Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Božské ticho. Nová sluchátka Sony utiší metro i letadlo, křik propustí

Potlačují hluk okolí a vylepšují zvuk nekvalitních přehrávačů a nahrávek. To první jim jde výborně, to druhé zbytečně přehání. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka Sony MDR-1RNC.

Sony MDR-1RNC | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nebudeme napínat, odhlučnění okolního hluku jde novince od Sony náramně. Po zapnutí vytvoří příjemný klid v kanceláři, v metru i v letadle. Tam navíc oceníte, že systém propouští lidský hlas. Téměř neslyšíte motory, ale hlášení kapitána do hudby pronikne.

Více mikrofonů a chytřejší elektronika

Výrobce instaloval dva mikrofony do každé mušle. Jedna dvojice vždy snímá hluk v okolí sluchátek, druhá dvojice pak hluk uvnitř mušlí. Na základě signálu z vnějších mikrofonů vyrábí digitální "noise cancelling system" hlukové vlny v opačné fázi, které pak přehrávají reproduktory ve sluchátkách.

Tyto "protihlukové" vlny ty hlukové vyruší (sečte se stejný signál v opačné fázi), a nepříjemný hluk tak do ucha vůbec nedorazí. Pomocí vnitřních mikrofonů protihluková elektronika kontroluje výsledek, porovná jej se zvukovým signálem z připojeného přehrávače a snaží se o to, aby posluchač slyšel jen hudbu.

Mikrofon pro snímání prostoru uvnitř mušlí najdete před membránou, zhruba v jejím středu. Ozvučnice jsou uzavřené.

Mikrofon pro snímání vnějšího hluku je pod pěnovou ucpávkou. Vestavěný akumulátor nabíjíte USB portem.

Systém podle informací výrobce inteligentně rozpoznává různá hlučná prostředí a automaticky volí vhodný režim pro potlačení hluku. Dělá to zcela automaticky, posluchač o tom vůbec neví. Ten může systém jen zapnout a vypnout. I ve vypnutém stavu sluchátka hrají. I když úplně jinak, než se zapnutou elektronikou.

Vroubkovaný kabel a digitální zesilovač

Sluchátka mají klasickou konstrukci s hlavovým mostem. Jeho přítlak je příjemný a navzdory vyšší hmotnosti se sluchátka dobře nosí. Hlavový most i náušníky jsou potaženy koženkou, která je na omak příjemná, ale můžete se pod ní docela rychle potit (obzvláště v letních měsících). Polstrování je podle výrobce vyplněno speciální tvárnou silikonovou hmotou, která je měkká a zároveň nešustí při pohybu a dobře izoluje okolní hluk.

Mušle jsou circumaurální, dovnitř tedy schováte celé uši, přičemž náušníky se dotýkají lebky v jejich okolí. Membrány jsou vyrobeny z polymeru s tekutými krystaly, což je velmi obecná specifikace, do této kategorie patří například kevlar. Signál pro ně v případě aktivního systému odhlučnění zpracovává digitální zesilovač S-Master. Pro přehrávač tak mají impedanci 19 Ohmů (budou hrát nahlas i se slabým přehrávačem). S vypnutou elektronikou mají sluchátka impedanci 51 Ohmů a pohání je pouze zesilovač v připojeném přehrávači.

Přibalené kabely se díky podélnému vroubkování nešmodrchají. Jeden z nich je určen pro připojení k telefonu iPhone.

Svůj podíl na hmotnosti sluchátek mají i vestavěné akumulátory nespecifikované kapacity, které sluchátka udrží v chodu přes dvacet hodin. A to stačí i na let z Prahy do New Yorku, včetně přestupů a čekání. Sluchátka se nabíjejí z USB portu, plné kapacity dosáhnou během čtyř hodin, během nichž nejde odhlučňovací elektroniku spustit.

Ke sluchátkům dostanete dva kabely. Jeden z nich má ovladač s mikrofonem a třípólový konektor pro iPhone (a kupříkladu s Nokií N8 nefunguje). Druhý kabel je pouze kabelem. Oba mají vroubkování proti zašmodrchávání (opravdu se nezamotají) a na obou koncích konektory Jack 3,5 mm. Kabel tak od sluchátek snadno odpojíte, nemůžete jej utrhnout a pokud vám oba náhodou překouše morče, nouzově je nahradíte v každém elektru.

Dva různé zvuky z jedněch sluchátek

Hodnocení zvuku bude malinko složitější. Je totiž nutné důsledně oddělovat projev se zapnutou elektronikou a projev "čistých" sluchátek. Ty jsou zcela odlišené a upřímně, nejvíce by se nám líbil "kompromis" mezi nimi.

Kvalita odhlučnění: výborná

Po zapnutí odhlučňovací elektroniky se kolem vás rozhostí velmi slušné ticho. Monotónní hučení klimatizace, počítačů či aut z ulice je potlačeno téměř dokonale. Příjemně jsou potlačeny i ostatní běžné ruchy. V kanceláři tak k uším proniká především klapání klávesnic (ale slabší než bez sluchátek) a samozřejmě vokál. Ten je z bezpečnostních důvodů sluchátky propouštěn (reprodukován z vnějších mikrofonů). Před upovídanými kolegy vás tedy lépe ochrání "in- ear" sluchátka, která zvukovod prostě ucpou.

Odvrácenou stranou aktivovaného odhlučnění je vznikající šum ve vyšším frekvenčním spektru, který je dobře patrný, dokud nespustíte muziku. Pak je hudbou docela efektivně překryt.

Na levé mušli najdete jak konektor pro připojení přehrávače, tak i přepínač "vypnuto/zapnuto" odhlučňovací elektroniky.

Sluchátka potlačí i opravdu hlasitý hluk. Vyzkoušeli jsme je na palubě letadla AVRO RJ-100 na trase Praha - Brusel a zpět, v páté a deváté řadě, takže bezprostředně vedle motorů. Sluchátka většinu hluku potlačila, zbylo mírné vrčení v oblasti vyšších středů. Sluchátka propustila hlášení z palubního rozhlasu a bohužel také debaty spolucestujících. Překvapením byl občasný výrazný šustivý zvuk. Byly to noviny, kterými chrastil prošedlý pán na sedadle za námi.

Zvuk se zapnutou elektronikou: výrazný, poutavý, velmi ostrý až agresivní

Sluchátka mají v režimu aktivní elektroniky výrazný, razantní, mohutný, poutavý a detailní projev. Nechybí mu pevné a plastické basy, detailně podané středy a výrazné a ostře vykreslené výšky. Ale pod vším tím "akustickým blyštěním" trochu chybí samotný fundament, plnost tónů. Sluchátka hrají především po povrchu, reprodukci chybí hloubka. Detaily a podrobnosti projevu dominují.

Pochválit můžeme vokál, je výrazný a pečlivě zahraný. Výhrady pak máme k vyšším částem frekvenčního spektra. Vyšší středy a výšky jsou zahrány ostře až trochu agresivně a při dlouhodobém poslechu mohou unavovat.

Obě výtky platí především pro poslech s přenosnými přehrávači - se kterými budou hrát sluchátka nečastěji. Po připojení ke kvalitnějšímu hudebnímu zdroji, například letitému CD přehrávači Sony CDP-XB920, musíme naši kritiku zmírnit. Elektronika, která má podle výrobce mimo odhlučnění také vylepšovat zvuk z komprimovaných zdrojů, si zřejmě dala trochu pohov a zvuk je o poznání plnější a méně agresivní.

Perfektně si elektronika poradila s neduhem uzavřených sluchátek, kelímkovitým podáním prostoru. Sluchátka tak zní jako otevřená.

Zvuk s odpojenou elektronikou: plnější, ale zastřený

Zvuk s vypnutou elektronikou je mnohem plnější, teplejší, příjemnější a přirozenější. A samozřejmě méně poutavý. Je mnohem věrnější než projev se zapnutou elektronikou, kde snaha o audiofilní podání vycizelovaných detailů přebíjí její přirozenost. Poslech však kazí především nevýrazné výšky a ve vyšších polohách trochu zastřený vokál. Je zde také patrný "kelímkový" efekt uzavřených sluchátek.

Zvuk není špatný, ale při ceně 9 990 korun přece jen očekáváme jiný projev.

Závěr: perfektní odhlučnění s kompromisním zvukem

Sluchátka Sony MDR-1RNC poskytují skvělé odhlučnění a kompromisní zvukový projev. S aktivní elektronikou příliš navoněný a ostrý, s vypnutou zase zastřený a měkký. Škoda, že není někde mezi tím. Pak by to byla skvělá sluchátka.

  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 13 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 25 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Skvělý rychlý tip na skrytou přeinstalaci Windows 11 beze ztráty dat

v diskusi je 1 příspěvek

8. května 2024

Problém s počítačem může potrápit každého uživatele. Naštěstí v mnoha případech je poměrně snadno...

Apple dal poprvé nejnovější čip do iPadu. Pro přichází s OLED displejem

v diskusi je 19 příspěvků

7. května 2024  17:19

Společnost Apple připravila speciální tiskovou konferenci, na které v úterý odpoledne představila...

První start lodi Boeing Starliner se odkládá kvůli závadě na raketě Atlas

v diskusi je 11 příspěvků

6. května 2024  17:50,  aktualizováno  7.5 5:34

V bolestech rozené dítě společnosti Boeing v podobě lodi Boeing CST-100 Starliner mělo v úterý nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...