Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Toshiba: 3D obraz lidi netáhne, ale Ultra HD bude mít úspěch

Amsterdam (od zpravodaje Technet.cz) - Toshiba představila v Amsterodamu vybraným novinářům novinky pro rok 2013. A protože na všechny notebooky a tablety je embargo až do července, podíváme se jen na televizory a blu-ray přehrávače. A také na trendy. 3D netáhne, budoucnost má prý ultravysoké rozlišení.

Ultra HD televizory řady L9 mají obraz jako živý. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Technologie 3D netáhne. Možná za to může nedostatek filmů, možná nutnost použít speciální brýle, možná zmatek ohledně kvality pasivní a aktivní technologie. Nebo je důvod ještě prostší: zákazníci po domácím 3D prostě netouží. Technologie tak nenaplnila naděje a očekávání, kdy měla oživit opadávající zájem o nové televizory.

Kvalita, cena, velikost

Podle průzkumu společnosti Tohsiba lidé při výběru nového televizoru nejvíce řeší kvalitu obrazu, cenu a velikost úhlopříčky.

UHD televizory mají špičkový obraz i na opravdu velkých úhlopříčkách. Horší to zatím bude s cenou. U obřího 84" modelu se očekává částka blížící se půl milionu korun.

Dalším lákadlem pro zákazníky bude ultravysoké rozlišení 4K. Výrobci se již shodli i na oficiálním názvu Ultra HD, zkráceně UHD. To má čtyřnásobné rozlišení (obraz je tvořen čtyřnásobkem obrazových bodů) než stávající kvalitativní standard Full HD. Společnost Toshiba předvídá UHD velkou budoucnost, úspěch má být vyšší, než tomu bylo u 3D.

První televizor s Ultra HD rozlišením na českém trhu, Toshiba ZL2, jsme testovali již loni. Můžete si o tom přečíst v článku Test: Nejdokonalejší televizor umí 4K rozlišení a 3D bez brýlí.

Tři UHD novinky již tento rok

Pro letošní rok připravila Toshiba tři novinky s Ultra HD rozlišením. Jsou to televizory řady L9, které budou dostupné v úhlopříčkách 84" (213 cm), 65" (165 cm) a 58" (146 cm). Díky výkonnému procesoru Cevo Engine 4K dokáže televizor přepočítat do ultravysokého rozlišení i běžný Full HD obraz. Přepočítaný obraz samozřejmě nedosahuje kvality materiálu natočeného přímo v rozlišení 4K, ale i tak je kvalitativní posun značný.

Akce Toshiba World 2013 se točila především kolem ultravysokého rozlišení.

Všechny televizory řady L9 dokážou zobrazit i 3D obraz v plném HD rozlišení. Větší modely 84" a 65" využívají pasivní systém, což vzhledem k ultravysokému rozlišení obrazovky nemá negativní vliv na kvalitu výsledného obrazu. Nejmenší 58" model pak využívá systém aktivní.

Na český trh by tyto nové Toshiby měly dorazit na konci první poloviny letošního roku.

Ultra HD: jako pohled z okna

Čtyřnásobné rozlišení oproti Full HD obrazu znamená, že v systému Ultra HD je obraz tvořen 8,3 miliony obrazových bodů. Výrobci spotřební elektroniky se shodli na jednotné specifikaci UHD rozlišení, takže horizontální rozlišení vždy bude 3 840 a vertikální rozlišení 2 160 obrazových bodů. Je to o kousek méně než v kinech, kde 4K rozlišení znamená 4 096 × 2 304 obrazových bodů (a vertikální rozlišení může být navíc i 2 160, nebo 2 048 pixelů, podle poměru stran promítaného filmu).

Kde vzít UHD?

V ultravysokém rozlišení se zatím nevysílá a na trhu nenajdete ani žádný film v tomto formátu.

V UHD se natáčí hollywoodské trháky a studia v tomto rozlišení skenují i některé starší filmy z celuloidových pásů. Vydat tedy film na vícevrstvém Blu-ray médiu nebo paměťové kartě by tedy nemusel být velký problém.  

Web Technet.cz v okně prohlížeče zobrazeném UHD televizorem.

V současnosti UHD obrazovku využijete při prohlížení fotografií, nebo při připojení patřičně výkonného počítače (obří pracovní plocha, hraní her). Několik UHD videí (s vyšším stupněm komprese) najdete i na YouTube.

Pokud můžeme k něčemu UHD obraz přirovnat, pak je to pohled z okna. Pokud neopřete čelo o obrazovku, není lidské oko na stávajících úhlopříčkách (aktuálním maximem je 84", tedy 216 centimetrů) schopné jednotlivé body vzájemně odlišit. Obraz tak působí prakticky naprosto přirozeně.

Na malé úhlopříčce do 32" může vypadat úchvatně i dnešní Full HD obraz a je velmi pravděpodobné, že takto malé UHD televizory se ani vyrábět nebudou. Poptávka po malých úhlopříčkách totiž klesá, zatímco po velkých roste. Televizory s úhlopříčkou 32" ještě v roce 2011 na trhu jednoznačně vedly, v prosinci 2012 je však z čelní pozice sesadily televizory s úhlopříčkami 40" až 42", které aktuálně mají 38 procent trhu.

Velký nárůst je i v kategorii nad 50", oproti roku 2011 byl na konci roku 2012 více než dvojnásobný. I tak má však pouhých 5 % trhu. A právě tato kategorie je pro UHD klíčová. Možná to ale bude platit i naopak. Pro rychlejší šíření televizorů s velkými úhlopříčkami bude nejspíše klíčové právě ultravysoké rozlišení.

Odvrácená strana ultravysokého rozlišení

Součástí akce Toshiba World 2013 byl i workshop televizní společnosti Sky Deutschland, předního producenta a poskytovatele satelitního a kabelového televizního vysílání v Německu a Rakousku.

V prosinci loňského roku vyzkoušela v UHD rozlišení produkci fotbalového utkání mezi FC Bayern Mnichov a Borrusia Dortmund. Sloužila k tomu jedna kamera Sony F65, která zápas postupně natáčela ze tří různých pozic (a s různými objektivy).

Co dál? 8K

Nenechejme se zmást, že UHD rozlišení je kvalitativním maximem. V plánu výrobců  je i rozlišení UHD2, známější pod označením 8K. To má čtyřnásobné rozlišení oproti UHD, tedy 33 milionu obrazových bodů. Bude mít smysl jen na opravdu obřích televizorech a je to hudba poměrně vzdálené budoucnosti.

Jako záznamová média sloužily SRMemory paměťové karty o velikosti 512 GB. Jedna vystačila na 15 minut záznamu. S tou poté "rychlý posel" odběhl do zázemí, kde ji prostřednictvím MacBooku Pro přenesl na diskové pole, připojené rychlým rozhraním Thunderbolt. Způsob jak propojit na větší vzdálenost 4K kameru a záznamové pole zatím neexistuje. Zpracování probíhalo v programu FinalCut ProX, přičemž veškerý střih a úpravy probíhaly "off-line" ve Full HD rozlišení. Samotný střih v UHD pak provedly servery podle vygenerovaných "střihových pokynů" ve formátu XML.

Z toho je jasné, že v UHD lze zatím jen s obtížemi natáčet a se stávající infrastrukturou není šance v UHD vysílat. O přímých přenosech sportovních zápasů ani nemluvě.

Grafické porovnání rozlišení. To malé oranžové je SD vysílání v PALu, fialový obdélník je plné HD rozlišení, modrý obdélník UHD a zelený UHD2 (Super Hi-Vision).

Inovovat bude potřeba celý řetězec od studiového vybavení, přenosových vozů, přenosové soustavy až po přijímací set-top-boxy a jejich propojení s televizorem. Současné HDMI 1.4 totiž UHD rozlišení zvládá do frekvence 30 snímků za sekundu. Poté přestává stačit. Současná řešení využívají zpravidla více HDMI kabelů současně. U počítače může být řešením rozhraní DisplayLink, které zvládne i rychlejší přenosy.

UHD přenosům dává naději nový kodek

Vysílání v Ultra HD bude v širokoúhlém formátu 16:9 a s 5.1 prostorovým zvukem. Komprimovaný signál určený pro vysílání by měl ve stávajícím kódování H.264 datový tok 25 - 50 Mbit/s. Pro šíření však bude nejspíše použit nový standard H.265 (HEVC), takže bude finální datový tok podstatně nižší, nejspíše méně než poloviční.

Problém je zatím v rychlosti kódování. Jednu hodinu UHD videa kódovaly standardně používané stroje do formátu H.265 celých pět dní.

A jen pro zajímavost, nekomprimovaný UHD signál (např. z kamery do přenosového vozu) má datový tok kolem 3,8 GBit/s.

Cloud TV - chytré funkce v chytrém televizoru

Toshiba po čtyřech letech zamávala systému Places a představila od základů přepracovaný systém chytrých aplikací Cloud TV. Ten pružněji kombinuje on-line a off-line obsah, nabízí uživateli přizpůsobitelné složení domovské obrazovky a centrální vyhledávání, kdy jedním "dotazem" prohledáte USB paměť, DLNA i VoD on-line zdroje. V přípravě je také e-mailový klient.

Nové Blu-ray přehrávače ...

... doplní Cloud TV i do staršího televizoru.

Nové Blu-ray přehrávače Toshiba jsou vybaveny systémem Cloud TV, takže si jej můžete užít i se starším televizorem, nebo zobrazovačem konkurenční značky. 

Cloud TV bude mít chytrý systém "doporučování" obsahu: jednak podle vašich preferencí a nejčastěji sledovaných pořadů, jednak podle dění na sociálních sítích, především Twitteru, který je v Cloud TV přímo integrován. Komunikace přes Skype je samozřejmostí.

Na tablety a chytré telefony můžete nainstalovat stejnojmennou aplikaci, kterou můžete ovládat jak televizor, tak (především) všechny chytré aplikace. Dotyková plocha mobilního zařízení ovládání značně usnadní. Funkci druhého displeje aplikace nenabízí.

Cloud TV je kompatibilní se systémem Rovi Media Guide na načítání detailních informací o filmech, seriálech a televizních programech. V Česku si jej zatím neužijete, ale v zákulisí se šeptá, že tomu brzy možná bude jinak.

Grafické rozhraní systému Cloud TV

Toshiba je členem Smart TV Alliance, takže využívá stejnou platformu a stejné aplikační rozhraní jako LG, Philips (TP Vision), Sharp, Panasonic, nebo Vestel. To znamená, že aplikace napsané pro televizory LG nebo Philips budou fungovat i na televizorech Toshiba.

I ty nejlevnější v chytré proměníte

Toshiba představila i cenově mnohem dostupnější televizory, především řady L1 a L2. Tak třeba 55" model z řady L2 s Full HD rozlišením pořídíte v Česku za 18 990 korun. I tyto televizory můžete díky speciálnímu rozhraní MHL (Mobile High-definition Link) přeměnit na chytré připojením chytrého telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android. Všechny jeho funkce a aplikace pak řídíte dálkovým ovladačem pohodlně z křesla, včetně prohlížení internetu, Google map nebo videí na YouTube.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 41 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....