Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Krasobruslařský chaos. Hrozí ostudná změna postupového klíče na olympiádu?

  20:46
Ze strany Mezinárodní bruslařské unie ISU to je velký šlendrián. Vydala sice oficiální postupová kritéria na olympijské hry v krasobruslení, ale v průběhu mistrovství světa ve Stockholmu, kde se kvóty rozdělovaly, pak funkcionáři ISU připustili, aby se krasobruslařskou komunitou rychle šířil upravený a pravidly nepodložený výklad těchto kritérií. Ten by zásadně měnil olympijský osud některých krasobruslařů - a nahrával velmocem.

Měli by mít olympijskou letenku. Sportovní dvojice Žuková - Bidař. | foto: AP

Funkcionáři ISU vzápětí nedokázali rázně říci: Ne, tato alternativní interpretace postupových pravidel je zcela mylná.

Pokud by tak učinili, následující řádky by byly zbytečné.

Jenže oni naopak zavdali podnět k ještě většímu chaosu a spekulacím. Když se šéf českého krasobruslení Stanislav Žídek zeptal členů sekretariátu ISU, jak to tedy s postupem na hry skutečně je, nedozvěděl se v podstatě nic.

„Položil jsem přímý dotaz funkcionáři ze sekretariátu ISU, který se podílí na vydávání dokumentů ISU. Ten se na mě s takovým pokoutným úsměvem podíval a odpověděl jen: ‚Je to opravdu složitá situace a my budeme zveřejňovat verdikt 11. dubna.‘ Vůbec se nechtěl bavit, která verze postupu na hry by měla platit. Je to poprvé, kdy se jede kvalifikace na olympiádu a nejsou vyjasněná pravidla,“ posteskl si Žídek. 

Rovněž další funkcionáři ISU reagovali ve stylu: Situace s postupem na hry je velmi složitá...

Složitá? Skutečně? Neplatí snad: Co je psáno, to je dáno? Nebo se z celé záležitosti stalo sportovní politikum?

Přinejmenším na sociálních sítích už ano. Tam totiž krasobruslařští novináři i fanoušci z celého světa v diskuzích řeší, že alternativní výklad postupových kritérií by velmi vyhovoval mocnosti z největších, Spojeným státům. Následně se objevovala obvinění: „Američané si navykli říkat: Ano, toto pravidlo říká X, ale my ho budeme interpretovat jako Y.“

Krasobruslení na ZOH v Pekingu

MUŽI: 30 míst.
Postup: 24 z MS ve Stockholmu, 6 z dodatečné kvalifikace v Oberstdorfu.

ŽENY: 30 míst. 
Postup: 24 + 6.

SP. DVOJICE: 19 párů. 
Postup: 16 + 3.

TANCE: 23 párů. 
Postup: 19 + 4.

Celá záležitost se úzce dotýká také českého krasobruslení. 

Podle původního a zdánlivě neprůstřelného výkladu postupového klíče, který vychází z již dříve vydaného dokumentu ISU, mají Češi ze Stockholmu vybojovaná už tři olympijská místa: pro sportovní dvojici Jelizaveta Žuková - Martin Bidař (na MS 15.), pro Elišku Březinovou (22.) v kategorii žen a pro Michala Březinu (19.) v kategorii mužů.

Podle alternativního výkladu, který během týdne šířila především americká média a odborné weby (ale i samotný tým USA), by česká sportovní dvojice i Eliška Březinová zůstaly těsně pod čarou. Dvě olympijská místa by tratila také Ukrajina, po jednom Maďarsko, Velká Británie, Finsko, Mexiko, Švédsko, Izrael a Japonsko.

Naopak v případě Spojených států by tento alternativní výklad usnadnil postup na hry národním trojkám v kategorii žen, mužů i dvojic. Vyhovoval by například i Číně (pro její třetí dvojici), Rusku (pro třetího muže) a Kanadě (pro druhého muže). 

Takové společenství zemí je mocná páka.

„My i naprostá většina států cítíme, že na současný výklad postupových kritérií skutečně může zaúřadovat i tlak zemí, kde jsou velcí sponzoři a točí se velké peníze,“ říká Žídek. „Ale rozhodně by se tak dít nemělo. Nikdy se nic takového nestalo, vždy byla daná jasná čísla a pravidla. Všechny nás tato situace zaskočila.“

Česká krasobruslařka Eliška Březinová během krátkého programu na MS ve...

ČEKÁ NA VERDIKT. Česká krasobruslařka Eliška Březinová.

V čem je problém? Nechceme vás zatěžovat dlouhým přednesem celých postupových kritérií, ta jsou případně k nalezení zde: https://www.isu.org/docman-documents-links-2/2022-beijing/qualification-systems-3/22994-figure-skating-v1-0/file.

Na následujících řádcích přinášíme alespoň stručný výtah.

Krasobruslařská kvalifikace pro olympijské hry je dvoustupňová. Z mistrovství světa ve Stockholmu se má kvalifikovat 24 mužů i žen, 16 sportovních dvojic a 19 tanečních párů. Z dodatečné olympijské kvalifikace v září v Oberstdorfu pak posledních 6 mužů, 6 žen, 3 sportovní dvojice a 4 taneční páry.

Situaci komplikuje, že v krasobruslení platí specifické pravidlo o navyšování a snižování kvót. Například když dva startující krasobruslaři nebo dva páry z jedné země dosáhnou ve své kategorii součtu umístění 13 a nižší, vybojují pro svoji zemi navýšení kvóty ze dvou na tři místa pro příští šampionát. Nebo když jeden startující krasobruslař skončí do 10. místa, získá tím právo startu dvou v další sezoně.

Vybojovaná místa

na ZOH 2022 z MS ve Stockholmu

Podle „původního“ výkladu postupového klíče ISU, kteý považujeme za jediný správný:

11 Rusko (2 muži + 3 ženy + 3 dvojice + 3 tan. páry)
9 USA (2 + 2 + 2 + 3)
8 Japonsko (3 + 3 + 1 + 1)
7 Kanada (1 + 1 + 2 + 3)
5 Itálie (2 + 0 + 2 + 1)
5 Čína (1 + 1 + 2 + 1)
3 ČESKO (1 + 1 + 1 + 0)
3 Německo (0 + 1 + 1 + 1)
3 Korea (1 + 2 + 0 + 0)
2 Francie, Británie, Rakousko, Estonsko, Gruzie, Švédsko, Ukrajina.
1 dalších 14 zemí.

V opačném gardu platí i snižování kvóty. Příklad: pokud mají dva krasobruslaři z jedné země součet umístění 28 a vyšší, může tato země v příštím roce vyslat pouze jednoho.

Pro olympijské hry nicméně bruslařská unie ISU vydala upravená postupová kritéria, podle nichž není možné, aby dva krasobruslaři z jedné země získali olympijské místo i pro třetího, který přitom na mistrovství světa vůbec nestartoval. Nebo aby jediný zástupce země v dané kategorii vyjel svým umístěním do 10. místa pro svoji zemi dvě místa na hrách.

Proto je v pokynech ISU k postupovým kritériím uvedeno, že každá země může získat ve Stockholmu maximálně tolik míst pro hry, kolik tu má závodníků ve finálových volných jízdách. Jestliže na základě kvót vybojuje pro příští sezonu právo startu většího počtu závodníků na šampionátu, může takového „dodatečného“ závodníka vyslat v září i do olympijské kvalifikace v Oberstdorfu. Tam jinak budou moci startovat pouze krasobruslaři z těch zemí, které v dané kategorii olympijské místo ve Stockholmu dosud nevybojovaly (tedy např. i český pár v kategorii tanců).

A tady přichází kámen úrazu. 

Druhý (řekněme americký) výklad totiž tvrdí, že místa pro tyto „dodatečné“ závodníky ze zemí s vyššími kvótami mají být odebrána z celkové stockholmské kvóty a přidána do kvóty pro kvalifikaci v Oberstdorfu. Na ní budou o olympijské místo usilovat i třetí muž, třetí žena a třetí sportovní dvojice z USA nebo třetí ruský muž či druhý Kanaďan.

Konkrétně: ze Stockholmu by postoupilo do Pekingu pouze 19 mužů (místo 24), 21 žen (místo 24), 14 sportovních dvojic (místo 16) a 17 tanečních párů (místo 19). 

Naopak z Oberstdorfu by postupovalo na hry 11 mužů (místo 6), 9 žen (místo 6), 5 dvojic (místo 3) a 6 tanečních párů (místo 4).

Do oberstdorfské kvalifikace by tudíž museli i Březinová a Žuková - Bidař. Namísto cílené přípravy na olympiádu by ji museli směřovat do září 2021.

Natálie a Filip Taschlerovi ma mistrovství světa ve Stockholmu.

URČITĚ POJEDOU DODATEČNOU KVALIFIKACI. Juniorskému tanečnímu páru Natálii a Filipovi Taschlerovým postup na hry z MS ve Stockholmu o tři místa unikl i podle oficiálního výkladu postupových kritérií.

„Radši si počkám, až uvidím černé na bílém, že opravdu postupuju,“ říká proto Eliška Březinová.

Češi mají olympijská místa na jméno

Vybojovaná olympijská místa ze Stockholmu i z Oberstdorfu jsou na zemi, nezajišťují tedy právo startu konkrétním krasobruslařům. V Rusku, USA i jiných zemích se tudíž o obsazení těchto míst rozpoutá ještě tuhý interní souboj. Naopak Česko má jasno. „Náš svaz rozhodl, že kdo olympijský postup vyjede, bude ho mít na jméno,“ říká Eliška Březinová.

Situace dospěla tak daleko, že i Michal Březina na Twitteru reagoval na příspěvky Jackieho Wonga, krasobruslařského analytika amerického odborného serveru Rocker Skating, který opakovaně považoval alternativní výklad za správný.

Březina ve svém tweetu Wongovi jeho verzi vyvracel.

Krasobruslařská unie USA ji podle formulací v tiskových zprávách naopak spíše vyznává. 

Pokud nyní ISU nechá všechny krasobruslaře čekat na verdikt skutečně až do 11. dubna, bude to ze strany ISU ostudné.

A pokud by Mezinárodní bruslařská unie změnila svá předem určená kritéria a ustoupila alternativnímu výkladu, bude to skandální.

Je otázkou, zda by některé postižené země v takovém případě našly odvahu vstoupit do soudního sporu s ISU a reagovat na takový verdikt právní cestou. 

Ale bylo by to bezesporu správné.

Autor:

Sport v roce 2021

21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Exemplární trest. Kúdela dostal za rasismus 10 zápasů, zvažuje odvolání

Disciplinární komise UEFA potrestala fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset...

Slavia - Arsenal 0:4, kruté loučení s Evropou, domácím došly síly

Slávističtí fotbalisté nezvládli odvetu čtvrtfinále Evropské ligy a s Arsenalem na vlastním hřišti padli nečekaně...

Jak to vidí Británie: UEFA je měkká. Kúdela měl dostat víc, Kamara nic

Desetizápasový trest pro Ondřeje Kúdelu že je bláznivě vysoký? Že jsou tří- a čtyřzápasové flastry pro Kamaru a Roofa...

Slavia - Sparta 2:0, derby pro lídra, rozhodl gól Holeše do šatny

Fotbalové derby číslo 298 vyhrála Slavia 2:0. Sparta měla slušný nástup, tři šance, ale když inkasovala gól do šatny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kúdela neměl k soupeři přistoupit, omlouvám se, řekl šéf Slavie Tvrdík

Fotbalová Slavia trest pro Ondřeje Kúdelu v soutěžích Evropské fotbalové unie (UEFA) na deset zápasů přijala. „Jako...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Další rozvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, měly by se snížit rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat v pondělí 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi...

Konečně před diváky: O’Sullivan začal na MS ve snookeru boj o rekordní titul

Fanoušci ve Velké Británii mohou letos přijít na první sportovní akci. V sheffieldském divadle Crucible se obhájce...

Mladý judista Kopecký má premiérovou výhru na seniorském ME, Musil skončil hned

Osmnáctiletý judista Adam Kopecký si připsal premiérové vítězství na seniorském mistrovství Evropy. Po vyřazení v...

Pětibojař Svěchota vylepšil v Soffi pátým místem letošní české maximum v SP

Ondřej Svěchota obsadil na Světovém poháru v moderním pětiboji v Sofii páté místo. Osmadvacetiletý reprezentant...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....