Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

10 důležitých kroků pro pohodový vztah s novým foťákem

Než se pustíte do akce, věnujte čas poznávání. Nabijte baterku, zformátujte kartu, zabezpečte objektiv a pohrajte si s nastavením důležitých detailů. Vyhněte se nepříjemnostem, které by mohly vaše vzájemné pouto brzo nahlodat.

Nová zrcadlovka ve fotografově vášnivém objetí

Toužili jste po ní celé týdny, všem jste vyprávěli o tom, jak je úžasná, její parametry znáte nazpaměť. A teď je vysněná zrcadlovka konečně vaše, máte ji doma a v duchu už plánujete, co spolu všechno podniknete a nafotíte. Prsty se vám třesou nedočkavostí, nejradši byste z ní strhali všechen igelit, zasunuli akumulátor a...

Zpomalte. Nadšení je naprosto pochopitelné, ale nedělejte nic ukvapeného, čeho byste později litovali. Než se se svou novou zrcadlovkou lépe seznámíte, doporučuje se postupovat pozvolně a s rozvahou. Zrcadlovka vám za důkladně seznámení bude jistě vděčná, bude se u vás cítit v bezpečí a odmění se tím, že od vás nebude tak často odjíždět do servisu nebo vyžadovat drahé doplňky.

Na jaře výrobci přinášejí nové řady digitálních fotoaparátů, a mnoho začátečníků i nadšenců se ohlíží po své vyvolené krabičce. Našli jste tu pravou? Přinášíme přehled deseti kroků, které byste měli dodržet, či alespoň zvážit, než se pustíte do fotografické akce.

Nákup digitální zrcadlovky se základním příslušenstvím: objektiv, brašna, paměťová karta

Poznámka: Hlavní roli v tomto článku sice hraje digitální zrcadlovka, většina kroku se ale týká i kompaktních digitálních fotoaparátů. Jejich majitelé jistě poznají, které pasáže se na ně nevztahují, pro jistotu je v textu označíme.

1. Ověřte si, že jste na nic nezapomněli

Kromě těla fotoaparátu by balení mělo obsahovat manuály, média, kabely, záruční dokumenty, řemínek či popruh, baterii, nabíječku a další kabely na propojení s PC a TV

Ještě než začnete zrcadlovku zbavovat vrstev obalů, ověřte si, že krabice obsahuje vše, co má. Je to především: přístroj, zvlášť zabalený akumulátor, nabíječka akumulátoru + její kabel, USB kabel k propojení s počítačem, manuál v českém jazyce, řemínek či popruh, média s ovládací a softwarem, záruční list, případně další kabely. Obvykle v krabici nebo v návodu najdete přesný soupis toho, co je v balení obsaženo.

Pokud něco chybí, nestyďte se a zeptejte se přímo prodejce. Ideálně by s vámi měl prodavač na prodejně projít obsah balení ještě před zakoupením.

2. Nasyťte ji

Baterie si zaslouží první pořádné nabití

První část vybavení, která by vás měla zajímat, je nabíječka a akumulátor. Zapojte nabíječku do zásuvky, baterku rozbalte a dejte nabíjet. Přestože dnešní baterky už nejsou tak náchylné k paměťovému efektu, tím, že ji napoprvé pořádně nabijete, můžete významné zvýšit výdrž vašeho miláčka. Ano, víme, že už chcete vyzkoušet focení, ale nebojte, ty dvě tři hodinky utečou jako voda, a vy se mezitím nudit nebudete.

3. Udělejte si pořádek v papírech (volitelné)

Projděte veškerý obsah balení a umístěte jej do desek či fólií, například takto:

  • Manuál, software, kabely
  • Záruční list, poučení o záruce, doklad o koupi
  • Všechno ostatní, co bylo součástí balení

Uspořádejte si papíry a další příslušenství, abyste je měli po ruce

Tento volitelný, ale doporučený krok se postará o váš klid v případě nepředvídaných nepříjemností. Ty mohou nastat už za chvíli, a tak je dobře nic nevyhazovat, aby bylo možné krabici bez problémů vrátit. Pokud nepříjemná situace udeří za rok, budete rádi, že máte vše ohledně záruky na jednom místě. A zbývající příslušenství, zvláště kabely, se rády zatoulávají, držte je tedy pohromadě.

4. Oblékněte ji

Přestože to zní jako zcela samozřejmý krok, mnoho čerstvých majitelů na něj pošetilé zapomíná. Tak tedy: fotoaparát opatřete dodávaným poutkem, popruhem či řemínkem. Délku si nastavte tak, aby vám byla příjemná a vy se tak nevyhýbali bezpečnému nošení. Fotoaparát je křehká bytost a sebejistějšímu fotografovi se může stát, že mu přístroj vyklouzne z ruky.

Pečlivě navlékněte řemínek, aby unesl váhu fotoaparátu i objektivu

V době, kdy s fotoaparátem nefotíte, jej nejlépe ochrání fotobrašna. Neřaďte se mezi chytrolíny, kteří chtějí ušetřit pár stovek, v autě mají zrcadlovku v kufru nebo na klíně a přes den ji nosí ledabyle pohozenou přes rameno, její drahý objektiv kinklající sem a tam. Brašna nemusí být drahá, stačí i nějaká z druhé ruky, důležité je, aby se do ní fotoaparát i s objektivem pohodlně vešel a přitom se v ní volně nepřevaloval. Je celkem na místě vzít si s sebou při koupi brašny či fotobatohu vybavení a naskládat si jej zkusmo dovnitř. Prodávající se jistě zlobit nebude, ví, že nevhodně vybranou brašnu byste přišli vrátit a on by měl práci navíc.

Brašna by měla být pohodlným přepravním prostředkem pro foťák, nezapomeňte, že přístoj budete často vytahovat ve spěchu a nebude čas na dlouhé rozepínání

Volitelné: displej můžete ochránit speciální fólií. Ochrana displeje nemá žádný vliv na fotky, ale může ochránit zrcadlovku před oděrkami a zvýšit tak její cenu při prodeji
Volitelné: displej můžete ochránit speciální fólií. Ochrana displeje nemá žádný vliv na fotky, ale může ochránit zrcadlovku před oděrkami a zvýšit tak její cenu při prodeji

Volitelné: displej můžete ochránit speciální fólií. Ochrana displeje nemá žádný vliv na fotky, ale může ochránit zrcadlovku před oděrkami a zvýšit tak její cenu při případném prodeji

5. Objektiv (pouze zrcadlovky)

Pokud jste se zrcadlovkou zakoupili nový objektiv, patří mu stejná péče, jako jejímu tělu. Schovejte záruční list i doklad, nevyhazujte balení ani návod.

Co je ale důležitější: ještě, než začnete fotit, opatřete objektiv filtrem, byť jen tím nejzákladnějším UV filtrem. Nemá ani tak chránit foťák před škodlivým zářením, jako spíše zabránit nechtěnému poškození a poškrábání čočky objektivu.

Filtr nasaďte na objektiv co nejdříve. Ochrání čočky objektivu.

V této pozici nechávejte objektiv co nejméně, ať vám na čip a na čočku nenalétá prach

Přední a zadní čočka jsou citlivá místa, nenechávejte je obnažená na veřejnosti, při nasazován a výměně objektivu postupujte opatrně a přesně. Pokud budete objektiv někdy v budoucnu prodávat, budoucí majitel za perfektně zachovalou optiku rád připlatí.

6. Prolétněte manuál, opravdu

Baterka se ještě nabíjí, a tak je teď ta práva chvíle na zběžně pročtení přiloženého manuálu. Jen se neošklíbejte, je to skvělý způsob dozvědět se o vaší zrcadlovce věci, které by vám sama neřekla.

Návod samozřejmě obsahuje i instrukce pro začátky s foťákem

I kdyby to nebyla vaše první zkušenost, stejně si návod prolétněte, přijdete na to, k čemu slouží záhadná tlačítka, která jste u předchozích modelů neměli. Přitom třeba takový vlastní režim, přestože není nutný, může ušetřit mnoho zbytečného nastavování. Kromě toho najdete v manuálu i rady ohledně prvního spuštění, takže kdyby tam bylo něco navíc oproti našemu článku, nebudeme se zlobit, když budete věřit chytré knížce.

7. První zapnutí - nastavte datum a další důležitosti

Tak jste se začetli do poutavě napsané příručky (ano, opravdu se jednou za pár let najdou poutavě napsané příručky), že jste si ani nevšimli plně nabité baterky. Je čas akumulátor vložit do foťáku.

Hned po zapnutí (napřed vložit akumulátor, pak zapnout, samozřejmě) nastavte několik důležitých parametrů. Pokud byste místo toho začali rovnou pořizovat první fotky, na některá nastavení pak snadno zapomenete.

  • datum a čas - mějte vždy nastaven přesný čas, abyste se ve svých fotkách snadno orientovali, mohli je dát do jednoho alba s fotkami od přátel nebo je opatřit GPS souřadnicemi
  • jazyk - nastavte si jazyk, který ovládáte, případně jazyk, ve kterém čtete návod na focení
  • vypnout zvuk zaostřování - kromě práce v ateliéru vám krátké pípnutí, oznamující úspěšné zaostření, bude spíše ke škodě než k užitku. Ruší v kostele, na svatbách i v přírodě, a i jinde se můžete nevhodným "pip pip" připravit o pěknou momentku.
  • vypnout focení bez karty - pokud nemáte ve foťáku kartu, v drtivé většině případů nechcete, abyste mohli fotit a uváděli tak sami sebe v omyl

Nezapomeňte nastavit přesné datum

Nastavení jazyka

Je vhodné vypnout zvuk fotoaparátu, zvláště na svatbách, v kostelech nebo památkách může pípání výrazně rušit, při focení v přírodě zase zbytečně upoutává pozornost

U zrcadlovky se hodí zakázat focení bez karty, nestane se vám pak, že si myslíte, že fotíte, ale vaše fotky se nikam neukládají

8. Naformátujte kartu

Kartu sice můžete naformátovat i na počítači, ale nejbezpečnější naformátování pro váš foťák je právě ve vašem foťáku. Vložte kartu a zvolte "Nízkoúrovňové formátování" (Low level format).

Paměťovou kartu zformátujte ve fotoaparátu hned před prvním použitím
Paměťovou kartu zformátujte ve fotoaparátu hned před prvním použitím

Paměťovou kartu zformátujte ve fotoaparátu hned před prvním použitím

9. Nastavte si dioptrickou korekci

Možná patříte k těm, kteří spatří rysa ostrovida na sto honů. Těm ostatním vycházejí výrobci vstříc a hledáček zrcadlovky opatřují dioptrickou korekcí. Nezapomeňte si ji nastavit. Podívejte se skrze hledáček na vytištěný text, zaostřete a otáčením kolečka najděte ideální nastavení, při kterém si oko nenamáháte a vše vidíte ostře.

10. Experimentujte, učte se a bavte se

Vaše zrcadlovka je nyní připravena. Jste ale připraveni vy? Možná ne, ale to nevadí. Nemusíte znát zpaměti Newmanův životopis, abyste mohli experimentovat s portréty. Nemusíte strávit týdny přípravou jedné krajinové fotky. Focení je zčásti umění, zčásti řemeslo, a když máte štěstí na motivaci, tak i zábava.

Neříkáme, abyste se nezajímali o fotografická pravidla, tipy a postupy. Naopak, na konci článku přinášíme přehled těch, která podle nás stojí za vaši pozornost.

Je to s nimi ale podobné, ale jako s články "Jak si udržet partnera pomocí těchto deseti fíglů". Číst nestačí. Přejeme proto chuť do experimentů, nadšené focení, radostné prohlížení a krásné světlo.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 41 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....