Hit letošních Vánoc. Jediný přehrávač, který potřebujete pro svou televizi

  2:00
Třináct doslova kouzelných krabiček, které přehrají úplně všechno. Filmy, muziku a obrázky v jakémkoli formátu a v té nejvyšší kvalitě. Některé mají harddisk, USB slot a lze je bezdrátově propojit s domácí sítí. Nahrají i televizní pořady, jiné zvládnou internetová rádia nebo třeba YouTube.

Testované mediaboxy | foto: Lucie Vjaterová - Technet.cz

Ze všech testovaných přístrojů nás nejvíc zaujal kvalitou mediabox Dvico Tvix M-6600. Jeho jedinou chybkou je nekvalitní tuner. Jinak zvládl naprosto všechny formáty, které jsme mu předložili.

Jedním ze dvou nejlevnějších a zároveň i nejlepších v testu byl Western Digital Live TV HD. Za 2 700 Kč v něm získáte miniaturní, tichý a jednoduchý přehrávač bez disku a s USB slotem, který se ihned začlení do vaší domácí počítačové sítě a přehraje vše, co si budete přát.

Třetím favoritem testu se stal mediabox LG MS-450H. Bodoval jednoduchým ovládáním, možností vložit dva harddisky a zejména kvalitou DVB-T tuneru s nahráváním.

Můžeme doporučit i technicky vyspělý mediabox QNAP, který předvedl špičkové výkony a spoustu přidaných služeb, dojem však pokazila určitá komplikovanost obsluhy. Naprosto excelentní nabídkou internetových služeb potěšily přehrávače e-Great 35 a 34.

Jediným zástupcem s Blu-ray mechanikou a vůbec jediným s optickou mechanikou byl Popcorn Hour C-200. Jeho výkon však zatím kazí nedokonalý firmware, kvůli kterému například nepřehrává audio soubory FLAC, ačkoliv by to měl umět.

Pouze tři přehrávače ve výběru si neporadí se soubory MKV. Jsou to Verbatim Mediastation HD DVR, Sony SMP U10 a Dvico Tvix HD R-3300.

Testované mediaboxy

Skočte si rovnou na recenzi

Optimální řešení domácí zábavy - vše pohromadě

Kouzlo mediaboxů spočívá v univerzálnosti. Všechny přehrají filmy, muziku, fotky a leckdy i zpřístupní různý internetový obsah. Například YouTube nebo internetová rádia.

Až na výjimky si všechny testované stroje poradily s filmy v DivX, XviD, MKV a WMV. A to včetně souborů s 1080p rozlišením, tedy v plném HD. Jinými slovy, jakýkoli film si zkopírujete z DVD, Blu-ray nebo stáhnete z internetu, přehraje mediabox na televizoru. A když připojíte zvukový systém s prostorovým zvukem, můžete se u mnoha nahrávek těšit i na plnohodnotný DTS zvuk.

mediaboxy bara dotextu 1

Podobně to platí u muziky. Všechny si poradí s populárním formátem MP3, naprostá většina i s WMV a především s podstatně kvalitnějším bezztrátovým formátem FLAC. Dokáže uspokojit i opravdové audiofily, nabízí zvukové parametry mnohonásobně převyšující systém CD. V režimu 24 bit/96 kHz (který zvládly všechny mediaboxy s podporou FLAC) ve spojení s kvalitní sestavou a při digitálním propojení strčí do kapsy i mnohem dražší CD přehrávače.

U fotografií bychom si vystačili s podporou formátu JPG, většina testovaných přístrojů si ale poradila i s BMP, některé i s GIF a TIF. Pozor jen na PNG, nezobrazí je žádný. Slideshow, možnost rotace a zvětšování umí všechny. Současné přehrávání hudby při promítání fotek ale tak samozřejmé není.

mediaboxy bara dotextu 2

Odkud přehrávají

Mediaboxy nabízí několik způsobů, jak do nich "dostat" filmové a hudební soubory. Všechny se dokážou připojit k počítačové síti (vždy kabelem, někdy i přes WiFi) a ze síťového NAS úložiště nebo připojeného počítače přehrávat uložené soubory.

Síťové úložiště může být samostatný NAS nebo třeba pevný disk připojený do USB vstupu patřičně vybaveného routeru. Důležité je, aby měl funkci takzvaného UPnP serveru, nebo NFS sdílení. V počítači je potřeba mít spuštěno sdílení médií, nebo nainstalovaný software přibalený k mediaboxu. Při přehrávání z počítače je nutné mít počítač spuštěný (kdekoli v bytě, v dosahu sítě), běžnou práci spuštěné sdílení neomezuje.

Všechny také umožňují připojit USB externí disk nebo paměťový klíč. Některé obsahují pevný disk, takže tyto soubory můžete zkopírovat přímo do mediaboxu.

Optickou mechaniku obsahuje pouze Popcorn Hour C-200, díky které přehraje i DVD a Blu-ray disky. Některé mediaboxy umožní připojení externí DVD mechaniky a pak zastanou i funkci DVD přehrávače, ale při dnešních cenách samostatných DVD přehrávačů je to trochu drbání levou rukou za pravým uchem.

Jak zapojit a jak jsme testovali

Mediaboxy lze samozřejmě připojit i ke starším televizorům s analogovými vstupy, zpravidla prostřednictvím komponentního či kompozitního propojení, SCART nabízí jen LG. Co si však budeme namlouvat, pro plné využití potenciálu mediaboxů je vhodné použít digitální HDMI rozhraní. To nabízejí všechny novější televizory.

HDMI rozhraní je nejlepší i pro propojení se zvukovou sestavou, tedy typicky AV receiverem nebo kompaktním systémem domácího kina - takzvaný all-in-one. Pokud to vaše přístroje umožní, přivedete signál HDMI, sestava zpracuje zvukový signál a samotný obraz pošle dál do televizoru.

mediaboxy bara dotextu 3

Pozor, některé starší AV receivery zvuk z HDMI přijmout neumí. Pak je nutné použít klasické zvukové digitální rozhraní SPDIF (které nebízí jen některé mediaboxy) nebo analogové (zpravidla však jen stereofonně).

My jsme testovali v optimální konfiguraci, tedy výstup HDMI kabelem propojen s AV receiverem. Samozřejmě, analogové výstupy jsme vyzkoušeli také.

V případě mediaboxů je dobré nepodcenit router, určitě se vyplatí připlatit si na 802.11n, který má dost rychlosti i na HD materiály. Při testu se perfektně osvědčil Edimax BR-6574n.

Dvico Tvix HD M-6600N

Žhavá novinka dorazila s 1,5TB pevným diskem Seagate, koupit ho však můžete i prázdný a vložit jakýkoli 3,5" SATA disk. Při výběru se doporučuji zaměřit na modely se sníženou spotřebou a hlučností. Ticho je důležité pro klid při poslechu, chlad pro dlouhou životnost disku a rychlost není v případě multimediálního přehrávače důležitá. S dodaným diskem byla celková hlučnost i zahřívání přístroje minimální.

Dvico Tvix HD M-6600

Zapojení do sítě

Při instalaci přístroje potěší integrovaná wi-fi anténa, díky které z přístroje na rozdíl od některých konkurentů nic netrčí. Příjmové vlastnosti byly přesto výborné, rychlost a stabilita díky 802.11n dostatečná a tak nedocházelo k žádným zásekům ani při streamování Full HD videa s datovým tokem kolem 10 Mbit/s. Samozřejmě, můžete použít i metalické připojení ethernetovým kabelem.

Filmy, fotky a muziku můžete streamovat z počítačové sítě, přehrávat z připojeného USB disku nebo přímo z vestavěného disku. Přístroj nabízí šikovné funkce kopírování souborů, dálkovým ovladačem je pomocí Copy&Paste můžete kopírovat "odkudkoli kamkoli". Což je bezva. Trochu to ale pokazil fakt, že nelze přesouvat celé adresáře, ale pouze soubory (nebo množiny souborů). V cílovém prostoru jsou tak všechny soubory pohromadě. Dvico však můžete USB kabelem připojit k počítači, disk se napojí jako obecné velkokapacitní úložiště a soubory můžete rychle a pohodlně kopírovat a třídit například Total Commanderem.

Streamování multimédií lze realizovat několika způsoby. Nejflexibilnější volbou je takzvaný UPnP server. Nainstalujete ho do počítače, Windows mají vlastní v rámci sdílení pomocí Windows Media Playeru, u Linuxu nebo Mac OS můžete použít například XBMC Media Center. UPnP také disponuje mnoho NAS síťových úložišť, takže se pak obejdete i bez spuštěného počítače. Na straně přehrávače není třeba nic nastavovat, pouze vyberete, ze kterého v síti běžícího serveru chcete přehrávat.

Dvico Tvix HD M-6600

Dvico Tvix HD M-6600 - prostor pro 3,5" HDD

Druhou možností je instalace dodávaného programu TVIX Net Share, ve kterém nastavíte přímo sdílené složky s multimediálním obsahem a ty poté můžete přímo procházet i v rozhraní Dvico. Pokud máte ve složkách s hudbou a filmy pořádek, je to podle mne nejpříjemnější způsob.

V provozu

Po spuštění vás uvítá pěkné grafické menu, kde si vyberete, zda chcete koukat na filmy, poslouchat muziku, prohlížet fotky, navštívit podporované internetové služby, koukat na televizi nebo sledovat z televize nahrané pořady. Na další obrazovce vybíráte zdroj přehrávání (vestavěný disk, síťové umístění, USB, paměťová karta, UPnP server) a v hierarchicky uspořádaných adresářích si vyberete konkrétní soubor k přehrání. Ocenili jsme okamžité reakce na povely, ať už hledáte na disku nebo v síti.

Video

Přehrávání videa je perfektní, poradil si se všemi MKV soubory, které jsme zkusili, problémy nedělá ani 1080p rozlišení ani DTS zvuk, respektuje i dělení kapitol. Reprodukce všech myslitelných variant DivX a XviD souborů je samozřejmostí. Přehrál vše včetně Windows Media Video 9 v 1080p, Quick time a Nero Digital ve všech možných nastaveních. Zastavil se pouze nad DivX s technikou GMC (3 Warp points), ale s tou se běžně nesetkáte.

Dvico Tvix HD M-6600

Dvico Tvix HD M-6600: anténa TV tuneru, stereofonní zvukový výstup, kompozitní video výstup, digitální koaxiální zvuk, HDMI, 2x USB, 2x USB pro připojení k počítači, LAN, wi-fi integrovaná.

Titulky umí jak z kontejneru, tak separátního souboru. Dálkovým ovladačem můžete měnit jejich zpoždění vůči obrazu i umístění a velikost. Snadno je tak mohou číst i lidé s unaveným zrakem. Obraz v 1080p reprodukuje perfektně, uspokojí i náročného diváka s rozměrným televizorem.

V podstatě bez omezení je i přehrávání muziky. Potěšilo nás přehrávání bezztrátově komprimovaných FLAC souborů a to až do rozlišení 96 kHz/ 24 bit. MP3 všech různých bitrate je samozřejmostí, stejně jako WMA, Ogg Vorbis nebo AC3. Ve výběru listujete názvy souborů, při přehrávání vidíte aktuální přehrávaný seznam, podrobnější informace z ID3 však ne. Nechybí možnost přehrávání v náhodném výběru skladeb a tvorba playlistů.

Pokud připojíte kvalitní AV receiver, který umí reprodukovat zvuk z HDMI rozhraní, výsledná kvalita zvuku záleží především na něm. Z přehrávače totiž dostává syrový datový proud a veškeré zpracování signálu pak zařizuje elektronika receiveru. Kombinace Dvico, přehrávací bezztrátové FLAC soubory 24/96 (datový tok kolem 3 Mbit/s), referenční receiver Pioneer a reprosoustavy ELAC předvedla velmi audiofilskou reprodukci. Ano, moderní mediacentrum dokáže uspokojit i velmi náročného posluchače.

Využít můžete i digitální optický výstup a stereofonní analogový výstup. I ten hraje překvapivě dobře, barevně, frekvenčně bohatě a důstojně, kvalitativně se hodí i do dražších zvukových sestav.

Při prohlížení obrázků se nezalekne ani hodně rozměrných snímků, poradí si s formáty JPG, BMP, GIF, TIF, z běžně používaných se nepodařilo jen zobrazení PNG. Nechybí rotace a zoom, zobrazení je velmi svižné, kvalita perfektní. Přechody mezi snímky zpříjemní přechodovými efekty.

Součástí přehrávače je TV tuner. Jeho citlivost je natolik špatná, že ani s aktivní anténou na místě s dobrým příjmem nenaladil skoro nic. Víceméně podobně to bylo u všech Dvico přehrávačů, takže to nebude náhoda. Závěr: přehrávač špičkový, ale na příjem televize nepoužitelný.

Cena: 10 700 Kč za 500GB verzi

Hodnocení: vynikající


Dvico Tvix HD M-7000A

Víceméně podobný jako nový M-6600, poradí si s MKV i FLAC, vše stejné. Rozčilovaly mne ale pomalé reakce systému. Připojení 10/100 i 1 Gbit LAN, wi-fi jen z USB (nutno dokoupit).

Dvico Tvix HD M-7000A

U 1080p DivX je obraz horší než u 6600, vidět jsou kompresní mapy. Přehrál i soubory komprimované technikou GMC až do úrovně 3 WP, ale tam již obraz nebyl plynulý. Slabý je v promítání obrázků, poradí si jen s JPG.

Dvico Tvix HD M-7000ADvico Tvix HD M-7000A

Dvico Tvix HD M-7000A: USB pro připojení k počítači, HDMI, optický i elektrický zvukový digitální výstup, stereofonní zvukový výstup, kompozitní video výstup, komponentní video výstup, 2x USB, LAN. Šuplík na 3,5" pevný disk je na dolní stěně.

Lze připojit TV tuner, umí i MPEG-4, byl citlivější než ostatní Dvico, ale i tak chytnul jen jeden multiplex. Umí nahrávat, včetně časovače, EPG je v češtině.

Dvico Tvix Tuner T530Dvico Tvix Tuner T530

Dvico Tvix Tuner T530

Na disk se dostanete i z počítače pomocí protokolu FTP i Samba. UPnP připojení neumí, ale vzhledem k bezproblémové konektivitě k počítači s Windows mi ani nechybělo. Kopírování souborů ze sítě do přehrávače se mi nepodařilo.

Cena: 8 500 Kč za 500GB verzi

Hodnocení: velmi dobrý


Dvico Tvix HD R-3300

Nižší model je vzhledově velmi podobný původnímu přehrávači Dvico, který je na trhu již několik let. Standardně se prodává bez disku, můžete do něj zapojit jakýkoli SATA 3,5" HDD.

Dvico Tvix HD R-3300

Standardně se prodává bez TV tuneru, ten si můžete dokoupit a do přístroje ve formě karty vsunout. Pokud však nebydlíte v místě extrémně silného signálu, nemůžeme to doporučit, citlivost tuneru je bídná.

Do počítačové sítě se připojuje ethernetovým kabelem, dokoupit si můžete wi-fi adaptér do USB portu. Přístup k síti a ovládací logika jsou v podstatě shodné s vyšším modelem. Jiné je především úvodní menu a některé detaily. Samozřejmě nechybí USB porty pro připojení externích disků.

Dvico Tvix HD R-3300Dvico Tvix HD R-3300

Dvico Tvix HD R-3300: USB pro připojení k počítači, HDMI, 2x USB, LAN, kompozitní a komponentní video výstup, optický a elektrický digitální stereofonní výstup, stereofonní zvukový výstup, modul B-T tuneru. Šachta pro 3,5" disk.

Poměrně zajímavá cena je však vykoupena silnými kompromisy na straně podpory přehrávaných formátů. Velkou nevýhodou je, že si neporadí s videosoubory MKV a WMV ani s MPEG 4 AVC (Advanced Video Coding). Jste tak odkázáni pouze na DivX a XviD, respektive MPEG4 ASP (Advanced Simple Profile). U nich si ale poradí i s 1080p nahrávkou (ačkoli zobrazit dokáže "jen" 1080i). U zvukových souborů si poradí s MP3, WMA a OGG Vorbis.

Bezztrátový FLAC bohužel neumí. Grafické rozhraní při přehrávání je stejné jako u vyššího modelu. U obrázků si poradí jen s JPG. Zobrazuje však rychle a kvalitně, nechybí rotace a zoom.

Obraz je velmi dobrý, díky neschopnosti přehrát MPEG4 AVC si však HD obrazu často neužijete. Zvuk přes HDMI je výborný, přes analogové rozhraní jen dobrý. Neurazí, ale ani nenadchne – je jednodušší, méně prokreslený. Disponuje však digitálním optickým i koaxiálním rozhraním a tak analog nejspíš použije málokdo.

Přehrávač je tichý, na povely reaguje rychle. Nebyl jsem spokojený s chlazením disku, 1,5TB Seagate se hodně zahříval.

Cena: 5 900 Kč za 500GB verzi

Hodnocení: dobrý


eGreat EG-M35

Přehrávač sice vypadá stejně jako Dvico M-7000, ale vnitřnosti a grafické rozhraní jsou v podstatě shodné se starším (ale výborným) Popcorn Hour A-110. Od něj také zdědil schopnost přehrát skoro vše včetně filmů v MKV a muziky ve FLAC a OGG Vorbis, pokročilou práci s nastavením titulků a rychlé reakce na povely při přehrávání. Bohužel, úvodní načtení sítě a přechody z internetových služeb zpět do přehrávače přeci jen delší chvilku trvají.

Egreat Networked Media Tank EG-M35A

Sdílení nastavíte buď prostřednictvím UPnP serveru (včetně Windows sdílení), nebo proprietálního myiHome, ve kterém po instalaci do počítače nastavíte složky, které mají být sdíleny. Funguje rychle a spolehlivě.

Egreat Networked Media Tank EG-M35AEgreat Networked Media Tank EG-M35A

eGreat Networked Media Tank EG-M35A: USB pro připojení k počítači, HDMI, optický i elektrický zvukový digitální výstup, stereofonní zvukový výstup, kompozitní video výstup, komponentní video výstup, 2x USB, LAN.

Potěší rozsáhlá kolekce internetových služeb. V rámci MSP portálu můžete přehrávat on-line videa, fotky, muziku, rádia, zpravodajství – celkem je aktuálně připraveno 44 služeb, mezi kterými nechybí YouTube, Flickr, Picasa, Yahoo! Weather, CNN, RadioBox, NBC Today, iPodcast, BBC Podcasts, CBS News, Live 365.com, Jamendo a také přístup do Google Maps a služby Panoramio. Pohyb ve službách není nejrychlejší, ale plně funkční.

Egreat Networked Media Tank EG-M35A

eGreat Networked Media Tank EG-M35A: Šuplík na 3,5" pevný disk je na dolní stěně.

Obraz perfektní, zvuk i z analogu velmi dobrý.

Přístroj temně hučí (disk, ventilace), není to výrazné, ale v rámci testu se řadí spíše k těm hlučnějším (i když zdaleka nedosahuje hodnot těch nejhlučnějších). Nepotěšil mne z hlediska ergonomie a přehlednosti dost děsivý dálkový ovladač.

Cena: 5 600 Kč bez disku

Hodnocení: vynikající


eGreat EG-M34A

Funkčně zcela odpovídá eGreatu 35 až na to, že nemá vestavěný pevný disk a nemá žádný ventilátor. Díky tomu je zcela tichý. Velmi sympatické.

Egreat Networked Media Tank (HDTank) EG-M35A

Zdrojem multimédií je tak počítačová síť, nebo USB disk. Přístroj má na boku konektor SATA včetně napájení (normální SATA, nikoli eSATA), kablík je přiložen, ale vedle přístroje položený nezakrytovaný pevný disk nepovažuji za důstojné a trvalé řešení.

Jinak přehrávač funguje perfektně, přehraje stejně jako jeho modelově vyšší bratr vše. Občas trochu otravují výpadky obrazu při přepínání různých částí menu – je to u mediaboxů častý jev, ale zde jsou "pauzy" delší než obvykle. Nejde však o zásadní komplikaci.

Egreat Networked Media Tank (HDTank) EG-M35A

eGreat Networked Media Tank (HDTank) EG-M35A: HDMI, optický digitální zvukový výstup, komponentní a kompozitní video výstup, stereofonní zvukový výstup, LAN, 2x USB.

Zvuk i obraz hodnotím jako výborné, analogový zvukový výstup jako velmi dobrý. Pochválit musím ergonomicky dobře zvládnutý a hlavně přehledný dálkový ovladač.

Mínus pak dávám za zbytečně zářivé diody na předním panelu (svítící zelená a blikající červená).

Cena: 3 700 Kč bez disku

hodnocení: vynikající


eGreat HD TANK

Velmi jednoduchý přehrávač, zaměřený spíše na pasivní uživatele. Umí přehrát skoro vše, MKV, VMW, DivX, XviD, MP4, vše včetně 1080p.

Networked Media Tank EG-M33H

Hraje muziku ve FLAC, ale jen 16/44 (tedy normální CD kvalita), s 24/96 si neporadil, přehrávání se zastavilo. Samozřejmostí je hudba v MP3 a WMA, kvůli přehrávání MP4 hudby se musíte přepnout do režimu video. Zobrazí fotky ve formátech JPG, BMP, GIF a PNG.

Nepříjemností je, že nabízí pouze UPnP sdílení, takže přes síť můžete na MKV nebo externí titulky u DivX zapomenout. Při přehrávání filmů z USB jsou možnosti titulků skvělé, včetně velikosti, polohy, časování, kódování, barev.

Networked Media Tank EG-M33HNetworked Media Tank EG-M33H

Networked Media Tank EG-M33H: DVB-T anténa, optický digitální výstup, komponentní a kompozitní video výstup, stereofonní linkový výstup, HDMI, USB pro připojení k počítači, 2x USB, LAN.

Má DVB-T tuner včetně jednoduchého EPG a tak může i nahradit set-top-box. Samozřejmostí je nahrávání na vestavěný disk. Obraz i zvuk HDMI velmi dobrý, zvuk analogový poněkud rozsypaný, působí hrubě a syrově. 

Cena: 5 600 Kč bez disku

hodnocení: velmi dobrý


LG MS450H

Společnost LG je první velký výrobce elektroniky, který se takto po hlavě pustil do vody multimediálních center. A na první pokus překvapivě dobře.

LG Media Station MS450H

Systém snadno připojíte k síti a nasdílíte disky všech připojených počítačů nebo síťových disků. Jako jediný nabízí i připojení k síti přes DLNA rozhraní. Přístroj připojíte LAN kabelem, nebo pomocí USB wi-fi donglu. Nastavení neskrývá žádné záludnosti, opravdu jde o plug&play zařízení.

Přehrávač má jeden pevný disk vestavěný, druhý můžete vložit do připraveného šuplíku. A případné další do USB vstupů. V součtu tak můžete mít kapacitu několik terabytů.

LG Media Station MS450H

LG Media Station MS450H: USB, LAN, HDMI, kompozitní a komponentní video výstup, stereofonní zvukový výstup, optický a elektrický digitální zvukový výstup, smyčka DVB-T antény, SCART.

Přehrávač přehrál prakticky vše, včetně MKV, WMV, DivX, XviD, vše s 1080p a českými titulky z externích souborů s nastavením jejich parametrů. U hudby se nezalekne ani FLAC ve 24/96 nebo OGG Vorbis. U fotek zmákne JPG, GIF, BMP, TIF, PNG. Současné přehrávání fotek i muziky je možné.

Praktický je "file manager" pro kopírování souborů mezi jednotlivými připojenými zařízeními.

LG Media Station MS450H

LG Media Station MS450H: šuplík pro 3,5" pevný disk, USB.

Přehrávač je vybaven DVB-T tunerem, příjmovými vlastnostmi se řadí ke špičce testu. EPG je trochu neohrabané (vždy zobrazuje jen jeden kanál), ale funkční. Nahrávat lze na pevný disk, samozřejmě včetně time-shift funkcí. Nahrané pořady mají v menu vlastní položku - nemusíte se k nim štrachat nijak oklikou.

Obrazová a zvuková kvalita je perfektní, velmi dobrá je i z analogového výstupu. Jednoduchý, všestranný a univerzální přehrávač.

Cena 9 000 Kč s 250GB HDD + možnost druhého disku

Hodnocení: vynikající


Popcorn Hour C-200

Nástupce populárního Popcorn Hour A-110 představuje to nejlepší, co dnešní mediaboxy nabízí. Tedy, oprava, bude představovat. Současná (raná) verze firmware není optimální. V příštích týdnech by se to však mělo změnit.

Popcorn Hour C-200

Popcorn Hour C-200

Jako jediný v testu disponuje Blu-ray mechanikou. Ta přehraje Blu-ray a DVD filmy, hudební CD ji naučí až další firmware. Přístroj má vestavěný pevný disk, místo Blu-ray mechaniky do něj můžete vložit další, rámeček je přibalen. Využít můžete USB vstupů, 1 Gbit ethernetu.

Přehrávač je založen na nové verzi Sigma Design čipu. Díky ní jednak dokáže dekódovat Blu-ray datový stream a také velmi rychle kopírovat data ze sítě na vestavěný disk. Během testu jsme dosáhli rychlosti až 15 MB/s (tedy 120 MBit/s), přičemž předchozí generace PCH kopírovala kolem 3 - 4 MB (32 Mbit/s). Vzhledem k tomu, že C-200 může fungovat i jako NAS, vysoká konektivita potěší.

Velkým plusem je i rozměrný displej, který zobrazuje textovou verzi grafického menu. Můžete si pustit muziku, aniž by bylo nutné pouštět televizor. Skvělé!

Popcorn Hour C-200

Popcorn Hour C-200: HDMI, optický a elektrický digitální zvukový výstup, 2x USB, 1x LAN, komponentní a kompozitní video výstup, stereofonní linkový výstup.

Přehrávač perfektně přehrává cokoli, co po něm chcete - netřeba vyjmenovávat. Aktuálně se mu nezdají pouze FLAC soubory (to odstraní další verze firmware). Aktualizace: vyšel nový firmware, FLAC již C-200 přehrává. Skvělé možnosti nastavení zobrazení titulků jsou u PCH samozřejmostí.

Přehrávač se k počítači (či síťovému disku) připojí pomocí UPnP, FTP nebo myiHome software pro Windows. Nechybí podpora Samby a NFS. Stejnými prostředky lze přistupovat i na disk C-200.

Obraz je špičkový, o zvuku to zatím s určitostí tvrdit nemůžeme - nešel spustit FLAC. Podpora internetových funkcí je v podstatě stejná jako u Dvico M-6600, tedy špičková.

Cena: 10 389 Kč s Blu-ray mechanikou

Hodnocení: vynikající (s podmínkou nového firmware)

Western Digital Live TV HD

Miniaturní krabička od známého výrobce pevných disků mne pozitivně překvapila snad ve všech ohledech. Dělá totiž vše, co by měl správně vychovaný multimediální přehrávač zvládnout, dělá to dobře, jednoduše a bez odmlouvání.

Western Digital Live TV HD

Nenaleznete na ní displej, pouze dvě kontrolní diody, které díky rozumnému jasu nijak neruší. Přípojná místa jsou omezena na dvojici USB portů, konektor ethernetového kabelu, HDMI výstupu a digitálního zvukového výstupu. AV výstup je na konektorech Jack.

Síťové sdílení zajistí buďto UPnP server, nebo utilita WD Discovery, kterou do zdrojového počítače nainstalujete. Nadefinujete sdílené složky a okamžitě jsou přístupné v přehrávači.

Western Digital Live TV HDWestern Digital Live TV HD

Western Digital Live TV HD: 2x USB, HDMI, optický digitální výstup, LAN, stereofonní zvukový výstup, kompozitní videovýstup, komponentní video výstup.

Příjemné grafické menu je intuitivní, nenechá vás tápat a funguje rychle a plynule. Jen to chce někdy více klikání.

Přehrávač přehrál všechny testované soubory včetně MKV a WMV v plném HD a různé varianty MPEG4 AVC. U DivX si poradil i s GMC 3 WP. U muziky se nezalekl FLAC (včetně 24/96), MP3 a WMA. Pokus o spuštění OGG Vorbis ho však "sestřelil" k restartu.

Z fotografií si neporadil jen s PNG, vše ostatní zobrazil hbitě a kvalitně. Díky minimalistickému dálkovému ovladači je pro speciální funkce nutné jít přes tlačítko Options.

Western Digital Live TV HD

Western Digital Live TV HD

Obraz i zvuk lze považovat za výborné, 1080p ripy jsou perfektně ostré a plynule vykreslené. Analogový zvukový výstup není špatný, ale chybí mu šťáva a objem. Doporučuji využít digitální výstupy.

Cena: 2 700 Kč bez disku

hodnocení: vynkající


QNAP NMP-1000

Není pochyb, že QNAP disponuje jedním z nejvýkonnějších obvodů v testu. Reakce na povely, bohatá grafika – vše je svižné a bez váhání. Pomalejší je pouze úvodní start a přepínání internetových rádií ShoutCast. Ale to trochu předbíhám.

QNAP NMP-1000

Na přehrávači potěší především svižné a přehledné rozhraní, ve kterém je opravdu nemožné se ztratit. Z uživatelského hlediska je určitou nevýhodou, že po vypnutí přístroje je nutné v síti sdílený disk znovu připojit. Stačí sice vlézt do menu na položku síťové disky a kliknout na "connect", ale i tak je to zdržení.

Přehrávač si poradil v podstatě se vším, co jsme zkusili. Určité zaváhání nastalo v nestandardní kombinaci kodeků v kontejneru MP4 – nepřehrál u nich zvuk. Běžně se s takovými soubory ale nesetkáte. Jinak přehrál vše, včetně plného rozlišení, a dokonce i nekomprimovaný obraz Blu-ray disku. Díky 1 Gbit ethernetovému připojení to nebyl problém ani ze síťového disku – datový tok kolem 40 Mbit zvládal s přehledem.

QNAP NMP-1000

QNAP NMP-1000

Z hudebních souborů přehrál i FLAC (včetně 24/96) i OGG, AC3 a DTS, pokud je ve složce obrázek bookletu, zobrazí ho také. Neporadil si se zvukem v MP4.

U fotek zobrazil JPG, GIF, BMP a PNG. Umí i slideshow s časovaným zobrazením. Umí současně přehrávat fotky a muziku. Paráda.
Velmi příjemné jsou přidané internetové služby. Je zde připojení na YouTube, které však po celou dobu testu vytrvale hlásilo "Cannot access server right now" ... takže jen doplňuji, že umí videa vyhledávat, lze i procházet tříděnými kategoriemi oblíbených, nových, nejlépe hodnocených a tak podobně. Lze se přihlásit i ke svému účtu.

QNAP NMP-1000

QNAP NMP-1000: USB pro připojení k počítači, HDMI, kompozitní a komponentní video výstup, stereofonní zvukový výstup, optický a elektrický zvukový výstup, 2x USB, LAN, šachta pro 3,5" HDD.

Další položkou je Apple movie trailers, tedy upoutávky filmových novinek. V době testu jich bylo bezmála sto, včetně hitů jako 2012, Avatar, This Is It ... vše v perfektní HD kvalitě. Streamování bylo na 8 Mbit připojení zcela plynulé.

Další položkou jsou internetová rádia portálu ShoutCast, kde jich je připraveno mnoho desítek tisíc. Lze je třídit podle žánru a země vysílání, bohužel ne dle vysílacího datového toku, který ani není u stanic zobrazen, takže zrno od plev musíte oddělit ručně.

I další položka se týká rádií, přidávat můžete adresy svých oblíbených streamů. To se mi však povedlo u stanic, u kterých je stream zveřejněn ve formě IP adresy a příslušného portu. Zadáním adresy streamu s příponou např. mp3 nebo asx nefunguje. Nepodařilo se mi tak naladit třeba vysílání českého rozhlasu.

Další on-line funkcí je připojení do databáze fotek Flickr.

QNAP dokáže fungovat i jako NAS, tedy jako síťové úložiště dostupné z ostatních zařízení připojených do sítě.
Obraz je perfektní, zvuk skrze analogové rozhraní uspokojí běžné sestavy, ale na lepších je znát citelná ztráta detailů a objemu – jakousi vyžehlenost, kterou audiofilové neradi slyší.

Cena: 8 990 Kč bez disku

hodnocení: vynikající


Xtreamer

Maličký přehrávač nabitý funkcemi. Kvůli malé velikosti je však chlazen vysokorychlostním větráčkem a i na nejnižší otáčky je nepříjemně hlučný. Větráček lze vypnout, ale to bych s ohledem na životnost pevného disku často nedělal. Zkusil jsem a po několika desítkách minut hraní byl 2,5" disk Fujitsu jak z trouby.

Xtreamer Media Player and Streamer

Poradí si s UPnP i sdílením složek, ale sdílení složek se podařilo realizovat málokdy. V dalších případech totiž přehrávač zapomněl na okno s nastavením přihlašovacích údajů a u neznámého stroje oznámil úspěšné přihlášení – ale samozřejmě neměl přístup do žádné složky. Podstatně použitelnější tedy bylo UPnP sdílení, se všemi jeho hendikepy. Přehrál i nekomprimovaný HD rip, ale velmi trhaně, hardware na to evidentně nestačí.

Hraje FLAC, MP3, WMA, MP4 i OGG. Přehrál MKV, DivX, XviD, MP4, WMV i v 1080p. Zobrazil JPG, GIF, BMP, TIF, vynechal jen PNG, a automaticky k tomu pustí poslední přehrávanou muziku.

Xtreamer Media Player and Streamer

U titulků lze nastavit vše včetně barvy, velikosti, umístění, posunu v čase a samozřejmě kódování.

Pod záložkou internet se skrývá nezvykle mnoho funkcí, ale v mnoha případech tak nějak nedotažených. Pod záložkou News se skrývají zpravodajská videa z BBC, CNN, Reuters, ZDF, Israel News ... a mnoha dalších. Jsou však řazena mně neznámým způsobem, bez jakékoli datace. A tak je na prvním místě klidně i několik měsíců staré video. A pak že nic není starší než včerejší noviny.

Další záložka ukrývá ukázky z filmů, jsou zde "Apple trailers", "Hollywood trailers"... Ale jsou v malém rozlišení (jen malá pohlednice uprostřed obrazovky) a není jich nijak dramaticky mnoho.

Další položkou je Hudba a Tanec ... a tam mi to došlo. Zpravodajská videa, zábavné klipy..., no prostě skoro vše je čerpáno z YouTube. Ve vlastní grafice, ale z YouTube. Prostě nic než "leštěný prd". Je to o to smutnější, že Google se chystá zaříznout YouTube API pro třetí strany. Výjimka je samozřejmě pro smluvní partnery jako Panasonic nebo Sony.

Dál to ale není špatné, na fotky můžete kouknout na Picasa i Flickr, předpověď počasí se zobrazí včetně náhledu Google Maps a k dispozici je i RSS zpravodajství předních světových médií (BBC, CNN, ABC ...).

Pod záložkou Internetová rádia naleznete žánrově řazený seznam stanic, chválím zobrazení datových toků. Vyhledávání či přidání vlastní stanice nemožné.

Xtreamer Media Player and Streamer

Xtreamer Media Player and Streamer: LAN, HDMI, optický digitální výstup, kompozitní video výstup, stereofonní zvukový výstup, USB pro připojení k počítači, 2x USB.

Velmi praktický je "file manager", díky kterému můžete soubory kopírovat "odkudkoli kamkoli" jen s ovladačem v ruce. Snadno tak z pevného disku naplníte třeba MP3 přehrávač. Samozřejmě, není-li to například iPod nebo Zune, které funkci přímého kopírování nepodporují.

Obraz i zvuk přes HDMI velmi dobrý, analogový zvuk solidní, ale podstatně ochuzený o detaily a barvy.

Z nestandardních funkcí potěší integrovaný NAS, HTTP a FTP server.

Cena: 3 390 Kč bez disku

hodnocení: velmi dobrý


Verbatim Mediastation HD DVR

Verbatim mi trochu připomínal set-top-box s dalšími funkcemi. Jednak proto, že je vybaven výborným tunerem, jednak může být televizní tuner výchozí funkcí po zapnutí přístroje.

Verbatim MediaStation HD DVR

Když už jsme u tuneru - EPG funguje i v češtině, ale nelze využít k programování. Programuje se postaru, tedy program, čas spuštění a čas ukončení nahrávání. Nahrávka je však v rámci DVB-T perfektní. Navíc je ukládána jako transportní stream (.ts) MPEG2, soubory jsou na disku dostupné i z počítače a tak je snadno můžete v počítači editovat či je komukoli poslat nebo vypálit na DVD.

Verbatim neumí UPnP, připojuje se tedy na sdílení složek v počítači. Nedokázal se připojit k počítači s Windows 7, k notebooku Vistami však ano. Menu patří mezi graficky nepříliš povedené, je však veskrze funkční.

Verbatim MediaStation HD DVR

Verbatim MediaStation HD DVR: DVB-T anténa, optický a elektrický digitální výstup, USB, HDMI, USB pro připojení k počítači, stereofonní zvukový vstup, kompozitní video vstup, kompozitní video výstup, stereofonní zvukový výstup, komponentní obrazový výstup.

Při přehrávání videa to není žádná sláva - neporadí si s MKV, WMV ani MP4. Přehraje jen XviD a DivX a MPEG 1 a 2. U hudby je to mnohem lepší, přehraje MP3, FLAC, WMA, OGG a MP4. U fotek si poradí s JPG, BMP, GIF, TIF.

Kopírování souborů je stejné jako u Xtreameru, tedy perfektní, a protože má čtečku karet (SD, MMC), poslouží i jako fotobanka.

Obraz velmi dobrý, odpovídá SD formátům, zvuk spíše dobrý. Zamrzí vyšší hlučnost.

Cena: 6 200 Kč s 1TB diskem

hodnocení: dobrý



Sony SMP U10přehrávač do kabelky

S tak trochu jinou koncepcí přišel do testu zástupce společnosti Sony.

Sony SMP U10

Maličký, levný přehrávač, který kdykoli můžete sbalit do kabelky nebo batohu a připojit ke skoro jakékoli televizi. Pro nové je přichystáno HDMI rozhraní, pro staré komponentní a kompozitní video. A stereofonní zvuk.

Sony SMP U10

Sony SMP U10: HDMI, kompozitní a komponentní video výstup, stereofonní zvukový výstup, elektrický digitální zvukový výstup.

Jediným zdrojem jsou USB paměti a externí disky, z nich Sony přehraje video v DivX a XviD, včetně externích titulků. Fotky JPG a muzika v MP3 je samozřejmostí.

Vše uřídíte drobným, ale přehledným dálkovým ovladačem.

Cena: 1 700 Kč bez disku

mediaboxy konec

 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největší dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 LCD televizor  Sony KDL46W4500
  100Hz LCD televizor s úhlopříčkou 46" a obrazovým procesorem Bravia Engine 2 nabízí DVB-T i DVB-C tunery s podporou HD vysílání v MPEG 4 AVC. Samozřejmostí je x.v.Color pro zpracování signálu s rozšířeným barevným gamutem a konektivita podle specifikace DLNA.
 www.sony.cz
 herní konzole / Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz oceníme u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů. 
http://cz.europe.creative.com/

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem doplňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...