Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vytvořte animaci ze živých lidí. Zkuste časosběrnou fotografii a vyhrajte

Pomocí fotoaparátu můžete natáčet nečekaně zajímavá videa. Rozvíjení květiny, hemžení na náměstí nebo zcela fantaskní výtvory. To vše díky novému pohledu na čas.

Rozfázovaný pohyb - dívka | foto: Profimedia.cz

Časosběrné snímání, anglicky time-lapse photography, patří k tradičním fotografickým a filmařským technikám. V poslední době je stále častěji používané i mezi amatérskými fotografy a dalšími nadšenci. Může za to pravděpodobně nástup levných zařízení a dostupnost softwaru pro tvorbu časosběrných filmů/animací. Nebo to, jak úchvatně některé výsledky vypadají.

Co najdete v tomto článku

S časosběrnou fotografií máte nejspíše zkušenosti i vy. Pokud jste někdy vyfotili více fotek za sebou a pak přátelům na displeji fotoaparátu ukazovali: Podívej, jak se hýbe, to je skoro jako film! A měli jste pravdu. Film je skutečně blízký příbuzný časosběrné animace a jejich podobnost není náhodná. Mají ostatně společného předka, jak se dočtete v článku o historii filmu.


Ukázka time-lapse videa: zrychlený růst kukuřice. V delším intervalu byly pořízeny stovky fotek, které se pak v počítači složí do videosekvence.

Dalo by se říci, že film je specifický druh časosběrné fotografie, který zachovává reálný průběh času a snaží se o iluzi plynulého pohybu (obvykle 24 snímků za vteřinu). Časosběrná animace obvykle jedno z těchto pravidel porušuje: buď se nesnaží o zachování času, nebo nenabízí plynulý pohyb. A k jejímu pořízení obvykle nepotřebujeme žádné zvláštní vybavení - stačí fotoaparát a stativ.

Inspirace - časosběrná fotka

Time-lapse animace nabízí mnoho nových, kreativních možností. Zde jsou některé nápady a příklady:

  • Natočte ruch městské ulice, hemžení lidí na náměstí (příklad)
  • Sportovní utkání zrychlené do jedné minuty
  • Rozvíjej se poupátko (příklad)
  • Hudební videoklip (příklad)
  • Zrychlená cesta autem
  • Portrétování skupiny pomocí samospouště
  • Vlastní animovaný filmeček s lidmi coby loutkami (příklad) 
  • Skládání puzzle (příklad)
  • Noční obloha, noční město (příklad)
  • Stárnutí člověka (příklad)
  • Tvorba, úprava (příklad)
  • Dramatické mraky (příklad)
  • Nejdůležitější je pochopitelně nápad, odpovídající vybavení vám ho však pomůže dotáhnout k dokonalosti. Základní time-lapse sekvence můžete fotit klidně pomocí nejobyčejnějšího digitálního fotoaparátu, stativu a hodinek. Je to pochopitelně tak trochu vyčerpávající - sledovat vteřinovku a v pravidelných intervalech mačkat spoušť. Naštěstí existují automatizovanější způsoby. Specializované aplikace promění vaši webkameru v time-lapse zařízení (příklad: český freeware Perios). Některé fotoaparáty mají time-lapse snímání přímo zabudované, jiné tuto funkčnost získají po připojení k počítači.

    Tak jsem začínal i já: svou zrcadlovku Canon EOS 30D jsem připojil USB kabelem k počítači a utilitka od Canonu umožňovala dobré možnosti sekvenčního snímání. Nevýhodou byla nutnost připojeného zapnutého počítače - prakticky vás to omezuje na interiérovou fotku.

    Minulý měsíc jsem si však přes eBay objednal speciální kabelovou spoušť s časovačem. Jde o asijský výrobek málo známé značky JJC (JJC TM-Series), koupit si můžete i originální řešení od Canonu, Nikonu a dalších proslulých výrobců, ovšem za znatelně vyšší sumu. Domnívám se, že na kabelové spoušti není moc co zkazit a alespoň pro začátek se nevyplatí do ní investovat příliš peněz. Zvlášť když ji budete mít převážně "na hraní". Pokud nemáte zrcadlovku, existují návody na sestrojení vlastních zařízení, doporučuji spíše nadšeným kutilům.

    JJC TM Series

    Práce s časovací spouští je poměrně jednoduchá. Nastavit můžete především tři veličiny: zpoždění snímání, interval mezi fotkami a počet fotografií. Pro režim spouště Bulb (libovolně dlouhá expozice) je zde také možnost "podržet" spoušť na přesně určenou dobu. Všechny časové údaje se nastavují ve vteřinách. Následující schéma znázorňuje funkci jednotlivých nastavení.

    Schéma časovací spouště

    Dobré je dát si pozor na správné rozestupy a dát fotoaparátu dostatek času pro uložení fotky, zejména pokud máte nastavenou redukci šumu po dlouhé expozici.

    Ukázka - pohlednice z Londýna

    Hned jak jsem si v Londýně koupil nový stativ, zkusil jsem prvních několik experimentů s time-lapse fotografií. Původní verzi najdete na YouTube.

    Můžete si všimnout mnoha chyb i pokusů. V některých sekvencích se třeba prudce mění světlost snímků, protože jsem zapomněl nastavit manuální expozici. Jinde, při pokusech o pohyb, je tento trhaný, protože jsem o příliš velký úhel otočil hlavou stativu. Problém také je, že většina kompozic je prvoplánových, případně pokusných. To všechno jsou chyby, kterým se tedy teď můžete hravě vyhnout. Těším se hlavně na noční time-lapse fotografii, přes den vlastně nepřináší moc výhod oproti řekněme zrychlenému videozáběru.

    Postřehy z praxe

    Tento článek píšu do svého XDA, zatímco spoušť co dvě sekundy cvaká a karta se plní obrázky procházejících turistů fotících se před Big Benem. Nemohu sám sebe vyfotit, a jsem tomu rád. Pohled na mne musí být legrační - jsem obložený fotobatohem, fotobrašnou, mám před sebou rozložený rozložitý stativ, na něm vypasenou zrcadlovku, k ní připojenou pípající krabičku a já si místo focení evidentně hraji nějakou hru na mobilu.

    Canon EOS 30D na stativu a s kabelovou spouští JJC TM Series

    Canon EOS 30D na stativu a s kabelovou spouští JJC TM Series fotí u Victoria St.

    Canon EOS 30D na stativu a s kabelovou spouští JJC TM Series

    Kvalita ilustračních snímků je mizerná, jak vidíte, můj foťák byl zrovna zaneprázdněn.

    Pokud se přenesete přes pocit nepatřičnosti, můžete pořídit zajímavé sekvence. Hodně záleží na nápadu. Těch jsem ze začátku příliš neměl, ale postupně, jak zjistíte, co funguje a co ne, jich začne přibývat. Pište si je... Nebo je pište rovnou mně.

    Plynulý pohyb

    Vzoreček pro zájemce

    Jistě jste si všimli, že u ukázkového videa jde o velmi trhaný pohyb. Je to způsobeno jednak počtem snímků za vteřinu výsledného videa (8 fps), jednak velkým rozdílem mezi prodlevou (2 s) a expozicí (setiny sekundy). Pokud chcete docílit plynulejšího pohybu, podívejte se na příslušný vzoreček na Wikipedii. Pro běžné pochopení stačí vědět, že pro trhanější pohyb a ostřejší obraz nastavíte krátkou expozici, pro plynulejší pohyb delší.

    Brzy zjistíte, že tutoriály na internetu měly pravdu: je důležité vypnout si autofokus a přepnout na manuální expozici. Zabráníte tak zbytečným prodlevám a rozdílům ve světlosti a/nebo ostření snímků mezi sebou navzájem. Rozdíly to nejsou velké, ale myslím, že na závěrečném videu jsou patrné. Také si pečlivě srovnejte expozici i kompozici. Teď nepořizujete jeden, ale desítky nebo stovky obrázků. Takže dodatečný ořez či korekce v počítači jsou sice možné, ale dosti nepohodlné.

    Zvláštní kapitolou jsou noční fotografie. Zde se kabelová spoušť s časovačem uplatní hned dvakrát. Jednak umožní načasovat několik snímků s dlouhou expozicí (nastavenou na fotoaparátu) a vytvořit tak skutečně zajímavý noční videozáběr. A pak přichází ke slovu Bulb snímání, které můžete pomocí časovače nastavit na libovolný čas: závěrku tak můžete třeba otevřít přesně na 10 minut a 20 sekund. Sekvenční snímání i Bulb režim lze navíc kombinovat. Zajímavá volba pro fotografy nočního nebe, kteří nechtějí celou noc probdít...

    Jak fotografie poskládat do videa

    Pravděpodobně každý lepší editor videa vám nabídne nějaké nástroje pro vytváření time-lapse fotografií. Mám dobré zkušenosti s plnou verzí QuickTime, kde je speciální funkce přímo na časosběrné fotky a jejich skládání. Zdarma můžete využít třeba volně dostupný Windows Movie Maker, ve kterém jsem vytvářel i ukázkový  snímek - pohlednici z Londýna.

    1. Setřiďte si snímky na disku podle pořadí 

    Obvykle máte snímky pojmenovány tak, že abecední uspořádání je zároveň uspořádání chronologické. Snímky importujte do Windows Movie Maker.

    2. Nastavte prodlevu

    V Tools - Options (Nástroje - Možnosti) nastavte výchozí interval pro vkládané fotografie. Nejnižší možnost je, bohužel, 0,125 vteřiny.

    Windows Movie Maker - nastavení
    3. Vložte snímky na časovou osu
    Windows Movie Maker
    4. Pokud máte více sekvencí, můžete je propojit přechodem

    Osvědčilo se mi napřed jednotlivé sekvence exportovat jako videa ve vysoké kvalitě. Pak se s nimi lépe pracuje.

    Windows Movie Maker - storyboard

    5. Doplňte zvukovou kulisu

    Není to nutné, ale rozhodně to pomůže. Na YouTube můžete využít funkci AudioSwap, doporučuji vyzkoušet.

    6. Nahrajte na videoserver

    YouTube.com nebo Vimeo nabízejí HD rozlišení, což se pro tento účel výborně hodí.

    7. Doplňte titulky, změňte hudbu

    Na YouTube můžete snadno doplnit titulky či vyměnit doprovodnou hudbu. Proč ne.

    YouTube - captions

    Soutěž - nejlepší časosběrné video

    Soutěžte s Technetem a ukažte své kreativní vnímání času

    Technet.cz vyhlašuje soutěž o nejlepší (nejoriginálnější, nejzajímavější) časosběrné video. Cenou pro výherce je plná verze profesionálního editoru fotografií Zoner Photo Studio 11 Professional (detail produktu na stránkách firmy Zoner) a zasloužená pozornost, kterou video díky uveřejnění na Technetu získá.

    Každý z účastníků, který splní podmínky soutěže (viz níže), navíc získá od firmy Zoner poukázku na 20% slevu na elektronické licence jejich produktů.

    Tento článek vám může posloužit jako inspirace, ale tu můžete hledat také kdekoli jinde. Těšíme se na vaše výtvory.

    Jak poslat video?

    • Video můžete uveřejnit na YouTube.com, Vimeo.com nebo jiných serverech a poslat nám odkaz.
    • Video můžete uploadovat na některé sdílecí služby a poslat nám odkaz (max 200 MB).
    • Video můžete uploadovat na naši stránku na Facebooku.
    • Adresa: pavel.kasik@idnes.cz - uveďte prosím své jméno, výslovný souhlas se zveřejněním videa či odkazu na něj a případně i použitou techniku a "veselé příběhy z natáčení". Předmět musí znít: timelapse soutez.

    Podmínky soutěže

    • Posílejte pouze původní výtvory. Může se jednat i o vaše práce staršího data, ale požadujeme důkaz o tom, že jste dané video pořídili vy. Takovým důkazem může být jedna neupravená zdrojová fotka, případně průkazná fotografie vás při tvorbě videa. Rozumíme si...
    • Redakce si vyhrazuje právo vyřadit podezřelé, urážlivé nebo nezákonné materiály ze soutěže, a to bez jakéhokoli upozornění.
    • Vaše autorská práva nejsou dotčena - jste stále vlastníkem svého videa. Účastí v soutěži dáváte společnosti MAFRA, a. s., právo použít video v článku při vyhlášení vítězů.
    • Pokud připojíte jako doprovod zvuk či skladbu, jejichž nejste majiteli nebo jejichž použití není možné, bude tento doprovod možná muset být změněn, aby nedošlo k porušení autorských práv. Do vašeho díla nezasáhneme bez vašeho vědomí a souhlasu.
    • Video musí obsahovat prvky časosběrné animace (zrychlení apod.), použitá technika není omezena. Redakce si vyhrazuje právo vyřadit jakékoli video, které tyto podmínky nesplňuje.
    • Uzávěrka soutěže je 30. dubna 2009, 23:59 SELČ. Rozhoduje datum přijetí e-mailu.

    Těšíme se na vaše experimenty. Článek není zasvěcenou recenzí, vznikal z chuti podělit se s vámi o zajímavý fenomén a poskytnout inspiraci nadšeným amatérům.

    Doufáme, že jsme tím alespoň některým z vás ozvláštnili letošní Velikonoce. Příjemné svátky a pěkné světlo!

    Odkazy, zdroje, inspirace pro vás:

    Autor:

    Počasí - Výstraha

    Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

    • Nejčtenější

    Na to jsme čekali: revoluční funkce Bluetooth konečně míří do produktů

    Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Tichá diskotéka nebo letní kino? Patera sluchátka u jednoho televizoru? Hlas průvodce z vlastních sluchátek? Nejen to umožní nová funkce Bluetooth nazvaná Auracast – k jednomu přehrávacímu zařízení...

    6. září 2024

    Loď Starliner se vrací. Anatomie průšvihu Boeingu, jaký tu ještě nebyl

    Kosmická loď Starliner, která se vrací z Mezinárodní kosmické stanice, nese na paměť výzkumné lodi oceánografa Jacquese Cousteaua hrdý název Calypso. Vzhledem k technickým problémům a veletočům,...

    6. září 2024

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

    Premium

    Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

    7. září 2024

    FOTODUEL: Neuvěřitelné klávesnice. Která se vám líbí nejvíce?

    Krásné, vtipné, trhlé, nápadité, praktické, nepraktické, kýčovité, nevkusné ... na veletrhu IFA 2024 jsme potkali obrovské množství klávesnic, které mezi návštěvníky poutaly nečekanou pozornost a...

    10. září 2024

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Odstartovala mise, při níž miliardář s posádkou vystoupí do volného kosmu

    Po mnoha odkladech se se konečně povedl start posádky čtyř soukromých astronautů na riskantní misi Polaris Dawn, při níž se pokusí o historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových...

    10. září 2024  8:10,  aktualizováno  11:24

    Technics představil mikrosystém schovaný v reprosoustavách, detaily překvapí

    Společnost Technics na veletrhu IFA 2024 trochu překvapila svými prvními aktivními reprosoustavami s vestavěnými streamovacími schopnostmi a možností připojit jak analogové, tak digitální přehrávače....

    11. září 2024  13:15

    Najít cíl a zaměřit! V simulátoru amerického letounu zažijete i shození bomby

    Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vznikl jedinečný simulátor letecké bitvy nad Bílými Karpaty, která se odehrála v srpnu 1944. Její 80. výročí si nedávno připomněla řada měst a obcí na Zlínsku, mimo...

    11. září 2024  8:57

    O hrůzách Osvětimi poprvé informovali svět dva Čechoslováci

    Rudolf Vrba, slovenský profesor farmakologie a terapeutiky na Univerzitě Britské Kolumbie, zaměřený na neurologii, byl jedním z pěti Židů, kterým se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v...

    11. září 2024

    Americký senior netráví čas doma v bačkorách, ale zamíří Sojuzem na ISS

    Je mu 69 let. Namísto toho, aby seděl u krbu a vzpomínal na to, jak bývala tráva zelenější a trpaslíci větší, si ve středu oblékne skafandr. Pak usedne do kosmické lodi Sojuz MS-26 a vydá se na...

    11. září 2024

    Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

    Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

    Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

    Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

    Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

    Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

    Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

    Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

    Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

    To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...