Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Vytvořte animaci ze živých lidí. Zkuste časosběrnou fotografii a vyhrajte

Pomocí fotoaparátu můžete natáčet nečekaně zajímavá videa. Rozvíjení květiny, hemžení na náměstí nebo zcela fantaskní výtvory. To vše díky novému pohledu na čas.

Rozfázovaný pohyb - dívka | foto: Profimedia.cz

Časosběrné snímání, anglicky time-lapse photography, patří k tradičním fotografickým a filmařským technikám. V poslední době je stále častěji používané i mezi amatérskými fotografy a dalšími nadšenci. Může za to pravděpodobně nástup levných zařízení a dostupnost softwaru pro tvorbu časosběrných filmů/animací. Nebo to, jak úchvatně některé výsledky vypadají.

Co najdete v tomto článku

S časosběrnou fotografií máte nejspíše zkušenosti i vy. Pokud jste někdy vyfotili více fotek za sebou a pak přátelům na displeji fotoaparátu ukazovali: Podívej, jak se hýbe, to je skoro jako film! A měli jste pravdu. Film je skutečně blízký příbuzný časosběrné animace a jejich podobnost není náhodná. Mají ostatně společného předka, jak se dočtete v článku o historii filmu.


Ukázka time-lapse videa: zrychlený růst kukuřice. V delším intervalu byly pořízeny stovky fotek, které se pak v počítači složí do videosekvence.

Dalo by se říci, že film je specifický druh časosběrné fotografie, který zachovává reálný průběh času a snaží se o iluzi plynulého pohybu (obvykle 24 snímků za vteřinu). Časosběrná animace obvykle jedno z těchto pravidel porušuje: buď se nesnaží o zachování času, nebo nenabízí plynulý pohyb. A k jejímu pořízení obvykle nepotřebujeme žádné zvláštní vybavení - stačí fotoaparát a stativ.

Inspirace - časosběrná fotka

Time-lapse animace nabízí mnoho nových, kreativních možností. Zde jsou některé nápady a příklady:

 • Natočte ruch městské ulice, hemžení lidí na náměstí (příklad)
 • Sportovní utkání zrychlené do jedné minuty
 • Rozvíjej se poupátko (příklad)
 • Hudební videoklip (příklad)
 • Zrychlená cesta autem
 • Portrétování skupiny pomocí samospouště
 • Vlastní animovaný filmeček s lidmi coby loutkami (příklad) 
 • Skládání puzzle (příklad)
 • Noční obloha, noční město (příklad)
 • Stárnutí člověka (příklad)
 • Tvorba, úprava (příklad)
 • Dramatické mraky (příklad)
 • Nejdůležitější je pochopitelně nápad, odpovídající vybavení vám ho však pomůže dotáhnout k dokonalosti. Základní time-lapse sekvence můžete fotit klidně pomocí nejobyčejnějšího digitálního fotoaparátu, stativu a hodinek. Je to pochopitelně tak trochu vyčerpávající - sledovat vteřinovku a v pravidelných intervalech mačkat spoušť. Naštěstí existují automatizovanější způsoby. Specializované aplikace promění vaši webkameru v time-lapse zařízení (příklad: český freeware Perios). Některé fotoaparáty mají time-lapse snímání přímo zabudované, jiné tuto funkčnost získají po připojení k počítači.

  Tak jsem začínal i já: svou zrcadlovku Canon EOS 30D jsem připojil USB kabelem k počítači a utilitka od Canonu umožňovala dobré možnosti sekvenčního snímání. Nevýhodou byla nutnost připojeného zapnutého počítače - prakticky vás to omezuje na interiérovou fotku.

  Minulý měsíc jsem si však přes eBay objednal speciální kabelovou spoušť s časovačem. Jde o asijský výrobek málo známé značky JJC (JJC TM-Series), koupit si můžete i originální řešení od Canonu, Nikonu a dalších proslulých výrobců, ovšem za znatelně vyšší sumu. Domnívám se, že na kabelové spoušti není moc co zkazit a alespoň pro začátek se nevyplatí do ní investovat příliš peněz. Zvlášť když ji budete mít převážně "na hraní". Pokud nemáte zrcadlovku, existují návody na sestrojení vlastních zařízení, doporučuji spíše nadšeným kutilům.

  JJC TM Series

  Práce s časovací spouští je poměrně jednoduchá. Nastavit můžete především tři veličiny: zpoždění snímání, interval mezi fotkami a počet fotografií. Pro režim spouště Bulb (libovolně dlouhá expozice) je zde také možnost "podržet" spoušť na přesně určenou dobu. Všechny časové údaje se nastavují ve vteřinách. Následující schéma znázorňuje funkci jednotlivých nastavení.

  Schéma časovací spouště

  Dobré je dát si pozor na správné rozestupy a dát fotoaparátu dostatek času pro uložení fotky, zejména pokud máte nastavenou redukci šumu po dlouhé expozici.

  Ukázka - pohlednice z Londýna

  Hned jak jsem si v Londýně koupil nový stativ, zkusil jsem prvních několik experimentů s time-lapse fotografií. Původní verzi najdete na YouTube.

  Můžete si všimnout mnoha chyb i pokusů. V některých sekvencích se třeba prudce mění světlost snímků, protože jsem zapomněl nastavit manuální expozici. Jinde, při pokusech o pohyb, je tento trhaný, protože jsem o příliš velký úhel otočil hlavou stativu. Problém také je, že většina kompozic je prvoplánových, případně pokusných. To všechno jsou chyby, kterým se tedy teď můžete hravě vyhnout. Těším se hlavně na noční time-lapse fotografii, přes den vlastně nepřináší moc výhod oproti řekněme zrychlenému videozáběru.

  Postřehy z praxe

  Tento článek píšu do svého XDA, zatímco spoušť co dvě sekundy cvaká a karta se plní obrázky procházejících turistů fotících se před Big Benem. Nemohu sám sebe vyfotit, a jsem tomu rád. Pohled na mne musí být legrační - jsem obložený fotobatohem, fotobrašnou, mám před sebou rozložený rozložitý stativ, na něm vypasenou zrcadlovku, k ní připojenou pípající krabičku a já si místo focení evidentně hraji nějakou hru na mobilu.

  Canon EOS 30D na stativu a s kabelovou spouští JJC TM Series

  Canon EOS 30D na stativu a s kabelovou spouští JJC TM Series fotí u Victoria St.

  Canon EOS 30D na stativu a s kabelovou spouští JJC TM Series

  Kvalita ilustračních snímků je mizerná, jak vidíte, můj foťák byl zrovna zaneprázdněn.

  Pokud se přenesete přes pocit nepatřičnosti, můžete pořídit zajímavé sekvence. Hodně záleží na nápadu. Těch jsem ze začátku příliš neměl, ale postupně, jak zjistíte, co funguje a co ne, jich začne přibývat. Pište si je... Nebo je pište rovnou mně.

  Plynulý pohyb

  Vzoreček pro zájemce

  Jistě jste si všimli, že u ukázkového videa jde o velmi trhaný pohyb. Je to způsobeno jednak počtem snímků za vteřinu výsledného videa (8 fps), jednak velkým rozdílem mezi prodlevou (2 s) a expozicí (setiny sekundy). Pokud chcete docílit plynulejšího pohybu, podívejte se na příslušný vzoreček na Wikipedii. Pro běžné pochopení stačí vědět, že pro trhanější pohyb a ostřejší obraz nastavíte krátkou expozici, pro plynulejší pohyb delší.

  Brzy zjistíte, že tutoriály na internetu měly pravdu: je důležité vypnout si autofokus a přepnout na manuální expozici. Zabráníte tak zbytečným prodlevám a rozdílům ve světlosti a/nebo ostření snímků mezi sebou navzájem. Rozdíly to nejsou velké, ale myslím, že na závěrečném videu jsou patrné. Také si pečlivě srovnejte expozici i kompozici. Teď nepořizujete jeden, ale desítky nebo stovky obrázků. Takže dodatečný ořez či korekce v počítači jsou sice možné, ale dosti nepohodlné.

  Zvláštní kapitolou jsou noční fotografie. Zde se kabelová spoušť s časovačem uplatní hned dvakrát. Jednak umožní načasovat několik snímků s dlouhou expozicí (nastavenou na fotoaparátu) a vytvořit tak skutečně zajímavý noční videozáběr. A pak přichází ke slovu Bulb snímání, které můžete pomocí časovače nastavit na libovolný čas: závěrku tak můžete třeba otevřít přesně na 10 minut a 20 sekund. Sekvenční snímání i Bulb režim lze navíc kombinovat. Zajímavá volba pro fotografy nočního nebe, kteří nechtějí celou noc probdít...

  Jak fotografie poskládat do videa

  Pravděpodobně každý lepší editor videa vám nabídne nějaké nástroje pro vytváření time-lapse fotografií. Mám dobré zkušenosti s plnou verzí QuickTime, kde je speciální funkce přímo na časosběrné fotky a jejich skládání. Zdarma můžete využít třeba volně dostupný Windows Movie Maker, ve kterém jsem vytvářel i ukázkový  snímek - pohlednici z Londýna.

  1. Setřiďte si snímky na disku podle pořadí 

  Obvykle máte snímky pojmenovány tak, že abecední uspořádání je zároveň uspořádání chronologické. Snímky importujte do Windows Movie Maker.

  2. Nastavte prodlevu

  V Tools - Options (Nástroje - Možnosti) nastavte výchozí interval pro vkládané fotografie. Nejnižší možnost je, bohužel, 0,125 vteřiny.

  Windows Movie Maker - nastavení
  3. Vložte snímky na časovou osu
  Windows Movie Maker
  4. Pokud máte více sekvencí, můžete je propojit přechodem

  Osvědčilo se mi napřed jednotlivé sekvence exportovat jako videa ve vysoké kvalitě. Pak se s nimi lépe pracuje.

  Windows Movie Maker - storyboard

  5. Doplňte zvukovou kulisu

  Není to nutné, ale rozhodně to pomůže. Na YouTube můžete využít funkci AudioSwap, doporučuji vyzkoušet.

  6. Nahrajte na videoserver

  YouTube.com nebo Vimeo nabízejí HD rozlišení, což se pro tento účel výborně hodí.

  7. Doplňte titulky, změňte hudbu

  Na YouTube můžete snadno doplnit titulky či vyměnit doprovodnou hudbu. Proč ne.

  YouTube - captions

  Soutěž - nejlepší časosběrné video

  Soutěžte s Technetem a ukažte své kreativní vnímání času

  Technet.cz vyhlašuje soutěž o nejlepší (nejoriginálnější, nejzajímavější) časosběrné video. Cenou pro výherce je plná verze profesionálního editoru fotografií Zoner Photo Studio 11 Professional (detail produktu na stránkách firmy Zoner) a zasloužená pozornost, kterou video díky uveřejnění na Technetu získá.

  Každý z účastníků, který splní podmínky soutěže (viz níže), navíc získá od firmy Zoner poukázku na 20% slevu na elektronické licence jejich produktů.

  Tento článek vám může posloužit jako inspirace, ale tu můžete hledat také kdekoli jinde. Těšíme se na vaše výtvory.

  Jak poslat video?

  • Video můžete uveřejnit na YouTube.com, Vimeo.com nebo jiných serverech a poslat nám odkaz.
  • Video můžete uploadovat na některé sdílecí služby a poslat nám odkaz (max 200 MB).
  • Video můžete uploadovat na naši stránku na Facebooku.
  • Adresa: pavel.kasik@idnes.cz - uveďte prosím své jméno, výslovný souhlas se zveřejněním videa či odkazu na něj a případně i použitou techniku a "veselé příběhy z natáčení". Předmět musí znít: timelapse soutez.

  Podmínky soutěže

  • Posílejte pouze původní výtvory. Může se jednat i o vaše práce staršího data, ale požadujeme důkaz o tom, že jste dané video pořídili vy. Takovým důkazem může být jedna neupravená zdrojová fotka, případně průkazná fotografie vás při tvorbě videa. Rozumíme si...
  • Redakce si vyhrazuje právo vyřadit podezřelé, urážlivé nebo nezákonné materiály ze soutěže, a to bez jakéhokoli upozornění.
  • Vaše autorská práva nejsou dotčena - jste stále vlastníkem svého videa. Účastí v soutěži dáváte společnosti MAFRA, a. s., právo použít video v článku při vyhlášení vítězů.
  • Pokud připojíte jako doprovod zvuk či skladbu, jejichž nejste majiteli nebo jejichž použití není možné, bude tento doprovod možná muset být změněn, aby nedošlo k porušení autorských práv. Do vašeho díla nezasáhneme bez vašeho vědomí a souhlasu.
  • Video musí obsahovat prvky časosběrné animace (zrychlení apod.), použitá technika není omezena. Redakce si vyhrazuje právo vyřadit jakékoli video, které tyto podmínky nesplňuje.
  • Uzávěrka soutěže je 30. dubna 2009, 23:59 SELČ. Rozhoduje datum přijetí e-mailu.

  Těšíme se na vaše experimenty. Článek není zasvěcenou recenzí, vznikal z chuti podělit se s vámi o zajímavý fenomén a poskytnout inspiraci nadšeným amatérům.

  Doufáme, že jsme tím alespoň některým z vás ozvláštnili letošní Velikonoce. Příjemné svátky a pěkné světlo!

  Odkazy, zdroje, inspirace pro vás:

  Autor:
  • Nejčtenější

  Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

  Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

  Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

  Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

  V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

  Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

  V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

  Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

  Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

  Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

  Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

  Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

  Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

  Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

  Televizory Samsung se naučí funkci, kterou jsme nečekali, ale chyběla nám

  To že někdo v obýváku sleduje televizor Philips poznáte i z chodníku – pokojem se rozlévají dynamicky měnící se barvy,...

  Nová prémiová sluchátka: Je lepší Apple, Bose, nebo Samsung?

  Premium Otestovali jsme tři novinky zcela bezdrátových in-ear sluchátek pro náročnější až náročné posluchače. Doby, kdy...

  Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor

  Otestovali jsme aktivní regálové reprosoustavy „8 eight“ s vestavěným streamerem od slovenské společnosti Truune Audio....

  Na vlnách špičkového zvuku. Dokonalý zážitek přinesou sluchátka a systémy Technics

  Advertorial Na poli dokonalého zvuku je legendou. Japonská značka Technics vyrábí produkty té nejvyšší kvality už devět desetiletí....

  SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
  SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

  Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

  Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

  Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

  Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

  Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

  Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

  Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

  Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

  Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

  Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

  Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...