Časosběrné snímání, anglicky time-lapse photography, patří k tradičním fotografickým a filmařským technikám. V poslední době je stále častěji používané i mezi amatérskými fotografy a dalšími nadšenci. Může za to pravděpodobně nástup levných zařízení a dostupnost softwaru pro tvorbu časosběrných filmů/animací. Nebo to, jak úchvatně některé výsledky vypadají.
Co najdete v tomto článku |
S časosběrnou fotografií máte nejspíše zkušenosti i vy. Pokud jste někdy vyfotili více fotek za sebou a pak přátelům na displeji fotoaparátu ukazovali: Podívej, jak se hýbe, to je skoro jako film! A měli jste pravdu. Film je skutečně blízký příbuzný časosběrné animace a jejich podobnost není náhodná. Mají ostatně společného předka, jak se dočtete v článku o historii filmu.
Ukázka time-lapse videa: zrychlený růst kukuřice. V delším intervalu byly pořízeny stovky fotek, které se pak v počítači složí do videosekvence.
Dalo by se říci, že film je specifický druh časosběrné fotografie, který zachovává reálný průběh času a snaží se o iluzi plynulého pohybu (obvykle 24 snímků za vteřinu). Časosběrná animace obvykle jedno z těchto pravidel porušuje: buď se nesnaží o zachování času, nebo nenabízí plynulý pohyb. A k jejímu pořízení obvykle nepotřebujeme žádné zvláštní vybavení - stačí fotoaparát a stativ.
Inspirace - časosběrná fotkaTime-lapse animace nabízí mnoho nových, kreativních možností. Zde jsou některé nápady a příklady: |
Nejdůležitější je pochopitelně nápad, odpovídající vybavení vám ho však pomůže dotáhnout k dokonalosti. Základní time-lapse sekvence můžete fotit klidně pomocí nejobyčejnějšího digitálního fotoaparátu, stativu a hodinek. Je to pochopitelně tak trochu vyčerpávající - sledovat vteřinovku a v pravidelných intervalech mačkat spoušť. Naštěstí existují automatizovanější způsoby. Specializované aplikace promění vaši webkameru v time-lapse zařízení (příklad: český freeware Perios). Některé fotoaparáty mají time-lapse snímání přímo zabudované, jiné tuto funkčnost získají po připojení k počítači.
Tak jsem začínal i já: svou zrcadlovku Canon EOS 30D jsem připojil USB kabelem k počítači a utilitka od Canonu umožňovala dobré možnosti sekvenčního snímání. Nevýhodou byla nutnost připojeného zapnutého počítače - prakticky vás to omezuje na interiérovou fotku.
Minulý měsíc jsem si však přes eBay objednal speciální kabelovou spoušť s časovačem. Jde o asijský výrobek málo známé značky JJC (JJC TM-Series), koupit si můžete i originální řešení od Canonu, Nikonu a dalších proslulých výrobců, ovšem za znatelně vyšší sumu. Domnívám se, že na kabelové spoušti není moc co zkazit a alespoň pro začátek se nevyplatí do ní investovat příliš peněz. Zvlášť když ji budete mít převážně "na hraní". Pokud nemáte zrcadlovku, existují návody na sestrojení vlastních zařízení, doporučuji spíše nadšeným kutilům.
Práce s časovací spouští je poměrně jednoduchá. Nastavit můžete především tři veličiny: zpoždění snímání, interval mezi fotkami a počet fotografií. Pro režim spouště Bulb (libovolně dlouhá expozice) je zde také možnost "podržet" spoušť na přesně určenou dobu. Všechny časové údaje se nastavují ve vteřinách. Následující schéma znázorňuje funkci jednotlivých nastavení.
Dobré je dát si pozor na správné rozestupy a dát fotoaparátu dostatek času pro uložení fotky, zejména pokud máte nastavenou redukci šumu po dlouhé expozici.
Ukázka - pohlednice z Londýna
Hned jak jsem si v Londýně koupil nový stativ, zkusil jsem prvních několik experimentů s time-lapse fotografií. Původní verzi najdete na YouTube.
Můžete si všimnout mnoha chyb i pokusů. V některých sekvencích se třeba prudce mění světlost snímků, protože jsem zapomněl nastavit manuální expozici. Jinde, při pokusech o pohyb, je tento trhaný, protože jsem o příliš velký úhel otočil hlavou stativu. Problém také je, že většina kompozic je prvoplánových, případně pokusných. To všechno jsou chyby, kterým se tedy teď můžete hravě vyhnout. Těším se hlavně na noční time-lapse fotografii, přes den vlastně nepřináší moc výhod oproti řekněme zrychlenému videozáběru.
Postřehy z praxe
Tento článek píšu do svého XDA, zatímco spoušť co dvě sekundy cvaká a karta se plní obrázky procházejících turistů fotících se před Big Benem. Nemohu sám sebe vyfotit, a jsem tomu rád. Pohled na mne musí být legrační - jsem obložený fotobatohem, fotobrašnou, mám před sebou rozložený rozložitý stativ, na něm vypasenou zrcadlovku, k ní připojenou pípající krabičku a já si místo focení evidentně hraji nějakou hru na mobilu.
Pokud se přenesete přes pocit nepatřičnosti, můžete pořídit zajímavé sekvence. Hodně záleží na nápadu. Těch jsem ze začátku příliš neměl, ale postupně, jak zjistíte, co funguje a co ne, jich začne přibývat. Pište si je... Nebo je pište rovnou mně.
Plynulý pohybVzoreček pro zájemce Jistě jste si všimli, že u ukázkového videa jde o velmi trhaný pohyb. Je to způsobeno jednak počtem snímků za vteřinu výsledného videa (8 fps), jednak velkým rozdílem mezi prodlevou (2 s) a expozicí (setiny sekundy). Pokud chcete docílit plynulejšího pohybu, podívejte se na příslušný vzoreček na Wikipedii. Pro běžné pochopení stačí vědět, že pro trhanější pohyb a ostřejší obraz nastavíte krátkou expozici, pro plynulejší pohyb delší. |
Zvláštní kapitolou jsou noční fotografie. Zde se kabelová spoušť s časovačem uplatní hned dvakrát. Jednak umožní načasovat několik snímků s dlouhou expozicí (nastavenou na fotoaparátu) a vytvořit tak skutečně zajímavý noční videozáběr. A pak přichází ke slovu Bulb snímání, které můžete pomocí časovače nastavit na libovolný čas: závěrku tak můžete třeba otevřít přesně na 10 minut a 20 sekund. Sekvenční snímání i Bulb režim lze navíc kombinovat. Zajímavá volba pro fotografy nočního nebe, kteří nechtějí celou noc probdít...
Jak fotografie poskládat do videa
Pravděpodobně každý lepší editor videa vám nabídne nějaké nástroje pro vytváření time-lapse fotografií. Mám dobré zkušenosti s plnou verzí QuickTime, kde je speciální funkce přímo na časosběrné fotky a jejich skládání. Zdarma můžete využít třeba volně dostupný Windows Movie Maker, ve kterém jsem vytvářel i ukázkový snímek - pohlednici z Londýna.
Obvykle máte snímky pojmenovány tak, že abecední uspořádání je zároveň uspořádání chronologické. Snímky importujte do Windows Movie Maker.
V Tools - Options (Nástroje - Možnosti) nastavte výchozí interval pro vkládané fotografie. Nejnižší možnost je, bohužel, 0,125 vteřiny.
Osvědčilo se mi napřed jednotlivé sekvence exportovat jako videa ve vysoké kvalitě. Pak se s nimi lépe pracuje.
Není to nutné, ale rozhodně to pomůže. Na YouTube můžete využít funkci AudioSwap, doporučuji vyzkoušet.
YouTube.com nebo Vimeo nabízejí HD rozlišení, což se pro tento účel výborně hodí.
Na YouTube můžete snadno doplnit titulky či vyměnit doprovodnou hudbu. Proč ne.
Soutěž - nejlepší časosběrné videoSoutěžte s Technetem a ukažte své kreativní vnímání času Technet.cz vyhlašuje soutěž o nejlepší (nejoriginálnější, nejzajímavější) časosběrné video. Cenou pro výherce je plná verze profesionálního editoru fotografií Zoner Photo Studio 11 Professional (detail produktu na stránkách firmy Zoner) a zasloužená pozornost, kterou video díky uveřejnění na Technetu získá. Každý z účastníků, který splní podmínky soutěže (viz níže), navíc získá od firmy Zoner poukázku na 20% slevu na elektronické licence jejich produktů. Tento článek vám může posloužit jako inspirace, ale tu můžete hledat také kdekoli jinde. Těšíme se na vaše výtvory. Jak poslat video?
Podmínky soutěže
|
Těšíme se na vaše experimenty. Článek není zasvěcenou recenzí, vznikal z chuti podělit se s vámi o zajímavý fenomén a poskytnout inspiraci nadšeným amatérům.
Doufáme, že jsme tím alespoň některým z vás ozvláštnili letošní Velikonoce. Příjemné svátky a pěkné světlo!
Odkazy, zdroje, inspirace pro vás:
- Výborná a stručná příručka k time-lapse fotografii (anglicky)
- Příroda v akci - nejlepší time-lapse videa (anglicky)
- Úvod do time-lapse fotografie (anglicky)
- Zajímavá Time-Lapse videa pro inspiraci:
- Umění, cesta autem (česky)
- LEGO a time-lapse (česky), Závody autíček bez autíček (česky)
- Knížka z vašeho videa (anglicky)
- Jak udělat časosběrnou animaci s pohybem fotoaparátu (anglicky)
- Tipy pro majitele zrcadlovek (fórum, anglicky)
- Perios - freeware pro time-lapse fotografii pomocí webkamery (česky, anglicky)
- Úvod do intervalové fotografie (česky)
- Další příklady time-lapse fotografie (anglicky)
- Technet na Facebooku - pro naše fanoušky (česky)