Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Konečně v ČR: Boxee Box omladí i váš televizor. Jako přehrávač je perfektní

Filmy, muzika, fotky. Internetová rádia, videa, podcasty. Přehraje vše, na co si vzpomenete. Můžete ho napojit na Facebook a Twitter. Můžete s ním brouzdat po internetových stránkách, číst si články, chatovat. Má QWERTY klávesnici. Přesto jsme ho během testování chtěli mnohokrát prohodit oknem.

Boxee Box | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

S názvem Boxee jste se již setkat mohli. Jmenuje se tak docela populární software pro multimediální počítače. Ten sdružuje přehrávač hudby a videí, prohlížeč fotografií, přístup k mnoha desítkám internetových služeb a zdrojů a vše to balí v jednoduchém, jednotném a snadno použitelném grafickém kabátku. Je zdarma a nainstalovat si ho můžete na běžný počítač.

Boxee Box je mediacentrum od společnosti D-Link, které je pro software Boxee přímo vyrobeno. Uživatel tak nemusí koumat nad propojením počítače s televizorem a vypořádávat se se všemi z toho plynoucími nepříjemnostmi. Boxee Box jen připojí k televizoru a internetu, uchopí dálkový ovladač a vše by mělo fungovat stejně snadno jako DVD přehrávač nebo set-top-box.

Internet do televizoru pod tlakem

Na rozdíl od většiny mediacenter, které nabízejí především přehrávání lokálně umístěných multimédií a přístup do internetových zdrojů dávají jako bonbónek navíc, Boxee Box bere internet jako hlavní zdroj zábavy. A v tom je velký potenciál, hlavně v Americe. Nekonečný zdroj muziky z Pandora.com, nejnovější díly seriálů z Hulu.com a gigantický katalog filmů ze služby Netflix. To vše již je, nebo do konce roku bude v Boxee Box přístupné. V ČR můžeme jen dál snít.

Boxee Box - menu

Výchozí menu mediacentra Boxee Box

Českého diváka tak zajímají především "mini aplikace", který pro prostředí Boxee předžvýkávají volný internetový obsah. V době testu jich bylo k dispozici 140. Valná většina jsou přístupy k volným internetovým videím (YouTube, FailBlog, ABC 7 news, Colleage Humor, The Onion Network, Cooking on Boxee ... a desítky dalších) případně hudbě (Radio Time, Vevo ...). Nechybí ani RSS agregátor.

Boxee Box - menuBoxee Box - menu

Aplikací je v nabídce opravdu hodně. Mají však dvě chyby. Některé nefungují korektně a jiné jsou "na jedno brdo".

Aplikace jsou vlastně XML soubory, pomocí kterých Boxee Box z webových rozhraní on-line služeb "vytahá" potřebné informace, aby se obsah stránky korektně zobrazil v prostředí Boxee. Výhodou je, že jejich tvorba je údajně velmi snadná a mnohé aplikace tak vznikly v hlavách (a počítačích) vysokoškolských studentů v řádech hodin. Nevýhodou je, že pokud se něco změní "na zdroji", nemusí pak aplikace korektně fungovat. Minimálně do další aktualizace.

Občas se tedy stalo, že některá aplikace nefungovala vůbec, nebo ne korektně. Neviděli jsme tak některá nabízená videa, neslavně dopadl i přehrávač rádií nebo čtečka RSS.

Boxee Box - menu

Radiotime: Expresradio hrálo dobře. Ale třeba u ČRo 1 nehrál pravý kanál. Nemůžete si ani vybrat kvalitu streamu.

Boxee Box - menu

Čtečka RSS: zobrazila jen fragmenty titulků a zpráv. Prokliky na celé články (do vestavěného prohlížeče) fungovaly.

Boxee Box je na českém trhu teprve pár dní, lze tedy předpokládat, že počet lokalizovaných a korektně fungujících aplikací bude rychle stoupat.

Internetová videa a televizor

V souvislosti s "internetovými videi" vyvstává ještě jedna nepříjemná otázka, ve které je ale Boxee úplně nevinně. Opravdu na ně chceme koukat na HD televizorech?

Ačkoli technické možnosti videoserverů, například YouTube, se hodně zlepšují a umožňují i HD přenos videa, většina obsahu je ale kvalitou zatím někde jinde. A to, co na 13" notebooku vypadá docela dobře, je na padesátipalcovém televizoru často tak na úrovni VHS kazet.

Druhým aspektem je obsah. To, čemu se krátce zasmějeme během probírání inboxu poštovního klienta a usrkáváním ranní kávy, mnohdy vypadá z pohodlí divanu na domácí obrazovce jinak. Nezábavně.

Vestavěný webový prohlížeč

Nečekaně funkční je vestavěný webový prohlížeč. Je postavený na enginu Webkit, podporuje flash, a tak na něm korektně zobrazíte většinu webů. Snadno tak můžete číst iDNES.cz, poslouchat Last.fm rádio nebo vyřizovat poštu na GMailu. Občas se však vzpříčil - rozhraní Groovesharku sice načetl, ale odmítl vyhledávat hudbu. Web iVysílání České televize také načetl, ale s Windows media pluginem si neporadil a tak se "vysílání" nekonalo.

Boxee Box - web browser

Stránku Technet.cz načetl Boxee Browser zcela korektně. Fungovalo i přehrávání videí

Druhou výtku k prohlížeči máme k ovládání. URL adresy a obsah vyhledávacích polí sice pohodlně napíšete na QWERTY klávesnici, ale pro pohyb kurzoru musíte ovladač otáčet. Kurzor je navíc nepříjemně pomalý. Celkově je však prohlížeč na poměry proprietárního mediacentra velmi funkční.

Sociální sítě, přizpůsobení a "Watch Later"

Po prvním zapnutí Boxee Boxu je uživatel vyzván k vytvoření profilu na webu Boxee.tv. V něm pak snadno nastaví miniaplikace a služby, které chce v mediacentru využívat. A také přihlásit ke svým profilům na sociálních sítích Facebook a Twitter. Pro aktualizaci změn v Boxee Boxu se stačí odhlásit a opětovně přihlásit ke svému profilu.

Boxee Box - zezaduBoxee Box - konektory

Netradičně tvarovaný přehrávač. Na TV stolku se bude vyjímat, ale do poličky k set-top-boxu se možná nevměstná. K televizoru ho připojíte HDMI kabelem, zvuk je k dispozici v analogové (stereofonní linkový výstup) i digitální (optický výstup) podobě. Nechybí dva USB porty a 1Gbit ethernetový konektor. Uvnitř je i WiFi karta. Doporučujeme ale připojení kabelem, rychlost WiFi přenosu někdy kolísala.

Výhodou je, že na jednom Boxee Boxu můžete vytvořit více profilů a každý člen domácnosti tak může mít svůj vlastní. To se hodí nejen při výběru oblíbených miniaplikací, ale především pro napojení na profil Facebooku nebo Twitteru. A samozřejmě i pro vytváření vlastních hudebních a filmových knihoven.

Pod záložkou "Friends" pak naleznete automaticky generovaný seznam videí, které vaši přátelé nasdíleli prostřednictvím sociální sítě. A naopak, vámi sledované klipy mohou být automaticky postovány na vaši facebookovskou zeď. Což vřele doporučujeme vypnout, pokud nechcete přátele spamovat vším, na co kliknete.

Velmi příjemná je funkce Watch Later. Pokud při brouzdání (v Boxee Boxu i na počítači) narazíte na zajímavé video, ale nechcete na něj hned podívat, jednoduše ho zařadíte do fronty "Watch later" (v počítači je pro to určen widget) a pak se k nim vrátíte v pohodlí domácí pohovky.

Jako multimediální přehrávač je výborný

Nejsilnější funkce se schovává pro záložkou "Files". Je to přehrávač muziky, videa a filmů z lokálních médií. Tedy z USB disku, SD karty nebo síťového uložiště (NAS) či počítače. Vyzkoušeli jsme NAS D-Link ShareCenter i sdílení ve Windows 7, obé bylo plně funkční.

Médii můžete listovat ručně, nebo si nechat vytvořit automatickou knihovnu. A ta je úplně perfektní.

Boxee Box - movie menu

V notebooku nasdílenou složku Boxee Box proskenoval a z internetu hned stáhl přebaly a stručné anotace filmů. V tomto případě se jednou "seknul", za ruský film S.S.D. byl označen animák Wallace&Gromit. Položku se nám nepodařilo opravit.

Boxee Box - Simpsons

Seriály mají vlastní záložku, po rozkliknutí názvu seriálu je k dispozici přehled sezón a epizod. Každá epizoda má vlastní popis.

Přehrávač sám z internetu stáhne DVD přebaly filmů i titulní list bookletů hudebních disků a podrobnější informace o díle.

Boxee Box - shows

Seriály jsou přehledně uspořádány

Boxee Box - music menu

Po rozkliknutí interpreta se objeví alba

Díla pak procházíte listováním obrázky přebalů a rovnou si čtete popisky. U stovek děl je nevýhodou, že systém neumožňuje efektivní vyhledávání. Jen řazení dle abecedy či jiných kritérií.

Boxee Box - menu

Přehrávač si u jednotlivých souborů pamatuje, kde bylo sledování přerušeno a umožňuje pokračovat.

Boxee Box - menu

Při přehrávání hudby je obrazovka okupována pestrobarevnou vizualizací. která je nesmírně rušící a otravná.

Samotné přehrávání zaslouží chválu, Boxee Box prostě přehraje všechno. Bez ohledu na kodek, kontejner či rozlišení se nám nestalo, že by někde zaváhal. Na podrobnosti se podívejte do tabulky.

Vlastně ano, jednou nepřehrál. Na disk zkopírovanou image Blu-ray filmu sice správně rozpoznal, ale přehrávání se spustit nepodařilo.

Převlečený počítač a oboustranný dálkový ovladač s QWERTY klávesnicí

Boxee Box je postavený na platformě Intel Atom CE4100 a disponuje 1 GB operační paměti a 1 GB úložného prostoru pro software, nastavení a dočasné soubory. Oproti běžným mediacentrům tak má velmi slušný potenciál pro budoucí rozšíření.

V mediaboxu není vestavěný pevný disk, ten můžete připojit USB rozhraním. I tak není Boxee Box úplně bezhlučný, procesor je chlazen ventilátorem. Je velmi tichý, ale v tiché místnosti slyšet je.

Boxee BoxBoxee Box

Dálkový ovladač s mediacentrem komunikuje rádiovými vlnami (RF)

Dálkový ovladač patří k tomu nejlepšímu, co je u mediacenter k vidění. Je oboustranný. Z jedné strany má plnohodnotnou QWERTY klávesnici, ze druhé jen křížový ovladač a tlačítka pro potvrzení, vstup do menu a spuštění či zastavení reprodukce. Kritiku si ale zaslouží právě QWERTY část. Kombinace černých kláves a šedých popisků je hůř čitelná a navíc chybí podsvětlení. Není tam ani trackpoint pro pohyb v menu nebo na webové stránce, takže uživatel musí ovladač často otáčet na křížový přepínač. Naštěstí existuje aplikace pro iPhone, která nabízí větší komfort obsluhy.

Závěr: nenaplňuje očekávání, ale jako přehrávač je výborný

Mediacentrum nabízí výborný obraz, i když některé přehrávače dokáží škody napáchané razantnějšími kompresemi lépe maskovat. Pokud je ale videosoubor dostatečně kvalitní, vykreslí Boxee Box perfektní obraz. Kladně můžeme hodnotit i zvuk a to i v analogovém výstupu. Ten mají totiž na starosti kvalitní D/A převodníky Wolfson.

Boxee je zajímavá platforma, která se při troše péče distributora může stát velmi zajímavou i pro český trh. Zatím je v našich končinách Boxee někde v půli cesty. Je perfektní pro přehrávání lokálních médií, ale napojení na internet přináší rozporuplné výsledky.

název D-Link Boxee Box
cena 6 990 Kč včetně DPH
video formáty DivX (3,4,5,6), XviD, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, VC-1, H.264 AVC (MOV, MP4, M2TS, MKV), FLV, Adobe Flash 10.1
audio formáty MP3, WAV (PCM/LPCM), WMA, FLAC, AIFF, AAC, OGG Vorbis, DTS, DD, Dolby True HD
foto formáty JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF
titulky SRT, SUB, SSA, SMI (lze měnit kódování i velikost)
rozlišení až 1080p / 30 fps
připojná místa HDMI 1.3, 2x USB 2.0, 1 Gbit LAN, digitální zvukový optický, analogový zvukový (stereofonní), SD/SDHC/MMC karta, integrovaná 802.11 b/g/n
rozměry 11,4 x 11,4 x 11,5 cm

Testovací referenční sestava: stručný přehled
filmová Blu-ray Média
MagicBox
bd sweeney todd
set reprosoustav pro domácí kino
ELAC série 240
REF_SMALL-Elac
multikanálový AV zesilovač
Pioneer SC-LX71
REF_SMALL-Pioneer
3D plazmový televizor
Panasonic Viera TX-P50VT20E
referencni 3D PDP
3D LED LCD televizor
Samsung UE46C8000
REF_SMALL-Samsung
herní konzole / Blu-ray přehrávač
Sony PlayStation 3
REF_SMALL-PS3
reprosoustavy (2.0 sestava)
Xavian XN-125 EvoS
REF_SMALL-Xavian
Blu-ray vypalovací mechanika (USB)
LG BE-06
REF_SMALL-LG
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Soundbar Sonos vs. Samsung: hodně muziky za málo peněz, ale každý jinak

Jsou to žhavé novinky, stojí prakticky stejné peníze, mají sloužit ke stejnému účelu..., ale těžko byste našli...

Nová prémiová sluchátka: Je lepší Apple, Bose, nebo Samsung?

Premium Otestovali jsme tři novinky zcela bezdrátových in-ear sluchátek pro náročnější až náročné posluchače. Doby, kdy...

Nová sluchátka Apple budou fungovat lépe, když poznají tvar ucha

Apple ve středu na speciální konferenci uvedl vedle nových hodinek a telefonu i další generaci malých sluchátek AirPods...

Hromada možností a skvělý zvuk. Vyzkoušeli jsme systém Bluesound

Premium Vyznat se dnes v poměrně nepřehledné nabídce různých vzájemně nekompatibilních hudebních systémů není snadné. Za jedním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...