Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

  9:45aktualizováno  9:45
Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program vytváří sama příroda, hodí se například jako uklidňující zvuková kulisa v rušných kancelářích a dopravních prostředcích.

Mikrofony projektu SlowRadio. | foto: Václav Nývlt,Technet.czProfimedia.cz

Sluchátka s potlačením okolního hluku a spuštěný přímý přenos zvuku jihočeské přírody vám v hlavě rozhostí mír a klid i v přeplněném vlaku nebo rušné kanceláři. Poslech by bezesporu doporučovalo 9 z 10 psychologů, 10 z 10 specialistů na zdravý životní styl a 11 z 10 ornitologů.

Slow Radio

si můžete spustit ZDE.

Přímý přenos zvuků přírody z jižních Čech do vašich uší

Web je responzivní, funguje tedy i na mobilu nebo tabletu. Na zařízeních s OS Android funguje i integrovaný Chromecast.

Pozor: v mobilním prohlížeči Chrome je někdy potřeba stisknout tlačítko přehrávání opakovaně.

Signál přitom z přírody odebíráme a do vašich uší dodáváme, řečeno dnes populární terminologií, v BIO kvalitě. Dva špičkové mikrofony, pár desítek metrů kabelu se signálovými zesilovači, zvuková karta, streamovací aplikace v počítači a rychlý LTE přenos na distribuční servery. Žádná editace, žádné příměsi, žádný signálový procesing.

Jde tak o skutečně přímý přenos zpěvu všemožných druhů ptáků, bzučení hmyzu, dupotu ježků a králíků, větru prohánějícího ve větvích stromů, máchání křídel kachen přistávajících na vodní hladině a večerního kuňkání žab v rákosí v přírodě jižních Čech, jaký jinde neuslyšíte.

Nejlepší čas pro poslech je brzy ráno, kdy je ptačí aktivita největší a poté večer, kdy pominou největší horka a ptáčci znovu ožijí.

Co vlastně uslyšíte?

Zdeněk Vermouzek, ředitel České Společnosti Ornitologické, vysvětluje, co vše nás ve vysílání čeká.

S přímým přenosem se dostáváme do jihočeské krajiny, konkrétně na lesnatý břeh rybníka, na který navazuje pruh rákosí a za ním volná voda. V průběhu celého dne můžeme naslouchat hlasům přírody, především zpěvu ptáků, ale zdaleka nejen jemu.

Ptáci jsou velmi atraktivní skupinou živočichů, mimo jiné pro jejich hlasové projevy, které lidem většinou znějí libozvučně. Ptáci se zvukem dorozumívají podobně jako lidé a většina druhů má velmi širokou paletu nejrůznějších zvuků. Každý z nich slouží k jinému účelu. Mezi nejběžnější patří kontaktní a potravní hlasy, většinou tiché a nepříliš nápadné pípání, kterými si partneři v páru nebo ptáci v hejnu neustále navzájem říkají: „Jsem v pořádku a jsem tady,“ případně „Našel jsem něco dobrého.“

Opakem jsou varovné hlasy, jejichž cílem je upozornit na nebezpečí. Jsou většinou krátké, ostré a ve vyšších frekvencích, což znesnadňuje jejich lokalizaci. Ptáci tak mohou upozornit na blížící se šelmu či dravce, aniž by mu přitom prozradili svoji polohu. Zajímavé je, že varovné hlasy jsou navzájem mezi druhy dost podobné a vzájemně si rozumějí i ptáci různých druhů. Při upozornění na nebezpečí je to docela pochopitelné. Všechny tyto hlasy můžeme slyšet z přenosu prakticky po celý den, ale jejich určování je většinou náročné i pro odborníka.

Nejznámějším a nejnápadnějším hlasovým projevem ptáků je bezesporu zpěv. Přestože nám zní většinou libozvučně, je to vlastně deklarace územních nároků a bojová výzva. Ptáci, většinou samečci, si takto vyznačují své výsostné území, teritorium. Zpěv, který obdivujeme, tak v ptačí řeči znamená zhruba „Toto místo jsem si vybral, všechny housenky, žížaly, mouchy, semínka (a co tak zrovna ten který druh žere) jsou moje a běda tomu, kdo by se sem odvážil. Pohybovat se v doslechu mohu pouze já a moje rodina.“

Nezřídka ovšem některý ze sousedů nebo i některý zatoulanec hranice překročí a můžeme pak zaslechnout vzrušené hlasy při vzájemném pronásledování. Nápadné jsou u kosů nebo strakapoudů, ale podobně se chová valná většina druhů (konkrétní seznam ptáčků přineseme v dalším článku).

V přenosu můžeme poslouchat i další zvuky, které mají naše uši většinou tendenci odfiltrovat jako nežádoucí rušení, ale k přírodnímu prostředí bezesporu patří. Dvěma nejslyšitelnějšími jsou šumění větru v korunách stromů a šplouchání vody narážející na břeh. Díky citlivému mikrofonu můžeme zachytit i takové zvuky, jako je svištění křídel prolétajících ptáků nebo škrábání drápků při pohybu po kmenech a větvích. Ale tyto zvuky rozhodně nejsou pravidlem. Aby byly slyšet, musí být pták či zvíře opravdu velice blízko mikrofonu, ale právě Slow Radio je ideální příležitostí k tomu, abychom si na podobné okamžiky počkali.

Žádné místo není dost daleko

V Čechách, ale i ve Slezku nebo na Moravě dnes již skoro nenajdete místo, které by bylo absolutně izolované od ruchů lidské činnosti. I tam, kde máte pocit až nábožného ticha a klidu, když budete dávat pozor, nějaký technologický hluk občas zaslechnete. A citlivé mikrofony nastavené tak, aby s dostatečným ziskem snímaly tiché ruchy přírody, takové hluky občas zaslechnou také. 

Tím, že jde o přímý přenos a nikoli umělý, sestříhaný a editovaný záznam, se občas ve vysílání dočkáme překvapení – třeba kročejů zabloudilého houbaře, nebo hluku traktorů či kombajnů na několik kilometrů vzdálených polích. I to dnes ale ke zvukům přírody patří.

Přežily polom při vichřici (strom, na kterém byly instalovány nikoli) a již...

Přežily polom při vichřici (strom, na kterém byly instalovány nikoli) a již třetím rokem snímají zpěv ptactva v jihočeské přírodě.

Za projektem SlowRadio stojí redaktoři magazínu Technet.cz Jan Kužník a Václav Nývlt a koordinátor agentury Taktiq Ivan Sobička ve spolupráci se spolkem Žádná Věda. Projekt mohl vzniknout díky technické podpoře společností Sennheiser a Fujitsu. Velký dík patří též České Společnosti Ornitologické

Více technických podrobností o projektu SlowRadio najdete ve článku S krátkou puškou na zpěvné ptáčky. Podívejte se pod pokličku SlowRadia.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz