Projektor Panasonic PT-AT6000E je určen pro domácnosti, ale troufne si i na malé kinosály.

Projektor Panasonic PT-AT6000E je určen pro domácnosti, ale troufne si i na malé kinosály. | foto: Technet.cz

V kině jsme vyzkoušeli domácí projektor. Nadchnul nás skvělým obrazem

  • 45
Domácí projektor Panasonic PT-AT6000E si svou kvalitou a výkonem troufne i na velké plátno malého kinosálu. Špičkový obraz ve 2D doplňuje překvapivě kvalitní 3D režim s aktivními brýlemi.

Jsou přístroje, u kterých nemáme potřebu moc kritizovat. Prostě fungují tak, jak mají a zároveň předvádí výborný výkon. Projektor Panasonic PT-AE6000E je jeden z nich. S cenovkou 80 990 korun sice není zrovna "za hubičku", ale není tak daleko doba, kdy se za větší peníze dobře prodávaly televizory. A s těmi sedmimetrový obraz rozhodně nevykouzlíte.

Snadná instalace i pro 3D kino

Projektor své nadstandardní vlastnosti ukáže již při instalaci. Objektiv můžete mechanicky posunout (lens shift) v rozmezí + -100 % ve vertikální rovině a +- 26% v horizontální rovině. Díky tomu obraz snadno namíříte na plátno bez složitých instalačních konstrukcí a vše si doladíte až se zapnutým projektorem.

Výborná je šíře transfokace a ostření objektivu. Pokud chcete obraz o velikosti 100 palců (tedy 2,54 metru), můžete projektor instalovat ve vzdálenosti 3 - 6 metrů od plátna. Minimální úhlopříčka obrazu je 40"/102 cm (vzdálenost projektoru 1,1 - 2,3 metru), maximální úhlopříčka 300"/7,6 m (vzdálenost projektoru 9 - 18 metrů).

Páčkou upravujete lens shift (nasměrování objektivu), zoom i ostření jsou motorové a ovládáte je dálkovým ovladačem. Níže vidíte skupinu infračervených LED, které vysílají synchronizační signál.

Vrásky na čele nedělá ani šíření signálu pro synchronizaci stmívacích brýlí pro 3D obraz. Ty vysílají infračervené diody umístěné vedle objektivu a docela schopně se odrážejí i o jemně perforované plátno kina MAT. Během testování nám synchronizace nevypadla ani jednou, pokud nepočítáme vybité akumulátory brýlí. V extrémně velkých nebo členitých místnostech lze připojit externí IR vysílač (nutno dokoupit zvlášť).

Ovládací joystick a diody kryje odnímatelný panel. Výdech chlazení jde logicky (ale ne samozřejmě) dopředu.

Ovládací prvky jsou umístěny prakticky z boku, projektor uřídíte i bez dálkového ovladače.

Mezi přípojnými místy nechybí digitální HDMI, analogové komponentní YUV, nebo počítačové RGB.

Praktická je šestice pamětí, do kterých můžete nastavit parametry (zoom, ostření, kontrast atd.). Je možné přepínat je ručně, nebo i automaticky, třeba podle poměru stran. Při nastavení je obraz rozdělen napůl a vedle sebe jsou zobrazeny dva stejné obrazy, jeden "originální" a druhý ovlivněný prováděnými úpravami. Nesmírně šikovné.

Obraz: úžasný ve 2D, skvělý ve 3D

Není co kritizovat, PT-AT6000E má v klasickém 2D režimu naprosto excelentní obraz. S naším japonským testovacím Blu-ray diskem si poradil ukázkově. Ostrost a kresba obrazu jsou i v pohybově náročných scénách brilantní, statický průhled okénky projíždějícího vlaku byl vykreslen zcela ostře a stabilně.

Technika

Obraz tvoří trojice LCD displejů s rozlišením 1 920 × 1 080 obrazových bodů, přičemž každý tvoří obraz v jedné základní barvě. Jako zdroj světla je použita UHM lampa se zvýrazněným červeným barevným spektrem.

Pro některé obrazové režimy je do optické dráhy motorkem přisunut barevný filtr, například pro úpravu gamutu pro profesionální režim Rec.709.

Ukázkově dopadly testy gradace, v tmavých i světlých scénách rozlišíte i jemné tonální odchylky. Skvělý je kontrast, dynamická clona pracuje výborně, a tak výrobcem udané hodnotě 500 000 : 1 v klidu věříme. Samozřejmě, podmínkou je dobře zatemněná místnost, ale pokud dáte přes 80 tisíc za projektor, na pořádné závěsy jistě rychle ušetříte.

Díky vysokému výkonu 2 400 ANSI lumenů projektor vykouzlí velmi solidní obraz i v nezatemněné místnosti, ale pro vychutnání kvality (a především kontrastu) je zatmavení místnosti nutné. V nočním tmavém provozu můžeme doporučit přepnout do režimu EKO. Při něm se sníží světelný výkon lampy, díky čemuž se automaticky ztlumí ventilace (chlazení projektoru pak téměř není slyšet) a prodlouží životnost lampy (výrobce udává 5 000 hodin). I v normálním režimu je však hlučnost silně podprůměrná (tedy nízká).

Lampa má výkon 220 W, náhradní stojí zhruba osm tisíc korun (hodina provozu vyjde na jednu korunu a šedesát haléřů) a snadno ji vyměníte (stejně jako vzduchové filtry), i pokud je projektor nainstalován pod stropem "hlavou" dolů.

Projektor v menu nabízí jak jednoduché uživatelské funkce, tak i vysloveně profesionální nástroje pro jeho kalibraci. Hračičkové si tak přijdou na své, běžní uživatelé na ně díky několika přednastaveným předvolbám nemusí sáhnout.

Přepnutí do 3D automaticky aktivuje zvýšení jasu obrazu, čímž je velmi zdařile kompenzován jeho úbytek při průchodu displeji stmívacích brýlí. 3D vjem je perfektní, výrazný a zároveň přirozený a při pohybech plynulý. Neduhy aktivního systému, jako je crosstalk (zdvojené kontury objektů vystupujících před, nebo vstupujících za obrazovku či plátno), jsme nezaznamenali.

Pochvalu si zaslouží uživatelsky velmi jednoduše ovladatelné nastavení hloubky prostorového efektu. Můžete si jej přizpůsobit tak, aby vám to bylo příjemné. Na zobrazené šachovnici s figurkami si můžete snadno posouvat hranice pozitivní i negativní paralaxy a výsledek svého počínání ihned vidíte.

Projektor je vybaven novou generací konverze 2D signálu na 3D, k dispozici má výkon dvoujádrového obrazového procesoru. Konvertované 3D samozřejmě nedosahuje kvality opravdového 3D, nicméně výsledek je v mnoha případech velice zdařilý a rozhodně lepší než u většiny loňských 3D televizorů.

Pokud tedy hledáte skvělý projektor pro 2D i 3D domácí kino a máte volných 80 tisíc korun, pak je PT-AT6000E od Panasonicu výbornou volbou.


Témata: HDMI, LED, Testování