Pechanová získala na pěti kilometrech bronz

• 2
Budapešť - Česká plavkyně Jana Pechanová získala na evropském šampionátu v Maďarsku medaili. Na pětikilometrové trati skončila třetí, o bronz se podělila s mistryní světa Larisou Ilčenkovou z Ruska. Zvítězila další ruská reprezentantka Jekatěrina Selivěrstovová, druhé místo patří Cathy Dietrichové z Francie.

Přitom vážně hrozilo, že pětadvacetiletá plavkyně brněnské Komety vůbec do Maďarska neodjede. Při závěrečném soustředění reprezentace v Praze v Podolí se totiž Pechanové zablokovala záda a jen díky akupunktuře se dala do pořádku.

I proto žádné velké ambice neměla.

Na Balatonu ji čeká ve čtvrtek ještě závod na dvojnásobné trati, která se za dva roky poprvé poplave také na olympijských hrách v Pekingu.

"Nakonec jsem hrozně ráda, že mám medaili, i kvůli těm zádům, i když zpočátku jsem byla hodně naštvaná," nechala se v cíli slyšet Pechanová.

Pro českou reprezentantku byl totiž závod až do poslední pětistovky snadný, ale pak se rozpoutala v hromadném chumlu doslova bitva. "Pěkně mě zkopaly. Byla jsem z toho hodně rozmrzelá, mohlo to být lepší," dodala.

Pechanová kombinuje dálkové plavání s bazénovým a příští týden se postaví v Budapešti také na start závodů na 400 a 800 metrů volný způsob.

Svým dnešním bronzem navázala na medaili stejné hodnoty z mistrovství Evropy v roce 2000 v Helsinkách na totožné trati.

Ve své sbírce má také dvě stříbrné medaile z mistrovství světa v letech 2003 z Barcelony a 2004 z Dubaje. Z ME ve Valencii 2000 si přivezla rovněž stříbro (400 m v. zp.) a bronz (800 m v. zp.) ze soutěží v krátkém bazénu.

Druhá česká zástupkyně na pětikilometrové trati Yvetta Hlaváčová obsadila šestnáctou pozici. Mezi muži na dvojnásobné vzdálenosti vyhrál Němec Thomas Lurz, čeští plavci Rostislav Vítek a Jakub Fichtl skončili ve druhé desítce.