo uvnitř bytů a přírodu v lepším případě pozorujeme jen z oken nebo balkónů. Snesitelnější by to mohlo být díky projektu SlowRadio – do uší si můžete pustit přímý přenos zpěvu ptáků a zvuků jihočeské přírody. Mikrofony jsou po zimní přestávce opět v provozu.
Zpěv ptáčků v přímém přenosu.

Zpěv ptáčků v přímém přenosu. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Dva špičkové mikrofony Sennheiser MKE 600, nízkošumové mikrofonní předzesilovače Triton Audio, desítky metrů kvalitních kabelů Tasker, externí zvuková karta s mikrofonními zesilovači a fantomovým napájením Steinberg a streamovací počítač Fujitsu – tato sestava již čtvrtým rokem přenáší 24 hodin denně 7 dní v týdnu zpěv ptactva a zvuky přírody z jižních Čech. Přestávku si dává jen na zimu, kdy ptactvo utichne. Ptactvo se již vrátilo a tak zimní přestávka projektu SlowRadio skončila.

Jak si přenos pustíte?

Ve webovém prohlížeči půjdete na stránku www.slowradio.cz, kde se načte přehrávač. Podle kvality svého připojení si vyberete kvalitu streamu (nejlepší je MP3 320 kbit/s) a spustíte přehrávání. Pomocí Bluetooth, AirPlay, ChromeCast a dalších jej můžete vyslat na bezdrátové reprosoustavy i hudební sestavy. Anebo si můžete pustit ptáčky do uší prostřednictvím sluchátek.

Web projektu SlowRadio, na kterém si stream pustíte

Alternativně můžete stream SlowRadia nalézt i v aplikaci Play.cz, jejichž servery stream odbavují. 

Co uslyšíte?

Mikrofony jsou na blíže neupřesněné lokalitě v Jižních Čechách. Pomohli nám ji vybrat specialisté z České společnosti ornitologické a vyznačuje se bohatým a rozmanitým zastoupením různých druhů ptáků, zejména zpěvných.

Mikrofony jsou umístěny v lesním porostu poblíž rákosím obrostlého rybníku, takže uslyšíte i vodní ptáky, občas žblunknutí ryby, kváknutí žáby, při vánku šumění rákosu. Výjimečné a trochu podivné šustivé zvuky, které se občas ozvývají v noci, mají na svědomí ježci.

Mikrofony jsou v Čechách, kde již téměř neexistují lokality dostatečně vzdálené od civilizačních ruchů. I k mikrofonům slow-radia někdy dolehnou slabé vzdálené ruchy způsobené lidskou činností – občasný průjezd kamionu na několik kilometrů vzdálené okresní silnici, zemědělské letadlo kroužící někde nad poli, výjimečně i slabounce a zpravidla nesrozumitelně lidské hlasy, když se někdo na procházce dostane příliš daleko od civilizace a blíž k mikrofonům. Mikrofony jsou velmi citlivé a v tichu tak zaznamenávají ruchy i na velikou vzdálenost.

Ochranná umělá kožešina eliminující rušivé zvuky větru je i po třech letech ve výborném stavu. Každý rok ji stačí jen vyčesat a zbavit zámotků pavučin a kukel hmyzu.

Hůře jsou na tom filmařské stříšky, které mikrofony chrání před deštěm a pohlcují ťupání kapek deště. Před každou zimou z nich vyháníme stovky pavouků a různých broučků, které v nich našly úkryt.

Je to ale přímý přenos, bez úprav, bez editace, bez příkras. Občas si i ptáci dají pauzu a jsou potichu, někdy do listí bubnuje déšť. Je to příroda v celé své nevyzpytatelnosti, nikoli uměle generovaný soundtrack.

Kdy nejlépe poslouchat?

V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce zvířátek. Téměř dvě stě druhů ptáků, hmyz, ježci, žáby, ryby i lesní zvěř, které mají svůj rytmus a návyky. Nejlepší poslech je vždy brzy ráno, když se příroda probouzí, nebo naopak večer, než se ptáci odmlčí. V noci se pak můžete zaposlouchat do tajemných a někdy až strašidelných nočních zvuků. Naopak přes den je větší šance, že zaslechnete traktůrek lesníků nebo lodičku rybářů.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....