Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Nastal smír mezi NFL a hráči. Některé hvězdy však varují: Půjde o zdraví

  22:26
Majitelé klubů NFL a hráčská asociace se dohodli na nové kolektivní smlouvě, platit bude až do roku 2030. Start nové sezony profiligy amerického fotbalu by měl být ve znamení smíru mezi oběma tábory. Idylu narušuje hned několik faktorů. Koronavirus, který ovlivňuje veškeré dění v Evropě i Spojených státech, je jen jedním z nich.

J. J. Watt patří k odpůrcům nové kolektivní smlouvy v NFL. | foto: Troy Taormina-USA TODAY Sports Reuters

Pandemie koronaviru zastihla NFL v období mimo sezonu. Oproti NHL a NBA tak má americký fotbal značnou výhodu. Nemusí řešit, co s utkáními, která se mají hrát právě teď. První přípravné zápasy NFL jsou na programu až na začátku srpna.

To ale neznamená, že by se do té doby v NFL nic nedělo. Zásadním milníkem bylo prodloužení kolektivní smlouvy. Nyní odstartují námluvy a pohyb na volném trhu hráčů, v dubnu draft a od července tréninkové kempy s finální přípravou na zápasy. Teď se však vše mění téměř z hodiny na hodinu, proto jakýkoliv plán na měsíce dopředu je s velkým otazníkem.

Kolektivní smlouva s mnoha otázkami

Pohodu a klid byste mezi hráči, trenéry, manažery a agenty hledali po podpisu kolektivní smlouvy marně. Hlasování skončilo poměrem 1019 ku 959 pro přijetí. Rozdíl 60 hlasů stačil. 

Těžko odhadovat, jak by hlasování dopadlo, kdyby hlasovali všichni hráči. Přibližně 500 hráčů se totiž vůbec nevyjádřilo. K tomu si přidejme i fakt, že někteří hráči volili ještě před vypuknutím všech opatření spojených s koronavirem. Hráčská asociace nepovolila hráčům změnit svou volbu. 

Volili by hráči v době větší nejistoty jinak? To už se nedozvíme. Nová dohoda je přijata. Bujaré oslavy desetiletého příměří ale nečekejme. Pro velkou skupinu hráčů je nová kolektivní smlouva nepřijatelná. Podle výsledků hlasování má v průměru každý tým téměř 30 hráčů na soupisce, kterým se nelíbí nové podmínky.

Co bylo hlavním jádrem sporu? Majitelé přišli k vyjednávání s jasným požadavkem. Základní část se prodlouží o jeden zápas. Tým tak nově odehraje 17 zápasů místo současných 16. Odpůrci tvrdí, že je to v rozporu s ochranou zdraví hráčů, což je dlouhodobě velkým tématem NFL. Mezi hlasité odpůrce se zařadily hvězdy ligy jako Aaron Rodgers, J. J. Watt nebo Richard Sherman.

Aaron Rodgers (12) a Randall Cobb (18) oslavují povedenou akci Green Bay...

Aaron Rodgers (12) a Randall Cobb (18) oslavují povedenou akci Green Bay Packers.

„Je to pokrytectví. Mluví o zdraví hráčů, ale vypadá to, že i to má svou cenu,“ neskrýval svůj názor Sherman během tiskové konference před Super Bowlem. „Nechápu, jak se vůbec sedmnáctý zápas dostal do vyjednávání,“ přidal se Aaron Rodgers.

Postoj majitelů byl ale jasný. O sedmnáctém zápase se nebude vyjednávat. „Nebyl to náš nápad, ale myslím, že jsme toho dostali na oplátku dost,“ hodnotil navýšení zápasů prezident hráčské asociace Eric Winston.

Víc zápasů, víc peněz z televize

V průběhu vyjednávání bylo patrné, že majitelé chtějí zápasy navíc, o dva týmy více v play off a chtějí kolektivní smlouvu podepsat co nejdříve. Přestože ta předchozí měla vypršet až za rok. Winston odmítá, že by dohoda byla narychlo vytvořená. „Tato dohoda je cokoliv jen ne uspěchaná. V průběhu sezony jsme se potkali se všemi týmy a diskutovali, jak vyjednávání probíhají.“

Proč došlo k dohodě už nyní? Jde o peníze z vysílacích práv. Značná část příjmů NFL přichází z prodeje televizních práv. Stanice CBS, FOX a NBC platí dohromady ročně přibližně tři miliardy dolarů. Současné smlouvy s televizemi vyprší v roce 2022 a majitelé by rádi smlouvy prodloužili. Navíc věří, že tentokrát budou ve hře i další velcí hráči, kteří by mohli mít o zakoupení práv zájem. Nahlas se mluví o Facebooku nebo Amazonu.

Hlavním cílem majitelů je pochopitelně zvýšit cenu televizních práv. K tomu ale potřebovali záruku, že se bude NFL skutečně hrát. To jim nyní zajišťuje kolektivní smlouva podepsaná do roku 2030. 

Tyreek Hill (10), Patrick Mahomes (15) a Demarcus Robinson (11) z Kansas City...

Tyreek Hill (10), Patrick Mahomes (15) a Demarcus Robinson (11) z Kansas City Chiefs se radují z touchdownu.

Zároveň se majitelé chtěli vyhnout vyjednávání po ročníku, kdy souběžně s NFL poběží sledované prezidentské volby. V roce 2016 utrpěla NFL znatelný pokles ve sledovanosti a největším faktorem byl souboj Donalda Trumpa s Hilary Clintonovou o Oválnou pracovnu. 

Problém s hráči mají majitelé vyřešený. Teď se budou muset ještě poprat s nejistou situací ohledně koronaviru.

Nový formát play off

Za předpokladu, že sezonu nezastaví pandemie, čeká na NFL několik novinek. V sezoně 2020 postoupí do play off hned 14 týmů a pouze vítězové konferencí dostanou v prvním kole volno. Přesný formát prvního kola, tzv. Wild Card, dosud není známý, ale nejpravděpodobněji se jeví tři zápasy v sobotu a tři zápasy v neděli.

Na základě vyjednávání o televizních právech pak mohou majitelé od sezony 2021 přistoupit k rozšíření základní části na 17 zápasů. Zápasy NFL jsou stále žádaným televizním programem, a to i v éře streamovacích služeb. Lze tedy očekávat, že budou majitelé ve vyjednávání prodeje televizních práv úspěšní a k navýšení zápasů od roku 2021 skutečně dojde.

Hlavním benefitem pro hráče je navýšení minimálního platu, který se zvedl z 510 tisíc dolarů ročně na 610 tisíc. V posledním roce kolektivní smlouvy by minimální plat měl naskočit až na milion dolarů ročně. To byl jeden z hlavních argumentů, proč hráči hlasovali pro přijetí kolektivní smlouvy i na úkor prodloužení sezony. 

Russell Wilson (vlevo) a Marshawn Lynch na tréninku Seattle Seahawks

Russell Wilson (vlevo) a Marshawn Lynch na tréninku Seattle Seahawks

Velká část hráčů NFL totiž pobírá minimum a o smlouvě, kterou dostává Russell Wilson a podobní, se jim může jen zdát. Navíc průměrná délka kariéry v NFL je přibližně tři roky. Rychlé zvýšení platu tak bylo silným argumentem.

Platový strop se pro sezonu 2020 zvedl z 188,2 milionu na 198,2 milionu dolarů na tým. První ročník s platovým stropem v roce 1994 přitom dával týmům možnost utratit maximálně 34 milionů. V roce 2011 to bylo 120 milionů. Platový strop každý rok neustále dramaticky roste. I zde lze očekávat pokračují trend.

Posune koronavirus draft?

NFL společně s hráčskou asociací zatím nezměnily harmonogram sezony. Stále tak platí, že začíná volný trh a týmy se připravují na draft, který má proběhnout na konci dubna v Las Vegas. To se ale nelíbí týmům a agentům.

„Svět se zastavil, máme nouzový stav a stále pokračujeme? Ukazujeme ostatním, že nás to nezajímá,“ získalo NBC Sports vyjádření jednoho generálního manažera. „Dokážete si představit reakce lidí, až některý z týmů ohlásí podpis hráče za 60 milionů dolarů, zatímco tisíce lidí ztrácí práci,“ dodal jeden z týmových manažerů.

Podle Adama Scheftera z ESPN za zachování harmonogramu stojí hráčská asociace. „NFL chtěla posunout volný trh, ale hráčská asociace to zamítla. Argumentují tím, že situace může být v následujících týdnech ještě horší.“ S tím nesouhlasí týmy ani hráči, „Nikdy jsem neviděl tolik naštvaných lidí. Od hlavních trenérů až po samotné hráče,“ dodal Schefter.

Nikdo neví, jak bude získávání volných hráčů fungovat. Hráči se často osobně setkávají s potenciálními zájemci a každý podpis v novém týmu je podmíněn lékařskou prohlídkou a fyzickými testy. „Týmy investují do hráčů miliony dolarů a chtějí s nimi jít do nemocnice na prohlídku,“ vysvětluje Schefter. V současné době je absurdní, že by hráč měl jít do nemocnice kvůli vyšetření, které by potvrdilo podpis smlouvy.

NFL alespoň zakázala týmům zvát si hráče, kteří vstupují do letošního draftu. Podle pravidel si tým může pozvat až 30 hráčů. Nyní to omezila pouze na telefonáty. To může být pro některé mladé hráče problém. 

Patrick Mahomes, hvězdný quarterback Kansas City Chiefs, odpovídá novinářům.

Patrick Mahomes, hvězdný quarterback Kansas City Chiefs, odpovídá novinářům.

Podle Petera Kinga z NBC Sports totiž mohou mít tyto schůzky klíčový vliv na rozhodování, koho v draftu vybrat: „Zeptejte se Andyho Reida. Až osobní setkání s Patrickem Mahomesem na stadionu Chiefs utvrdilo Reida v tom, že jeho tým půjde v draftu agresivně po nadějném quarterbackovi. To samé platilo pro Roba Gronkowského, který měl na univerzitě zdravotní problémy a až osobní návštěva přesvědčila Patriots, aby po Gronkowském sáhla.“

Do středy mají týmy možnost oslovit hráče, kterým vypršela smlouva. Následně budou moct týmy podepisovat nové hráče. Vzduchem tak kromě viru budou létat i stovky milionů dolarů. A svět se nejspíš zeptá: „Je teď ta správná chvíle na milionové smlouvy?“

Autor:
  • Nejčtenější

Vondroušová šokovala Ósakaovou, uspěl i debl Krejčíková, Siniaková

Český tenis bude mít ve čtvrtfinále olympijského turnaje dvojnásobné zastoupení. Ve dvouhře na účast mezi poslední...

Tenisová fantazie! O zlato si zahrají Vondroušová i Krejčíková se Siniakovou

Zásluhou tenistek má česká výprava na olympijských hrách v Tokiu jistotu dalších dvou medailí. Budou buď zlaté, nebo...

Nechcete covid? Kloktejte ústní vodu. Kdo je nakažený lékař v Tokiu

Premium Jeho tvář nejspíš tenisoví fanoušci znají. Dlouhá léta totiž sedí s českým fedcupovým týmem při zápasech v hledišti....

Česká dominance na střelnici v Tokiu! Lipták má zlato, Kostelecký stříbro

Fantastickým českým úspěchem skončila olympijská střelba na trap. Brokaři Jiří Lipták a David Kostelecký ve finále v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pandořina skříňka, kterou Češi otevřeli cestou do Tokia. Co se ví, a co ne

Zdálo se to jako velmi dobrý nápad. Část české olympijské výpravy poletí na hry charterem z vojenského letiště...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Ironmanské hranice možností znovu posunul Frodeno. I v hustém lijáku

V Burgbergu im Allgäu vytrvale pršelo. Jan Frodeno v závěrečném běhu upadl. A přesto dokázal německý triatlonista...

Po olympiádě v Pekingu to pravděpodobně nastane. Březina poodhalil své plány

Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu budou pravděpodobně posledním závodem krasobruslaře Michala Březiny. Pro...

Adamovská zazářila triumfem v SP v lezení na obtížnost, Stráník byl třetí

Parádně využila úbytku konkurence, která na Světovém poháru v lezení na obtížnost v Brianconu prořídla kvůli přípravě...

Nová pravidla: očkovaní či lidé po covidu mohou na stadiony. Tvrdík jásá

Sportovní zápasy a kulturní akce venku smí od neděle 1. srpna s ohledem na zlepšení situace kolem epidemie covidu-19...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...