Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

10 důležitých kroků pro pohodový vztah s novým foťákem

Než se pustíte do akce, věnujte čas poznávání. Nabijte baterku, zformátujte kartu, zabezpečte objektiv a pohrajte si s nastavením důležitých detailů. Vyhněte se nepříjemnostem, které by mohly vaše vzájemné pouto brzo nahlodat.

Nová zrcadlovka ve fotografově vášnivém objetí

Toužili jste po ní celé týdny, všem jste vyprávěli o tom, jak je úžasná, její parametry znáte nazpaměť. A teď je vysněná zrcadlovka konečně vaše, máte ji doma a v duchu už plánujete, co spolu všechno podniknete a nafotíte. Prsty se vám třesou nedočkavostí, nejradši byste z ní strhali všechen igelit, zasunuli akumulátor a...

Zpomalte. Nadšení je naprosto pochopitelné, ale nedělejte nic ukvapeného, čeho byste později litovali. Než se se svou novou zrcadlovkou lépe seznámíte, doporučuje se postupovat pozvolně a s rozvahou. Zrcadlovka vám za důkladně seznámení bude jistě vděčná, bude se u vás cítit v bezpečí a odmění se tím, že od vás nebude tak často odjíždět do servisu nebo vyžadovat drahé doplňky.

Na jaře výrobci přinášejí nové řady digitálních fotoaparátů, a mnoho začátečníků i nadšenců se ohlíží po své vyvolené krabičce. Našli jste tu pravou? Přinášíme přehled deseti kroků, které byste měli dodržet, či alespoň zvážit, než se pustíte do fotografické akce.

Nákup digitální zrcadlovky se základním příslušenstvím: objektiv, brašna, paměťová karta

Poznámka: Hlavní roli v tomto článku sice hraje digitální zrcadlovka, většina kroku se ale týká i kompaktních digitálních fotoaparátů. Jejich majitelé jistě poznají, které pasáže se na ně nevztahují, pro jistotu je v textu označíme.

1. Ověřte si, že jste na nic nezapomněli

Kromě těla fotoaparátu by balení mělo obsahovat manuály, média, kabely, záruční dokumenty, řemínek či popruh, baterii, nabíječku a další kabely na propojení s PC a TV

Ještě než začnete zrcadlovku zbavovat vrstev obalů, ověřte si, že krabice obsahuje vše, co má. Je to především: přístroj, zvlášť zabalený akumulátor, nabíječka akumulátoru + její kabel, USB kabel k propojení s počítačem, manuál v českém jazyce, řemínek či popruh, média s ovládací a softwarem, záruční list, případně další kabely. Obvykle v krabici nebo v návodu najdete přesný soupis toho, co je v balení obsaženo.

Pokud něco chybí, nestyďte se a zeptejte se přímo prodejce. Ideálně by s vámi měl prodavač na prodejně projít obsah balení ještě před zakoupením.

2. Nasyťte ji

Baterie si zaslouží první pořádné nabití

První část vybavení, která by vás měla zajímat, je nabíječka a akumulátor. Zapojte nabíječku do zásuvky, baterku rozbalte a dejte nabíjet. Přestože dnešní baterky už nejsou tak náchylné k paměťovému efektu, tím, že ji napoprvé pořádně nabijete, můžete významné zvýšit výdrž vašeho miláčka. Ano, víme, že už chcete vyzkoušet focení, ale nebojte, ty dvě tři hodinky utečou jako voda, a vy se mezitím nudit nebudete.

3. Udělejte si pořádek v papírech (volitelné)

Projděte veškerý obsah balení a umístěte jej do desek či fólií, například takto:

 • Manuál, software, kabely
 • Záruční list, poučení o záruce, doklad o koupi
 • Všechno ostatní, co bylo součástí balení

Uspořádejte si papíry a další příslušenství, abyste je měli po ruce

Tento volitelný, ale doporučený krok se postará o váš klid v případě nepředvídaných nepříjemností. Ty mohou nastat už za chvíli, a tak je dobře nic nevyhazovat, aby bylo možné krabici bez problémů vrátit. Pokud nepříjemná situace udeří za rok, budete rádi, že máte vše ohledně záruky na jednom místě. A zbývající příslušenství, zvláště kabely, se rády zatoulávají, držte je tedy pohromadě.

4. Oblékněte ji

Přestože to zní jako zcela samozřejmý krok, mnoho čerstvých majitelů na něj pošetilé zapomíná. Tak tedy: fotoaparát opatřete dodávaným poutkem, popruhem či řemínkem. Délku si nastavte tak, aby vám byla příjemná a vy se tak nevyhýbali bezpečnému nošení. Fotoaparát je křehká bytost a sebejistějšímu fotografovi se může stát, že mu přístroj vyklouzne z ruky.

Pečlivě navlékněte řemínek, aby unesl váhu fotoaparátu i objektivu

V době, kdy s fotoaparátem nefotíte, jej nejlépe ochrání fotobrašna. Neřaďte se mezi chytrolíny, kteří chtějí ušetřit pár stovek, v autě mají zrcadlovku v kufru nebo na klíně a přes den ji nosí ledabyle pohozenou přes rameno, její drahý objektiv kinklající sem a tam. Brašna nemusí být drahá, stačí i nějaká z druhé ruky, důležité je, aby se do ní fotoaparát i s objektivem pohodlně vešel a přitom se v ní volně nepřevaloval. Je celkem na místě vzít si s sebou při koupi brašny či fotobatohu vybavení a naskládat si jej zkusmo dovnitř. Prodávající se jistě zlobit nebude, ví, že nevhodně vybranou brašnu byste přišli vrátit a on by měl práci navíc.

Brašna by měla být pohodlným přepravním prostředkem pro foťák, nezapomeňte, že přístoj budete často vytahovat ve spěchu a nebude čas na dlouhé rozepínání

Volitelné: displej můžete ochránit speciální fólií. Ochrana displeje nemá žádný vliv na fotky, ale může ochránit zrcadlovku před oděrkami a zvýšit tak její cenu při prodeji
Volitelné: displej můžete ochránit speciální fólií. Ochrana displeje nemá žádný vliv na fotky, ale může ochránit zrcadlovku před oděrkami a zvýšit tak její cenu při prodeji

Volitelné: displej můžete ochránit speciální fólií. Ochrana displeje nemá žádný vliv na fotky, ale může ochránit zrcadlovku před oděrkami a zvýšit tak její cenu při případném prodeji

5. Objektiv (pouze zrcadlovky)

Pokud jste se zrcadlovkou zakoupili nový objektiv, patří mu stejná péče, jako jejímu tělu. Schovejte záruční list i doklad, nevyhazujte balení ani návod.

Co je ale důležitější: ještě, než začnete fotit, opatřete objektiv filtrem, byť jen tím nejzákladnějším UV filtrem. Nemá ani tak chránit foťák před škodlivým zářením, jako spíše zabránit nechtěnému poškození a poškrábání čočky objektivu.

Filtr nasaďte na objektiv co nejdříve. Ochrání čočky objektivu.

V této pozici nechávejte objektiv co nejméně, ať vám na čip a na čočku nenalétá prach

Přední a zadní čočka jsou citlivá místa, nenechávejte je obnažená na veřejnosti, při nasazován a výměně objektivu postupujte opatrně a přesně. Pokud budete objektiv někdy v budoucnu prodávat, budoucí majitel za perfektně zachovalou optiku rád připlatí.

6. Prolétněte manuál, opravdu

Baterka se ještě nabíjí, a tak je teď ta práva chvíle na zběžně pročtení přiloženého manuálu. Jen se neošklíbejte, je to skvělý způsob dozvědět se o vaší zrcadlovce věci, které by vám sama neřekla.

Návod samozřejmě obsahuje i instrukce pro začátky s foťákem

I kdyby to nebyla vaše první zkušenost, stejně si návod prolétněte, přijdete na to, k čemu slouží záhadná tlačítka, která jste u předchozích modelů neměli. Přitom třeba takový vlastní režim, přestože není nutný, může ušetřit mnoho zbytečného nastavování. Kromě toho najdete v manuálu i rady ohledně prvního spuštění, takže kdyby tam bylo něco navíc oproti našemu článku, nebudeme se zlobit, když budete věřit chytré knížce.

7. První zapnutí - nastavte datum a další důležitosti

Tak jste se začetli do poutavě napsané příručky (ano, opravdu se jednou za pár let najdou poutavě napsané příručky), že jste si ani nevšimli plně nabité baterky. Je čas akumulátor vložit do foťáku.

Hned po zapnutí (napřed vložit akumulátor, pak zapnout, samozřejmě) nastavte několik důležitých parametrů. Pokud byste místo toho začali rovnou pořizovat první fotky, na některá nastavení pak snadno zapomenete.

 • datum a čas - mějte vždy nastaven přesný čas, abyste se ve svých fotkách snadno orientovali, mohli je dát do jednoho alba s fotkami od přátel nebo je opatřit GPS souřadnicemi
 • jazyk - nastavte si jazyk, který ovládáte, případně jazyk, ve kterém čtete návod na focení
 • vypnout zvuk zaostřování - kromě práce v ateliéru vám krátké pípnutí, oznamující úspěšné zaostření, bude spíše ke škodě než k užitku. Ruší v kostele, na svatbách i v přírodě, a i jinde se můžete nevhodným "pip pip" připravit o pěknou momentku.
 • vypnout focení bez karty - pokud nemáte ve foťáku kartu, v drtivé většině případů nechcete, abyste mohli fotit a uváděli tak sami sebe v omyl

Nezapomeňte nastavit přesné datum

Nastavení jazyka

Je vhodné vypnout zvuk fotoaparátu, zvláště na svatbách, v kostelech nebo památkách může pípání výrazně rušit, při focení v přírodě zase zbytečně upoutává pozornost

U zrcadlovky se hodí zakázat focení bez karty, nestane se vám pak, že si myslíte, že fotíte, ale vaše fotky se nikam neukládají

8. Naformátujte kartu

Kartu sice můžete naformátovat i na počítači, ale nejbezpečnější naformátování pro váš foťák je právě ve vašem foťáku. Vložte kartu a zvolte "Nízkoúrovňové formátování" (Low level format).

Paměťovou kartu zformátujte ve fotoaparátu hned před prvním použitím
Paměťovou kartu zformátujte ve fotoaparátu hned před prvním použitím

Paměťovou kartu zformátujte ve fotoaparátu hned před prvním použitím

9. Nastavte si dioptrickou korekci

Možná patříte k těm, kteří spatří rysa ostrovida na sto honů. Těm ostatním vycházejí výrobci vstříc a hledáček zrcadlovky opatřují dioptrickou korekcí. Nezapomeňte si ji nastavit. Podívejte se skrze hledáček na vytištěný text, zaostřete a otáčením kolečka najděte ideální nastavení, při kterém si oko nenamáháte a vše vidíte ostře.

10. Experimentujte, učte se a bavte se

Vaše zrcadlovka je nyní připravena. Jste ale připraveni vy? Možná ne, ale to nevadí. Nemusíte znát zpaměti Newmanův životopis, abyste mohli experimentovat s portréty. Nemusíte strávit týdny přípravou jedné krajinové fotky. Focení je zčásti umění, zčásti řemeslo, a když máte štěstí na motivaci, tak i zábava.

Neříkáme, abyste se nezajímali o fotografická pravidla, tipy a postupy. Naopak, na konci článku přinášíme přehled těch, která podle nás stojí za vaši pozornost.

Je to s nimi ale podobné, ale jako s články "Jak si udržet partnera pomocí těchto deseti fíglů". Číst nestačí. Přejeme proto chuť do experimentů, nadšené focení, radostné prohlížení a krásné světlo.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

 • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

Návrh na společnou armádu Slováci před lety odmítli. Co dnes?

Exkluzivně Jedním z nejznámějších vysokých vojenských činitelů posledních třiceti let je armádní generál ve výslužbě ing. Jiří...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Spotify zatím neumí, zvukem však HomePod mini strčí konkurenci do kapsy

Premium Že je ekosystém produktů Apple poměrně dost uzavřený, není tajemstvím. V některých případech to opravdu zamrzí. Zejména...

Hudební přehrávač iPod končí, Apple jen doprodá zásoby

Loni v říjnu jsme sice oslavili dvacet let od uvedení prvního přehrávače Apple iPod, ale už tehdy bylo jasné, že je u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Propad ceny z ní udělal skvělou koupi. Televize od TCL překvapí i zvukem

Premium S vestavěným soundbarem a subwooferem od Onkya hraje jako z praku, poradí si se všemi HDR formáty a navíc nabízí...

O2TV přechází na Android, změna čeká statisíce diváků

Všechny „moderní“ set-top-boxy služby O2TV čeká v příštích dvou měsících přechod na operační systém Android TV....

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....