Co udělat s elektronikou pod stromečkem? Kroťte nadšení a buďte pečliví

  14:14aktualizováno  14:14
Krabici rozbalte tak, abyste ji v případě reklamace mohli zase složit. Přečtěte si zkrácený návod k použití a ten kompletní si schovejte. Věnujte pozornost také bateriím, úvodním nastavením a kompatibilitě. Tak zajistíte, že dárek bude sloužit déle než do Štěpána.

Hned po rozbalení se vyplatí alespoň základní pečlivost, ušetříte si tak potíže i překvapení

Pod miliony stromečků dnes rozzáření hračičkové (děti i dospělí, muži i ženy) rozbalí vánoční papír ukrývající krabici se zbrusu novou elektronikou. A snad každý z nich bude mít nutkání ji okamžitě zapojit a do dvou minut použít k focení celé rodiny, umixování vánočního koktejlu nebo alespoň k nainstalování nejnovějších aktualizací operačního systému.

Manuál většina z nich přehlédne či s pohrdavým odfrknutím odhodí kamsi na hromadu s použitým vánočním papírem.

RTFM - přečti si přátelský manuál

Návod samozřejmě obsahuje i instrukce pro začátky s foťákem.

Návod samozřejmě obsahuje i instrukce pro začátky se zařízením

Manuál k elektronice je váš kamarád. Ne snad proto, že by v továrně měli na srdci vaše dobro (i když snad někde i ano), ale hlavně proto, že do manuálu napíšou to, co se nepovedlo udělat tak, aby to bylo na první pohled pochopitelné a na co si lidé nejčastěji stěžují. Takže manuál je vlastně takový přehled nejčastěji kladených dotazů. Více v našem článku o tom, co s novým foťákem.

Většina manuálů obsahuje i stručného průvodce prvním spuštěním, obvykle na odděleném papíře nebo bookletu. Pročtením těchto instrukcí si můžete ušetřit mnoho problémů. Jistě, jsou to stále tytéž rady: před použitím nabijte, nastavte datum a čas, zvolte výchozí hodnoty, nepoužívejte ve sprše a nedávejte do úst malým dětem, protože by mohly spolknout malé součástky a ty se pak těžko shánějí.

Pozor na záruku

Uspořádejte si papíry a další příslušenství, abyste je měli po ruce

Uspořádejte si papíry a další příslušenství, abyste je měli po ruce

Ještě než se propracujete k manuálu, musíte otevřít krabici. Zkuste to udělat jako primáti vybavení protistojným palcem a schopní využívat nástroje, a ne jako tygr vrhající se na antilopu. Narozdíl od antilopy totiž můžete obvykle elektroniku vrátit výrobci k opravě, v některých případech (e-shop, 14 dní) dokonce bez udání důvodu - ovšem v nepoškozeném obalu.

Uschovejte si záruční list na místo, kde máte ostatní záruční listy. Pokud berete elektroniku hodně vážně, můžete si dokonce do svého Outlooku nebo Gmail kalendáře poznamenat, kdy vám přesně záruka končí, abyste pak nepřišli o několik tisícovek jen pro dvoudenní zpoždění.

Registrace a záloha

Kde jsou ty doby, kdy jste do přístroje šoupli tužkovou baterku a bylo hotovo. Dnes je mnoho zařízení (například iPhone, Kindle nebo počítače) provázáno s vaší identitou a vy se musíte registrovat. Neuspěchejte tento proces, zapamatujte a uložte si všechna hesla, která v rychlosti ťukáte (viz náš článek o heslech).

U notebooků zase nezapomeňte na zálohu - některé notebooky přijdou sice s nainstalovaným operačním systémem, ale bez instalačních médií. Místo toho vám výrobce poradí, abyste si systém zazálohovali a pak z této zálohy obnovili. Ale například Windows 7 můžete legálně stáhnout i z internetu a pak zadat svůj unikátní klíč (obvykle nalepený na spodní straně notebooku, případně pod baterií). Každopádně smazání zbytečných programů, doinstalování základních utilit a poté kompletní záloha je bezesporu dobrý nápad.

Další tipy

Níže uvedené tipy se týkají specifických typů elektroniky. Pro podrobnější přehled se můžete podívat na Lifehacker, server, který podobné rady sbírá už několik let a přišel tak se zajímavými triky.

  • televize - dejte si práci alespoň s přibližnou kalibrací obrazu, nezapomeňte také zapojit všechny kabely, hodí se například prodlužovací kabel USB pro snadné připíchnutí flešky s fotkami.
  • router - změňte heslo do administračního rozhraní routeru a zabezpečte si svou bezdrátovou síť heslem, přidat můžete také filtr MAC adres (pak se ale ubezpečte, že někdo z domácnosti umí přidávat další adresy, jinak vás návštěvy nebudou mít rády).
  • pevné disky, paměti, SD karty atd. - před použitím je zformátujte, a to nejlépe v zařízení, ve kterém je budete používat. Kartu do foťáku tedy formátujte přímo z menu fotoaparátu apod.
  • elektronická čtečka - podívejte se na naše tipy pro Kindle a zkušenosti s Kindlem po roce používání. Zvláště vyzdvihuji plug-in klip.me pro snadné zasílání obsahu do Kindlu přímo z prohlížeče. K dispozici je velké množství knížek zdarma a pro Kindle jsou tu už i některé české obchody.
  • počítač, notebook - pět let starý článek o tom, co udělat s novým počítačem, je stále v zásadě platný, ale konkrétní kroky už vypadají o dost jinak. V podstatě jde o to nastavit si systém tak, aby vám vyhovoval, odinstalovat nepotřebné aplikace, nainstalovat užitečný software (doporučuji a doporučovat budu: Picasa a Irfan na fotky, Chrome na web, VLC na videa) a pak vytvořit kompletní zálohu.
  • chytrý mobil, tablet - ubezpečte se, že je vaše SIM karta vázaná na paušál s neomezeným internetem, protože právě na internetu nejspíš budete dost často. Pak si synchronizujte data s emailovými účty a možná přijdete na chuť i DropBoxu.
  • fotoaparát - právě rozbaleným foťákům jsme počátkem roku věnovali samostatný článek, stručně: nabijte baterku, zformátujte kartu, nastavte datum a čas, na objektiv zrcadlovky dejte clonu a filtr.

Nebojte se zeptat

Technet.cz na Facebooku

Máte otázku nebo tip? Uvítáme je na naší facebookové stránce, ve vzkazu autorovi nebo v diskuzích pod články. Krásné Vánoce!

Gadgetů a elektronických zařízení je stále více. I zkušený fotograf znejistí, když mu dáte do ruky zrcadlovku od jiné firmy a s jinou filosofií ovládání. Není žádná ostuda, že se zrovna v daném modelu úplně nevyznáte.

Od toho máte ostatní - pokud to dobře navléknete, budou pyšní, že se o své zkušenosti mohou podělit s nadšeným začátečníkem. Jsou přece Vánoce, a na koho jiného bychom měli mít čas, než na svoje blízké?

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Za kolik lze dostavět Temelín? Záleží, odkud jsou peníze

výměna paliva

I v Evropě je možné postavit jadernou elektrárnu levně. Ale jenom za určitých okolností, říká fyzik Vladimír Wagner. A...

Nezastaví ho bažiny, tundra ani 50 pod nulou. ZIL zachraňuje kosmonauty

Modrý pták ZIL 49061

Nesmí je zastavit bažiny, neprostupná zasněžená tundra a ani krutý mráz. Speciální obojživelné vozy ZIL má ve své...

Fúzní elektrárnu budeme mít do pěti let, chlubí se firma

Pohled na část experimentálnho fúzního zařízení C2-U společnosti TAE. Má velmi...

Společnost TAE, dříve známá jako Tri Alpha Energy, během příštích pěti let začne na trhu nabízet fúzní zařízení na...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz