Plavkyně Yvetta Hlaváčová pózuje se svou knihou Rebelka

Plavkyně Yvetta Hlaváčová pózuje se svou knihou Rebelka | foto: ČTK

Pokořitelka La Manche představila svou autobiografii. A zvažuje konec kariéry

  • 5
Jako by chtěla udělat ráznou čáru za dosavadním životem a úspěšnou kariérou. Plavkyně Yvetta Hlaváčová pokřtila svůj životopis a připustila, že je na čase vydat se v životní dráze novým směrem. "Plavání byla cesta. Ne cíl. V jednom mám jasno. Odejít by se mělo alespoň trochu na vrcholu," řekla třiatřicetiletá pokořitelka kanálu La Manche.

Má 82 titulů mistryně České republiky v bazénovém plavání, k tomu dalších dvacet z dálkového plavání. Šedesát českých rekordů. Je dvojnásobnou medailistkou z mistrovství světa i Evropy.

Na kanálu La Manche drží časem 7:25:16 hodiny nejlepší ženský výkon a celkově čtvrtý čas všech dob. Dvakrát pokořila řeku Vltavu po celé její délce, pokaždé uplavala více než 140 kilometrů.

Teď uvažuje o konci úspěšné kariéry. "Myslím, že už jsem ukázala dost a že by se měli snažit zase ti mladší," řekla Hlaváčová při křtu své autobiografie s názvem Rebelka.

Tak rychlé to ale nebude.

Minimálně letos má jeden cíl ještě před sebou. A jak jinak - chce vlastnit další nejlepší světový čas.

"Ale místo si zatím nechám pro sebe," odvětila s úsměvem. Přípravy na další "bláznovinu" probíhají už téměř rok. "Je to stejně jako na La Manche, kdy si musíte žádat o pozice. Velkou roli hraje i počasí. Takže možná až tam přijedu, tak možná ani nepoplavu," popisuje.

Yvetta Hlaváčová

Spekulovalo se o překonání Gibraltarské úžiny.

To však plavkyně nepotvrdila. "Bude to v létě a bude to moře," řekla jen.

Plavbu však zřejmě podnikne v naprostém utajení. "Tentokrát si to chci užít bez novinářského tlaku. Řekla jsem si, že na závěr si to chci užít. Nemít povinnost předkládat úspěch."

Plavkyní jsem nikdy nebyla

Hlaváčová přiznala, že plavání, které ji tak proslavilo, nikdy nebylo její hlavní prioritou. "Plavkyní jsem vlastně nikdy nebyla. Byla to  jen cesta, ne cíl. Já už patnáct let podnikám, plavání mě už dlouho neživí," poznamenala.

Žena s podle Guinessovy knihy rekordů nejdelšíma nohama na světě (126 centimetrů) se možná už brzy prosadí v modelingu. Už na křtu své knihy oblékla nádherné červené šaty od návrhářky Marie Copps. A za pár týdnů se už bude po boku  dalších známých osobnostní a sportovkyň promenádovat po přehlídkových molech v New Yorku, Los Angeles, Chicagu, či Londýně.

"Bude to něco nového, zajímavého. Těším se na nové prostředí, profesionální práci. Ale budu mít trému."

Zároveň se stala tváří jedné americké firmy, která vyrábí kalhoty na míru. "Vážím si toho a uvažuji, že bych si vzala zastoupení pro Evropu. Vím, co to je, když žena nemůže sehnat na sebe kalhoty. To peklo znám. Na trhu to chybí a já si říkám: Kdo, když ne já?"

Plavání ji tak zřejmě zakrátko přestane brát čas nadobro. "Mám vodu ráda, ale myslím, že odejít by se mělo na úrovni. Ani ne tak v nejlepším, ale aby to bylo úctyhodné. Dokud si vás lidi pamatují a mají na vás dobré vzpoínky. A já nechci patřit k těm sportovcům, kteří se pořád budou vracet a za něčím se hnát. Já bych si chtěla život užívat jinak," uzavřela Hlaváčová.

 

rebelce pokřtil knihu i gott

I hudební ikona Karel Gott byl u křtu autobiografie Yvetty Hlaváčové s názvem Rebelka.

Třiatřicetiletá pokořitelka kanálu La Manche si účast Zlatého slavíka nesmírně považovala, slavnostní akce se prý hodně bála. "Dokonce se mi zdálo, že Karel Gott utekl. Ale nakonec jsem si to užila," dodala se smíchem.

Plavkyně Yvetta Hlaváčová a Karel Gott při křtu autobiografie Rebelka

Sám Gott vysekl plavkyni poklonu. "Když mě požádala o křest, vzpomněl jsem si na Františka Venclovského. Ten když Kanál přeplaval, řekl to legendární: Já su tak šťastné. No a já to mám taky tak," řekl Gott.

Dalšími kmotry byly herečka Ilona Svobodová a moderátorka Ester Janečková.

Hlaváčová knihu psala úplně sama celý loňský rok. První řádky publikovala už před několika lety na svém webu. "Bylo to asi 23 stránek hlavně o mém mládí. Ale pak mi přicházely pozitivní odkazy a já se rozhodla pokračovat."

Výsledek? Téměř 260 stran.

"Není to dokonalé a kritice se nebráním. Nejsem profík a ani se za něj nevydávám. Nevím, jak by Viewegh plaval, pokud by v lednu začal a v srpnu šel La Manche," usmála se.

V knize odhaluje úplně všechno. "Je tam sport, láska, přátelé."
Poprvé také vysvětluje své dávné spory s plaveckým svazem.

Část věnuje i další generaci. "Myslela jsem i na malé děti, až budu trénovat. Na rodiče, kteří je k plavání chtějí přivést, na trenéry. Chtěla jsem být upřímná a zároveň něco předat."Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)