Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

U nás se trénuje postaru, trápí kouče, jenž spolupracuje s Gulašem

  12:12
Spousta kluků si v mládí přála být profesionálním fotbalistou. Prohánět se po trávníku s Messim a Ronaldem, hrát před tisíci diváků. Dominik Kodras nebyl jiný. Hrával za českobudějovické Dynamo, talent mu nechyběl, ale postupem času zjistil, že fotbal ho nikdy živit nebude.

Kondiční kouč Dominik Kodras | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kdo někdy dělal jakýkoliv sport, ví, jak těžké to muselo být uvědomění. „Dospěl jsem k tomu v Americe. Došlo mi, že fotbal je skvělý, bude v mém srdci celý život. Ale v životě by mě nezabezpečil. Proto jsem se dal jiným směrem,“ začíná 26letý Kodras svůj příběh.

K jeho dnešnímu řemeslu ho zavedly zdravotní problémy v průběhu kariéry. „Bylo mi 15 let a měl jsem neúnosné problémy se zády. Pomohl mi fyzioterapeut Tomáš Skrbek. Od té doby jsem začal cvičit a mohl jsem pokračovat v poloprofesionální kariéře dál. Ale věděl jsem, že do zahraničí se nedostanu, abych se fotbalem zabezpečil. Mohl bych v Česku hrát druhou nebo třetí ligu. Ale rozhodl jsem se, že když ze mě nikdy nebude profesionální sportovec, tak profesionálům budu alespoň pomáhat,“ říká současný fotbalista Roudného v I. A třídě.

A tak se začal rodák z Trhových Svinů na Českobudějovicku ve fitness tréninku vzdělávat. „Od začátku jsem hledal zdroje ze zahraničí, protože v Česku je počet špičkových fyzioterapeutů omezený. Učil jsem se napříč obory, protože ve světě jsou mnohem dál, i co se týče výživy a tréninku celkově,“ vysvětluje, proč se inspiroval od nejlepších ve světě.

„Česká úroveň je oproti zahraničí opravdu nízká. Hlavně v Americe jdou s dobou. Vzdělávací materiály zde stále vylepšují na základě nových studií. Když se u nás učíme z publikací z 80. let, tak je velká pravděpodobnost, že už to bude zastaralé. Možná to je jeden ze základních důvodů, proč celkově ve sportu v posledních letech zaostáváme. Postaru už to prostě nefunguje,“ nabízí Kodras vysvětlení stagnace českého sportu.

Začínal trénovat zadarmo

V dnešní době uznávaný fitness kouč začal trénovat lidi před čtyřmi lety a věnoval se silovému tréninku, tedy práci s externí vahou. „Trénoval jsem zadarmo, tak jsem získal klientelu. Zpětně to byl nejdůležitější krok. S lidmi jsem měl výsledky, dobré ohlasy mi budovaly jméno. Těžím z toho dodnes,“ vrací se na začátek kariéry.

Kodrase začali velice rychle vyhledávat sportovci v celém kraji. „Zlomové pro mě bylo setkání s hokejovým reprezentantem Jiřím Novotným před třemi lety. On prodělal těžkou žloutenku, odehrál část sezony a po ní se vrátil s rozbitým tělem. V tělocvičně jsem si dovolil za ním zajít a nabídnout mu, že ho budu trénovat zadarmo. Jirka souhlasil, dal mi důvěru a na základě jeho dobrých referencí ke mně začali chodit další známí sportovci,“ vzpomíná osobní trenér, který se v současnosti věnuje například hokejistům Milanu Gulašovi, Martinu Růžičkovi, Petru Kváčovi, Luboši Robovi, Pavlu Pýchovi nebo brankáři Romanu Willovi.

Kodras připravuje i fotbalisty českobudějovického Dynama, motokrosaře Martina Michka, desetibojaře Adama Sebastiana Helceleta či zápasníka MMA Josefa Talafouse. 

„Škála sportovců je široká. Ale v poslední době pracuji v 80 procentech s hokejisty. Za čtyři roky se mi z ničeho podařilo dostat na úroveň, kdy se starám o špičkové české hráče. Něco takového bych si před čtyřmi lety vůbec nedovedl představit,“ těší trenéra, jenž se věnuje hlavně hokeji, atletice a bojovým sportům. 

„U fotbalu je silový trénink v začátcích. Moc se nevyužívá, i proto je v něm velký počet zranění,“ tvrdí. Profesionální sportovci musí mít ke svému kouči velkou důvěru, protože je jejich tělo živí. „Každý si myslí, že pracovat s profesionálním sportovcem je sranda. Ale zodpovědnost je daleko větší. Musím jim vracet důvěru, kterou ve mně vkládají. Ale přistupuji ke každému stejně. Křičím na hvězdy i na ostatní svěřence,“ usměje se.

Zázemí mají budějovičtí trenéři v Bcross Gymu v Českých Budějovicích. Kodrasův tým tvoří ještě fotbalisté Kamil Hajdušek, Martin Held a v Brně s nimi spolupracuje David Skřivánek. 

„Den má jen 24 hodin. Když se chce člověk vzdělávat a dělat věci naplno, tak už to nešlo stíhat. Proto náš tým rozšířili Kamil s Martinem. Jsme dobří kamarádi, navzájem si věříme,“ pokračuje Dominik Kodras s tím, že do budoucna by chtěl přijmout ještě dalšího trenéra.

Kondiční kouč Dominik Kodras

Zakladatel silového tréninku STACA (Strength Training Academy) v jižních Čechách komunikuje se svými svěřenci i přes aplikaci v telefonu. „Sestavujeme plány, pak přes aplikaci hodnotíme jejich výkony a progres. Komunikujeme s nimi. Perfektně se nám to osvědčilo,“ chválí si.

Kodras řeší také stravu sportovců. „Neděláme jenom samotný trénink. Ke sportovcům přistupujeme komplexně. Po podrobné vstupní diagnostice řešíme jednotlivé plány. Jako první v republice děláme neurotrénink,“ popisuje novinku při práci s mozkem, která není běžná ani v Evropě.

Trenéři musí k jednotlivým sportovcům přistupovat individuálně dle jejich zaměření. Hokejista a atlet nemohou trénovat stejně. 

„Hodně se učím od lidí, kteří se specializují na jednotlivé sporty. Na stážích v zámoří se mi podařilo dostat k odborníkům, díky nimž teď mám v ruce data od kanadských a amerických národních týmů. V Česku jsem jediný, který takové informace a data má,“ hovoří Kodras, který připomíná, jaké cvičení funguje. 

„Nejefektivnější metody jsou ty nejstarší, které existují. Ať už jde o mrtvý tah, shyby, či benchpress. Dnešní moderní techniky nemají takový účinek a přenos do sportu, což potvrzují i poslední studie,“ tvrdí.

Uspokojení u pracovitého sportovního kouče nehrozí. Dominik Kodras se chce posouvat stále dál. „Mám hodně plánů a snů. Dlouhodobý cíl je být nejlepší v přípravě pro sportovce v České republice. Chci se dál vzdělávat a zkvalitňovat náš trénink. Měl jsem i nabídky do zahraničí, ale tam bych musel všechno budovat od nuly. Za oceán si chci dál jezdit pro inspiraci,“ konstatuje.

Fitness kouč během stáže v americké Arizoně trénoval s několika hráči NHL, třeba s hvězdou Austonem Matthewsem. Kodras zároveň spolupracuje s hráčskou agenturou ALVO Sports, která se stará o momentálně nejlepšího českého hokejistu Davida Pastrňáka.

Autor:

Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon

  • Nejčtenější

Program, výsledky a postupový klíč Eura 2024: Češi remizovali s Gruzií, vyzvou Turecko

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  22.6 19:57

Čeští fotbalisté zahájili základní skupinu mistrovství Evropy 2024 v Německu těsnou porážkou s...

Portugalsko - Česko 2:1, fotbalisté vedli, ale dali si vlastní gól a padli v nastavení

18. června 2024  19:48,  aktualizováno  23:31

Lipsko (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté sahali v prvním utkání mistrovství Evropy po senzační remíze s Portugalskem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Gruzie - Česko 1:1, fotbalisté tlačili. Soupeř mohl i vyhrát, držel ho gólman

22. června 2024  13:51,  aktualizováno  17:07

Hamburk (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté ve druhém utkání na mistrovství Evropy jen remizovali s Gruzií 1:1. Hráli sice...

Szoboszlai pomohl, pak se navezl do zdravotníků: Byli jste na hřišti pozdě

24. června 2024  7:17,  aktualizováno  20:56

Jako správný kapitán sehrál klíčovou roli v obou zásadních momentech utkání. Nejprve dělal co mohl,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Belgie - Slovensko 0:1, senzaci zařídil Schranz, favoritovi sebral dva góly VAR

17. června 2024  17:21,  aktualizováno  20:12

Od sedmé minuty, kdy se po chybě obrany prosadil Schranz, hájili těsný náskok. A i díky pořádné...

ONLINE: Chorvatsko - Itálie 0:0, zkoumá se penalta po ruce Fratesiho

24. června 2024  19:52,  aktualizováno  22:11

Sledujeme online Obhájci titulu mistrů Evropy proti třetímu nejlepšímu týmu z posledního světového šampionátu....

ONLINE: Albánie - Španělsko 0:1, favorit dominuje, Joselu z voleje pálí těsně nad

24. června 2024  19:54,  aktualizováno  22:05

Sledujeme online Základní skupina B fotbalového mistrovství Evropy vrcholí posledními dvěma zápasy. Španělé už mají...

Szoboszlai pomohl, pak se navezl do zdravotníků: Byli jste na hřišti pozdě

24. června 2024  7:17,  aktualizováno  20:56

Jako správný kapitán sehrál klíčovou roli v obou zásadních momentech utkání. Nejprve dělal co mohl,...

Rád bych jednou vařil na mistrovství světa, říká kuchař národního týmu

24. června 2024

Premium Dívám se, jak sype cukr do vody, a přemítám, jak se z takového základu stane výtečné slané jídlo....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...