Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Tolik ruských emocí. O stříbrných krasobruslařských slzách a zlaté elfce

  11:16
Tři ruské krasobruslařky se vydaly dvě hodiny před půlnocí ve stockholmské hale Globen na stupně vítězů, aby si tu vychutnaly své medaile. Poprvé od trojnásobného triumfu Američanek v roce 1991 si jedna země rozebrala na mistrovství světa v krasobruslení veškeré medaile v kategorii žen.

Anna Ščerbakovová ve volné jízdě na mistrovství světa ve Stockholmu. | foto: Reuters

Tehdy před 30 lety to byly Kristi Yamaguchiová, Tonya Hardingová a Nancy Kerriganová. Jména, jež se vepsala do historie, i když nikoliv pouze v pozitivním slova smyslu.

Tehdy hleděly ve vyprodané mnichovské hale ze stupňů vítězů na vlajky s hvězdami a pruhy a hráli jim hymnu Spojených států.

Tři Rusky se naopak v pozdním pátečním večeru musely obejít bez tisícovek diváků, neslyšely hymnu své země, ani neviděly stoupat ke stropu ruskou vlajku, ale jen tu s logem národní bruslařské federace. Takový je trest za předchozí dopingová provinění ruského sportu.

Namísto hymny tedy poslouchaly Čajkovského klavírní koncert číslo 1.

Zvláštní finále, souboj generací a zlatá Ščerbakovová. Březinová si pohoršila

Vyvrcholení závodu žen na MS

Stříbro, zlato, bronz. Zleva: Jelizaveta Tuktamyševová, Anna Ščerbakovová,...

A když se modrá vlajka Ruské bruslařské federace na počest vítězky ani nerozvinula a visela zplihle jen za jeden roh, Ščerbakovová se rozesmála.

Byl to večer mnoha emocí a neobvyklých událostí, které se během mimořádně sledované soutěže odehrály.

Na post světové šampionky vyzdvihl tento večer premiérově Annu Ščerbakovovou, brzy už sedmnáctiletou slečnu, která má kočku jménem Mafia a připadá si jak elfka z Pána prstenů, když pózuje se svými rozpuštěnými dlouhými vlasy. Slečnu, která o sobě už loni prohlásila: „Možná vypadám jako malá a křehká holka, ale mám srdce bojovnice, která se chce rvát s dospělými. Čtverné skoky jsou pro mě adrenalin.“

23. prosince 2020 v 19:21, příspěvek archivován: 27. března 2021 v 12:09

Na stříbrný stupínek vedle ní vystoupala o osm let starší Jelizaveta Tuktamyševová, dospělá žena z jiné bruslařské generace, oslavující po šestileté absenci na světovém šampionátu až neuvěřitelný comeback.

A pro bronz si z 12. místa po krátkém programu doslova doskákala šestnáctiletá Alexandra Trusovová. Čímž znovu rozvířila debaty, zda je výrazné bodové hodnocení čtverných skoků, které se v jejím případě poněkud nepochopitelně odráží i v „uměle“ navyšované druhé známce za programové komponenty, opravdu tou správnou cestou svědčící ženskému krasobruslení.

„Pro holky, co skáčou čtverné skoky, potom stačí skočit dva a zbytek světa nemusí jet, protože jejich bodový zisk ze čtveráků je obrovský,“ podotkla v přenosu ČT Sport mezinárodní rozhodčí Kateřina Kamberská.

„Vzestup Trusovové pořadím je jasnou ukázkou, že rozhodčí nyní upřednostňují technickou dovednost nad uměleckou briliancí,“ uváděl komentář na webových stránkách kanadské společnosti CBS.

Ruská éra

v kategorii žen

Ruské krasobrulařky vyhrály od roku 2015 vždy nejvýznamnější závod dané sezony:

Sotnikovová (ZOH 2014)
Tuktamyševová 
(MS 2015)
Medveděvová (MS 2016)
Medveděvová (MS 2017)
Zagitovová (ZOH 2018)
Zagitovová (MS 2019)
Kostorná 
(ME a finále GP 2020)
Ščerbakovová (MS 2021)

Pozn.: Zároveň Rusky získaly i 10 z 12 posledních titulů na juniorském MS.

Když se kandidátky medailí v pátek teprve chystaly na led, česká mistryně Eliška Březinová věštila: „Trusovová pořád ještě může i vyhrát. Pokud zajede, co má naplánované, může se stát cokoliv. Ščerbakovová pojede jen dva nebo tři čtveráky, zato Saša na tréninku předváděla jízdu se šesti. Jestli je odskáče, nebude mít konkurentku.“

Ale... neodskákala.

Ne, kouče nezměním

Dobývat z 12. místa po krátkém programu trůn? Kdyby šlo o kohokoliv jiného než o Trusovovou, ať už v jakékoliv kategorii, byla by taková myšlenka čirou fantasmagorií. Nikoliv však v případě ruské královny ženy čtverných skoků.

Po zbabraném krátkém programu ji uklidňoval kdekdo. Kouč Jevgenij Pljuščenko a na dálku nebo i rodiče, kteří jí na mobil posílali videa, jak doma dovádějí její psi.

26. února 2021 v 16:47, příspěvek archivován: 27. března 2021 v 10:41

„Když pokazíte jízdu, musíte na ni co nejrychleji zapomenout a bojovat dál,“ říkala před volnou jízdou.

Ani ta nebyla dokonalá. Žádná kaskáda povedených čtverných skoků, jak si vysnila. Z pěti čtverných pokusů zdařilé „jen“ dva, včetně čtverného lutze ve skvostné kombinaci s trojitým toeloopem. Padla po čtverném salchowu i po druhém čtverném lutzu. A umělecký projev? Nenadchl. Víc krasoskákání než krasobruslení.

Šla z ledu a tvářila se zaraženě. „Nejsem rozhodně spokojená, chtěla jsem jet čistě,“ řekla. Také kouč Pljuščenko nekřepčil.

Přesto Trusovová nadlouho usedla do křesla pro vedoucí závodnici. Nejen že obdržela extrémně vysokou technickou známku za skokanský repertoár, navíc jí rozhodčí k údivu mnohých ocenili nečekaně vysokým bodovým ziskem za programové komponenty.

„Neplánuji měnit kouče, ani nic jiného. A do budoucna nechci ani ubírat počet čtverných skoků v mé volné jízdě,“ prozrazovala.

Z vedoucí pozice ji nesesadila ani výtečně jedoucí Belgičanka Loena Hedrickxová, ani Japonka Kaori Sakamotová, ani Američanka Karen Chenová. Byly dobré, velmi dobré, jenže neměly čtverné skoky. Trusovová se čím dál víc usmívala.

Stále vedla, když na led vjížděla Jelizaveta Tuktamyševová, třetí žena krátkého programu, aby tu ztvárnila japonskou skladbu Kronika rozpustilého ptáka.

Dvěma trojitými axely, v ženské kategorii unikátním skokem, který neovládá ani Trusovová, zahájila 24letá Tuktamyševová svoji volnou jízdu velkého návratu. Přidávala další trojité skoky, viditelně bojovala s nervozitou, která ji připravila u kus obvyklé živelnosti, upadla při flipu, pomyslela si „teď je vše ztraceno“, ale nenechala se zlomit... a najednou už seděla s trenérem Alexejem Mišinem u ledu a čekala tu na známky.

Pak je uviděla: 220,46 bodu. O tři body víc než Trusovová.

Chytla si hlavu do dlaní a rozplakala se. Dojetím. Štěstím. Úlevou. Já mám jistou medaili!

Bojovala s nadváhou, věkem i funkcionáři. Teď vyzývá na souboj teenagerky

Jelizaveta Tuktamyševová při volné jízdě.

Na tribuně, kde smí na šampionátu sedět jen závodníci, trenéři a funkcionáři, takřka všichni pochopili, jak ohromujícího comebacku jsou právě svědky a ocenili ji nejsilnějším potleskem večera.

Vstala, všem se uklonila - a plakala dál.

„Víte, já normálně vůbec nebrečím,“ svěřovala se. „Snad jedinkrát za celou kariéru jsem brečela. Ale tahle chvíle je tak moc emocionální, že jsem si nemohla pomoci.“

V roce 2015 se právě ve Stockholmu stala mistryní Evropy, načež si v téže sezoně doletěla do Šanghaje pro světový titul. Teď se švédská metropole stala jejím šťastným městem znovu.

Zápis do historie

Medaile po 6 letech

Naposledy před 73 lety se stalo, aby se krasobruslařka v kategorii žen vrátila na stupně vítězů po šestileté či delší odmlce. Britka Daphne Walkerová získala bronz v Praze 1939 a stříbro ve Stockholmu 1947. Mezitím se sedm šampionátů kvůli válce nekonalo.

V slzách Jelizavety Tuktamyševové bylo skryto šest let čekání, potíže s vlastním tělem a psychikou, prosincové onemocnění covidem i pocity nechtěné ženy, kterou si už ruští funkcionáři vyškrtli ze svých seznamů, ale které přesto nedokázali vzít obrovskou touhu vrátit se na největší scénu.

„Ta medaile mi dodává obrovskou energii a namotivuje mě do příští, olympijské sezony,“ ujišťovala.

Rovněž Kateřina Kamberská ji velebila: „Ve svém věku dokáže konkurovat i závodnicím, které jsou bruslařsky o generaci mladší. I když se jí jízda nepovedla úplně tak, jak si přála, je Paní krasobruslařkou. Musím se jen sklonit, že se vrátila po tolika nezdarech. V Rusku, když už vás všichni odepisují, to není vůbec jednoduché.“

27. března 2021 v 9:30, příspěvek archivován: 27. března 2021 v 10:42

Tomu říkám dárek

Po své jízdě ještě Tuktamyševová nevěděla, jakou barvu její medaile bude mít. Sledovala však, jak Japonka Rika Kihirová po svém trojitém axelu upadla a odporoučela se výsledkovou listinou z druhého místa po krátkém programu směrem dolů, čímž posunula tím na stupně vítězů i Trusovovou.

Tuktamyševová měla jisté nejméně stříbro. Bylo jí jasné: souboj o titul bude mezi mnou a Ščerbakovovou.

Krasobruslařky na MS ve Stockholmu

Hned po úvodním čtverném flipu Ščerbakovová skončila na ledu. Ale nepanikařila. Ani zbytečně neriskovala. 

Precizně vykroužila sedm trojitých skoků, bez zaváhání, včetně obtížné kombinace trojitého lutze s trojitým toeloopem ve druhé půlce programu. Té samé kombinace, kterou proslula i její krajanka Alina Zagitovová, v roce 2019 předchozí světová šampionka, která loni v 17 letech opustila závodní led.

Stačilo to. Bohatě to Ščerbakovové stačilo. Světový trůn byl její.

Když to zjistila, nevěřícně vypoulila oči na známky.

27. března 2021 v 1:43, příspěvek archivován: 27. března 2021 v 10:43

„Nevím, co teď mám říct. Ale cítím, že jsem se snažila vydat ze sebe to nejlepší a rvala jsem se o každý prvek,“ vykládala do mikrofonu v angličtině a úsměv byl patrný i pod její rouškou.

Líčila, jak není spokojená s výkonem a jak její jízda byla spíš jeden velký boj, a přesto je teď přešťastná, že je zlatá.

A ano, také o narozeninách musela vyprávět. V neděli jí bude sedmnáct let. „Krásnější dárek jsem si nemohla nadělit. Oslavíme je ve Stockholmu i s mými trenéry.“

Loni, po trojnásobném ruském triumfu na mistrovství Evropy v Grazu, by mohla říci: Oslavíme to s kamarádkami z klubu. Tehdy ještě všechny tři medailistky reprezentovaly i líheň pro mnohé kontroverzní trenérky Eteri Tutberidzeové.

Pod Pljuščenkem to nešlo. Kostorná se vrací k trenérce Tutberidzeové

Tolik se toho od té doby stalo. Trusovová odešla od Tutberidzeové k Pljuščenkovi a loňská evropská mistryně Aljona Kostorná rovněž, načež se u někdejšího Pána ledu odnaučila skákat trojitého axela, nenominovala se na mistrovství světa a pokorně se zase vrátila k bývalé trenérce.

Ščerbakovová zůstala Tutberidzeové celou dobu věrná.

Že po boku „své“ zlaté dívky zažívala Eteri Tutberidzeová v pátek nebetyčné zadostiučinění, jelikož se stala vítězkou mohutně medializované války ruských trenérů, snad ani nemusíme dodávat.

Autor:

Sport v roce 2021

21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Exemplární trest. Kúdela dostal za rasismus 10 zápasů, zvažuje odvolání

Disciplinární komise UEFA potrestala fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset...

Slavia - Arsenal 0:4, kruté loučení s Evropou, domácím došly síly

Slávističtí fotbalisté nezvládli odvetu čtvrtfinále Evropské ligy a s Arsenalem na vlastním hřišti padli nečekaně...

Jak to vidí Británie: UEFA je měkká. Kúdela měl dostat víc, Kamara nic

Desetizápasový trest pro Ondřeje Kúdelu že je bláznivě vysoký? Že jsou tří- a čtyřzápasové flastry pro Kamaru a Roofa...

Slavia - Sparta 2:0, derby pro lídra, rozhodl gól Holeše do šatny

Fotbalové derby číslo 298 vyhrála Slavia 2:0. Sparta měla slušný nástup, tři šance, ale když inkasovala gól do šatny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kúdela neměl k soupeři přistoupit, omlouvám se, řekl šéf Slavie Tvrdík

Fotbalová Slavia trest pro Ondřeje Kúdelu v soutěžích Evropské fotbalové unie (UEFA) na deset zápasů přijala. „Jako...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Judista Krpálek má po vítězné bitvě s Izraelcem Sassonem evropský bronz

Olympijský šampion v judu Lukáš Krpálek se po třech letech znovu může radovat z medaile na mistrovství Evropy. V...

Lezec Ondra vyhrál závod Světového poháru v boulderingu ve Švýcarsku

Sportovní lezec Adam Ondra vyhrál ve švýcarském Meiringenu závod Světového poháru v boulderingu. Český reprezentant byl...

Plavání jsem vždycky nesnášela, byla jsem do něj dotlačená, říká Hlaváčová

Premium Bývalá reprezentantka v dálkovém plavání Yvetta Tulip Hlaváčová (45) je mnohonásobná mistryně ČR, dvojnásobná vítězka...

Konečně před diváky: O’Sullivan začal na MS ve snookeru boj o rekordní titul

Fanoušci ve Velké Británii mohou letos přijít na první sportovní akci. V sheffieldském divadle Crucible se obhájce...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....