U nás se trénuje postaru, trápí kouče, jenž spolupracuje s Gulašem

  12:12
Spousta kluků si v mládí přála být profesionálním fotbalistou. Prohánět se po trávníku s Messim a Ronaldem, hrát před tisíci diváků. Dominik Kodras nebyl jiný. Hrával za českobudějovické Dynamo, talent mu nechyběl, ale postupem času zjistil, že fotbal ho nikdy živit nebude.

Kondiční kouč Dominik Kodras | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kdo někdy dělal jakýkoliv sport, ví, jak těžké to muselo být uvědomění. „Dospěl jsem k tomu v Americe. Došlo mi, že fotbal je skvělý, bude v mém srdci celý život. Ale v životě by mě nezabezpečil. Proto jsem se dal jiným směrem,“ začíná 26letý Kodras svůj příběh.

K jeho dnešnímu řemeslu ho zavedly zdravotní problémy v průběhu kariéry. „Bylo mi 15 let a měl jsem neúnosné problémy se zády. Pomohl mi fyzioterapeut Tomáš Skrbek. Od té doby jsem začal cvičit a mohl jsem pokračovat v poloprofesionální kariéře dál. Ale věděl jsem, že do zahraničí se nedostanu, abych se fotbalem zabezpečil. Mohl bych v Česku hrát druhou nebo třetí ligu. Ale rozhodl jsem se, že když ze mě nikdy nebude profesionální sportovec, tak profesionálům budu alespoň pomáhat,“ říká současný fotbalista Roudného v I. A třídě.

A tak se začal rodák z Trhových Svinů na Českobudějovicku ve fitness tréninku vzdělávat. „Od začátku jsem hledal zdroje ze zahraničí, protože v Česku je počet špičkových fyzioterapeutů omezený. Učil jsem se napříč obory, protože ve světě jsou mnohem dál, i co se týče výživy a tréninku celkově,“ vysvětluje, proč se inspiroval od nejlepších ve světě.

„Česká úroveň je oproti zahraničí opravdu nízká. Hlavně v Americe jdou s dobou. Vzdělávací materiály zde stále vylepšují na základě nových studií. Když se u nás učíme z publikací z 80. let, tak je velká pravděpodobnost, že už to bude zastaralé. Možná to je jeden ze základních důvodů, proč celkově ve sportu v posledních letech zaostáváme. Postaru už to prostě nefunguje,“ nabízí Kodras vysvětlení stagnace českého sportu.

Začínal trénovat zadarmo

V dnešní době uznávaný fitness kouč začal trénovat lidi před čtyřmi lety a věnoval se silovému tréninku, tedy práci s externí vahou. „Trénoval jsem zadarmo, tak jsem získal klientelu. Zpětně to byl nejdůležitější krok. S lidmi jsem měl výsledky, dobré ohlasy mi budovaly jméno. Těžím z toho dodnes,“ vrací se na začátek kariéry.

Kodrase začali velice rychle vyhledávat sportovci v celém kraji. „Zlomové pro mě bylo setkání s hokejovým reprezentantem Jiřím Novotným před třemi lety. On prodělal těžkou žloutenku, odehrál část sezony a po ní se vrátil s rozbitým tělem. V tělocvičně jsem si dovolil za ním zajít a nabídnout mu, že ho budu trénovat zadarmo. Jirka souhlasil, dal mi důvěru a na základě jeho dobrých referencí ke mně začali chodit další známí sportovci,“ vzpomíná osobní trenér, který se v současnosti věnuje například hokejistům Milanu Gulašovi, Martinu Růžičkovi, Petru Kváčovi, Luboši Robovi, Pavlu Pýchovi nebo brankáři Romanu Willovi.

Kodras připravuje i fotbalisty českobudějovického Dynama, motokrosaře Martina Michka, desetibojaře Adama Sebastiana Helceleta či zápasníka MMA Josefa Talafouse. 

„Škála sportovců je široká. Ale v poslední době pracuji v 80 procentech s hokejisty. Za čtyři roky se mi z ničeho podařilo dostat na úroveň, kdy se starám o špičkové české hráče. Něco takového bych si před čtyřmi lety vůbec nedovedl představit,“ těší trenéra, jenž se věnuje hlavně hokeji, atletice a bojovým sportům. 

„U fotbalu je silový trénink v začátcích. Moc se nevyužívá, i proto je v něm velký počet zranění,“ tvrdí. Profesionální sportovci musí mít ke svému kouči velkou důvěru, protože je jejich tělo živí. „Každý si myslí, že pracovat s profesionálním sportovcem je sranda. Ale zodpovědnost je daleko větší. Musím jim vracet důvěru, kterou ve mně vkládají. Ale přistupuji ke každému stejně. Křičím na hvězdy i na ostatní svěřence,“ usměje se.

Zázemí mají budějovičtí trenéři v Bcross Gymu v Českých Budějovicích. Kodrasův tým tvoří ještě fotbalisté Kamil Hajdušek, Martin Held a v Brně s nimi spolupracuje David Skřivánek. 

„Den má jen 24 hodin. Když se chce člověk vzdělávat a dělat věci naplno, tak už to nešlo stíhat. Proto náš tým rozšířili Kamil s Martinem. Jsme dobří kamarádi, navzájem si věříme,“ pokračuje Dominik Kodras s tím, že do budoucna by chtěl přijmout ještě dalšího trenéra.

Kondiční kouč Dominik Kodras

Zakladatel silového tréninku STACA (Strength Training Academy) v jižních Čechách komunikuje se svými svěřenci i přes aplikaci v telefonu. „Sestavujeme plány, pak přes aplikaci hodnotíme jejich výkony a progres. Komunikujeme s nimi. Perfektně se nám to osvědčilo,“ chválí si.

Kodras řeší také stravu sportovců. „Neděláme jenom samotný trénink. Ke sportovcům přistupujeme komplexně. Po podrobné vstupní diagnostice řešíme jednotlivé plány. Jako první v republice děláme neurotrénink,“ popisuje novinku při práci s mozkem, která není běžná ani v Evropě.

Trenéři musí k jednotlivým sportovcům přistupovat individuálně dle jejich zaměření. Hokejista a atlet nemohou trénovat stejně. 

„Hodně se učím od lidí, kteří se specializují na jednotlivé sporty. Na stážích v zámoří se mi podařilo dostat k odborníkům, díky nimž teď mám v ruce data od kanadských a amerických národních týmů. V Česku jsem jediný, který takové informace a data má,“ hovoří Kodras, který připomíná, jaké cvičení funguje. 

„Nejefektivnější metody jsou ty nejstarší, které existují. Ať už jde o mrtvý tah, shyby, či benchpress. Dnešní moderní techniky nemají takový účinek a přenos do sportu, což potvrzují i poslední studie,“ tvrdí.

Uspokojení u pracovitého sportovního kouče nehrozí. Dominik Kodras se chce posouvat stále dál. „Mám hodně plánů a snů. Dlouhodobý cíl je být nejlepší v přípravě pro sportovce v České republice. Chci se dál vzdělávat a zkvalitňovat náš trénink. Měl jsem i nabídky do zahraničí, ale tam bych musel všechno budovat od nuly. Za oceán si chci dál jezdit pro inspiraci,“ konstatuje.

Fitness kouč během stáže v americké Arizoně trénoval s několika hráči NHL, třeba s hvězdou Austonem Matthewsem. Kodras zároveň spolupracuje s hráčskou agenturou ALVO Sports, která se stará o momentálně nejlepšího českého hokejistu Davida Pastrňáka.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Program a výsledky MS v hokeji 2024: Češi si doma zahrají o medaile

10. května 2024,  aktualizováno  23.5 23:11

Česká hokejová reprezentace zahájila domácí světový šampionát vítězstvími nad Finskem a Norskem,...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hokejisté zabojují s Kanadou o první místo. Kdo jim hrozí ve čtvrtfinále?

18. května 2024  23:27,  aktualizováno  21.5 1:44

Pohodově si došli už pro pátou výhru na turnaji. S patnácti body si také pojistili nejhůře třetí...

USA - Česko 0:1. Zvládnuté čtvrtfinále, rozhodl Zacha, národní tým držel Dostál

23. května 2024  22:44,  aktualizováno  23:12

Čeští hokejisté si na domácím mistrovství světa zahrají o medaile. Spojeným státům americkým...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zase ti Američané, Čechy čeká odveta. Slováci ve čtvrtfinále vyzvou Kanadu

21. května 2024  15:16,  aktualizováno  22.5

Poslední skupinový den určil čtvrtfinálové dvojice na hokejovém mistrovství. Češi, kteří v...

Expert Koreis: Hráči z NHL jsou klíčoví. Proti Švédsku můžeme jen překvapit

24. května 2024

Premium Zaplavila mě dávka nepopsatelných emocí, které stály za to. Postoupili jsme do semifinále domácího...

ONLINE: Giro znovu v horách. Kdo ušetřil dost sil na etapové vítězství?

24. května 2024  12:59

Sledujeme online Po sprinterském dni se peloton italského Gira opět vrací do hor, v devatenácté etapě poměří...

MS v hokeji ONLINE: Češi trénovali beze změn, Flek stále chybí

10. května 2024  9:34,  aktualizováno  24.5 12:36

Čeští hokejisté si na domácím šampionátu zahrají o medaile. Ve čtvrtfinále porazili Spojené státy...

Vozím míček s pandou. Stolní tenistka Blašková o talismanu, studiu i partě

24. května 2024  11:34

Stolní tenistky Havlíčkova Brodu mohou dnes slavit extraligový titul. Po prvním finálovém duelu s...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...