Návod: Naučte PlayStation 3 přehrávat všechna videa a muziku

aktualizováno 
PlayStation 3 není jen herní konzole. Může fungovat i jako výborné multimediální centrum a pak přehraje i to, co podle technické specifikace neumí. Včetně HD filmů a hudby ve formátu FLAC. Musí se mu však hodně pomoci. S naším návodem je to hračka.

PS3 Slim může posloužit i jako velmi dobré mediacentrum | foto: Sony

Sony PlayStation 3 je skvělá herní konzole, o tom nemusíme pochybovat. Ohromný výkon osmijádrového procesoru Cell a grafického čipu NVIDIA RSX však lze využít i ve chvíli, kdy zrovna nehrajete. Může přehrávat filmy a muziku a stát se tak domácím multimediálním centrem.

Samotná PS3 toho však od výroby moc přehrát neumí - za plnohodnotné lze považovat přehrávání Blu-ray a DVD médií a muziky v MP3 a WMA. Na DivX filmy s externími titulky, na stále populárnější kontejner pro HD video MKV a třeba bezztrátově komprimovaný FLAC musíte zapomenout.

PS3 Slim

Nová Slim se oproti původní PS3 znatelně zmenšila, vysoký výkon naštěstí zůstal. V menším těle se však hůře odvádí zbytkové teplo, díky menším (ale o to rychlejším) ventilátorům konzole nepříjemně bzučí. Při reprodukci samozřejmě neruší, v úplném tichu místnosti je to ale trochu nepříjemné.

Naštěstí existují způsoby, jak PS3 donutit přehrát úplně všechno, včetně výše jmenovaného. S prvním tipem přehrajete DivX video s titulky, s druhým tipem se podíváte na HD video z MKV kontejneru a díky třetímu tipu přehrajete úplně vše. První dva tipy jsou snadné pro každého, třetí vyžaduje trochu konfigurace, domácí počítačovou síť a výkonný počítač.

Tip: DivX video i s titulky

PlayStation se na externí soubory s titulky dívá podobně jako vegan na hemenex. S nejčastější možností, tedy videosouborem .avi a souborem titulků .srt (.sub, .ssa apod.) si neporadí.

S čím si ale PS3 poradí, jsou volitelné titulky v DIVX kontejneru. Pomocí programu AVIAddXSubs dokážete během několika desítek sekund sloučit .avi a .srt soubor do jednoho .divx souboru. Ten poté lze v PS3 přehrát a titulky zobrazit.

PS3 AVIAddXSubsPS3 AVIAddXSubs

Zvolíte zdrojové video, až 8 titulkových souborů (srt, sub), nastavíte velikost, umístění, barvu a další parametry a necháte vše sloučit do DIVX kontejneru. Za pár desítek sekund hotovo (po rozkliknutí miniatur uvidíte celý screenshot).

Výhodou této metody je vysoká rychlost a žádný vliv na kvalitu videa. Na rozdíl od postupu, kdy titulky vložíme napevno do obrazu, se totiž video nijak nekóduje.

 AVIAddXSubs v9.3 stahujte zdarma ze Slunečnice.cz.

Tip: Přehrajte i video v HD

PS3 mkv2vobNaprostá většina filmů, seriálů a hudebních klipů ve vysokém rozlišení je ukládána v podobě *.mkv souborů. Obraz je v něm uložen některým kodekem z rodiny MPEG-4 AVC, zvukové stopy v AC3 (DD) nebo DTS a přibaleny mohou být i různé titulkové verze. A s MKV kontejnery si PS3 neporadí.

Nápravou může být překonvertování kontejneru MKV do kontejneru VOB. Ten známe například ze struktury formátu DVD. Jako optimální se ukázal nástroj MKV2VOB v2.4.6.

Ten je vytvořený přímo pro potřeby PS3 a proto sám pozná, zda je jednotlivé složky kontejneru nutné překódovávat do jiného formátu, nebo je stačí do nového kontejneru překopírovat. Mnohdy si totiž PS3 poradí se vším, co v MKV kontejneru je - jen nepodporuje ten kontejner. V takovém případě kódování neprobíhá a celý proces je velmi rychlý.

PS3 Slim

Zadní panel: 1Gb ethernetový konektor, HDMI 1.3, optický výstup zvuku, multipinový konektor pro AV redukce (analogový zvuk, kompozitní a komponentní obraz) a síťová zástrčka. Běžná průměrná spotřeba při reprodukci multimédií je 85 W.

Jiná situace je, když je v MKV kontejneru obraz či zvuk ve formátu, který PS3 neumí, nebo chcete do obrazu vložit titulky. PS3 totiž titulky z kontejneru VOB nepřehraje (vyjma ISO diskové struktury DVD), a tak musí být "vypáleny" přímo do obrazu. Ve všech těchto případech (nekompatibilní video, audio, titulky) se před vytvořením VOB kontejneru musí obrazová nebo zvuková data překódovat do správného formátu. To může trvat desítky minut, případně i několik hodin, záleží na výkonu počítače.

Výsledný VOB soubor PS3 bez problémů přehraje. Nevýhodou je, že po překódování je výsledný soubor leckdy výrazně větší než původní MKV.

Návod: Multimediální centrum, co přehraje vše

Nyní jsme se dostali k bodu, kdy z herní konzole vznikne výborné multimediální centrum. Potřebujete k tomu výkonný počítač, router a program PS3 Media Server.

Tento program je napsaný v jazyce Java, což pro uživatele znamená dvě věci - můžete ho zprovoznit na jakémkoli operačním systému (ke stažení ve verzích pro Windows, Linux MacOS) a potřebujete hodně operační paměti. Pokud chcete na počítači i souběžně pracovat, potřebujete rozumně 3 GB.

PS3 Media Server funguje tak, že v reálném čase překódovává formáty, které PlayStation neumí, do formátů, které přehraje. Využívá při tom několika knihoven kodeků, a jak jsme při testu zjistili, při správném nastavení pak PS3 přehraje úplně všechno.

PS3 Media Centre v1.10.51

PS3 Media Centre v1.10.51 během streamování. Indikuje připojenou konzoli, aktuální výstupný datový tok, maximální vysílaný datový tok a naplnění bufferu.

Jakmile PS3 Media Server spustíte, vyhledá v počítačové síti připojený PlayStation. V tu chvíli se v rozhraní konzole XMB zobrazí položka "PS3 Media Server [název počítače]" a po jeho rozkliknutí se zobrazí všechny adresáře, které máte nasdíleny a které obsahují nějaký multimediální obsah.

PS3 MediaCentre screen

XMB rozhraní PS3. PS3 Media Center se zde přidá jako další položka. Ovládání je tak shodné s nativním prostředím PS3 a je pro uživatele naprosto intuitivní.

Jakmile se proklikáte do adresáře s konkrétním videem, máte možnost ho spustit s doporučeným nastavením (preferovaný video encoder a externí titulky), nebo můžete kliknout na položku #TRANSCODE# a vybrat si z mnoha různých variant kódování (encodery, zvukové stopy, titulky).

PS3 MediaCentre screenPS3 MediaCentre screen

Video si můžete rovnou pustit, nebo se prokliknete na bohatší nabídku.

(celé screeny uvidíte po rozkliknutí)

Během testu se nestalo, že by nějaký soubor PS3 Media Server nepřekódoval. Musíte však mít výkonný počítač. Na test jsem použil notebook Dell XPS M1330 s procesorem Intel Core 2 Duo T8100 na 2,1 GHz, 3 GB RAM, 100MBit síťovou kartou Broadcom a Windows Vista.

PS3 MediaCentre screen

I při streamování multimédií můžete využívat šikovné funkce jako hledání na časové ose s živým náhledem.

PS3 MediaCentre screen

Titulky jsou přikódovávány přímo do streamovaného obrazu, velikost, barvu, časování, umístění - vše lze nastavit.

Taková konfigurace stačí i na bezproblémové přehrávání veškerých běžných DivX a XviD videí, problém nebyl ani s MKV souborem s rozlišením 720p, šestikanálovým zvukem a titulky v externím souboru.

Na 1080p videa již však výkon nestačil, i při snížení výstupní kvality se obraz trhal. Výjimkou byly 1080p soubory, které nepotřebovaly rekódování. Obecně však lze říci, že na 1080p video potřebujete čtyřjádrový procesor a 4 GB paměti.

PS3 Media Centre v1.10.51PS3 Media Centre v1.10.51

Veškeré nastavení PS3 Media Centre v1.10.51 uděláte v jednotlivých záložkách programu. Nastavit lze spoustu parametrů i výstupní kvalitu v závislosti na výkonu použitého počítače.

(celé screenshoty po rozkliknutí)

Stejně jako videa si pustíte i muziku, MP3 a WMA jsou streamovány přímo, FLAC, WAV Pack, Monkey Audio, OGG Vorbis atp. jsou streamovány jako PCM data.

Pomocí PS3 Meadia Server můžete PlayStation naplnit i spoustou internetových multimédií - internetových rádií, internetových televizních streamů nebo třeba obsahem Flickeru či YouTube.

PS3 MediaCentre screen

Při přehrávání 720p filmů se datový tok pohyboval mezi 5 a 30 Mbit/s. U 1080p se datový tok hravě vyšvihne i přes 200 Mbit/s, gigabitový router a síťová karta je nezbytností. Při testech se nám osvědčil Edimax nMAX BR-6574N.

Nastavení médií probíhá hodně svérázně editací souboru "WEB.conf", který naleznete v pracovní složce instalovaného mediaserveru.

Například internetové rádio přidáte vložením řádku audiostream.Web,Radios=[název rádia],[adresa streamu]
,[adresa obrázku s logem rádia]
do odstavce #shoutcasts. Například u stanice Rasta Music bude řádek vypadat takto: "audiostream.Web,Radios=RASTA MUSIC,http://64.202.98.51:808
,http://rastamusic.com/images/misc/Rastamusic_Logo.gif".

Po uložení konfiguračního souboru a restartu mediacentra budou navolené stanice přístupné z XMP PlayStationu ze záložky WEB.

Týden v provozu

Po týdnu soužití s PS3 Slim s nainstalovaným PS3 Media Centre musím říct, že je to pohodlná a bezproblémově fungující kombinace, která přehraje vše, co si chcete pustit. Tedy, pokud máte dost výkonný počítač, jinak se musíte obejít bez 1080p MKV a přehrávat maximálně 720p ripy.

Nevýhodou řešení jsou vyšší nároky na spotřebu energie. Samotná konzole odebírá při přehrávání multimédií v průměru 85 W, je k tomu ale nutné přičíst i počítač. Samostatný mediabox přitom odebírá mezi deseti a dvaceti watty.

Závěr: Koupit si PS3 jako multimediální centrum nedává smysl. Ale pokud jste si ho pořídili (nebo pořídíte) na hraní her, tak ho můžete zároveň využít jako velmi dobré mediacentrum.

.

 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největší dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 LCD televizor  Sony KDL46W4500
  100Hz LCD televizor s úhlopříčkou 46" a obrazovým procesorem Bravia Engine 2 nabízí DVB-T i DVB-C tunery s podporou HD vysílání v MPEG 4 AVC. Samozřejmostí je x.v.Color pro zpracování signálu s rozšířeným barevným gamutem a konektivita podle specifikace DLNA.
 www.sony.cz
 herní konzole / Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz oceníme u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů. 
http://cz.europe.creative.com/

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem doplňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Najdete na iDNES.cz