Sportovní rubrika iDNES.cz slaví 20. narozeniny. Vznikla 2. září 1999

Sportovní rubrika iDNES.cz přináší nejčerstvější zpravodajství už rovných dvacet let. Vznikla 2. září v roce 1999 a brzy se zařadila mezi nejvýznamnější sportovní zpravodajské projekty na českém internetu.
Portál iDNES.cz je mediálním partnerem řady vrcholných sportovních institucí. Jedním z nich je Fotbalová asociace ČR.

Portál iDNES.cz je mediálním partnerem řady vrcholných sportovních institucí. Jedním z nich je Fotbalová asociace ČR. | foto: MAFRA

Píše se září 1999 a internetové zpravodajství se teprve začíná formovat. Celá redakce iDNES.cz se vejde do kanceláře pětkrát deset metrů. V jedné řadě stolů vedle sebe sedí šéfredaktor, zprávařka, ekonom i redaktor kultury. Naproti nim právě instalují nový stůl. Redakce se rozrůstá o sporťáka. 

Po krátkém zaškolení se od velitelského stolu ozývá otázka: „Jaké bys sis představoval rubriky?“

„Určitě fotbal a hokej, ...a dál? ...tenis? ...atletika...?“

Nováček nahlas přemýšlí a šéf si pečlivě zaznamenává. Nepíše však do notýsku ani do textového souboru v počítači. Rovnou vše zadává do kódu a pod rukami mu vzniká nová rubrika.

„Hotovo! Můžeš se pustit do práce,“ dozví se překvapený sporťák po pár minutách.

Před dvaceti lety, 2. září 1999, se takhle zrodila sportovní rubrika iDNES.cz. Bez strategických porad, projektových manažerů, marketingových analýz trhu, prakticky bez přípravy.

Oba aktéři bouřlivého zrodu pracují pro značku iDNES.cz dodnes. Vizionářský vedoucí redakce Jan Josef Kubíček je manažerem pro všechny redakce ve vydavatelství MAFRA, sporťák Jaroslav Beránek dnes hájí barvy iDNES.cz jako zástupce šéfredaktorky.

„Od prvního dne to byla velká jízda. Na startu jsme si stanovili hodně vysoké cíle a udržet zvolený široký záběr po všech sportech nás stálo hodně sil,“ vzpomíná Beránek. „Celoformátový sportovní web tehdy v českém prostředí prakticky neexistoval, a tak jsme svoji konkurenci viděli ve specializovaných serverech zaměřených na jednotlivé sporty. Ve fotbale či hokeji jsme tak šli od začátku do velkých detailů. Bylo to náročné, ale myslím, že jsme tím položili základy úspěchu. Dodnes jsme zajímaví pro různorodé sportovní publikum.“

Titulní strana sportovní rubriky iDNES.cz v roce 2000
Titulní strana sportovní rubriky iDNES.cz v roce 2004
Titulní strana sportovní rubriky iDNES.cz v roce 2010
Titulní strana sportovní rubriky iDNES.cz v roce 2015

Jak se měnila titulní strana sportovní rubriky iDNES.cz

Webové zpracování sportovního zpravodajství čtenáře bavilo, a tak se rubrika rychle rozvíjela. Do konce roku 1999 už měla svého editora a hokejového redaktora. Ve službách se střídali externí spolupracovníci a díky úzké spolupráci se sporťáky ze sesterského deníku MF DNES brzy odstartovaly první online reportáže.

V létě 2000 už ve sportovní rubrice pracovalo osm profesionálů. Byl mezi nimi i videoeditor, protože redakce už tehdy experimentovala s videozpravodajstvím. S kamerou cestovali sportovní reportéři i na nejdůležitější akce toho roku: na fotbalové Euro do Belgie a Nizozemska i na olympijské hry do Sydney.

Berger byl první

Patrik Berger při online rozhovoru (září 1999)

Psal se rok 1999, čeští fotbalisté poráželi v kvalifikaci jednoho soupeře za druhým a ještě stihli zasáhnout do dějin českého internetu.

Záložník Patrik Berger se stal historickým prvním hostem on-line rozhovoru. Se čtenáři iDNES.cz debatoval 6. září z teplické internetové kavárny a užil si přitom spoustu legrace. Původně domluvený čas protáhl na dvojnásobek a nechal čtenáře nahlédnout i do svého soukromí.

Ještě při odchodu z kavárny mu cukaly koutky, když mu kdosi připomněl historku z Anglie. "Byl jsem v Liverpoolu prvním rokem, když nám po jednom zápase přiletěly do autobusu dámské kalhotky. Sám jsem tuhle příhodu vyprávěl naposledy před třemi lety, takže mě překvapilo, že si ji ještě někdo pamatuje."

„Hledání nových cest nás vždy lákalo, za dvacet let jsme si připsali prvenství v mnoha disciplínách. V některých věcech jsme předběhli dobu a museli se jich na čas vzdát, v jiných jsme položili základy věcem, které se rychle rozvinuly u nás i u konkurence,“ vzpomíná Beránek.

První taková úspěšná novinka odstartovala hned v září 1999. Už po čtyřech dnech své existence rubrika uspořádala vůbec první online rozhovor na českém internetu. Ze soustředění české reprezentace si do internetové kavárny v Teplicích odskočil fotbalista Patrik Berger a přes hodinu chatoval s internetovými fanoušky. Z online rozhovoru se brzy stal oblíbený žánr. Do redakce začaly chodit významné osobnosti nejen sportu, ale také politiky, kultury, byznysu...

Byl to portál iDNES.cz, který v roce 2007 odvysílal vůbec první ryze internetový přímý přenos z fotbalové ligy. Zápas mezi Slavií a Olomoucí nevysílali v žádné televizi, přenos vznikl pouze pro čtenáře iDNES.cz. Stejná adresa jako první pravidelně přinášela sestřihy ze zápasů anglické Premier League.

Na podzim 2012 se spojil redakční tým sporťáků tištěného deníku MF DNES a online portálu iDNES.cz. Společná rubrika přivedla na web nové autory a s nimi i nový přístup. K rychlému internetovému zpravodajství přibyly ještě ve větší míře nadčasové publicistické texty. Velké reportáže, rozhovory, analytické články. Ve sportovní rubrice iDNES.cz vychází každý den více než 50 textů. Největší zájem je logicky o ty z fotbalu a hokeje, následují tenis, biatlon nebo cyklistika.

„U biatlonu samozřejmě pozornost umocnily obrovské české úspěchy. Ale jak biatlon, tak ještě víc cyklistika ukázaly, že kvalitním zpravodajstvím a poctivým servisem včetně původních reportáží, rozhovorů nebo příběhů z historie můžete čtenáře přilákat a udržet,“ říká vedoucí sportovní redakce Ondřej Trunečka. „Klíčem k úspěchu je pravidelné informování o všech důležitých závodech a zápasech, a to přímo z jejich dějiště. Autentické zpravodajství čtenáři vždy ocení velkou čteností.“

Dvacáté výročí zastihlo redakci uprostřed velkého pracovního nasazení. Sportovní sezona vrcholí a reportéři jsou v centru dění. Tenisový specialista Karel Knap sleduje turnaj US Open, Miroslav Němý posílá reportáže z basketbalového mistrovství světa. Fotbaloví experti Jan Palička a Miloslav Novák se chystají na kvalifikační zápasy české reprezentace a Tomáš Macek má před sebou dvě reportážní cesty: na finiš cyklistické Vuelty a světový šampionát v atletice.

Už dnes se redakce připravuje na sportovní vrchol roku 2020, kterým budou olympijské hry. Početný redakční tým v Tokiu povede dlouholetý a respektovaný redaktor Tomáš Macek, pro něhož to bude už čtrnáctá olympiáda.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

Témata: Patrik Berger
  • Nejčtenější

Výsledky MS v hokeji 2024: Pražské zlato, po 14 letech jsou Češi mistry

10. května 2024,  aktualizováno  26.5 23:17

Opět po devíti letech klání mistrovství světa pohostila Praha a Ostrava. Čeští hokejisté zakusili v...

Švýcarsko - Česko 0:2. Pastrňák utnul domácí čekání, hokejisté slaví 13. zlato

26. května 2024  8:49,  aktualizováno  23:43

Takřka čtyřicet let vyhlížel takový zážitek. V poslední květnovou neděli se hokejem poblázněný...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Švédsko - Česko 3:7. Národní tým je ve finále MS, má jistou medaili

24. května 2024  8:25,  aktualizováno  25.5 17:20

Na tento okamžik čekali čeští hokejisté čtrnáct let. Národní tým slaví postup do finále mistrovství...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Oslabení před finále. Dodatečná stopka pro Ruttu, Krejčík musel do nemocnice

25. května 2024  22:15,  aktualizováno  22:50

Národní tým se ve finále domácího mistrovství světa bude muset obejít bez Jana Rutty. Český obránce...

Macháče nesrazilo pětihodinové čekání, v Paříži postoupil do druhého kola

28. května 2024,  aktualizováno  29.5

Jediný český tenista zasáhl do programu třetího hracího dne Roland Garros. Tomáš Macháč se nenechal...

Hokej na písku? Barvík hraje za Kuvajt, v Česku boří stereotypy

29. května 2024

Premium V mládežnické kabině Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně potkal hvězdu New Yorku Rangers Filipa...

Duplantis se na větrné Tretře pokoušel o světový rekord, Manuel zářila na čtvrtce

28. května 2024,  aktualizováno  21:09

Světová atletická esa se zase po roce sešla v Ostravě. Automat na světové rekordy Armand Duplantis...

Jsem úplný profík. Macháč po zdolání Djokoviče ví: Přichází čas naší generace

28. května 2024  20:50

Paříž (Od našeho zpravodaje) V pátek v Ženevě přemohl světovou jedničku Novaka Djokoviče, o den později ve Švýcarsku neúspěšně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...